מדריך הרי הרוקי הקנדיים

טיול אל הרי הרוקי הקנדיים הוא משאת נפשם של רבים. החלק הקנדי של רכס הרי הרוקי, שאורכו אלפי קילומטרים והחוצה את מערב צפון יבשת אמריקה לאורכה, הוא ללא ספק היפה ביותר מכל קטעי הרכס המרשים הזה. בחלק הקנדי של הרכס יש שמורת טבע לאומיות (ועוד כמה שמורות מדינה):

שמורת הטבע הלאומית ווטרטון (Waterton National Park) היא הדרומית בשמורות הרי הרוקי הקנדיים. ווטרטון היא השמורה הקטנה ביותר מבין שמורות הטבע הלאומיות שבהרי הרוקי הקנדיים, והיא ממוקמת באזור שבו רכס ההרים מתרומם בתלילות רבה מעל ערבה מישורית. במקום שוכנים שלושה אגמים צרים וארוכים (ועוד כמה אגמים קטנים) בגובה של 1,300 מ' מעל פני הים, בתוך עמק יפהפה שנוצר על ידי תנועת קרחונים (ועל כן צורתו כצורת האות U). בשנת 1932 אוחד פארק זה עם שמורת גליישר שבמונטנה, ארה"ב, ליצירת שמורת טבע חוצה גבולות (Waterton Glacier International Peace Park). מאחר שהמקום שוכן באופן יחסי מחוץ לנתיב התיירים  (ורחוק ממסילת הרכבת), יש בו הרבה פחות מבקרים בהשוואה לשמורות האחרות של הרי הרוקי, והודות לכך ניתן לראות בו בדרך כלל יותר בעלי חיים מאשר בשאר השמורות. במרכז השמורה שוכן היישוב הקטן ווטרטון (Waterton Townsite) שבו ממוקמים מלונות השמורה. שני כבישים מתפצלים מהכביש הראשי (כביש 5) המוביל ליישוב זה: כביש רד רוק (Red Rock Canyon Pkwy, באורך 13 ק"מ) המוביל לקניון מקסים שחרצו המים באבן חול אדומה, וכביש אקמינה (Akamina Pkwy, באורך 6 1 ק"מ) המוביל לאגם קמרון (Cameron) הממוקם בגובה רב מעל העמק. לאורך שני הכבישים הללו יש מסלולי הליכה רבים שניתן לטייל בהם. כמו כן אפשר לצאת בווטרטון לשיט באגמים וכן (הודות להיותה פחות מתויירת באופן יחסי) זוהי שמורה מוצלחת במיוחד לצפייה בבעלי חיים.

להמלצה על מלונות בשמורת ווטרטון לחצו כאן

הרי הרוקי הקנדיים ווטרטוןהמלון האייקוני של שמורת ווטרטון מעל אגם ווטרטון

מפה של שמורת ווטרטון

שמורת הטבע הלאומית באנף (Banff National Park) נוסדה בשנת 1885 כמנוף לפיתוח עסקי של חברת הרכבות הקנדית. הלוגו של השמורה עם הקמתה היה 'חמישים שוויצריות במקום אחד'. "אם אי אפשר לייצא את הנוף לאנשים, נייבא את האנשים לנוף" הכריז וויליאם ואן הורן הוגה הרעיון, שראה בהרים פוטנציאל תיירותי. כיום באנף היא השמורה המתויירת ביותר בהרי הרוקי הקנדיים וזו שעומס המטיילים ניכר בה ביותר. בשמורה יש עיירה אחת גדולה (ששמה כשם השמורה), שהיא היום המוקד התיירותי של המבקרים בהרי הרוקי הקנדיים ובה ממוקמים רוב מלונות השמורה (יש גם היצע לא מבוטל של מלונות באזור לייק לואיז). אתרי התיירות העיקריים בשמורת באנף הן: אגם לואיז (Lake Louise) וסביבתו, כולל אגם מוריין (Lake Moraine) היפהפה (יש באזור מסלולי הליכה נהדרים וגם מי שלא אוהב לטייל ברגל יכול ליהנות מאוד מיופיו של אזור זה. שימו לב, החנייה באגם לואיז מוגבל מאוד ולאגם מוריין בכלל אין כניסה ברכב, יש להזמין מבעוד מועד מקום לשאטל – אלא אם לנים בלודג' שלשפת אגם מוריין או במלון פיירמונט שלשפת אגם לואיז. אפשר למצוא מידע נוסף כאן); וכן הקטע הדרומי של כביש הקרחונים (Icefields Parkway), שהוא הדרך הנופית המרהיבה המקשרת בין שמורת באנף לשמורת ג'אספר שמצפון לה (שמה של הדרך ניתן לה בזכות הקרחונים הרבים המשתפלים משדה הקרח קולומביה, גוש הקרח הגדול ביותר בחצי הכדור הצפוני שמדרום לחוג הארקטי, המתפרש על פני כ-300 קמ"ר). נוסף על כך באנף היא מקום מושלם לפעילויות בחיק הטבע כגון רפטינג, שיט בקאנו, עלייה ברכבל לתצפיות מרהיבות, רכיבה על אופניים, רחצה במעיינות חמים, טיולי סוסים ועוד.

