פארק קניונלנדס – פראיות עד אינסוף

פארק קניונלנדס (Canyonlands National Park) הוא שמורות הטבע הלאומיות הגדולה ביותר של מדינת יוטה. היקף מרחביה העצומים הוא בלתי נתפס, וסביר להניח שיש מקומות בשמורה שרגל אדם לא דרכה בהם מעולם. ואכן, חלקים מן השמורה מאוד לא נגישים למטייל הממוצע, אך אזורים אחרים בה מאוד נגישים, ובקלות יחסית אפשר לחוות בהם טבע פראי שאין שני לו וליהנות בו ממסלולי הליכה, המובילים לנופים יוצאי דופן ביופיים. בשטחה של שמורת קניונלנדס יש ארבעה מחוזות השונים זה מזה מבחינה גיאוגרפית: מחוז ‘אי בשמים’ (Island in the Sky), מחוז נידלס (Needles), מחוז מייז (Maze) ומחוז הנהרות קולורדו (Colorado) וגרין (Green).

ארבעת המחוזות אינם מחוברים ביניהם בכבישים. מביניהם, מחוז נידלס ומחוז ‘אי בשמים’ הם הנגישים ביותר. אל מחוז ‘אי בשמים’ ניתן להגיע בטיול יומי מהעיירה מואב ואילו מחוז נידלס שוכן מדרום למואב וניתן לבקר בו כאשר נוסעים דרומה אל 'עמק המונומנט' (Monument Valley), אגם פאוול (Lake Powell) וכדומה.

מחוז ‘אי בשמים’ ממוקם בצד הצפון מזרחי של השמורה (קרוב לעיירה מואב), והוא הנגיש ביותר מבין מחוזות קניונלנדס. במחוז יש כמה כבישים המובילים לתצפיות מרהיבות, הצופות גם על נופים נהדרים של שאר המחוזות, וכבישים המובילים אל מסלולי הליכה, שרובם קלים יחסית. מחוז זה הוא למעשה רמה (מישור בגובה רב), המוקפת בערוצי הנהרות קולורדו וגרין. אזורי ההתחתרות של הנהרות נמוכים מהרמה, ובינה לבין המישור מיתמרים מצוקים אדירים. השם ‘אי בשמים’ ניתן למחוז משום שבימים מעוננים בולטים לעתים הרי השולחן מעל לעננים, ונראים כאיים בשמים.

מחוז נידלס (בתרגום מילולי: מחטים) נקרא כך בשל צורות אבן חול דמויות המחטים הנפוצות בשטחו. המחוז ממוקם בצד הדרום מזרחי של השמורה (כ-85 מייל מדרום מערב לעיירה מואב) ומרושת בשבילים רבים לטיולים רגליים בני יום או יותר. מחוז זה הוא גן עדן של ממש לאוהבי טיולים בנוף בראשית, שאינם מעוניינים לצאת למסעות נועזים למקומות מבודדים, אך מעוניינים לטייל ברגל במסלולים יומיים ארוכים, החודרים ממש אל לב המרחבים.

הגישה למחוז מייז קשה יותר. זהו אחד המקומות הפראיים ביותר בארצות הברית, והוא זוכה למעט מבקרים. מחוז מייז הוא ארץ בראשית. אין בו כבישים ואין בו שירותי לינה, אלא רק טבע אינסופי. המחוז ממוקם בחלקה הדרום מערבי של השמורה, וניתן להגיע אליו רק ברכב שטח.

מחוז הנהרות קולורדו וגרין ממוקם במרכז השמורה. גם אל מחוז זה הגישה קשה, והיא מתאפשרת רק במסגרת מסעות שיט. במחוז זה נשפך נהר גרין אל נהר קולורדו, ומכאן הם ממשיכים לזרום יחדיו (בשם קולורדו, נהר שבמהלך נתיב זרימתו נסכר כמה וכמה פעמים), לכיוון דרום מערב, אל עבר שטחה של מדינת אריזונה, שם חרצו מי הנהר את גרנד קניון המפורסם.

להמלצה על מלונות בעיירה מואב הסמוכה לקניונלנדס לחצו כאן

ראו מיקום פארק קניונלנדס מסומן בריבוע שחור:ראו מיקום פארק קניונלנדס מסומן בריבוע שחור

מתי לנסוע – פארק קניונלנדס?

בשמורת קניונלנדס ניתן לטייל במהלך כל עונות השנה, אם כי עדיף לא לבקר במקום בחודשי החורף. להלן פירוט מזג האוויר בשמורה בעונות השנה השונות:

אביב (מרץ-מאי): בחודש מרץ יש עדיין סיכוי למזג אוויר קר (ולעתים אף מושלג), אולם בדרך כלל באביב מזג האוויר מצוין והשמים בהירים. בתחילת האביב מזג האוויר מעט קריר ללינה בחניוני הלילה, אך לקראת סוף האביב מזג האוויר הופך נעים ללינה בחניונים.

