המיטב של מדינת קולורודו

קולורדו היא מדינה חצויה. מבחינה אנושית נחצית קולורדו בין ליברליות ושמרנות. החלק המרכזי והמזרחי של קולורדו, ובעיקר העיר דנוור ופרבריה, הוא מקום עכשווי, משכיל וליברלי, שיש בו מודעות גבוהה לסביבה, ואילו החלק הצפוני הוא ברובו יותר שמרני ובחלק מהאזורים גם פחות פלורליסטי (חלק זה כולל בעיקר חוות ענק של חקלאים – לבנים ברובם – הדומים בהווייתם לתושבי המדינות וואימינג, מונטנה ואיידהו הסמוכות ושמעלים מפעם לפעם רעיונות לדרוש פיצול רשמי של המדינה לשניים). מבחינה גאוגרפית נחצית קולורדו על ידי רכס הרי הרוקי הנישא, קו פרשת המים של צפון אמריקה. עובדה זו, יחד עם העבודה שבשולי ההרים נוצרו מדבריות בצל גשם, תורמת לכך שנופה של מדינה זו מגוון ביותר. אין עוד הרבה מקומות בעולם שבבוקר אפשר להעפיל בהם אל פסגה אלפינית שגובהה מעל 4,000 מ' ואחר הצהריים להגיע, לאחר נסיעה בדרכי נוף נהדרות, אל מרחבי מדבר אדומים. אין עוד הרבה מקומות שבבוקר אפשר להתגלגל בהם על דיונות חול אדירות ממדים ובהמשך היום לשכשך באגם שמקור מימיו בהפשרת קרחונים. זהו הייחוד של קולורדו, שבזכותו מדינה זו היא גן עדן לכל אוהבי הטיולים באשר הם ולכל חובבי הטבע והנוף, וגם יעד טיולים פחות עמוס ופחות מוכר בהשוואה להרבה אתרים אחרים בדרום מערב ארצות הברית.

ראו להלן מפה ותיאור של תשעת אתרי התיירות והטבע המרשימים ביותר בשטחה של מדינה יפהפייה זו:

1 – שמורת הטבע הלאומית הרי הרוקי האמריקניים

רכס הרי הרוקי הנישא (המתמשך מקדנה בצפון ועד קרבת הגבול עם מקסיקו בדרום) חוצה את מדינת קולורדו לאורכה. לא בכדי יש במדינה זו 54 פסגות שגובהן מעל 14,000 פיט (4,267 מ', המכונות 14ers). אחד המקומות המרשימים ביותר על פסגות רכס זה הוא שמורת הטבע הלאומית הרי הרוקי (Rocky Mountain National Park). זוהי שמורה של קרחונים, פסגות, ערוצים, אגמים, עמקים והמון המון מסלולי הליכה בחיק הטבע. מומלץ מאוד להקדיש לשמורה זו כמה ימים טיול במסגרת הטיול הכולל במדינת קולורדו. ניתן למצוא מידע מפורט על השמורה כאן.

מטיילים ברגל בשמורת הרי הרוקי

2 – העיירה אספן וסביבתה

קולורדו זה סקי (יש בקולורדו 25 אתרי סקי, המושכים אליהם מדי שנה כ-11 מיליון מבקרים), וסקי זה אספן. אז נכון, יש בקולורדו המון אתרי סקי והמון עיירות שהוקמו סביב אתרים אלה, אבל אספן היא ללא ספק המפורסמת מבין כולן. נוסף על סקי בחורף, יש באספן גם הרבה מאוד אפשרויות בילוי בחודשי הקיץ. נוסף על טבע מרהיב ומסלולי הליכה בחיק הטבע, אספן היא מרכז של פעילות חוץ החל מרפטינג וכל בטיסה בכדור פורח. ניתן להקדיש לעיירה החל מחצי יום (אם מסתפקים בביקור קצר בה) ועד לכמה ימים (אם רוצים לשלב בביקור פעילויות חוץ ונופש ומנוחה). ניתן למצוא מידע מפורט על אספן כאן.

