פארק קפיטול ריף – ארץ בראשית

פארק קפיטול ריף (Capitol Reef National Park) מתפרש על פני מאות קילומטרים רבועים של נופי מדבר בדרום מרכז מדינת יוטה. השמורה מוגדרת על ידי הקמר (מונוקלינה) הא-סימטרי (הצד המערבי של הקמר הורם יותר מהצד המזרחי) התלול והארוך ווטרפוקט (Waterpocket Fold), החוצה אותה מצפון לדרום. קמר זה, שאורכו כ-160 ק”מ, נוצר לפני 70-50 מיליון שנה על ידי קווי שבר שמקורם בכוחות אדירים של בניית הרים שפעלו באותה תקופה בצפון מערב אמריקה (כתוצאה מנדידת היבשות והתנגשות הלוח היבשתי עם הלוח של האקיינוס השקט). בהמשך, לפני 20-15 מיליון שנה, עם התרוממות רמת קולורדו, הורם אזור זה אף יותר. בנסיעה בכביש 24, החוצה את השמורה, אי אפשר לראות את הקמר אלא רק את מצלעותיו.

פעילות בליה גרמה לכך שפסגת הקמר וכל חלקו הפנימי נסחפו עם המים, וכל שנותר ממנו הן מצלעותיו. תופעה דומה התרחשה גם בקמרים שבנגב: מה שנותר מהם כיום הוא המצלעות שתחמו אותם והמכתשים שנוצרו במקום שבו היו בעבר פסגותיהם.שם השמורה, קפיטול ריף, נגזר משתי מילים: השם ‘קפיטול’ ניתן לה בשל כיפות אבן החול מתצורת נוואחו (שבאזור זה צבעה לבן) המאפיינות את האזור ומזכירות את מראה כיפת בניין הקפיטול שבעיר הבירה וושינגטון די סי. מקור השם ‘ריף’, שפירושו שונית, מבטא את מה שמצלעות קמר ווטרפוקט היוו עבור המגלים הראשונים שהגיעו אל חבל ארץ זה – מכשול טופוגרפי שנראה להם כמו שונית אלמוגים החוסמת מעבר בים.

שמורת קפיטול ריף שוכנת אמנם בחבל ארץ מדברי וצחיח, אולם נהר פרימונט, החוצה אותה, יוצר בה מעין נווה מדבר, שבזכותו היה האזור מיושב כבר לפני כ-10,000 שנה. בני העם פואבלו (אינדיאנים קדומים) אכלסו את המקום לפני כ-1,400 שנה. הם התגוררו בבתים חצובים בקרקע או במערות טבעיות, ועסקו בציד ובחקלאות. לאורך כביש 24, החוצה את השמורה, ניתן לראות את הפטרוגליפים (ציורי הקיר) שהשאירו אחריהם, המתארים את החיים באזור בתקופה זו. בסוף המאה ה-19 הגיע למקום האדם הלבן, מתיישבים מורמונים שהקימו את היישוב פרוטה (Fruita) המתיישבים הכירו בייחודיות של האזור, שבו יש מים לרוב ואקלים חם יחסית, ונטעו בו מטעים של עצי פרי, הנותנים פירותיהם (משמשים, דובדבנים, תפוחים, שזיפים ועוד) עד היום. היישוב ננטש בתחילת המאה ה-20.

שמורת הטבע הלאומית קפיטול ריף הוקמה כדי להגן על הנוף המיוחד של קמר ווטרפוקט וסביבתו ועל טביעות ההיסטוריה של התרבות העשירה במקום. בשמורה זו מבקרים הרבה פחות תיירים מאשר בארבע שכנותיה (זאיון,  ברייס, ארצ’ס וקניונלנדס), ואף על פי שזו בלבד סיבה טובה מאוד להגיע לטייל בה, היא אינה משתווה להן ביופיה.

ראו מיקום פארק קפיטול ריף מסומן בריבוע שחור:ראו מיקום פארק קפיטול ריף מסומן בריבוע שחור

מתי לנסוע – פארק קפיטול ריף?

בשמורת קפיטול ריף ניתן לטייל במהלך כל עונות השנה אם כי עדיף לא לבקר במקום בחודשי החורף. להלן פירוט מזג האוויר בשמורה בעונות השנה השונות –

אביב (מרץ-מאי): הטמפרטורות ביום בדרך כלל נוחות. בתקופה זו אין הרבה משקעים. הלילות בשמורה קרים, והטמפרטורה יורדת קרוב לאפס מעלות צלזיוס. בעונה זו קריר מדי ללון בחניוני הלילה.

קיץ (יוני-ספטמבר): במשך היום מאוד חם, והטמפרטורות עולות לעתים קרובות מעל ל-30 מעלות צלזיוס, אולם האקלים המדברי היבש מקל על ההליכה בעונה זו. מאמצע הקיץ עד סופו יש חשש לסופות ברקים ורעמים בשעות אחר הצהרים כחלק מן ‘המונסון של דרום המערב’, בדומה לשמורות אחרות באזור. רוב המשקעים באזור מקורם בסופות מונסון אלו. הטמפרטורות בשעות הלילה מגיעות לכ-15 מעלות צלזיוס בממוצע. חודשי הקיץ מתאימים מאוד ללינה בחניוני לילה.

