מסלולי הליכה בפארק הלאומי ארצ'ס

אלפי קשתות של אבן חול, מצוקים אדומים אדירים, דיונות חול פריכות ומרחבי מדבר אדומים, ועל כל אלו משקיפים מלמעלה הרי לה סל, המתנשאים לגובה של כ-3,900 מ' מעל פני הים. כל זאת בפארק הלאומי ארצ'ס (Arches National Park), אחת הפנינות של מדינת יוטה.

מכל הפארקים הלאומיים הנהדרים של דרום מדינת יוטה (זאיון, ברייס, קפיטול ריף, קניונלנדס וארצ'ס) יש מצב שהפארק הלאומי ארצ'ס הוא האהוב עלי ביותר. ארצ'ס היא שמורה קטנה יחסית. היא ממוקמת בדרום מזרח מדינת יוטה, כרבע שעה נסיעה צפונה מהעיירה הקטנה והנחמדה מואב. בכניסה לשמורה יש מרכז מבקרים שבו ניתן לקבל מפות ומידע עדכני. מאזור מרכז המבקרים מתחיל כביש שאורכו כ 18-מייל, החודר למעמקי השמורה. בחלקו הראשון מעפיל הכביש לרמה מעל העמק שבו ממוקמת העיירה מואב, ושם, ממזרח מתגלים הרי לה סל המתנשאים לגובה של כ-3900 מ' מעל פני הים. בהמשך חולף הכביש) שממנו מתפצלים כמה כבישי משנה קצרים( בין כל אתריה היפים של השמורה, שרובם ממוקמים צמוד לדרך או במרחק הליכה קצר ממנה.

להמלצה על מלונות בעיירה מואב הסמוכה לארצ'ס לחצו כאן

מפת מיקום שמורת ארצ'ס

הפארק הלאומי ארצ'ס מפורסם אמנם בעיקר בזכות הקשתות האדומות בתחומה, אבל יופיה אינו מסתכם רק בכך. מלבד הקשתות יש בארצ’ס גם אלפי חרוטים ותצורות יפהפיות נוספות של אבן חול  מצוקים מרשימים ואפילו כמה דיונות חול פריכות. אל כל אלה מתווסף נוף יוצא דופן של כל מרחבי דרום מזרח מדינת יוטה. שני דברים מייחדים את שמורת ארצ’ס יותר מכול: הראשון הוא הנגישות – שמורת ארצ'ס אינה קניון שצופים בו מרחוק, אלא מקום שמהלכים בתוכו, שאפשר לגעת בו, לחוש אותו, להיות נוכח בו. ייחודה השני הוא בעובדה ששמורה זו ידידותית במיוחד גם למטיילים שאינם מיטיבי לכת. בעוד שבשמורות אחרות צריך לצאת למסלולים קשים יחסית כדי לזכות באמת לראות את המראות היפים והמרשימים ביותר, בשמורת ארצ’ס אפשר לצאת למסלולים קצרים יחסית ובכל זאת לא לפספס דבר.

הפארק הלאומי ארצ'ס – הצעות למסלולי הליכה מומלצים:

  • Balanced Rock, מסלול מעגלי קל וקצר, המקיף את ה'סלע המאוזן'. כדי להגיע לתחילת המסלול יש לנסוע ממרכז המבקרים כתשעה מייל על כביש השמורה. אורך: 500 מ' מעגלי. אתם עוברים בכל מקרה ליד הסלע וסביר להניח שתעצור שם.
  • Sand Dune Arch מסלול נחמד המוביל בהליכה על חול לקשת שמאחוריה יש דיונה. כדי להגיע לתחילת המסלול יש לנסוע כ-16 מייל ממרכז המבקרים על כביש השמורה, ולפנות ימינה לחניה. אורך: 500 מ' (250 מ’ לכל כיוון). מסלול נחמד אבל לא חובה בכלל.
  • Double Arch מסלול קצר לבסיס הקשת הגבוהה בשמורה המחוברת לקשת נוספת. כדי להגיע לתחילת המסלול יש לנסוע ממרכז המבקרים כתשעה מייל על כביש השמורה, לפנות ימינה ל- The Windows Rd, ולנסוע עד לחניה – לקראת סוף הלולאה של הכביש. אורך: 800 מ' (400 מ’ לכל כיוון).
  • Window Arches מסלול קלאסי, חובה למבקרים בשמורה, מוביל לשלוש קשתות. מנקודת ההתחלה של המסלול יש ללכת כ-150 מ' עד למזלג שבילים, בו יש לפנות שמאלה, לכיוון 'קשת החלון הצפוני' (North Window Arch). המסלול מוביל בעליית מדרגות מתונה לבסיס הקשת, משם ניתן להשקיף על הנוף. מנקודה זו יש להמשיך במסלול המעגלי עם כיוון השעון עד למזלג דרכים נוסף, בו יש לפנות שמאלה למסלול צדדי המוביל ל'קשת החלון הדרומי' (South Window Arch). קשת זו מורמת מעט מעל אדמת המדבר, והמסלול מגיע אל בסיסה. חזרו על עקבותיכם אל מזלג הדרכים, והמשיכו שמאלה כדי להשלים את המסלול המעגלי בהליכה אל הקשת האחרונה – קשת טורט (Turret Arch) מקשת זו ניתן לצפות בקשת הדרומית ובקשת הצפונית, ולחזור אל החניה. ראו הוראות הגעה לתחילת המסלול במסלול לעיל. אפשר גם ללכת מרחק קצר יותר עד לקשת הדרומית ולקשת טורט וחזרה. אורך: 1.6 ק"מ (מעגלי).
  • Park Avenue מסלול העובר בקניון בין מצוקים המזכירים את גורדי השחקים של העיר ניו יורק, ומכאן שמם. המסלול אמנם מתחיל בנקודת התצפית Park Avenue Viewpoint. זהו מסלול פחות יפה ולכן לא מפורט כאן. מספיק לעצור בנקודת התצפית.
  • Delicate Arch מסלול המוביל לקשת המפורסמת ביותר של השמורה, העומדת לבדה על מדרון חשוף של אבן חול לצד אמפיתאטרון טבעי יוצא דופן ביופיו מול נופם של מרחבי דרום יוטה והרי לה סל. מומלץ לעלות לקשת לעת זריחה או בשעת בין ערביים, אז נצבעת הקשת בגוונים כתומים. המסלול מתחיל בעלייה מתונה על סלע חשוף, ובמהלכה נשקף נוף נהדר. כאשר המסלול מתקרב לאזור הקשת הוא נצמד לצלע מצוק אבן חול והופך צר. הקשת נחשפת ממש ברגע האחרון. כדי להגיע לתחילת המסלול יש לנסוע ממרכז המבקרים על כביש השמורה, ולאחר כ-11.5 מייל לפנות ימינה (מערבה) לכביש Delicate Arch Rd, המוביל לאחר מעט יותר ממייל אחד לחניה (מצד שמאל). אורך: 4.8 ק”מ (2.4 ק”מ לכל כיוון). בקיץ כדאי לטייל במסלול בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחר הצהריים. מגרש החניה של המסלול עלול להתמלא במהלך היום.
  • Double O Arch מסלול החודר לאזורים הפחות מתוירים בשמורה, מוביל לכמה קשתות ולנופים נהדרים, וסופו בקשת דאבל או ארצ', שהיא קשת כפולה. קטע המסלול עד ללנדסקייפ ארצ' (Landscape Arch) מתויר למדי, אך הקטע שמעבר לקשת זו פחות מתויר (יש בו כמה אזורים תלולים – לא מתאים לבעלי פחד גבהים). המסלול מתחיל במגרש החניה Devils Garden. מתחיל קרוב לחניון הלילה. אורך: 6.8 (3.4 ק”מ לכל כיוון). ניתן ללכת גם מקטע קצר יותר של המסלול (2.6 ק”מ, 1.3 ק”מ לכל כיוון) עד ללנדסקייפ ארצ'.

למידע נוסף על הפארק הלאומי ארצס ועל שכנתה הנהדרת של שמורת זו – שמורת הטבע הלאומית קניונלנדס – כולל מידע שימושי (מתי לנסוע, איך מגיעים, איך לשלב במסלול הטיול, איפה כדאי ללון במלונות ובחניוני לילה – בשתי השמורות יש חניוני לילה יפים במיוחד, לחניון בשמורת ארצ'ס יש להזמין מקום מבעוד מועד) וכן מידע רב על פעילויות באזור (העיירה מואב היא מרכז משגש של פעילות חוץ כגון רפטינג, ג'יפים, כדורים פורחים, אומגות ועוד) – פנו לכרך 2 של הספרון מסדרת 'זום-אין' המתמקד בשתי שמורות אלה. יש גם מידע נוסף חניאמי אונליין על שמורה זו כאן.

ספרון זום-אין כרך 2 - ארצ'ס וקניונלנדס

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

8% הנחה

על השכרות רכב לארה"ב ולקנדה

דרך חברת אופרן

לחצו כאן להזמנה