רכבל באספן

3 – המונומנט הלאומי קולורדו

המונומנט הלאומי קולורדו (Colorado National Monument), שמורת טבע יפהפייה, מעין מיני גרנד קניון, השוכנת על רמה גבוהה, כ-900 מ' מעל עמק נהר הקולורדו (שגובהו באזור זה הוא כ-1,400 מ' מעל פני הים). בשמורה קטנה זו יש מצוקים תלולים של אבן חול אדומה וקניונים אדירים, הממחישים היטב את כוחות הבלייה. במונומנט הלאומי קולורדו יש כביש מרכזי אחד בצורת חצי פרסה שאורכו 23 מייל. שמו של כביש זה הנושק למצוקים הוא רים רוק (Rim Rock Dr), ולאורכו מפוזרות נקודות תצפית מרשימות במיוחד על מונוליטים, על מצוקים שגובהם מאות מטרים וכן על קניונים צרים מאוד, שבעת שיטפון מתנקזים המים הזורמים בהם אל עמק רחב יותר באגן הניקוז של נהר הקולורדו. מרכז המבקרים של השמורה שוכן ליד הכניסה הצפון מערבית (לא רחוק מחניון הלילה), וניתן להצטייד בו במפות ובמידע עדכני. מרבית מסלולי ההליכה היפים של השמורה שוכנים אף הם באזור הכניסה הצפון מערבית, לא רחוק ממרכז המבקרים. ביקור במונומנט הלאומי קולורדו כולל בעיקרו נסיעה לאורך כביש רים רוק, עצירה בנקודות התצפית ויציאה למסלולי הליכה קצרים (ניתן לצאת גם  למסלולי הליכה ארוכים, אך במקרה זה צריך להקפיץ את הרכב לנקודת הסיום, שכן מסלולים אלו אינם מעגליים ובשל הפרשי הגובה המשמעותיים לא כדאי ללכת בהם הלוך חזור). מבין כל נקודות התצפית של השמורה אסור לפספס את התצפית גרנד ויוו (Grand View, נקודת התצפית שוכנת שישה מייל מהכניסה המערבית ו-16 מייל מהכניסה המזרחית לשמורה. מבין מסלולי ההליכה אסור לפספס את המסלול הקצרצר Otto's. ניתן למצוא מידע מפורט על מסלולי הליכה בשמורה במסלול הירוק בספר ארה"ב דרום מערב מסלולים. בעת ביקור בשמורה ניתן ללון בעיירה גרנד ג'נקשיין הסמוכה או בחניון הלילה היפהפה של השמורה. כדאי להקדיש לשמורה זו חצי יום עד יום טיול מלא.