להמלצה על מלונות בעיירה באנף לחצו כאן

הרי הרוקי הקנדיים באנףאגם פייטו (Peyto Lake) המפורסם שלאורך כביש הקרחונים בשמורת באנף

מפה של שמורת באנף

שמורת הטבע הלאומית יוהו (Yoho National Park) היא שמורה קטנה ויפה, שבניגוד לשמורות הרי הרוקי הקנדיים האחרות (למעט קוטנאי וגליישר), שוכנת בשטחה של פרובינציית קולומביה הבריטית, ולא בתחומה של אלברטה (יש הבדל של שעה בין שתי הפרובינציות). יוהו שוכנת צמוד לשמורת באנף אך הינה משמעותית פחות מתויירת ממנה. ביוהו יש אזורי טיול נהדרים שהם ללא ספק מהיפים ומהמרשימים בשמורות הרי הרוקי הקנדיים. הטופ שבטופ של יוהו הוא אגם אוהרה (Lake Ohara) המרהיב המוקף קרחונים. הסביבה המקיפה את האגם הזה מציעה למטייל את מסלולי ההליכה היפים ביותר בהרי הרוקי (ההגעה לאגם זה  אפשרית רק באוטובוס של רשות הטבע והגנים. קשה מאוד להשיג מקום פנוי על אוטובוס זה וכדי לנסוע בו יש לזכות במעיין הגרלה – שמתקיימת בדרך כלל בחודשי האביב. כולם נכנסים לאתר במועד מסויים ומקבלים מספר שנקבע בהגרלה. מי שמקבל מספר נמוך יותר – יותר סיכוי שיתפוס מקום. בכל מקרה זיכויי הזכייה נמוכים ביותר). אזורי טיול נוספים מומלצים בשמורה הם מפלי טקקאו (Takakkaw Falls) המרשימים (שגם הנסיעה המובילה אליהם יוצאת דופן ביופייה. הכביש המפותל המעפיל למפלים לא מתאים לקרוואנים) וכן אגם אמרלד היפה (Emerald Lake) שבמימו אפשר לשכור קיאק או קאנו ולשוט. רוב מלונות השמורה מרוכזים בעיירה הקטנה פילד שבמרכז השמורה ובסביבתה. יוהו היא שמורה פחות מפותחת משכונתיה באנף וג'אספר ועומס המטיילים בה פחות מורגש בדרך כלל. לפיכך ביקור בה מתאים מאוד למי שרוצה להתרחק במעט מנתיב התיירות השחוק.

להמלצה על מלונות בשמורת יוהו ובלייק לואיז הסמוך לחצו כאן

הרי הרוקי הקנדיים יוהומטיילים ברגל באזור אגם אוהרה (מסלול Opabin Circuit)

מפה של שמורת יוהו

שמורת הטבע הלאומית קוטנאי (Kootenay National Park) הנחצית על ידי כביש מספר 93, פחות מתוירת מכל שכנותיה שלאורך הרכס ויש האומרים – גם פחות יפה. עם זאת, שמורה זו, השוכנת בפרובינציית קולומביה הבריטית, על המצוקים המערביים של הרכס עדיין יפהפייה, ויש בה מסלולי הליכה רבים. כמו כן בחלק הדרומי של השמורה יש מתחם של מעיינות חמים  (המוצלח ביותר מכל מעיינות הרי הרוקי) הכולל שתי בריכות גדולות מול נוף נהדר (Radium Hot Springs). המבקרים בשמורת יכולים ללון בעיירה רדיום הוט ספרינגס הממוקמת בסמוך למעיינות.