קיץ (יוני-אוגוסט): באזורים הגבוהים של השמורה (למשל מחוז ‘אי בשמים’) החום בדרך כלל נסבל, שכן הלחות נמוכה. באזורים הנמוכים יותר (למשל מחוז נידלס) חם למדי. עונת הקיץ איננה עונה מתאימה למסלולי הליכה ארוכים בשל החום, אך בהחלט אפשר לצאת בקיץ למסלולים קצרים (עם עדיפות לשעות הבוקר או אחר הצהריים). הודות לגובה (מעל 1,000 מ’ מעל פני הים) הלילות נעימים. חודש יוני הוא חודש יבש יחסית (זהו החודש שבו כמות המשקעים באזור היא הנמוכה ביותר), אולם בחודשים יולי-אוגוסט מזג האוויר משתנה, ובמהלכם עולים הסיכויים לסופות ברקים ורעמים אחר הצהריים (סופות אלה נוצרות כתוצאה מחימום פני הקרקע במהלך היום ויצירת שקע ברומטרי, והן חלק ממה שמכונה 'עונת המונסון של הדרום מערב'). לעתים מובילות הסופות לשיטפונות, אך בדרך כלל הן מורידות כמויות מעטות של גשמים. מראה השמים במהלך סופות אלה בדרך כלל מרהיב. במהלך הסופות לא כדאי לטייל במסלולים חשופים (בשל חשש מפגיעת ברק). לקראת ערב חלה בדרך כלל התבהרות, ולמחרת מתחיל התהליך מחדש.

סתיו (ספטמבר-נובמבר): בחודש ספטמבר חודר אוויר קר יותר לאזור. סופות המונסון נחלשות ומזג האוויר נעים בדרך כלל. אוקטובר הוא חודש גשום יחסית. לקראת סוף הסתיו מזג האוויר הופך קר יותר, ובסוף הסתיו מזג האוויר קר מדי ללינה בחניוני לילה באוהל (כן מתאים לקרוואן).

חורף (דצמבר-פברואר): קר למדי, ובלילות (ולעתים גם בשעות היום) הטמפרטורות יורדות מתחת לאפס מעלות צלזיוס. מחוז ‘אי בשמים’ לעתים קרובות מושלג. במחוזות האחרים הסיכויים לשלג קלושים יותר. כבישי השמורה בדרך כלל פתוחים בחורף, והם נסגרים רק בעת סופות שלגים חזקות. בדרך כלל מזג האוויר קר מדי ללינה בחניוני לילה.

הנוף מקצה המסלול המרהיב גרנד ויוו שבמחוז אי בשמיים. מטמטם זו לא מילה

מיקום ואיך מגיעים – פארק קניונלנדס:

נקודת המוצא הנוחה ביותר לטיול אל פארק קניונלנדס היא העיירה מואב (Moab) שבמדינת יוטה. הערים הגדולות הקרובות ביותר למואב הן לאס וגאס (Las Vegas), סולט לייק סיטי (Salt Lake City) ודנבר (Denver). הנסיעה מלאס וגאס למואב אורכת כ-6.5 שעות. הנסיעה מסולט לייק סיטי למואב אורכת כארבע שעות. הנסיעה מדנבר למואב אורכת כ-5.5 שעות. יש גם שדה תעופה בעיירה גרנד ג'נקשיין (Grand Junction) הממוקמת כשעתיים נסיעה ממואב.

ראו את מיקומה של מואב במפה (מסומנת בעיגול צהוב) ביחס לערים אלה (מסומנות בעיגול אדום):מפת התמצאות פארק קניונלנדס

לכמה זמן ואיפה לטייל? וכן מיקום אזורי הפארק השונים

כדאי להקדיש למחוז ‘אי בשמים’ יום טיול אחד, הכולל נסיעה מהעיירה מואב אל המחוז והליכה במסלול המומלץ המוביל אל תצפית גרנד ויו (Grand View, מסלול חובה, מרהיב, לא קשה). אל המסלול הזה ניתן לצרף מסלולים נוספים, למשל המסלול הקצר Mesa Arch ו/או Whale Rock או המסלול הארוך Murphy Pt Overlook. כדאי גם לבקר בנקודת התצפית על נהר גרין (Green River Overlook). בסיום היום ניתן להיכנס לביקור קצר בשמורת המדינה דד הורס פוינט. אם זמנכם קצר, אפשר להקדיש למחוז ‘אי בשמים’ רק חצי יום, שיכלול נסיעה בכביש החודר לשמורה ויציאה למסלול ההליכה המוביל לתצפית גרנד ויו.

