פארק גרנד קניון – פלא בריאה

בעומק של כ-1,500 מ’ מתחת לשפת המצוק של שמורת הטבע הלאומית גרנד קניון (Grand Canyon National Park) מתחתר נהר קולורדו. בזרימתו חושף הנהר שכבות סלע הטומנות בחובן היסטוריה גיאולוגית של כ-1,800 מיליון שנה, ומאפשרות מבט אל לב כדור הארץ. נהר קולורדו חרץ כאן את שכבות הסלע במדבר במשך כחמישה מיליון שנה. מספר גורמים חברו יחד ליצירת קניון כה מרשים בנקודה זו: הראשון – ההתרוממות של רמת קולורדו לגובה של כ-3,000 מ’ מעל פני הים, השני – מקורות המים מהרי הרוקי שסיפקו לנהר את הכוח שהיה זקוק לו לשם האצת הבליה, והשלישי – היעדר צמחייה, גורם המאיץ את הבליה. הודות לכוחות מנוגדים אלה – עליית פני הקרקע מצד אחד ובליה חזקה מצד שני, נוצר החריץ המרשים הזה בקרום כדור הארץ, פלא הבריאה גרנד קניון.

הגרנד קניון אינו הקניון העמוק בעולם ואף אינו הקניון העמוק בארצות הברית (הקניון העמוק ביותר שנוצר על ידי נהר הוא הלס קניון, Hells Canyon , שעומקו מעל 2,400 מ’ ואילו הקניון העמוק ביותר שנוצר על ידי קרחונים הוא הקינגס קניון, Kings Canyon, שעומקו מעל 2,500 מ’). יחד עם זאת הגרנד קניון, משאת נפשם של רבים, הוא ככל הנראה הקניון המפורסם בעולם.

בשמורת הטבע הלאומית גרנד קניון יש שני מצוקים. המצוק הדרומי (South Rim), שהוא הפופולרי ביותר (והיפה ביותר) והעמוס מטיילים בחודשי הקיץ, והמצוק הצפוני (North Rim), המתויר פחות, הפתוח בחודשי הקיץ בלבד (זהו אזור גבוה שמתכסה בחורף בשלג. גובהו מעל 2,600 מ’ בהשוואה למצוק הדרומי, שגובהו 2,300 מ’). למרות המרחק האווירי הקצר בין שני המצוקים, כ-15 ק”מ לערך בלבד, זמן הנסיעה ביניהם הוא כ-4.5 שעות (כ-350 ק”מ). נוסף על כך, באזור המערבי של שמורת הטבע הלאומית יש אזור מבודד ששמו טורוויפ (Toroweap) שאליו ניתן להגיע רק ברכב שטח ובו נקודת תצפית מרהיבה על הנהר והקניון. כמו כן יש לאורך מצוק הקניון (באזור שאינו שמורת טבע לאומית) שתי שמורות אינדיאניות – הוואסופאי (Havasupai Indian Reservation) והואלאפאי (Hualapai Indian Reservation). אזור זה ידוע גם כ’מערב גרנד קניון’ (Grand Canyon West), והוא הקרוב ללאס וגאס מבין כל אזורי הקניון. ב’מערב הגרנד קניון’ שוכנת גם מרפסת התצפית מזכוכית, Skywalk, שממנה ניתן לצפות על הקניון.

פארק גרנד קניון הוכרז כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק”ו, והוא אחד משמורות הטבע המתוירות בעולם. הנוף ממצוק השמורה אמנם מרהיב, אולם בשל הטופוגרפיה התלולה, עבור רוב המטיילים הגרנד קניון הוא במידה רבה מקום של: באים, רואים, מצטלמים והולכים. רוב המבקרים בשמורה אינם חווים אותה בטיולים רגליים, אלא רק צופים על הקניון מנקודות התצפית, וזו הסיבה שבעיני רבים שמורה זו נחשבת (ובצדק) פחות מלהיבה משכנותיה זאיון וברייס.

להמלצה על מקומות לינה בעיירה טוסאיין הסמוכה לגרנד קניון לחצו כאן

ראו מיקום פארק גרנד קניון מסומן בריבוע שחור:ראו מיקום פארק גרנד קניון מסומן בריבוע שחור

מתי לנסוע – פארק גרנד קניון?

