דרום מערב ארה"ב

 • בעמוד זה תמצאו כתבות על מדינות דרום מערב ארצות הברית – מדינות יוטה, אריזונה, נוואדה, קולורדו וניו מקסיקו. מדינות אלה שוכנות בחבל פראי שהוא היפה בארה"ב ובתחומן נופים יוצאי דופן המשלבים מדבר ומים וכן תצורות סלע מרהיבות של אבני חול אדומות ודיונות חול פריכות.

 • רוד טריפ בדרום מערב ארה"ב

  רוד טריפ מיוחד בדרום מערב ארה"ב (ובקולורדו), שמטרתו עדכון הספר ארה"ב דרום מערב מסלולים שמהדורה מעודכנת שלו עתידה לצאת לאור באביב/קיץ 2024. הטקסט הוא יומן טיול שהעלתי בקבוצת הפייסבוק שלי בסיומו של כל יום טיול. הטיול נערך בתאריכים בחודש ספטמבר 2023.

  לחצו לכתבה
 • מסלולים נבחרים בדרום מערב ארה"ב

  הליכה ברגל היא הדרך הטובה ביותר לחוות את יופייה יוצא הדופן של דרום מערב ארה"ב. בואו לקרוא עוד על כמה מסלולי הליכה נבחרים, יפים במיוחד ומומלצים מאוד, ברחבי חבל ארץ זה.

  לחצו לכתבה
 • קניון אנטילופ – כל מה שרציתם לדעת

  קניון אנטילופ השוכן סמוך לעיירה פייג’ שבאריזונה, הוא קניון אבן חול יפהפה. מכיוון שזוהי שמורה אינדיאנית אי אפשר לטייל בה באופן חופשי, והאזור שניתן לסייר בו מוגבל יחסית. ההגעה למקום והסיור בו אפשריים רק בליווי מדריך אינדיאני מקומי. לכן אופי הטיול בקניון ממוסחר למדי, עובדה היכולה ללא ספק להעיב על הביקור במקום. יחד עם זאת המקום יפהפה ושווה ביקור.

  לחצו לכתבה
 • עמק המונומנט, פלא בלב מדבר

  עמק המונומנט שוכן לאורך הגבול בין המדינות יוטה ואריזונה. עמק זה אמנם אינו שמורת טבע לאומית, שכן הוא שמורה אינדיאנית, אולם ללא ספק, יופיו משתווה ואף עולה על יופיין של שמורות טבע לאומיות רבות. סימן ההיכר של העמק הם צריחי ומצוקי הסלע המבודדים והתלולים המזדקרים מעל הקרקע ויוצרים נוף ייחודי ומרהיב שלא ניתן לראותו בשום מקום אחר על פני כדור הארץ.

  לחצו לכתבה
 • המדריך לשמורת ברייס

  בעיירה יפהפייה שנבנתה על ידי הקויוט חיו בעלי חיים רבים. במרוצת הזמן החלו בעלי החיים להתייחס לא יפה לקויוט, והוא, בכוחותיו העל טבעיים, הפך אותם לאבן. כך, על פי אמונת האינדיאנים המקומיים, נוצר הנוף המיוחד של פארק ברייס, כאשר הצריחים הצבעוניים, המאפיינים שמורה זו, הם שרידיהם של אותם בעלי החיים. עוד על שמורה יפהפייה זו בכתבה הבאה.

  לחצו לכתבה
 • המדריך לשמורת קניונלנדס

  פארק קניונלנדס הוא שמורות הטבע הלאומיות הגדולה ביותר של מדינת יוטה. היקף מרחביה העצומים הוא בלתי נתפס, וסביר להניח שיש מקומות בשמורה שרגל אדם לא דרכה בהם מעולם. ואכן, חלקים מן השמורה מאוד לא נגישים למטייל הממוצע, אך אזורים אחרים בה מאוד נגישים, ובקלות יחסית אפשר לחוות בהם טבע פראי שאין שני לו.

