פארק וויט סנדס – ים של חול

פארק וויט סנדס (White Sands National Park), השוכן בפינה הדרום מזרחית של מדינת ניו מקסיקו הוא אחד הפארקים הלאומיים החדשים בארה"ב. המקום הוכרז כפארק לאומי בשנת 2019, כאשר לפני כן היה מוגדר תחת הססטוס של מונומנט לאומי. פארק קטן זה, שגודלו כ-600 קמ"ר בלבד, שוכן בגובה ממוצע של כ-1,200 מ' מעל פני הים. הפארק משמר מרבדי דיונות המורכבות מגרגירי גבס (Gypsum), שהן הגדולות מסוגן בעולם (בדרך כלל דיונות חול מורכבות מחולות קוורץ). דיונות אלה, המאמירות לגובה של קרוב ל-20 מ', נוצרו במקום לפני כ-10,000 שנה כתוצאה מבלייה של גבישי גבס ששקעו באגמים שכיסו את האזור בתקופות קדומות.

הנוף של שמורת וויט סנדס יוצא דופן ביופיו. כבר במהלך הנסיעה בכביש שאורכו כ-13 ק"מ המוביל לשמורה אפשר להבחין בכך שזהו מקום קסום באופן יוצא דופן וכולל נוף מהסוג שרוב המטיילים למקום לא ראו ודאי מעולם. לכל אורך הדרך אפשר לעצור את הרכב ולצאת להליכה על המרבדים הלבנים שמשווים הרגשה של שדות שלג אינסופיים. על הדיונות עצמן יש כמה מסלולי הליכה מסומנים, אך אפשר גם ללכת עליהן באופן חופשי ולא על שבילים אלה (אלא שהסימון מסייע לזכור איך חוזרים חזרה ולכן אם מתכננים הליכה ארוכה על הדיונות כדאי ללכת בשבילים המסמונים).

בגלל שהכביש המוביל לשמורה נסגר בשעות אחר הצהריים/ערב (ונפתח שוב מוקדם בבוקר), רוב המטיילים למקום לא יוכלו לחוות את יופיה של השמורה בשעות הלילה – כאשר אור הירח המוחזר על ידי החול הלבן משווה הרגשה של אור יום גם לאחר שהשמש שקעה. ברי המזל שכן יוכלו לחוות זאת הם אלה שיבחרו ללון בחניון הלילה של השמורה, הכולל עשרה סייטים המפוזרים בין הדיונות, במרחק הליכה של כמה ק"מ מהכביש.

כמה נקודות חשובות שכדאי לדעת בנוגע לשמורת וויט סנדס:

בזכות העבודה שדיונות אלה מורכבת מגבס (ולא מקוורץ כמו דיונות חול רגילות) החול עצמו אינו חם כמו חול של ים הוא אף בדרך כלל קריר למדי, ואין בעיה ללכת עליו יחפים (גם כשחם בחוץ). בנוסף זהו חול שלא מאוד שוקעים בו ולכן אין בעיה לטייל ברגל על דיונות החול ללא קושי מבחינת ההליכה.

הפארק מוקף בבסיסי צבא (White Sands Missile Range ו-Holloman Air Force Base), ונסגר מפעם לפעם לכמה שעות בעת ניסויי טילים או תריגילים צבאיים אחרים. בדרך כלל יש פרסום על סגירת הפארק כשלושה שבועות מבעוד מועד אך לעתים ההתראה על הסגירה קצרה יותר. לפני שנוסעים למקום כדאי לוודא שהפארק פתוח בלינק הזה.

בסביבות השמורה אין תחנות דלק ואין היכן לרכוש מזון. מומלץ לתדלק ולהצטייד בעיירה לה קרוקס (Las Cruces) הממוקמת כשעה נסיעה מהשמורה (לכיוון מערב) או בעיירה אלמאגרודו (Alamogordo) הממוקמת כחצי שעה נסיעה מהשמורה (לכיוון מזרח).

ראו מיקום פארק פארק וויט סנד דיונס מסומן בריבוע שחור:פארק וויט סנדס מיקום

ראו מפה של שמורת וויט סנדס:פארק וויט סנדס מפה

מתי לנסוע – פארק וויט סנדס?

בחורף מזג האוויר בשמורת וויט סנדס יכול להיות קר מאוד (לעתים הרבה מתחת לאפס מעלות צלזיוס) ואילו בקיץ הטמפרטורות במקום גבוהות במיוחד (לעתים מעל 40 מעלות צלזיוס). העונות המתאימות ביותר לביקור במקום הן עונות המעבר (מרץ/אפריל ואוקטובר/נובמבר). לטבלת טמפרטורות בשמורה לחצו כאן. בכל עונת שנה כדאי להצטייד במשקפי שמש (שיגנו על העיניים בפני הבוהק של החזרת קרני השמש מהחול הלבן) וכן בקרם הגנה.