סתיו (אוקטובר-נובמבר): בתחילת הסתיו הטמפרטורות נוחות מאוד, ויש פחות גשמים בהשוואה לקיץ. בסתיו ניתן לראות את השלכת הנהדרת של עצי הצפצפה שבאזור. לקראת סוף הסתיו יורדות הטמפרטורות, ומזג האוויר הופך להיות קריר ביום וקר בלילה. בעונה זו קר מדי ללון בחניוני לילה.

חורף (דצמבר-פברואר): בחורף קר ביום, ולעתים יורד שלג, אם כי בדרך כלל הוא נערם רק על ההרים. בלילה צונחות הטמפרטורות מתחת לאפס מעלות צלזיוס. בתקופה זו ייתכנו סופות שלגים, וכבישי השמורה יכולים להיסגר באופן זמני בגלל שלג או קרח. עונה זו אינה מתאימה ללינה בחניוני לילה.

מיקום ואיך מגיעים פארק קפיטול ריף:

לשמורת הטבע הלאומית קפיטול ריף אפשר להגיע מסולט לייק סיטי (Salt Lake City) שבצפון או מלאס וגאס (Las Vegas) שבדרום. בשתי הערים יש שדה תעופה בינלאומי. ניתן גם להגיע לשמורה מכיוון מערב, משמורת הטבע הלאומית ברייס, דרך כביש 12 הנהדר, או מכיוון מזרח, מאזור העיירה מואב (Moab). ראו את מיקומה של קפיטול ריף במפה (מסומנת בעיגול צהוב) ביחס לערים אלה וביחס לברייס (מסומנות בעיגול אדום. ברייס מסומנת בעיגול אדום ללא שם):
מפת התמצאות - פארק קפיטול ריף

לכמה זמן ואיפה לטייל?

לשמורת קפיטול ריף כדאי להקדיש כחצי יום, שבו אפשר לצאת לטיול רגלי קצר המוביל לנקודות התצפית גוסנקס או סנסט, לטייל במסלול ארוך יותר (למשל: Hickman Bridge) לנסוע בדרך הנוף של השמורה (Scenic Dr) וכן לצאת לקטיף פירות במטעי השמורה. לחלופין, ניתן להאריך את השהות בשמורה ולשלב בביקור נסיעה בדרכי הנוף Cathedral Valley Loop או Burr Trail Loop.

ראו מפה של מרכז השמורה:
מפת השמורה - פארק קפיטול ריף

מועדי פתיחת כבישים – פארק קפיטול ריף:

הכביש הראשי של השמורה (כביש 24) פתוח כל עונות השנה ונסגר רק לעתים נדירות, בעת סופות שלגים חזקות או בעת שיטפונות (בחורף כאשר יורד שלג כדאי לשאת שרשראות, ראו עוד על שרשראות כאן). כביש זה עביר לכל סוגי הקרוואנים. דרך הנוף של השמורה (Scenic Dr) המתחילה בקרבת מרכז המבקרים ומובילה לגרנד ווש ולקפיטול גורג' פתוחה כל השנה (למעט במזג אוויר קיצוני). דרך זו אינה עבירה לקרוואנים שאורכם מעל 27 פיט.

לינה – מלונות וחניוני לילה:

המבקרים בקפיטול ריף יכולים ללון באחד ממלונות העיירה טורי (Torrey) הסמוכה לשמורה, או בעיירה טיסדייל (Teasdale) שממערב לטורי. אפשר ללון גם באזור העיירה בולדר (Boulder), הממוקמת כשעה נסיעה דרומה מקפיטול ריף לצד כביש 12 (ראו מידע על מלונות מומלצים בעיירות אלה כאן). מי שלן בחניוני לילה יכול ללון בחניון הלילה של השמורה או בחניונים שבעיירות טורי ובולדר הסמוכות.

מידע על מלונות וכן על חניוני לילה בשמורה פלוס דירוגם על פי רמות יופי תוכלו למצוא בספרון זום אין כרך 1. ראו עמודים לדוגמא מספר זה על מקומות לינה בשמורה (שימו לב שבניגוד למה שכתוב להלן – בחניון Fruita ניתן כעת להזמין מקום מראש):
לינה - פארק קפיטול ריף


למפה של שמורת קפיטול ריף לחצו כאן

למידע נוסף על פארק קפיטול ריף כדאי להיעזר בספרון זום-אין כרך 1

למהדורה דיגיטלית של הפרק על שמורת קפיטול מתוך הספרון לעיל לחצו כאן

ראו כאן עמודים לדוגמא מתוך ספר זה:עמוד לדוגמא - פארק קפיטול ריף

עמוד מסלולי הליכה - פארק קפיטול ריף

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי דרום מערב ארה"ב

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן


מרחבי המדבר הפראיים של שמורת קפיטול ריף

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0