הרי הרוקי הקנדיים קוטנאיבריכת מי המעיינות רדיום הוט ספרינגס

מפה של שמורת קוטנאי

שמורת הטבע הלאומית ג'אספר (Jasper National Park) היא הגדולה בשמורות הרי הרוקי הקנדיים (שטחה 10,000 קמ"ר, כמעט חצי משטחה של מדינת ישראל), ובחלק מאזוריה – גם הפראית מבין שמורות אלה. במרכז העיירה ג'אספר שוכנת העיירה ג'אספר, שמלונותיה הם מקום הלינה העיקרי עבור רוב המטיילים בשמורה. ג'אספר היא שמורה מגוונת שיש המון מה לעשות ולראות בה. מבין כל אתרי התיירות של השמורה אסור לפספס את המקומות הבאים: החלק הצפוני של כביש הקרחונים המקשר בין השמורות באנף וג'אפסר (דרך זו, המתפתלת לצד קו פרשת המים של צפון היבשת, חוצה רכסים מצוקיים, חולפת לצד אגמי טורקיז ונהרות רחבים ומעפילה אל מעברי הרים שמהם נשקף נוף פסגות); נסיעה בכביש המוביל להר אדית' קאבל (Edith Cavell), ובקצה הדרך ההליכה אל 'קרחון המלאך' (Angle Glacier) המשתפל מהמצוקים; נסיעה יפה המובילה לאגם מליין (Maligne Lake) ושיט במי אגם מליין או טיול ברגל בקרבתו (אפשר לשלב בנסיעה לאגם גם טיול רגלי לאורך קניון מליין); נסיעה לאורך נהר האת'בסקה (Athabasca River) המרשים למזרח שמורת ג'אספר אל אזור המעיינות מיטה (Miette Hot Springs) וטיול רגל במקום. נוסף על כל אלה ג'אספר היא מקום מושלם לרפטינג, טיולי אופניים, ואפילו להליכה או נסיעה על הקרח (בשדה הקרח קולומביה שלצד כביש הקרחונים).

להמלצה על מלונות בעיירה ג'אספר לחצו כאן

הרי הרוקי הקנדיים גאספרמטיילים ברגל מעל קרחון המלאך בהר אדית' קאבל (מסלול Cavell Meadows Trail)

מפה של שמורת ג'אספר

שמורת הטבע הלאומית גליישר (Glacier National Park) שוכנת בפרובינציית קולומביה הבריטית ממערב לרכס הרי הרוקי. שמה זה שמורה זו זהה לשמה של שמורה נוספת השוכנת על הרכס הממוקמת מדרום לגבול, בארה"ב, בשטחה של מדינת מונטנה. גליישר הקנדית לא שוכנת ממש על פסגות הרכס אלא על מדרונותיו, ולמרות זאת היא גבוהה טופוגרפית, וכשמה כן היא – יש בה עמק המוקף קרחונים רבים. גליישר הקנדית היא שמורה פחות מתויירת בקרב ישראלים הנוסעים להרי הרוקי ולכן המידע עליה בכתבה זו יהיה מוגבל בלבד.

ראו מיקום השמורות:

כמה זמן כדאי להקדיש לשמורות?

רוב המבקרים בהרי הרוקי מתמקדים בשמורות באנף וג'אספר (לעתים עם גיחה לשמורת יוהו). רק מיעוט כולל בטיול גם את השמורות קוטנאי ווטרטון. מבין המטיילים המבקרים בהרי הרוקי הקנדיים חלק בוחרים בטיול מעגלי (למשל מקלגרי לקלגרי) וחלק בוחרים בטיול חד כיווני (למשל מוונקובר לקלגרי או ההפך). יש מטיילים שאף משלבים את הביקור בהרים עם טיול מקיף הכולל גם ביקור במערב ארה"ב (למשל מסיאטל דרך הרוקיס דרומה לסולט לייק סיטי או ללאס וגאס). למסלול הטיול יש השפעה רבה על חלוקת הזמנים בהרים וכך גם לטעם האישי של כל מטייל (ובעיקר עד כמה רוצים המטיילים לשלב בטיול מסלולי הליכה), ובכל זאת תוכלו למצוא להלן הערכה לפרק הזמן שכדאי להקדיש לכל שמורה:

– לשמורת באנף כדאי להקדיש יומיים – יום לאזור אגם לואיז (בעיקר אם אוהבים לטייל ברגל) ויום או חצי יום לפעילויות בעיירה באנף עצמה (רכבל, טיול אופניים או פעילויות אחרות).