מיקום ואיך מגיעים פארק וויט סנדס:

שמורת וויט סנדס ללא ספק שוכנת ב'חור'… אמנם היא קרובה לעיר אל פאסו (El Paso, שעה וחצי נסיעה) אבל גם אל פאסו היא 'חור' שלרוב התיירים ממש אין מה לחפש בו. ערים גדולות נוספות שהן הקרובות ביותר לשמורה הן: טוסון (Tucson, אריזונה, זמן נסיעה של 5 שעות) ואלבקרקי (Albuquerque, ניו מקסיקו, זמן נסיעה של 3.5 שעות).

ראו את המיקום של פארק וויט סנדס במפה (מסומן בעיגול צהוב) ביחס לערים אלה (מסומנות בעיגול אדום):פארק וויט סנדס מפת התמצאות

פארקים לאומיים נוספים הסמוכים לפארק וויט סנדס (שכדאי לשלב ביקור בהם עם ביקור בשמורה זו) – הפארק הלאומי גוואדלופ, הפארק הלאומי מערת קרלסבד.

לכמה זמן ואיפה לטייל?

אם לא מתכוונים ללון בחניון הלילה של השמורה אזי ניתן להקדיש לשמורה כמה שעות עד יום מלא. על הדיונות עצמן יש שני מסלולי הליכה מעגליים המסומנים על ידי עמודים שאפשר לראותם מרחוק – אורך המסלולים 8 ק"מ וכ-3.5 ק"מ כפי שאפשר לראות במפה להלן (המסלול הקצר מבין שניים מוביל גם לחניון הלילה של השמורה אבל גם מי שלא לן בחניון יכול ללכת בו) – נוסף על שני המסלולים הללו יש בשמורה עוד כמה מסלולים קצרצרים, בחלקה הדרומי. שני המסלולים דומים ביופיים וההבדל העיקרי ביניהם הוא אורכם. אפשר גם ללכת על הדיונות באופן חופשי ולא במסלול מסומן אך הסימון חשוב שכן בלעדיו יתכן שלא תצליחו למצוא את הדרך חזרה לרכב, ראו מפה: פארק וויט סנדס מסלולים

במרכז המבקרים של השמורה ניתן לרכוש מזחלות עגולות וכן שעווה – שמסייעת לגלישה (בסיום הביקור במקום ניתן למכור את המזחלות במרכז). כדאי מאוד להצטייד במזחלות לפני הכניסה לשמורה שכן אין כיף גדול יותר מגלישה על דיונות אלה.

מועדי פתיחת כבישים – פארק וויט סנדס:

כבישי השמורה פתוחים לקהל כל השנה. בניגוד לשמורות לאומיות אחרות שבדרך כלל פתוחות 24 שעות ביממה, הכביש המוביל ללבה של שמורת וויט סנדס נסגר בשעות אחר הצהריים/ערב (עד שעות הבוקר המוקדמות), אפשר לראות שעות פתיחה כאן.

לינה – מלונות וחניוני לילה:

המלונות הקרובים ביותר לשמורה הם בעיירות לה קרוקס (Las Cruces) הממוקמת כשעה נסיעה מהשמורה (לכיוון מערב) ובעיירה אלמאגרודו (Alamogordo) הממוקמת כחצי שעה נסיעה מהשמורה (לכיוון מזרח). חניון הלילה של השמורה כולל עשרה סייטים המפוזרים ברחבי השמורה והממוקמים כמה ק"מ מהכביש (יש ללכת אליהם ברגל). בסייטים אין למעשה דבר (למעט סימון שזה מקום הסיט) – לא שירותים, לא מים ולא שולחן פיקניק. אי אפשר להזמין מקום מראש לחניון הלילה של השמורה. חניון זה מתמלא בשעה מוקדמת בלילות חמישי-ראשון. כדי להגדיל את הסיכוי למקום פנוי כדאי לבחור ללון בו בלילות של ימי שני, שלישי ורביעי. הרישום ללינה (לאותו יום) נעשה במרכז המבקרים בשעות 17:00-7:00 (כדי להבטיח מקום פנוי כדאי להגיע במקום בשעה מוקדמת).


למפה של פארק וויט סנדס לחצו כאן

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי דרום מערב ארה"ב

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן


בדרך לחניון הלילה שבלב דיונות החול

ככה נראה סייט (אתר להקמת אוהל) בחניון הלילה של השמורה. העמוד האדום מסמן את מיקום האתר. הלילה בו ישנו מבודדים מהעולם בלב הדיונות היה אחד המיוחדים שלנו אי פעם

בדרך להתגלש

ו… מתגלשים

מקום מושלם להעיף עפיפון

מטיילים ברגל על דיונות החול

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

8% הנחה

על השכרות רכב לארה"ב ולקנדה

דרך חברת אופרן

לחצו כאן להזמנה