במצוק הדרומי של שמורת גרנד קניון ניתן לטייל במהלך כל עונות השנה, ואילו כביש הגישה למצוק הצפוני סגור בחורף (הכביש נסגר בהתאם לכמות השלג שהצטברה לאורכו. מקומות הלינה במצוק הצפוני פתוחים מה-15 למאי עד ה-15 לאוקטובר). הטמפרטורות בשמורה משתנות בהתאם למיקום ולגובה: הטמפרטורות במצוק הצפוני נמוכות בממוצע בכחמש מעלות צלזיוס מהטמפרטורות במצוק הדרומי ובכ-15 מעלות צלזיוס מהטמפרטורות ליד הנהר. להלן פירוט מזג האוויר בשמורה בעונות השנה השונות:

אביב (מרץ-מאי): האביב מביא עמו בהדרגה את ההתחממות, בעיקר בשעות היום. הרוחות עלולות להיות מאוד חזקות, והלילות עדיין קרים. עד סוף מאי הטמפרטורות הממוצעות בלילה בשני המצוקים הן סביב נקודת הקיפאון, ולעתים (נדירות) מכות סופות שלגים את האזור אף במהלך חודש מאי, ממש שנייה לפני בוא הקיץ. בתוך הקניון ליד הנהר הטמפרטורות באביב נעימות ולעתים אף חמות למדי. חודשי האביב מתאימים מאוד ללינה בחניוני הלילה שבתחתית הקניון. במרץ ובאפריל קר מדי ללון בחניוני הלילה שבמצוק הקניון, אולם בחודש מאי בדרך כלל הלילות מתחממים והלינה בחניוני הלילה שבמצוקים אפשרית בהחלט.

קיץ (יוני-אוגוסט): במצוק הצפוני והדרומי הטמפרטורות בדרך כלל חמות אך נוחות (סביב 25 מעלות צלזיוס בממוצע), אולם ככל שיורדים במצוק לכיוון הנהר הן עולות ויכולות להגיע למעל 35 מעלות צלזיוס. בחודשים יולי ואוגוסט יש חשש לסופות ברקים ורעמים בשעות אחר הצהריים, כחלק מן ‘המונסון של דרום המערב’, בדומה לשמורות אחרות באזור. סופות אלו עלולות להתפתח לגשם סוחף, לברד כבד או לסופת רוח. הטמפרטורות בלילה נוחות במצוק הדרומי וקרירות במצוק הצפוני. חודשי הקיץ מתאימים מאוד ללינה בחניוני לילה.

סתיו (ספטמבר-נובמבר): בתחילת הסתיו שוככות סופות הברקים והרעמים, ומזג אוויר יבש יותר משתרר באזור, אולם לקראת סוף הסתיו יכול לרדת שלג הן במצוק הדרומי והן במצוק הצפוני. באמצע חודש אוקטובר הכביש המוביל למצוק הצפוני נסגר לתנועת רכבים. הטמפרטורות בלילה במצוקים יכולות לרדת מתחת לאפס מעלות צלזיוס, אולם הלילות ליד הנהר עדיין נוחים ללינה בחניוני הלילה.

חורף (דצמבר-פברואר): בחודשי החורף המצוק הצפוני סגור למטיילים. תנאי מזג האוויר במצוק הדרומי בחורף הם קיצוניים: הטמפרטורות יכולות להיות נמוכות, השמים בהירים והראות נפלאה או שיכול לרדת שלג המלווה ברוחות חזקות וסגירת כבישים. שבילי ההליכה עלולים להיות מכוסים שלג וקרח. הטמפרטורות יורדות גם בתוך הקניון, ומגיעות לעשר מעלות צלזיוס בממוצע בשעות היום. הטמפרטורות בלילה במצוק הדרומי יורדות הרבה מתחת לאפס מעלות צלזיוס וקר מדי ללינה בחניוני לילה.

מיקום ואיך מגיעים – פארק גרנד קניון:

הערים הגדולות הקרובות לגרנד קניון הן לאס וגאס (Las Vegas) ופיניקס (Pheonix). הנסיעה מערים אלה לגרנד קניון אורכת 6-4 שעות (תלוי לאיזה מצוק נוסעים). ראו את מיקומה של גרנד קניון במפה (מסומנת בעיגול צהוב) ביחס לערים אלה (מסומנות בעיגול אדום):
מפת התמצאות - פארק גרנד קניון

לכמה זמן ואיפה לטייל? וכן מיקום אזורי הפארק השונים

כדאי לבקר במצוק הדרומי או במצוק הצפוני (ביקור בשני המצוקים מומלץ רק למי שיש לו הרבה זמן, ולא למטייל הממוצע). כדאי להקדיש לביקור במצוק בו תבחרו יום טיול אחד (במקרה של לחץ בזמן אפשר גם להסתפק בחצי יום או בערב ובוקר – שקיעה וזריחה). ביום זה כדאי לצפות על הקניון מנקודות התצפית השונות ולצאת לטיול לאורך מצוק הקניון. אם מטיילים במצוק הדרומי כדאי לצאת לטיול אופניים. מי שרוצה לצאת לטיול ארוך יותר, כזה היורד לתחתית הקניון (ברגל או על גבי פרדות), יצטרך להאריך את השהות בשמורה.