– לכביש הקרחונים המקשר בין שמורת באנף לשמורת ג'אספר כדאי להקדיש יום אחד (אם מוצאים מקום לינה פנוי לאורך הכביש ואם אוהבים לטייל ברגל אפשר גם להקדיש לכביש יומיים שכן לאורכו מרוכזים מסלולי הליכה שהם מהיפים ביותר ברכס ההרים).

– לשמורת ג'אספר כדאי להקדיש יומיים – יום אחד להר אדית' קאבל ואגם מליין ויום אחד למזרח ג'אספר (אפשר גם לוותר על יום זה) ולפעילויות נוספות בשמורה.

– לשמורת יוהו כדאי להקדיש יום טיול אחד (ואם משיגים מקום לאוטובוס לאגם אוהרה אפשר גם להקדיש לשמורה יומיים).

– לשמורת ווטרטון כדאי להקדיש יום טיול אחד. מי שאוהב מסלולים ברגל יכול גם להקדיש לשמורה גם יותר זמן. יתרונה של שמורה זו הוא היותה פחות מתויירת עם יותר סיכוי לצפות בבעלי חיים. יש לקחת בחשבון שווטרטון מרוחקת משאר השמורות (4 שעות נסיעה מבאנף למשל).

– לשמורת קוטנאי אפשר להקדיש יום טיול אחד (שמורה זו מעט פחות יפה משאר השמורות לעיל, אך עדיין בהחלט שווה ביקור והרבה פחות מתויירת).

איך מגיעים?

העיר הגדולה הקרובה ביותר לשמורות הרי הרוקי הקנדיים היא קלגרי (Calgary) השוכנת בשטחה של פרובינציית אלברטה. זמן הנסיעה מקלגרי לשמורת באנף למשל הוא כ-1.5 שעות נסיעה סך הכול. אל קלגרי יש טיסות בינלאומיות מאירופה וכן יש אליה טיסות מערי ארה"ב וקנדה. עיר גדולה נוספת באלברטה שגם היא קרובה יחסית לשמורות הרי הרוקי היא אדמונטון (Edmonton) הממוקמת צפונית לקלגרי כ-3.5 שעות נסיעה מהכניסה המזרחית לשמורת ג'אספר. גם אל עיר זו יש טיסות מערי ארה"ב וקנדה (אך יש אליה פחות טיסות מאירופה). עיר נוספת שאליה אפשר לטוס אם מתכננים טיול במערב קנדה, הכולל גם את הרי הרוקי, היא וונקובר (Vancouver) הממוקמת כתשע שעות נסיעה מהשמורות יוהו וג'אספר (אין טיסות ישירות מהארץ לוונקובר אך יש לעיר זו טיסות מאירופה וכן מערי ארה"ב וקנדה). אם רוצים לשלב את הטיול לרוקיס עם טיול בארה"ב אפשר גם לנחות בסיאטל (Seattle, שבצפון מערב ארה"ב) השוכנת כשעתיים נסיעה דרומה מוונקובר (גם לסיאטל אין טיסות ישירות מהארץ, אך יש אליה טיסות מאירופה ומערי ארה"ב).

ראו מפת מיקום הערים המוזכרות לעיל (המיקום של שמורות הרי הרוקי מסומן בצהוב):

מתי לטייל?

שיא עונת הטיולים בשמורות הרי הרוקי הקנדיים היא בחודשים יולי-אוגוסט. זוהי העונה בה הטמפרטורות בהרים הן הגבוהות ביותר (אם כי גם בעונה זו הלילות קרים – לעתים מתחת לאפס מעלות צלזיוס). יחד עם זאת, יולי ואוגוסט הם גם החודשים הגשומים ביותר באזור זה של רכס ההרים, ויש להצטייד בהתאם (מעילי גשם, מכנסי גשם וכדומה). אפשר לטייל בהרי הרוקי הקנדיים גם בחודש יוני (שהוא מעט פחות גשום מיולי-אוגוסט, אך גם יותר קר), אך בחודש זה מסלולי ההליכה העולים לגובה עלולים להיות חסומים בשלג, וכן חלק מהכבישים העולים בגובה (למשל הכביש העולה להר אדית' קאבל בשמורת ג'אספר) עלולים אף הם להיות עדיין סגורים (כמו כן חלק מהפעילויות, כמו למשל רפטינג, עלולות עדיין לא לפעול). גם חודש ספטמבר הוא חודש שבו אפשר לטייל בהרים אלה, אך החל מאמצע החודש תיתכן ירידה משמעותית בטמפרטורות ויש סיכוי לירידית שלגים באזור (אם כי ספטמבר הוא חודש עם כמות משקעים פחותה משאר חודשי הקיץ). בקיצון אפשר גם לטייל בהרי הרוקי הקנדיים בחודשים מאי ואוקטובר אך הדבר מלווה ברמת סיכון משמעותית מבחינת ירידת שלגים, וכן תיתכן חובת נשיאת שרשראות שלג ו/או נסיעה ברכב שיש לו צמיגי שלג.

