פארק היער המאובן – עצים שהפכו לאבן

פארק היער המאובן (Petrified Forest National Park) הוכרז בשנת 1965 (זאת לאחר שהיה מונומנט לאומי מאז שנת 1906). המקום הוכרז כשמורה בין השאר כדי לעצור את ההשחתה והגניבה של ערכי הטבע היחודיים של המקום על ידי סוחרי מאובנים (שוד המאובנים התרחש במקום במשך שנים רבות).

מקור העצים המאובנים של השמורה הוא ביער עבות שצמח כאן לפני למעלה מ-220 מיליון שנה. ביער הזה צמחו עצי ענק, שרכים, וצמחים נוספים. על אדמת היער חלשו דינזוארים ענקיים, וגם בשמיים עפו זוחלים מעופפים. בנחלי היער שחו דגים ודו חיים קדומים. כאשר העצים מתו הם נסחפו בנהרות, כוסו סחף ובסופו של דבר התאבנו. לפני כ-200 מיליון שנה היבשות נדדו והורמו, והאקלים ומשטרי הזרימה בנחלים השתנו. בתקופה זה הושקע כאן באגני הזרימה המסלע הצבעוני אותו ניתן לראות כיום במחשופי האזור. שנים אחר כך כיסו התפרצויות וולקניות את סלעי המשקע בשכבת בזלת שהגנה עליהם. אט אט, עם השנים, הפך האקלים דומה יותר לכפי שהוא כיום, ובלייה, שחשפה את המסלע הקבור ואת מאובני השמורה, פתחה צוהר לשכבות סלע בנות מאות מיליוני שנה המספרות את הסיפור הקדום של חבל ארץ זה.

ראו מיקום פארק היער המאובן מסומן בריבוע שחור:פארק היער המאובן מפת מיקום

מתי לנסוע – פארק היער המאובן?

שדות העשב בשילוב הנוף הצחיח האופייני לפארק היער המאובן מאופיין באקלים חם בקיץ (לעתים עד קרוב ל-40 מעלות צלזיוס) ובכפור בחורף (לעתים הרבה מתחת לאפס). המשקעים יורדים גם בחורף (בצורת שלגים) וגם בקיץ (בסופות ברקים ורענים קצרות אך חזקות המתחוללות במקום בעיקר בשעות אחר הצהריים בדרך כלל). עונות אלה (הקיץ והחורף) פחות מומלצות לביקור במקום (עדיף לבקר כאן באביב ובסתיו), אך בגלל שמדובר על שמורה שהביקור בה מתמקד בעיקר בתצפיות ובמסלולים קצרים מאוד באופן יחסי – אפשר בהחלט לבחור, למרות האמור לעיל, להגיע אליה גם בחודשי הקיץ או החורף.

מיקום ואיך מגיעים פארק היער המאובן:

פארק היער המאובן ממקום במדינת אריזונה לאורך כביש I-40, כשלוש שעות נסיעה מהעיר אלבקרקי (Albuquerque) שבמדינת ניו מקסיקו, כ-3.5 שעות נסיעה מהעיר פניקס (Phoenix) שבמדינת אריזונה וכ-5.5 שעות נסיעה מהעיר לאס וגאס (Las Vegas) שבמדינת נוואדה.

ראו את המיקום של פארק היער המאובן במפה (מסומן אדום) ביחס לערים אלה (מסומנות בצהוב):פארק היער המאובן מפת התמצאות

לכמה זמן ואיפה לטייל?

היער המאובן היא שמורה קטנה עם מעט מאוד מסלולי הליכה, מספיק להקדיש לה כמה שעות עד יום טיול. זהו מסוג השמורות שכדאי ומעניין מאוד לעצור בהן בדרך (או אפילו להאריך את הדרך בשעה-שעתיים כדי לבקר בהן) אך זוהי בהחלט אינה שמורה שיש טעם לנסוע אליה במיוחד. אכן השמורה מעניינת אבל היא קטנה ומה שאפשר לראות בה הוא מוגבל. אם מאוד מתעניינים במאובנים הסיפור כמובן שונה ואז יש לביקור בשמורה ערך נוסף.