נופו של המונומנט הלאומי קולורדו

4 – שמורת הטבע הלאומית הקניון השחור של הגניסון

"ישנם קניונים ארוכים יותר, ישנם עמוקים יותר וישנם צרים יותר ולמעטים יש קירות כה תלולים, אבל אין עוד קניון בצפון אמריקה שיש בו שילוב של עומק, צרוּת ותלילות כמו הקניון השחור של הגניסון", כתב הגיאולוג וולאס הנסן (Wallace Hansen). שמורת הטבע הלאומית הקניון השחור של הגניסון (Black Canyon of the Gunnison National Park) משמרת את אחד הקניונים המרשימים בארה"ב. קניון עמוק וצר שחרצו המים במסלע שחור. קניון שיש מקומות בתחתיתו שקרני השמש אינן מאירות בהם לעולם. במרכז המבקרים שבכניסה לשמורה ניתן להצטייד במפות ובמידע עדכני. ניתן גם לצאת במקום למסלול הליכה קצרצר אל עבר נקודת התצפית גניסון (Gunnison Point) שתאפשר מבט ראשון על הקניון השחור ועל נהר הגניסון המתחתר בבסיסו. לאחר הביקור במרכז המבקרים כדאי לנסוע לכיוון צפון מערב בכביש סאות' רים (South Rim Dr), הנושק למצוק הדרומי של קניון גניסון. במהלך הנסיעה, מבעד לחורש, מתגלה הקניון מימין לדרך. לאורך הדרך נקודות תצפית רבות וכן אזורי פיקניק לצד המצוק המרשים. הכביש מסתיים לאחר כשישה מייל (לכל אורך הדרך יש תצפיות יפות – היפות ביותר הן Painted Wall ו-Chasem View) ובקצהו מומלץ לעצור במגרש החנייה ולצאת למסלול ההליכה וורנר פוינט (Warner Point). אורכו של מסלול זה, הנקרא על שם מרק וורנר (Mark Warner), פעיל טבע שפעל להכרזת המקום כשמורת טבע לאומית, הוא כ-2.5 ק"מ (1.25 ק"מ לכל כיוון, תוספת גובה 60 מ'). המסלול עובר בחורש הצופה על נופי הרי סן חואן ועמק נהר אנקומפהגרי, ומוביל אל נקודת תצפית נהדרת של מצוק הקניון. עומק המצוק בנקודת התצפית הוא 829 מ'. ניתן לקחת בתחילת המסלול חוברת הדרכה על אודות נקודות לאורך הדרך. ניתן למצוא מידע מפורט על אתרי השמורה במסלול הירוק בספר ארה"ב דרום מערב מסלולים. בעת ביקור בשמורה ניתן ללון בעיירה מונטרוז הסמוכה או בחניון הלילה של השמורה. כדאי להקדיש לשמורה זו חצי יום עד יום טיול מלא. למידע נוסף על הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן.

הנוף ממסלול ההליכה וורנר פוינט

5 – כביש מליון הדולר בהרי סאן חואן

כביש מיליון הדולר (Million Dollar Hwy) בהרי סאן חואן (San Juan Mountains, שהם תת רכס של הרי הרוקי) הוא ללא ספק אחד המרשימים בארה"ב כולה – וכולל לא רק נופים נהדרים אל גם עיירות ציירויות שבתיהן נראות כתפאורה של סרט הוליוודי מתקופת המערב הפרוע (רובן נבנו בסוף מאה ה-19). הכביש מחבר בין העיירות יראי (Ouray) ודורנגו (Durango), ובדרך חולף גם בעיירה הציורית מכולן – סילברטון (Silverton), שהייתה בעבר (סוף המאה ה-19) מרכז תוסס של כריית זהב וכסף, ואכלסה בשיאה מעל 5,000 תושבים (במקום היו כ-40 אולמות הימורים, מסבאות, מלונות ועוד, וכולם בעיצוב מיוחד, המשקף את העושר שמקורו במחצבים של חבל ארץ זה). לצד כביש מיליון הדולר יש תהומות של עורצי נהרות, אזורים של אחו אלפיני ואגמי תכלת וכן מכל עבר פסגות גבוהות (חלקן בגובה של מעל 4 ק"מ). לאורך הדרך יש מכרות נטושים של מתכות (בעיקר זהב אבל לא רק) שנמצאו כאן בתוך אדמת ההרים. הנקודה הגבוהה ביותר לאורך הכביש היא של מעבר ההרים (פאס) רד מאונטיין (Red Mountain Pass) שגובהו 3,358 מ' מעל פני הים. אחת האטרקציות העיקריות לאורך כביש זה היא רכבת הקיטור המקשרת בין העיירות סילברטון ודורנגו (Durango & Silverton Narrow Gauge Railroad). קו זה הוכשר בשנת 1882 במטרה לשאת מחצבים אל מחוץ להרי סן חואן ונפתח מחדש כאטרקציה תיירותית ב-1947 , לאחר שהיה מושבת במשך שנים רבות. הרכבת עוזבת את דורנגו בשעות הבוקר, מגיעה לסילברטון בצהריים ולאחר כשעתיים חוזרת לדורנגו. ניתן למצוא מידע מפורט על כביש מיליון הדולר, וכן על פעילויות חוץ בעיירות שלאורך הכביש (באזור זה יש שפע פעילויות החל משיט נהרות וכלה בטיולי סוסים ועוד) במסלול הירוק בספר ארה"ב דרום מערב מסלולים. בעת טיול לאורך הכביש ניתן ללון בעיירה יראי שבצפון הכביש ובעיירה ודורנגו שבדרום הכביש. כדאי להקדיש לדרך נופית זו לפחות יום טיול מלא (לילה ראשון ביראי, לילה שני בדורנגו או ההפך), ועדיף אף יותר.