נוסף על מזג האוויר כשיקול למועד בחירת הטיול בהרי הרוקי הקנדיים, יש עוד גורם שכדאי להתחשב בו בעת בחירת תאריך הטיול והוא עומס המטיילים. בשנים האחרונות שמורות הרי הרוקי עמוסות מאוד – המלונות וחניוני הלילה מלאים עד אפס מקום (יש להזמין מקום חודשים רבים ואף שנה מראש, ראו מידע על מלונות כאן), המסלולים והאתרים עמוסים, קשה למצוא חנייה בחלק מהאתרים ואפילו יש אזורים בהם הכבישים פקוקים. שמורות הרי הרוקי עמוסות במטיילים החל מאמצע יוני עד אמצע ספטמבר כאשר שיא העומס הוא בחודש יולי ובחצי הראשון של חודש אוגוסט.

מסלולי הליכה מומלצים

למרות שאפשר לראות את יפי הרי הרוקי גם מחלון הרכב, טיול לחבל ארץ זה ללא יהיה שלם ללא הליכה ברגל במסלולי ההליכה הרבים שבהרים. היצע מסלולי ההליכה בהרי הרוקי רב במיוחד, והוא מאפשר ליהנות מהנוף באופן אינטימי, כאשר ככל שהמסלול ארוך יותר, כך כמות המטיילים שילכו בו מועטה יותר והחוויה של ההליכה בו תהיה המונית פחות. אפשר למצוא מידע מפורט על מסלולי הליכה בשמורות הרי הרוקי הקנדיים בספר קנדה מערב מסלולים. להלן תוכלו למצוא המלצה על מסלול הליכה או שניים שהם מהיפים ביותר בכל שמורה:

שמורת הטבע הלאומית ווטרטון:

Cameron Lakeshore – הוא מסלול נחמד, קליל ושטוח שאורכו שלושה ק"מ לאורך חופיו החוליים של אגם קמרון היפה. המסלול מתחיל במגרש החנייה של אגם קמרון בקצה הדרך Akamina Pkwy.

Red Rock Canyon – מסלול קצרצר באורך פחות מק"מ אחד (מסלול סלול) לאורך קניון יפה של אבן חול אדומה שבו זורם ערוץ מים. המסלול מתחיל בקצה הדרך Red Rock Canyon Pkwy.

שמורת הטבע הלאומית באנף:

Plain of Six Glaciers – עמק הממוקם בגובה רב ומוקף קרחונים. אורך המסלול 11 ק"מ (דרגת קושי בינונית, תוספת גובה 365 מ'), והוא אינו קשה מאוד, אם כי יש בו עלייה ארוכה. המסלול (מסלול הלוך חזור) מתחיל בשביל סלול הנושק לאגם לואיז. בקצה השביל, לאחר הליכה קלילה של כשני ק"מ, מתחיל המסלול אט אט לטפס לגובה, ונוף נהדר של הקרחון ויקטוריה, של דרדרת סלעים ענקיים שגרס הקרח בהתקדמותו, של אגם לואיז ומימיו הבוהקים ושל פסגות משוננות מכל עבר, נגלה עד מהרה, התחלה מושלמת לטיול בהרי הרוקי.