  לחצו לכתבה
 • המדריך לשמורת גרנד קניון

  הגרנד קניון אינו הקניון העמוק בעולם ואף אינו הקניון העמוק בארצות הברית (הקניון העמוק ביותר שנוצר על ידי נהר הוא הלס קניון, שעומקו מעל 2,400 מ’ ואילו הקניון העמוק ביותר שנוצר על ידי קרחונים הוא הקינגס קניון, שעומקו מעל 2,500 מ’). יחד עם זאת הגרנד קניון, משאת נפשם של רבים, הוא ככל הנראה הקניון המפורסם בעולם, שללא ספק שווה ביקור.

  לחצו לכתבה
 • המדריך לשמורת זאיון

  פארק זאיון הממוקם בפינה הדרום מערבית של רמת קולורדו, כולל שני אזורים. האזור הראשון, קולוב, החלק הצפון מערבי של השמורה, שוכן בגובה רב יחסית, ובתחומו קניונים מרשימים. האזור השני הוא החלק הדרום מזרחי של השמורה, הניחן ביופי יוצא דופן של אבני חול אדומות שעוצבו על ידי מים זורמים. אזור זה כולל את קניון זאיון ואת כביש הר הכרמל, המחבר בין הכניסה הדרומית לכניסה המזרחית של השמורה.

  לחצו לכתבה
 • המדריך לשמורת קפיטול ריף

  פארק קפיטול ריף מתפרש על פני מאות קילומטרים רבועים של נופי מדבר בראשיתי בדרום מרכז מדינת יוטה. השמורה מוגדרת על ידי הקמר התלול והארוך ווטרפוקט, החוצה אותה מצפון לדרום. קפיטול ריף שוכנת אמנם בחבל ארץ מדברי וצחיח, אולם נהר פרימונט, החוצה אותה, יוצר בה מעין נווה מדבר.

  לחצו לכתבה
 • המדריך לשמורת ארצ'ס

  שמורת הארצ’ס אמנם מפורסמת בעיקר בזכות הקשתות האדומות בתחומה, אבל יופיה אינו מסתכם רק בכך. מלבד הקשתות יש בארצ’ס גם אלפי חרוטים ותצורות יפהפיות נוספות של אבן חול, מצוקים מרשימים ואפילו כמה דיונות חול פריכות. אל כל אלה מתווסף נוף יוצא דופן של כל מרחבי דרום מזרח מדינת יוטה.

  לחצו לכתבה
 • המדריך לשמורת הרי הרוקי

  הרי הרוקי החוצים את צפון יבשת אמריקה לאורכה, הם אחת משרשראות ההרים המרשימות בעולם. הרים מהווים מחסום אדיר בגובה של מעל 3,000 מטרים, המהווה את קו פרשת המים של היבשת. הרי הרוקי מתפרשים לאורכה של כל מערב ארה"ב, מצפון לדרום, ולאורכם יש כמה שמורות טבע לאומיות – גליישר, ילוסטון, גרנד טיטון והדרומית ביותר – שמורת טבע הלאומית הרי הרוקי.

  לחצו לכתבה
 • המדריך לשמורת מערת קרלסבד

  פארק מערת קרלסבד, שוכן בדרום מזרח מדינת ניו מקסיקו. בליבו של פארק זה יש מערת נטיפים עצומה, מרהיבה ביופיה באופן יוצא דופן. ביקור בפארק זה, גם אם קצר יחסית (הביקור בשמורה אורך כמה שעות), מומלץ מאוד ומצדיק את הנסיעה הארוכה שכרוכה בלהגיע לנקודה נידחת זו של ארה"ב. המערה כה מרשימה עד שהביקור בה משאיר חותם עז. מומלץ ביותר.

  לחצו לכתבה
 • המדריך לשמורת וויט סנדס

  פארק וויט סנדס, השוכן בפינה הדרום מזרחית של מדינת ניו מקסיקו הוא אחד הפארקים הלאומיים החדשים בארה"ב. פארק יפהפה קטן זה, שגודלו כ-600 קמ"ר בלבד, שוכן בגובה ממוצע של כ-1,200 מ' מעל פני הים. הפארק משמר מרבדי דיונות לבנות (שנראות כשלג) המורכבות מגרגירי גבס, שהן הגדולות מסוגן בעולם. יפהפה ומומלץ במיוחד.