הרחוב הראשי והציורי של העיירה סילברטון

העלייה מהעיירה יראי בכביש מיליון הדולר אל פסגות רכס הרי הסאן חואן

6 – שמורת הטבע הלאומית מזה ורדה

שמורת הטבע הלאומית מֵזה ורדה (Mesa Verde National Park) משמרת שרידים של יישובים אינדיאנים מלפני כ-800 שנה. היא מפורסמת בעיקר בזכות הכפרים הקטנים ומבני המגורים שבהם, שנבנו באבן ובחֵמר בצנירים הטבעיים של מצוקי הקניונים, ממש בין שמים לארץ. מֵזה ורדה היא אמנם אחד המקומות שבהם נשתמרו השרידים הארכיאולוגיים העתיקים בארה"ב, אך אולי תיירים כמונו, המגיעים מהמזרח התיכון, פחות מתרשמים מהם, שכן המבנים של מֵזה ורדה הוקמו אלפי שנים לאחר הקמת הפירמידות של מצרים ומאות שנים לאחר שלטון היוונים והרומאים, שבנו בכל רחבי הים התיכון מבנים מרשימים לאין שיעור. יחד עם זאת נופיה של מֵזה ורדה נהדרים וכפרי הבוץ המוסווים בתוך צירי המצוקים נראים כאילו נלקחו מתוך ציור. הכביש המוביל לשמורת מֵזה ורדה מתפצל מכביש 160 כעשרה מייל ממזרח לעיירה קורטז. מיד לאחר הפנייה לשמורה הכביש, העובר בנוף של סלעי משקע צהובים, מעפיל לגובה. כ-12 מייל מהפנייה לשמורה כדאי לעצור בנקודת התצפית היפה מונטזומה (Montezuma Valley Overlook), הצופה על כל מרחבי דרום קולורדו. מכאן ממשיך הכביש להעפיל במשך עוד כארבעה מייל עד לנקודת התצפית פארק פוינט (Park Point Overlook). כאן כדאי לפנות ימינה אל מגרש החנייה, להחנות את הרכב ולצאת להליכה קצרה אל נקודת התצפית הפנוראמית, שהיא המקום הגבוה ביותר בשמורה, 2,613 מ' מעל פני הים. מנקודת התצפית פארק פוינט הכביש מתחיל לרדת בגובה. הצמחייה באזור היא של חורש לא צפוף, והמסלע הוא של סלעי משקע (בעיקר אבן חול) בגוון צהבהב. כארבעה וחצי מייל מפארק פוינט מגיע הכביש אל הלודג' ואל מרכז המבקרים של השמורה (Far View Visitor Center). כאן ניתן לרכוש כרטיסים לאתרים בשמורה, שאליהם ניתן להגיע רק בסיור מאורגן ולמעשה מכאן והלאה מתחיל הביקור בשמורה ובמצוקיה שבצנירים שבתחתיתם נבנו בסלע כפרים ציוריים. ניתן למצוא מידע מפורט על אתרי השמורה ועל סיורים ומסלולי הליכה בה (וכן מידע היסטורי על האינדיאנים שחיו במקום) במסלול הירוק בספר ארה"ב דרום מערב מסלולים. בעת ביקור בשמורה ניתן ללון בעיירה קורטז הסמוכה או בלודג' של השמורה עצמה או בחניון הלילה של השמורה. כדאי להקדיש לשמורה יום טיול מלא או יותר. למידע נוסף על הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן.

