פארק ארצ'ס – הדובדבן של יוטה

שימו לב – בשנים האחרונות אי אפשר היה לבקר בשמורה בחודשי הקיץ ללא הזמנת מקום מראש, ומבעוד מועד, ניתן למצוא מידע עדכני באתר השמורה


פארק ארצ'ס (Arches National Park) היא שמורה לאומית קטנה יחסית, הממוקמת בדרום מזרח מדינת יוטה, כרבע שעה נסיעה צפונה מהעיירה הקטנה והנחמדה מואב (Moab). אורכו של הכביש החודר לשמורה הוא כ-18 מייל. בחלקו הראשון מעפיל הכביש לרמה מעל העמק שבו ממוקמת העיירה מואב, ושם, ממזרח מתגלים הרי לה סל (La Sal), המתנשאים לגובה של כ-3,900 מ’ מעל פני הים. בהמשך חולף הכביש (שממנו מתפצלים כמה כבישי משנה קצרים) בין כל אתריה היפים של השמורה, שרובם ממוקמים צמוד לדרך או במרחק הליכה קצר ממנה.

שמורת הארצ’ס אמנם מפורסמת בעיקר בזכות הקשתות האדומות בתחומה, אבל יופיה אינו מסתכם רק בכך. מלבד הקשתות יש בארצ’ס גם אלפי חרוטים ותצורות יפהפיות נוספות של אבן חול, מצוקים מרשימים ואפילו כמה דיונות חול פריכות. אל כל אלה מתווסף נוף יוצא דופן של כל מרחבי דרום מזרח מדינת יוטה.

שני דברים מייחדים את שמורת ארצ’ס יותר מכול: הראשון הוא הנגישות – שמורת ארצ'ס אינה קניון שצופים בו מרחוק, אלא מקום שמהלכים בתוכו, שאפשר לגעת בו, לחוש אותו, להיות נוכח בו. ייחודה השני הוא בעובדה ששמורה זו ידידותית במיוחד גם למטיילים שאינם מיטיבי לכת. בעוד שבשמורות אחרות צריך לצאת למסלולים קשים יחסית כדי לזכות באמת לראות את המראות היפים והמרשימים ביותר, בשמורת ארצ’ס אפשר לצאת למסלולים קצרים יחסית ובכל זאת לא לפספס דבר.

להמלצה על מלונות בעיירה מואב הסמוכה לארצ'ס לחצו כאן

ראו מיקום פארק ארצ'ס מסומן בריבוע שחור:ראו מיקום פארק ארצ'ס מסומן בריבוע שחור

מתי לנסוע – פארק ארצ'ס?

בשמורת ארצ’ס ניתן לטייל במהלך כל עונות השנה, אם כי עדיף לא לבקר במקום בחודשי החורף. להלן פירוט על מזג האוויר בשמורה בעונות השנה השונות:

אביב (מרץ-מאי): בחודש מרץ יש סיכוי למזג אוויר קר (ואף לעתים מושלג), אולם בדרך כלל באביב נעים והשמים בהירים. בתחילת האביב מזג האוויר מעט קריר ללינה בחניוני לילה, אך לקראת סופו הולך מזג האוויר והופך נעים ללינה בחניונים.

קיץ (יוני-אוגוסט): הקיץ בשמורת ארצ’ס אמנם חם, אבל החום בדרך כלל נסבל. הודות לרום הרב (כ-1,500 מ’ מעל פני הים) הלילות נעימים. כדאי לצאת למסלולי הליכה ארוכים בבוקר או בשעות אחר הצהריים. חודש יוני הוא חודש יבש למדי (למעשה זה החודש שכמות המשקעים בו היא הנמוכה ביותר), אולם בחודשים יולי עד אוגוסט מזג האוויר משתנה, ובמהלכם עולה הסיכוי לסופות ברקים ורעמים אחר הצהריים (סופות אלה נוצרות כתוצאה מחימום פני הקרקע במהלך היום ויצירת שקע ברומטרי, והן חלק ממה שמכונה 'עונת המונסון של הדרום מערב'). לעתים הסופות מובילות לשיטפונות, אך בדרך כלל הן מורידות כמות מועטה של גשם. מראה השמים במהלך סופות אלה בדרך כלל מרהיב. בעת סופה לא כדאי לטייל במסלולים חשופים ( מחשש לפגיעת ברק). לקראת ערב חלה בדרך כלל התבהרות, ולמחרת הכול מתחיל מהתחלה. מזג האויר בקיץ מושלם ללינה בחניוני לילה.