למחוז נידלס כדאי להקדיש יום אחד (טיול יומי מהעיירות מואב או מונטיצ’לו, Monticello), עדיף יומיים, ואף יותר מכך אם אתם מעוניינים לצאת לטיולים רגליים ארוכים. מומלץ ללון בחניון הלילה של השמורה, וכך תוכלו ללכת באחד המסלולים הארוכים יותר שהמחוז מציע. לחלופין, ניתן ללון בעיירה מונטיצ’לו הסמוכה למחוז. במחוז זה יש מסלולי הליכה נהדרים במיוחד. מי שמחפש מסלול קל יחסית יכול לטייל אל מסלול מסלול סליקרוק (Slickrock Trail, ראו מידע כאן) ומי שמחפש מסלול מאתגר יותר יכול ללכת אל אזור צ'סלר פארק (Chesler Park) שהוא מרהיב ביופיו.

למחוז מייז יש להקדיש לפחות שלושה ימים, וזאת משני טעמים: זמן ההגעה אל המחוז ארוך, והמסלולים עצמם ארוכים. יש לתכנן את הטיול מראש, וכדאי להזמין את האישורים הנדרש.

ראו מפה של מיקום מחוזות השמורה (מחוז מייז מסומן באדום, 'אי בשמיים' בשחור, הנידלס בכחול, הנהרות החוצים את השמורה מסומנים בצהוב):
מפת מחוזות פארק קניונלנדס

מועדי פתיחת כבישים ושאטלים – פארק קניונלנדס:

הכבישים הראשיים של השמורה פתוחים בדרך כלל כל עונות השנה והם נסגרים רק בעת סופות שלגים חזקות או בעת שיטפונות. הכבישים הראשיים של השמורה עבירים לכל סוגי הקרוואנים. בנוגע לדרכי עפר, כדאי לברר על מצבן במרכז המבקרים טרם היציאה לדרך.

לינה – מלונות וחניוני לילה:

המבקרים בשמורת קניונלנדס, ובעיקר אלה הפוקדים את מחוז ‘אי בשמים’, יכולים ללון במלונות העיירה מואב (כולל מלונות לצד גדת נהר הקולורדו, ראו מידע על מלונות מומלצים במואב ובסביבתה כאן). המבקרים במחוז נידלס יכולים ללון בעיירות הקטנות מונטיצ’לו (Monticello) ובלנדינג (Blanding). לינה בעיירות אלה משתלבת היטב גם עם נסיעה ממואב דרומה ל’עמק המונומנט’ (או  ההפך), הכוללת במהלכה ביקור במחוז נידלס. המבקרים במחוז מייז ובקניון ‘פרסת הסוס’ יכולים ללון לפני הכניסה לשמורה בעיירה האנקסוויל (Hanksville) או בעיירה גרין ריבר (Green River).

המבקרים בשמורת קניונלנדס, ובעיקר אלה הפוקדים את מחוז ‘אי בשמים’, יכולים ללון בחניוני הלילה שבעיירה מואב, בחניון הלילה של שמורת ארצ’ס, בחניון הלילה של מחוז ‘אי בשמים’ או בחניון הלילה של שמורת המדינה דד הורס פוינט. המבקרים במחוז נידלס יכולים ללון בחניוני הלילה של מחוז זה. לינה בשטח במחוז מייז אפשרית לאחר קבלת היתר מתאים.

מידע על מלונות וכן על חניוני לילה בשמורה פלוס דירוגם על פי רמות יופי תוכלו למצוא בספרון זום אין כרך 2. ראו עמודים לדוגמא מספר זה על מקומות לינה בשמורה:
לינה פארק קניונלנדס


לקריאת הכתבה באנגלית לחצו כאן

למפה של שמורת קניונלנדס לחצו כאן

למידע נוסף על פארק קניונלנדס כדאי להיעזר בספרון זום-אין כרך 2

למהדורה דיגיטלית של הפרק על שמורת קניונלנדס מתוך הספרון לעיל לחצו כאן

ראו כאן עמודים לדוגמא מתוך ספר זה:עמוד לדוגמא פארק קניונלנדס


ראו כאן כתבות נוספות על יעדי דרום מערב ארה"ב

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן


ראו הצעות לפעילות רייזרים וטרקטורונים, סמוך לשמורת קניונלנדס כאן:


ראו הצעות לפעילות רפטינג בנהר הקולורדו, סמוך לשמורת קניונלנדס כאן:


עוד תמונה מאותו מסלול מרהיב (גרנד ויוו)

שלג במחוז 'אי בשמים' של הקניונלנדס. ברקע הרי לה סל המושלגים

קשת מזה במחוז 'אי בשמים' של שמורת קניונלנדס, וברקע הרי לה סל

מטיילים ברגל במחוז הנידלס – במסלול המיוחד המוביל לצ'סלר פארק

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0