כפר בצנירי הסלע בשמורת מזה ורדה

7 – שמורת הטבע הלאומית גריט סנד דיונס

שמורת הדיונות הלאומית גרייט סנד דיונס (Great Sand Dunes National Park) היא ללא ספק אחד המקומות המיוחדים ביותר במדינת קולורדו. ממזרח לשמורת דיונות זו שוכנים הרי סנגרה דה קריסטו (Sangre de Cristo Mountains), ממערב לדיונות שוכן עמק סן לואיס (San Luis Valley), וממערב לעמק שוכנים הרי סן חואן הנישאים. מים ורוח גורמים לבלייה של הרי סן חואן ומובילים גרירי חול לעמק סן חואן. רוחות שנושבות מכיוון דרום מערב מובילות את הגרגרים לכיוון הרי סנגרה דה קריסטו, ואלה נערמים למרגלותיהם. רוחות בכיוון מנוגד, הנושבות לעתים מכיוון צפון מזרח, תורמות לכך שהחול ייערם לגובה רב. הדיונות של שמורת גרייט סנט דיונס הן הגבוהות בצפון אמריקה, גובהן מגיע לכ-230 מ'. הדיונות שוכנות בגובה של כ-2,500 מ' מעל פני הים, ומעליהן מתנשאים ממזרח הרי סנגרה דה קריסטו לגובה של עד 4,000 מ' מעל פני הים. זה לצד זה שוכנים ביחידת שטח קטנה יחסית הדיונות, שבקיץ שורר בהם אקלים מדברי וההרים, שהאקלים השורר בהם הוא אלפיני ושפסגותיהם הן מעל לקו העצים. הגיוון העצום הזה של בתי גידול על פני יחידת שטח קטנה יחסית הוא יוצא דופן. בזכותו עולם הצומח של שמורת הדיונות עשיר במיוחד. הוא כולל הן קקטוסים וצמחייה מדברית והן יערות סוב-אלפיניים, ובפסגות ההרים גם פרחי טונדרה אלפינית. גם עולם החי של שמורת הדיונות מגוון מאוד. ניתן למצוא בשמורה שפע בעלי חיים, ביניהם דובים שחורים, אריות הרים, שונרים, כבשי הרים, איילים ואף אנטילופות אמריקניות (למרבה הפלא אין בדיונות נחשים ועקרבים – וזאת בשל הגובה הרב של אזור זה). ואם לא די בכך הרי שבחודשי האביב ובתחילת הקיץ, כאשר השלגים על פסגות הרי סנגרה דה קריסטו מפשירים, זורמים לצד הדיונות מים בערוץ הנהדר מדאנו (Medano Creek), וההתרעננות בהם בין הגלגולים בחול היא חוויה מיוחדת במינה. שיא הזרימה מתרחש בדרך כלל בחודש מאי. בחודש יולי הערוץ בדרך כלל מתייבש. ניתן למצוא מידע מפורט על השמורה (איך לטייל על הדיונות, השכרת מגלשות, נאת מדבר בקרבת הדיונות ועוד) במסלול הירוק בספר ארה"ב דרום מערב מסלולים. בעת ביקור בשמורה ניתן ללון בעיירה אלאמוסה או בסביבות הכניסה לשמורה או בחניון הלילה הנהדר והיפהפה של השמורה. כדאי להקדיש לשמורה יום טיול מלא (אפשר גם חצי יום אם מטיילים בלי ילדים). למידע נוסף על הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן.

