הצעות לפעילות בעיירה אספן

העיירה אספן שבמדינת קולורדו שוכנת על רכס הרי הרוקי בגובה של כ-2,400 מ' מעל פני הים בעמק נהר הרורינג פורק (Roaring Fork), ומונה כ-7,000 תושבי קבע. נקודת היישוב אספן הוקמה בשנת 1870 על ידי כורי כסף, שקיוו להתעשר ממרבצי המתכת שבמקום. עשרים שנה מאוחר יותר, בעקבות ירידת הדרישה לכסף (בין השאר בשל הוצאתו ממחזור הכספים על ידי ממשלת ארה"ב) נמצא מקור פרנסה חדש לתושבי אספן – השלג. המורדות הלבנים הסובבים את האזור החלו למשוך אליהם גולשים, ותנופת פיתוח אדירה יצרה במקום שפע אתרי סקי. בהמשך, בין השאר בשל יחסי ציבור מצוינים, הפכה אספן למקום החביב על כוכבי הוליווד ועל סלבריטאים, ואלה שיוו לה תדמית של מקום אקסקלוסיבי. כיום אספן היא עיירת נופש אמידה, מוקפת בתי קיט מפוארים. בחורף היא גן עדן לחובבי סקי, ובקיץ – מקום מושלם לכל מי שמחפש נוף יפה, שפע פעילויות בחוץ ומזג אוויר נעים. העיירה שוכנת לצד כביש 82 ואפשר להגיע אליה בכביש זה או ממערב או ממזרח (הנסיעה לעיירה בכביש 82 מכיוון מזרח מרהיבה במיוחד וחוצה את קו פרשת המים של רכס הרי הרוקי).

השיטוט ברחובותיה של אספן ממחיש את העושר הרב. כולם מטופחים, כולם יפים, כולם רזים וחטובים וכמעט כולם עברו קרוב לוודאי ניתוח פלסטי אחד לפחות (אה… וגם כמעט כולם לבנים. לא תמצאו כאן כמעט שחורים או היספאנים). די להסתכל בתספורות הכלבים המהלכים עם בעליהן במרכז הקטנטן של העיירה כדי להבין שאספן היא באמת, לטוב ולרע, עולם אחר.

להמלצה על מלונות באספן לחצו כאן

להלן מידע על פעילויות מומלצות באספן:

טיול רגלי במרכז העיירה – לאספן מרכז קטן וקומפקטי שבו שפע חנויות יוקרה, גלריות מרשימות, מסעדות ומדרחוב נחמד. לב המרכז ממוקם בקטע שבין רחובות הופקינס (Hopkins Ave), דורנט (Durant Ave), ספרינג (Spring St) ומיל (Mill St). המדרחוב, השוקק בקיץ, שוכן לאורך רחובות הימן (Hyman Ave) וקופר (Copper Ave), קרוב לרחוב מיל. בעת טיול ברגל ברחבי העיירה אפשר לפקוד גם את מרכז המבקרים (Wheeler Opera House Visitor Center). אם מטיילים עם ילדים, אפשר לצ'פר אותם במשחק קצר במיני גולף הקטן (שבחורף הופך למגרש החלקה על הקרח), השוכן בפינת הרחובות דורנט ומיל. מומלץ לשלב בטיול רגלי זה נסיעה ברכבל (Silver Queen Gondola), ראו מידע להלן.

דאונטאון אספןמזרקה אחת מהרחבות של העיירה

רכבל – ממרכז העיירה אספן ניתן לעלות על רכבל (Silver Queen Gondola) המוביל לגובה של 3,400 מ' מעל פני הים, לפסגת הר אספן, שממנו נשקף נוף נהדר של הרי אלק (Elk Mountains) ושל העמק שבו שוכנת העיירה. זמן העלייה ברכבל הוא 14 דקות. למעלה בפסגה יש מסעדה וכן אזור ובו כמה פעילויות לילדים (טרמפולינה, זריקת דיסק ועוד). אפשר לעלות ברכבל ולרדת ברגל או ההפך.

רכבל באספן

רכבל משולב בטיול אופניים – רכבל נוסף (Elk Camp Gondola & Chairlift) הפועל בחודשי הקיץ בקרבת אספן הוא רכבל המוביל מאתר הסקי סנומס (Snowmass) אל פסגות שגובהן 3,450 מ' מעל פני הים. במקום פועלים הן רכבל סגור (Gondola) והן רכבל פתוח (Chairlift) בקרבת הרכבל ניתן גם לשכור אופני הרים, לעלות עם האופניים ברכבל ולרדת למטה רכובים בשבילים המוסדרים (שרובם תלולים למדי).

טיול סוסים – טיול סוסים הוא דרך נהדרת לחוות את הנופים הסובבים את העיירה אספן, לתיאום טיול לחברה הזו או לחברה הזו.

שיט נהרות – מאספן יוצאים סיורי שיט אל נהרות הרורינג פורק (Roaring Fork) והארקנסו (Arkansas). ניתן לצאת לשיט רגוע יחסית למתחילים או לשיט סוער יותר. לתיאום פנו לחברה הזו או לחברה הזו או לחברה הזו.

טיסה בכדור פורח – רוצים לצאת לטיסה בכדור פורח מעל הפסגות המקיפות את העיירה אספן? לתיאום טיול פנו לחברה הזו ולחברה הזו.

טיול ברגל באזור מרון בלס (Maroon Bells) – שתי פסגות הרי מרון בלס המרשימות זוכות לתואר 'מהפסגות המצולמות ביותר במדינת קולורדו'. גובהן של פסגות אלה, השוכנות מדרום מערב לאספן, הוא מעל 14,000 פיט (4,267 מ'), ועל כן הן נמנות על הרי ה-14ers של קולורדו. העמק של ערוץ מרון (Maroon Creek) נוצר על ידי תנועת קרחונים ומפולות סלעים ומאפשר גישה נוחה לאזור פראי זה, השוכן בתחומי היער הלאומי ווייט ריבר(White River National Forest) כביש מרון קריק (Maroon Creek Road) המוביל לאזור זה פתוח רק בחודשי הקיץ (בחורף מתכסה המקום שלג), אולם גם אז (בחודשים יוני עד אוקטובר) הכביש נסגר בשעות 17:00-9:00 לתנועת כלי רכב פרטיים, וכדי להגיע למקום יש לנסוע בו באוטובוס או לצאת לדרך בשעה מוקדמת. אחרי השעה 17:00 ועד השעה 9:00 בבוקר שלמחרת הכביש פתוח לתנועת כלי רכב פרטיים. אם יש לכם הזמנה לאחד מחניוני הלילה של האזור תורשו להיכנס לכביש גם בשעות שבהן הוא סגור. למידע על קו האוטובוס למקום לחצו כאן. מידע על מסלולי הליכה במקום ניתן למצוא בספר ארה"ב דרום מערב מסלולים.

מרון בלס ליד אספןהנוף של אזור מרון בלס


להמלצה על מלונות באספן לחצו כאן

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי דרום מערב ארה"ב

למידע מפורט על אספן כולל מידע על מסלולי הליכה במרון בלס וכן מידע מפורט על חניוני לילה פנו למסלול הירוק בספר ארה"ב דרום מערב מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0