סתיו (ספטמבר-נובמבר): בחודש ספטמבר חודר אוויר קר יותר לאזור. סופות המונסון נחלשות ומזג האוויר בדרך כלל נעים. אוקטובר הוא חודש גשום יחסית. לקראת סוף הסתיו מזג האוויר הופך קר יותר, בדרך כלל ניתן ללון בחניוני לילה בקרוואן בכל חודשי הסתיו. לגבי לינה באוהל – ספטמבר ואוקטובר מתאימים אך בנובמבר כבר עלול להיות קר מדי.

חורף (דצמבר-פברואר): החורף בשמורת ארצ’ס הוא לעתים קר ואף מושלג. בעת סופות שלגים כבישי השמורה נסגרים (לעתים נדירות). בחורף קר מדי ללינה בחניוני לילה בדרך כלל.

מיקום ואיך מגיעים – פארק ארצ'ס?

הערים הגדולות הקרובות לארצ'ס הן לאס וגאס (Las Vegas), סולט לייק סיטי (Salt Lake City) ודנבר (Denver). הנסיעה מלאס וגאס לארצ'ס אורכת כ-6.5 שעות. הנסיעה מסולט לייק סיטי לארצ'ס אורכת כארבע שעות. הנסיעה מדנבר לארצ'ס אורכת כ-5.5 שעות. יש גם שדה תעופה בעיירה גרנד ג'נקשיין (Grand Junction) הממוקמת כשעתיים נסיעה מארצ'ס.

ראו את מיקומה של ארצ'ס במפה (מסומנת בעיגול צהוב) ביחס לערים אלה (מסומנות בעיגול אדום):
פארק ארצ'ס התמצאות כללית

לכמה זמן ואיפה לטייל?

כדאי להקדיש לשמורה לפחות יום אחד, שיכלול נסיעה ועצירה בנקודות התצפית (Balanced Rock ,Garden of Eden ,Panorama Pt ,Fiery Furnace Lookout ועוד), מסלול הליכה קצר אל 'קשתות החלון' וכן הליכה במסלול ארוך יותר כדוגמת זה המוביל לדליקט ארצ' (בקיץ עדיף לטייל במסלול זה בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחר הצהריים) על פי לוח הזמנים הבא: נסיעה בכביש החודר לשמורה עד ל'קשתות החלון' וטיול רגלי קצר, המשך נסיעה עד לקצה הכביש החודר לשמורה כולל עצירה לתצפיות ולמסלולים קצרים נוספים, פיקניק ומנוחה באזור Devils Garden , ואחר הצהריים יציאה למסלול ההליכה דליקט ארצ'. לחלופין אפשר להגיע לשמורה מוקדם בבוקר, לנסוע לנקודת ההתחלה של מסלול דליקט ארצ' ולטייל בו, ולהקדיש את המשך היום לשאר אתרי השמורה. אם אפשר להקדיש לשמורה יומיים, כדאי להוסיף לפעילות הנ”ל הליכה במסלול הליכה נוסף כדוגמת זה המוביל לדאבל או ארצ'. למידע על מסלולי הליכה בשמורה לחצו כאן.

מועדי פתיחת כבישים ו- פארק ארצ'ס:

כבישי פארק ארצ'ס פתוחים כל השנה ועבירים לכל סוגי הרכבים.

לינה – מלונות וחניוני לילה:

המבקרים בארצ’ס יכולים ללון במלונות בעיירה מואב, הסמוכה לשמורה, ובסביבתה (כולל מלונות לצד גדת נהר הקולורדו, ראו מידע על מלונות מומלצים במואב ובסביבתה כאן). הלנים בחניוני לילה יכולים ללון בחניוני הלילה הפרטיים שבעיירה מואב, בחניון הלילה של שמורת ארצ’ס, בחניון הלילה של מחוז ‘אי בשמים’ של שמורת קניונלנדס או בחניון הלילה של שמורת המדינה דד הורס פוינט.

מידע על מלונות וכן על חניוני לילה בשמורה פלוס דירוגם על פי רמות יופי תוכלו למצוא בספרון זום אין כרך 2. ראו עמודים לדוגמא מספר זה על מקומות לינה בשמורה:פארק ארצ'ס לינה


למפה של שמורת ארצ'ס לחצו כאן

למידע נוסף על פארק ארצ'ס כדאי להיעזר בספרון זום-אין כרך 2

למהדורה דיגיטלית של הפרק על שמורת ארצ'ס מתוך הספרון לעיל לחצו כאן

ראו כאן עמודים לדוגמא מתוך ספר זה:פארק ארצ'ס עמוד לדוגמא

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי דרום מערב ארה"ב

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן


'הסלע המאוזן' בשמורת ארצ'ס

קשתות החלון בשמורת ארצ'ס

זום אין על אחת מקשתות החלון בשמורת ארצ'ס

אוהל אל מול נופם של הרי לה סל המושלגים בשמורת ארצ'ס

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

8% הנחה

על השכרות רכב לארה"ב ולקנדה

דרך חברת אופרן

לחצו כאן להזמנה