הדיונות הנהדרות ורכס ההרים שמאחוריהן

8 – סביבות העיירה קולורדו ספרינגס

העיירה קולורדו ספרינגס (Colorado Springs) השוכנת דרומית לדנוור מוקפת אתרי טבע יפים שבהחלט שווה לבקר בהם בעת טיול למדינת קולורדו. אחד מהאתרים הללו הוא ל'גינת האלים' (Garden of the Gods), אזור שבו עמודי אבן חול המזדקרים כלפי מעלה (לפני מיליוני שנה הורמו באזור זה אבני חול לאורך קווי שבר ומאז עברו בלייה בצורה יוצאת דופן). יש במקום דרך היקפית שלאורכה תצפיות ומסלולי הליכה קצרים. אתר נוסף סמוך לעיירה הוא פייקס פיק (Pikes Peak), פסגה שגובהה 4,300 מ' אליה מובילה דרך נופית צרה ומפותלת (אפשר גם לעלות להר ברכבת). ההעפלה ברכב לגובה כה רב היא מרשימה במיוחד ומלמעלה נשקף נוף יוצא דופן ביופיו על רכס הרי הרוקי. האוויר בפסגת ההר דליל מאוד והדבר בהחלט מורגש. מקום נוסף ששווה ביקור באזור זה הוא העיירה הקטנה מניטו ספרינגס (Manitou Springs) השוכנת בגובה של קרוב ל-2,000 מ' מעל פני הים. בעיירה זו יש רחוב ראשי נחמד המוקף מבנים שהארכיטקטורה שלהם מקסיקנית טיפוסית. שמה של העיירה ניתן לה בזכות שפע נביעות המים שבמקום, שחלקן מנותבות היישר למזרקות העירונית. ניתן למצוא מידע מפורט על כל האתרים המפורטים לעיל במסלול הירוק בספר ארה"ב דרום מערב מסלולים. ניתן למצוא מידע על מלונות בעיירה קולורדו ספרינגס כאן. כדאי להקדיש לאזור זה לפחות יום טיול מלא ועדיף אף יותר מכך.

הרכבת העולה לפייקס פיק

9 – העיר דנוור

דנוור (Denver), בירת מדינת קולורדו והעיר הגדולה ביותר בה שוכנת למרגלות רכס הרי הרוקי בגובה של כ-1,600 מ' מעל פני הים (ועל כן מכונה The Mile High City). זוהי היא עיר נעימה, מצוחצחת ועשירה בפארקים, עיר שנחמד לטייל בה, ומקום נוח להתחיל ולסיים בו טיול אל מדינת קולרודו. אתרי תיירות מומלצים לביקור בדנוור הם המדרחוב השוקק של רחוב 16 (16th Street Mall) שבקצהו שוכן בניין הממשל של מדינת קולורדו (Colorado State Capitol); הסיטי פארק (City Park) שהוא הפארק הגדול ביותר בעיר, ובו יש אגמים, שבילי אופניים ומרבדי דשא, וכן גן חיות (נחמד מאוד אבל לא חובה); פארק השעשועים ופארק המים אליטש גרדנס (Elitch Gardens); האקווריום (Downtown Aquarium) השוכן במרכז העיר, שהוא למעשה מתחם של מסעדות מוקפות בכלובי דגים; מוזיאון המדע והטבע של דנוור (Denver Museum of Nature and Science); מוזיאון האמנות (Denver Art Museum). ניתן למצוא מידע מפורט על העיר דנוור במסלול הירוק בספר ארה"ב דרום מערב מסלולים. ניתן למצוא מידע על מלונות בעיר דנוור כאן. כדאי להקדיש לדנוור חצי יום עד יום טיול (ואפשר כמובן גם יותר מכך).

בניין הממשל של העיירה דנוור והדשאים המקיפים אותו


למידע על מסלולי טיול בקולורדו לחצו כאן

לתוכנית טיול מוכנה בקולורדו לחצו כאן

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי דרום מערב ארה"ב

למידע נוסף על מדינת קולורדו פנו למסלול הירוק בספר ארה"ב דרום מערב מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0