ראו מפה של מיקום המצוק הצפוני של הקניון (בוורוד) והדרומי (בכחול). אין כביש בין שני מצוקים אלה וזמן הנסיעה ביניהם הוא כשלוש שעות:
מפת זום אין - פארק גרנד קניון

מועדי פתיחת כבישים ושאטלים – פארק גרנד קניון:

לחלק מכבישי המצוק הדרומי (ובעיקר הכבישים באזור הגרנד קניון וילג' וכן בכביש המוביל לנקודת התצפית יאקי, Yaki Pt) אין כניסה לרכבים פרטיים ויש לנסוע בשירות ההסעות של השמורה. שאר כבישי המצוק הדרומי פתוחים לתנועת רכבים כל השנה ועבירים לכל סוגי הרכבים. בחורף ובתחילת האביב הכבישים עלולים להיסגר באופן זמני בשל מזג אוויר קיצוני. אם מטיילים באזור בחורף כדאי לשאת שרשראות (ראו עוד על שרשראות כאן). כביש הגישה למצוק הצפוני סגור בחורף. הכביש נסגר בהתאם לכמות השלג שהצטברה לאורכו. בחודשים בהם הכביש פתוח הוא עביר לכל סוגי הרכבים אך בכביש הקצר המוביל לקייפ רויאל לא כדאי לנסוע בקרוואנים ארוכים.

במצוק הדרומי פועלת מערכת הסעות (Shuttle) ללא תוספת תשלום, העוצרת בתחנות שונות לאורך השמורה. במקום ארבעה קווים המקשרים בין מסלולי ההליכה, מרכזי המבקרים, הלודג’ים וכן קו אחד אף אוסף מטיילים מן העיירה טוסאיין. האוטובוסים אינם מגיעים לאזור דזרט ויו. לכביש המוביל לנקודת התצפית יאקי אין כניסה לרכבים פרטיים. לכביש Hermit Rd המוביל להרמיטס רסט (Hermits Rest) אין כניסה לרכבים פרטיים בחודשים מרץ עד נובמבר.

לינה – מלונות וחניוני לילה:

המבקרים במצוק הדרומי יכולים ללון באחד מששת הלודג’ים של השמורה או במלונות בעיירה טוסאיין (Tusayan) הסמוכה (ראו מידע על מלונות מומלצים בעיירה זו כאן). כדאי להזמין מקום בלודג’ים מבעוד מועד. המבקרים במצוק הצפוני יכולים ללון בלודג’ של השמורה (הלודג’ הזה שוכן במיקום מרהיב, ויש להזמין בו מקום כשנה מראש) או בעיירה ג’ייקוב לייק (Jacob Lake) הממוקמת כשעה נסיעה מהמצוק הצפוני. הלנים בקרבת נהר קולורדו יכולים ללון בלודג’ של השמורה בתחתית הקניון. מי שישן בחניוני לילה יכול ללון באחד מחניוני הלילה של השמורה או בעיירה טוסאיין. המטיילים במצוק הצפוני יכולים ללון בחניון הלילה של השמורה או בחניון לילה בעיירה ג’ייקוב לייק.

מידע על מלונות וכן על חניוני לילה בשמורה פלוס דירוגם על פי רמות יופי תוכלו למצוא בספרון זום אין כרך 1. ראו עמודים לדוגמא מספר זה על מקומות לינה בשמורה:עמוד לינה לדוגמא - פארק גרנד קניון


לקריאת הכתבה באנגלית לחצו כאן

למפה של שמורת גרנד קניון לחצו כאן

למידע נוסף על פארק גרנד קניון כדאי להיעזר בספרון זום-אין כרך 1

למהדורה דיגיטלית של הפרק על שמורת הגרנד קניון מתוך הספרון לעיל לחצו כאן

ראו כאן עמודים לדוגמא מתוך ספר זה:
עמוד בוקסה לדוגמא - פארק גרנד קניוןעמוד מסלולים לדוגמא - פארק גרנד קניון

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי דרום מערב ארה"ב

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן


תצפית על הגרנד קניון (מהמצוק הדרומי)

קטנות האדם מול הטבע במצוק הדרומי

נוף המצוקי הדרומי

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0