  לחצו לכתבה
 • המדריך לשמורת סגוארו

  פארק סגוארו הוא שמורת טבע קטנה (370 קמ"ר) ויפהפייה, השוכנת בלב מדבר סונורה שבדרום מדינת אריזונה. השמורה משמרת עולם צומח עשיר שגולת הכותרת שלו היא הסגוארו – קקטוס ענקי שמסמל יותר מכל את הנוף של הסאות' ווסט, הלא הוא דרום מערב ארה"ב. השמורה מחלוקת לשני אזורים – ממזרח וממערב לעיר טוסון.

  לחצו לכתבה
 • המדריך לשמורת היער המאובן

  פעם היה כאן יער עבות שבו חיו דינזואורים וזוחלים מעופפים. כאשר העצים מתו הם נסחפו בנהרות, נקברו והתאבנו. שנים אחר כך כיסו התפרצויות וולקניות את סלעי המשקע, ואת המאובנים, בשכבת בזלת שהגנה עליהם. בהמשך, בלייה חשפה את המסלע הקבור ואת מאובני השמורה, ופתחה צוהר לשכבות סלע בנות מאות מיליוני שנה המספרות את הסיפור הקדום של חבל ארץ זה. היום שוכן במקום פארק היער המאובן.

  לחצו לכתבה
 • סדונה, עיירה מוקפת מצוקים

  סדונה היא עיירת תיירות יפהפייה הממוקמת בעמק המוקף מצוקים אדומים ומיוערים בחלקה הצפוני של מדינת אריזונה. נוסף על הנוף הנהדר יש פה היצע רב של גלריות מצוינות, מסעדות מעולות ולא מעט אטרקציות תיירותיות. הרחוב הראשי של העיירה הוא ההמשך של כביש 89A, ולאורכו נחמד להסתובב. סדונה ממוקמת כשעתיים נסיעה מהמצוק הדרומי של הגרנד קניון ואפשר לשלב ביקור בין השניים.

  לחצו לכתבה
 • המיטב של מדינת קולורדו

  קולורדו נחצית על ידי רכס הרי הרוקי הנישא, קו פרשת המים של צפון אמריקה. עובדה זו, יחד עם העבודה שבשולי ההרים נוצרו מדבריות בצל גשם, תורמת לכך שנופה של מדינה זו מגוון ביותר. אין עוד הרבה מקומות בעולם שבבוקר אפשר להעפיל בהם אל פסגה אלפינית שגובהה מעל 4,000 מ' ואחר הצהריים להגיע, לאחר נסיעה בדרכי נוף נהדרות, אל מרחבי מדבר אדומים או אל דיונות חול פריכות.

  לחצו לכתבה
 • מסלולי הליכה בארצ'ס

  שני דברים מייחדים את שמורת ארצ’ס יותר מכול: הראשון הוא הנגישות – שמורת ארצ'ס אינה קניון שצופים בו מרחוק, אלא מקום שמהלכים בתוכו, שאפשר לגעת בו, להיות נוכח בו. ייחודה השני הוא בעובדה ששמורה זו ידידותית במיוחד גם למטיילים שאינם מיטיבי לכת – את המראות היפים והמרשימים ביותר בשמורת ארצ’ס אפשר לחוות ולראות גם בהליכה במסלולים קצרים יחסית, ובכל זאת לא לפספס דבר.

  לחצו לכתבה
 • רוד טריפ בארה"ב, בדרך לשמורת ארצ'ס

  החלק השישי של טיול ארוך במערב קנדה וארה"ב שאליו יצאתי בסתיו 2019 (קצת לפני שהקורונה פרצה לחיינו). פוסט זה מוקדש לנסיעה דרומה מילוסטון, במרחבי מדינת וויואמינג עד מדינת יוטה, פלוס ביקור במונומנט הלאומי היפהפה דינוזאור וקינוח בשמורות הטבע הלאומיות ארצ'ס וקניונלנדס.

  לחצו לכתבה
 • רוד טריפ בארה"ב, בדרך ללאס וגאס

  החלק השביעי של טיול ארוך במערב קנדה וארה"ב שאליו יצאתי בסתיו 2019 (קצת לפני שהקורונה פרצה לחיינו). פוסט זה מוקדש לטיול במדינות יוטה, אריזונה וקליפורניה – במוניומנט ואלי, בקניוני קולוב של שמורת זאיון, בלאס וגאס ובעמק המוות של קליפורניה.