הכניסה הצפונית לשמורה ממוקמת לצד הכביש המהיר I-90 שממנו צפונה יש דרך מעגלית קצרה (מסומנת בשחור במפה להלן) המובילה לאזורים הזוכים לכינוי 'המדבר הצבוע' (Painted Desert) – אזורי מדבר עם שכבות של מסלול צבעוני. באזור זה אין עדיין עצים מאובנים אך יש בו תצפיות נהדרות על מרחבי מדבר העטורים בגבעות צבעוניות. בסופה חולפת דרך זו לצד כביש 66 ההיסטורי שהוכשר בשנת 1926, וקישר בין הערים שיקגו ללוס אנג'לס (יש במקום רכב עתיק/גרוטאה שהפך לאחד מסמלי ההיכר של השמורה, ראו סימון אדום במפה להלן).

דרומה יותר בשמורה, מדרום לכביש I-40, כדאי לפנות לכיוון Blue Mesa ושם לעצור להליכה קצרה במסלול המעגלי Blue Mesa שאורכו 1.5 ק"מ (כולל ירידה ועלייה), המוביל אל הבתרונות הצבעונים (מסומן טורקיז במפה להלן), באזור זה כבר אפשר לראות מעט עצים מאובנים בין הגבעות הצבעוניות. דרום השמורה, שאפשר לראות את המפה שלו במפה התחתונה מבין המפות להלן, הוא האזור העשיר ביותר בעצים מאובנים, ובזכותו הוכרזה במקום זה שמורה לאומית. ב-Agate Bridge (מסומן בוורוד במפה) יש עץ מאובן מרשים שאורכו כ-35 מ', ב-Jasper Point (מסומן במפה בלבן) יש תצפית על הרבה עצים מאובנים, ואילו ה-Crystal Forest (מסומן במפה בסגול) יש המרשים ביותר מבין השלושה מבחינת כמות העצים שרואים בו במהלך מסלול הליכה מעגלי קצר שאורכו כק"מ.

בדרום השמורה שוכן מרכז מבקרים שיש בו גם מוזיאון שבו יש תצוגות מענייניות במיוחד (Rainbow Forest Museum) שממנו יוצאים שני מסלולי הליכה נהדרים אל מצבור המאובנים הגדול ביותר של השמורה – Giant Logs Trail (אורכו 600 מ') ו-Long Logs Trail (אורכו 2.5 ק"מ). אם זמנכם קצר מאוד ואתם רוצים לעשות או לראות רק דבר אחד בשמורה – התרכזו באחד משני המסלולים הללו.

נוסף על כל אלה יש בשמורה נקודה בו ניתן לראות מבנים שנבנו כאן על ידי ילידים לפני כ-700 שנה (Puerco Pueblo – יש במקום מסלול מעגלי שאורכו כ-500 מ' שבמהלכו ניתן לראות גם ציורי סלע) ובקרבת מקום יש אתר נוסף בו ניתן לראות סיורי סלע שהם בני כ-2,000 שנה לפי ההערכות (Newspaper Rock).

ראו מפות של השמורה (צפון, מרכז, דרום):פארק היער המאובן צפון

פארק היער המאובן מרכז

פארק היער המאובן דרום

מועדי פתיחת כבישים – היער המאובן:

כביש השמורה פתוחים כל השנה, אך בניגוד לשמורות אחרות אינם פתוחים 24 שעות ביממה אלא משעה 6:00/7:00 עד 18:00/19:00 בהתאם לעונת השנה בלבד.

לינה – מלונות וחניוני לילה:

בשמורת היער המואבן אין חניוני לילה או מלונות. ניתן ללון במלונות העיירה הולברוק הממוקמת כ-20 דקות נסיעה משמורה לכיוון מערב (ראו רשימת מלונות כאן). בעיירה זו יש גם חניון לילה (מתאים בעיקר לקרוואנים) של חברת KOA.


למפה של פארק סגוארו לחצו כאן

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי דרום מערב ארה"ב

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן


עצים מאובנים במסלול Crystal Forest

עצים מאובנים ובתרונות צבעונים במסלול Blue Mesa

עץ מאובן במסלול Giant Logs Trail

בגלל זה קוראים למקום ה-Painted Desert

באחת מתצפיות השמורה

רכב מפוייח על התוואי של כביש 66 ההיסטורי

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

8% הנחה

על השכרות רכב לארה"ב ולקנדה

דרך חברת אופרן

לחצו כאן להזמנה