עמק המונומנט, פלא בלב מדבר

'עמק המונומנט' (Monument Valley) שוכן לאורך הגבול בין המדינות יוטה ואריזונה. עמק זה אמנם אינו שמורת טבע לאומית, שכן הוא שמורה אינדיאנית, אולם ללא ספק, יופיו משתווה ואף עולה על יופיין של שמורות טבע לאומיות רבות. סימן ההיכר של העמק הם צריחי ומצוקי הסלע המבודדים והתלולים המזדקרים מעל הקרקע ויוצרים נוף ייחודי ומרהיב שלא ניתן לראותו בשום מקום אחר על פני כדור הארץ. לא בכדי הפך האזור עם השנים לאחד מאתרי הצילום האהובים ביותר על המפיקים והבמאים של הוליווד. חלק גדול מסרטי המערב הפרוע צולמו כאן, כמו גם סצינות מסרטים שבהם ניסו הבמאים לשוות אווירה של טבע בראשיתי, דרמטי ואינסופי. שחקנים כמו ג'ון ווין, קלינט איסטווד, סוזן סרדון וג'יינה דיוויס, כולם רכבו או חצו ברכב את המדבר הקסום הזה לאור הזרקורים.

נופו היפהפה של עמק המונומנט

למעשה 'עמק המונומנט' אינו עמק כלל, אלא חבל ארץ שטוח שממנו מזדקרים צריחים אדומים, עדות למשקעי אבן החול שכיסו את האזור בעבר. בעוד שרוב אבני החול לא עמדו בפני כוחות הבלייה, צריחים אלה, שגובהם מאות מ', הצליחו לשרוד מעל אדמת המדבר, למרות המים והרוח הפועלים למוטט גושי סלע מפסגתם כל העת. סביר להניח שעוד כמה מיליוני שנים ייעלם נוף ייחודי זה ודיונות של חול פריך, תוצר הבלייה של סלעים אלה, יכסו את דרום יוטה וצפון אריזונה.

כדאי להתחיל את הביקור במרכז המבקרים של 'עמק המונומנט', שהפנייה אליו היא מכביש 163 (בכביש Monument Valley Rd, מרכז המבקרים שוכן במבנה של מלון The View). ממרכז המבקרים כדאי לרדת לעמק ולנסוע בדרך העפר ההיקפית המובילה אל אתריו היפים. אורכה של דרך זו כ-17 מייל ואיכותה סבירה, אם כי אינה מתאימה לקרוואנים (יש לציין שבשנים האחרונות רמת התחזוקה של הדרך הולכת ופוחתת ככל הנראה כדי לעודד את עסקי הג'יפים המקומיים). ניתן גם לרדת לעמק בג'יפ, בליווי מדריך אינדיאני מקומי. במקרה זה כדאי גם לנסוע אל דרך נוספת באזור שאין אליו כניסה ברכב רגיל ללא ליווי מדריך מקומי (בקשו סיור אל ה-Restricted Areas). ניתן לשכור ג'יפ ומדריך סמוך למרכז המבקרים. מומלץ גם לצאת בעמק לטיול סוסים. ניתן לשכור סוסים בכמה נקודות בעמק ואין צורך להזמין מקום מראש. אזור לטייל ברגל בעמק ללא מדריך מקומי, למעט ווילדקאט טרייל (Wildcat Trail) שבו ניתן לטייל לבד.

ראו מפה של הכביש ההקפי של העמק (לאזור זה מותר להיכנס לבד ללא ליווי):

כמה נקודות חשובות:

– אם רוצים להזמין מראש סיור בעמק ניתן לעשות זאת דרך החברות הללו

– שעות הפתיחה של העמק מוגבלות, ראו שעות פתיחה כאן

– מחיר הכניסה לעמק 8 דולר לאדם ליום

טיול סוסים בעמק המונומנט

מכיוון ש'עמק המונומנט' שוכן בשטחה של שמורה אינדיאנית, הגישה אליו מוגבלת, היצע מסלולי ההליכה מצומצם, ובכלל כל הפעילות מתנהלת בקצב אחר ובסטנדרטים אחרים לנהוג במקומות אחרים בארה"ב. ובכל זאת יש במקום מסלול יפה שמותר לטייל בו. המסלול, ששמו Wildcat Trail מתחיל סמוך למרכז המבקרים, אורכו חמישה ק"מ (זהו מסלול מעגלי) והוא מקיף את ה- West Mitten Butte. מומלץ בעיקר לעת שקיעה, אז נצבע המדבר בגוונים כתומים ואדומים.

ראו כאן מידע על מקומות לינה בעמק המונומנט (כדאי להזמין לינה מבועד מועד שכן היצע מקומות הלינה מוגבל מאוד).

קרוואן בשקיעה אל מול נוף העמק

דברים מעניינים על 'עמק המונומנט':

– 'עמק המונומנט' שוכן בתחומה של השמורה האינדיאנית של שבט הנבאחו (Navajo Indian Reservation), שגודלה כ-70,000 קמ"ר (בערך פי שלושה משטחה של ישראל). כ-200,000 אינדיאנים חיים בשמורה, והם מתפרנסים בעיקר מחקלאות, ממכירת עבודות אומנות ומתיירות. חלקם גרים ממש מתחת למצוקי הסלע מול נוף שהוא מהיפים בעולם. למרות היופי, תושבי המקום סובלים מלא מעט קשיים, דומים לאלה של כל האינדיאנים של צפון אמריקה. עוני, אלכוהוליזם והתמוטטות המערך השבטי גרמו ועדיין גורמים לפגיעה קשה בתושביה האינדיאנים של ארה"ב, ושמורות כדוגמת ה- Navajo Indian Reservation, שבהן זוכים האינדיאנים לאוטונומיה חלקית, הן חלק מהניסיון לפצות במעט על העוולות שנעשו לעם זה. מאחר שאזור זה הוא ביתם, וחלק מאתרי הטבע שבו מקודשים לדתם.

– 'עמק המונומנט' נכלל בחבל ארץ רחב ממדים הנקרא 'ארבע הפינות' (Four Corners). שמו ניתן לו על שום מיקומו, בנקודת המפגש בין ארבע המדינות: יוטה, אריזונה, ניו מקסיקו וקולורדו. אחד המאפיינים של 'ארבע הפינות' הוא התצורות והקניונים המרהיבים שפיסלו המים והרוח באבן החול האדומה.

– החלק העליון של הגבעות של 'עמק המונומנט' עשוי מאבן חול קשיחה, ומתחתיו יש שכבה של חרסיות רכות. החרסיות פחות עמידות מאבן החול, ועל כן עוברות בלייה בקצב מהיר יותר. ההבדלים בקצב הבלייה יוצרים טופוגרפיה תלולה המזדקרת מעל אדמת המדבר.


לקריאת הכתבה באנגלית לחצו כאן

למסלול טיול נהדר ברחבי דרום מערב ארה"ב הכולל ביקור בעמק זה פנו למסלול החום בספר ארה"ב דרום מערב מסלולים

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי דרום מערב ארה"ב


ראו כאן הצעות לפעילויות בעמק המונומנט:


למידע נוסף על 'עמק המונומנט' ועל המדינות יוטה ואריזונה פנו למסלול החום בספר ארה"ב דרום מערב מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0