  לחצו לכתבה
 • כל מה שרציתם לדעת על אספן

  השיטוט ברחובותיה של עיירת הסקי אספן ממחיש את העושר הרב. כולם מטופחים, כולם יפים, כולם רזים וחטובים וכמעט כולם עברו קרוב לוודאי ניתוח פלסטי אחד לפחות. די להסתכל בתספורות הכלבים המהלכים עם בעליהן במרכז הקטנטן של העיירה כדי להבין שאספן היא באמת, לטוב ולרע, עולם אחר.

  לחצו לכתבה
 • ג'ון ויין, תלמה ולואיז, עמק המונומנט

  יש קלישאה על מקומות שאת יופיים קשה לתאר במילים. המרחבים האינסופיים וצריחי אבן החול האדומים של המוניומנט ואלי, שכוחות הטבע עמלו במשך מליוני שנה על עיצובם, הוא מקום שאין מקום מתאים ממנו בכדי לאמר עליו קלישה זו. צריך לראות בכדי להאמין. קראו עוד על העמק בכתבה זו שפורסמה באתר מעריב.

  לחצו לכתבה
 • זאיון – מפלים ופלגי מים בלב מדבר

  שמורת הטבע זאיון אכן קיבלה את שמה ממדינתנו הקטנה, אך הקשר מקרי והדמיון קלוש. נהר הבתולה, אבן חול אדומה ושאר הפתעות בפארק לאומי יפהפה זה השוכן בדרום מדינה יוטה. קראו עוד אל שמורה זו בכתבה זו שהתפרסמה באתר מעריב.

  לחצו לכתבה
 • הצעה למסלול מלאס ווגאס לזאיון

  הצעה ליומיים מסלול נסיעה וטיולים מרהיבים ברגל – מהעיר לאס וגאס שבמדינת נוואדה לשמורת הטבע הלאומית היפהפייה זאיון, השוכנת במדינה יוטה. קראו עוד על שמורה זו בכתבה זו שפורסמה באתר מעריב.

  לחצו לכתבה
 • אי בשמיים, קניונלנדס, הפנינה של יוטה

  טיול אל ארץ הקניונים של דרום מדינת יוטה מזמן פגישה עם נופי מדבר מרשימים. אבני חול אדומות, מצוקים עצומים ונחלים קרירים שזורמים בלב קניונים צחיחים. למי שאוהב מדבר וגם למי שלא. קראו עוד על שמורה זו בכתבה זו שפורסמה באתר מעריב.

  לחצו לכתבה
 • הפנינה שבכתר – שמורת קניונלנדס

  שמורת קניונלנדס היא הגדולה ביותר, הפראית ביותר ויש אומרים גם היפה ביותר מבין חמש שמורות הטבע הלאומיות של מדינת יוטה. סיפור היווצרותה מספר את סיפור המאבק בין כוחם של המים, הכפור והרוח, לבין עמידותם של הסלעים בפני תהליכי הבלייה של גורמים אלה. קראו עוד על השמורה בכתבה זו שהתפרסמה באתר גו טרוול.

  לחצו לכתבה
 • חמשת השמורות הלאומיות של יוטה

  יוטה, אחת המדינות היפות והפראיות בארה"ב זכתה לכך שבתחומה חמש שמורות טבע לאומיות. כל השמורות ממוקמות בדרום המדינה ובכולן מים זכים שזורמים בלב מדבר, קניוני אבן חול אדומה ושלל צורות וגוונים. לפניכם מידע על פארקים ביוטה, שכדאי לקרוא, שפורסם באתר למטייל.

  לחצו לכתבה
 • הסוד השמור של האינדיאנים

  בתוך אחד הערוצים הסמוכים לגרנד קניון, במדבר של אבן חול אדומה, מסתתר מקום מרהיב ביופיו – נאת מדבר ענקית ובה נהר בצבע טורקיז המשתפל בסדרה של מפלים מרשימים אל עבר נהר הקולורדו. צריך לראות בכדי להאמין. קראו עוד על המקום בכתבה זו שהתפרסמה באתר מעריב.

  לחצו לכתבה
עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0