Parker Ridge – הוא מסלול יפהפה ומומלץ מאוד הממקום לאורך כביש הקרחונים. אורכו שישה ק"מ (דרגת קושי בינונית, תוספת גובה 250 מ'), והוא מוביל לרכס שממנו יש תצפית נהדרת על קרחון הססקצ'ואן (Saskatchewan), אחד מתוך שמונת הקרחונים המשתפלים משדה הקרח קולומביה. בקצה הדרך, בגובה 2,235 מ' יש צמחייה אלפינית, חזזיות רבות, וסיכוי מצוין לצפות בכבשי הרים ובעזי הרים. זהו מסלול הלוך חזור הכולל עלייה תלולה אך לא מאוד קשה, שייקח אתכם מהר מאוד אל מעל לקו העצים. מאחר שהמסלול מוביל בנוחות יחסית לנוף אלפיני מרהיב, הולכים בו טיילים רבים יחסית. המסלול מתחיל 118 ק"מ מצפון לצומת הכבישים 1 ו-93, ותשעה מייל מדרום למרכז המבקרים של שדה הקרח בצדו הדרומי (צד שמאל אם נוסעים צפונה) של הכביש. המסלול עלול להיות מכוסה שלג בחודש יוני (ולעתים אף ביולי).

שמורת הטבע הלאומית יוהו:

Opabin Circuit – הוא מסלול מעגלי מרהיב ביופיו שאורכו שישה ק"מ באזור אגם אוהרה (דרגת קושי בינונית-קשה, תוספת גובה 250 מ', כדאי לעלות בצד מערב של המסלול שהוא תלול יותר ולרדת בצד מזרח, כלומר ללכת נגד כיוון השעון). המסלול מוביל לאחו מרהיב בגובה רב שבקצהו קרחון הנחצה על ידי ערוצים זכים, ולנוף נהדר של אגמים, מצוקים ורכסים. המסלול מתחיל סמוך למלון שעל שפת האגם, מוביל לאגם מרי (Mary), מעפיל לגובה בשביל ששמו West Opabin, חוצה את האחו בשביל ששמו Opabin Highline ויורד חזרה לגדה הדרומית של האגם בשביל ששמו .East Opabine.

Laughing Falls – הוא מסלול יפהפה, יחסית לא מתוייר ויחסית קל המוביל, דרך נופים נהדרים של עמק יפהפה (עם נוף למרחקים), למפלים מרשימים. אורכו של מסלול זה הוא 7.8 ק"מ (תוספת גובה 125 מ') והוא מתחיל סמוך למגרש החנייה של על מפלי טקקאו (Takakkaw Falls) השוכנים בקצה כביש Yoho Valley Rd, המתפצל מכביש מספר 1 לכיוון צפון (3.7 ק"מ ממזרח לפילד). אורכה של דרך זו הוא 13 ק"מ. בגלל פיתוליה, דרך זו אינה מומלצת לקרוואנים.

שמורת הטבע הלאומית קוטנאי:

Dog Lake – הוא מסלול נחמד המוביל לאגם יפה שממנו נשקף נוף של רכס ההרים. זהו מסלול יחסית לא מתוייר וההליכה בו נחמדה ונעימה. זהו מסלול קל שאורכו 5.2 ק"מ (תוספת גובה 40 מ') והוא מתחיל באזור פיקניק ששמו מקלאוד (McLeod Meadows picnic area) הממוקם לצד כביש 93, כ-28 ק"מ מצפון לעיירה רדיום הוט ספרינגס.

שמורת הטבע הלאומית ג'אספר:

Cavell Meadows Trail – הוא מסלול יפהפה המעפיל לאחו אלפיני הצופה על קרחון המלאך (Angle Glacier) בהר אדית קאבל (Edith Cavell). אורכו של מסלול זה 8.5 ק"מ (תוספת גובה 500 מ') והוא מטפס מעל חומת האבנים שגרס הקרחון בהתקדמותו ומעפיל לנופים נהדרים שעוצבו על ידי זרימת הקרח. לאורך הדרך יש סיכוי טוב לצפות במרמיטות. בחודשים יולי ואוגוסט יש במקום פריחה נהדרת. חלקו של המסלול מעגלי וחלקו הלוך חזור. בקטע המעגלי מומלץ ללכת נגד כיוון השעון (המסלול חסום בשלג עד חודש יוני/יולי)

Sulphur Skyline – הוא מסלול נהדר שאורכו שמונה ק"מ (רמת קושי בינונית-קשה, תוספת גובה 700 מ') המוביל, לאחר עלייה ארוכה וקשה, לנוף פתוח מעבר לקו העצים ולתצפית פנוראמית מרהיבה מגובה 2,050 מ', המשרה הרגשה של גג העולם. המסלול מתחיל סמוך לבריכת מי המעיינות החמים מיטה שמזרח שמורת ג'אספר.

Kinney Lake-  מסלול זה לא שוכן אמנם בשמורת ג'אספר אך כן שוכן קרוב אליה בשמורת המדינה הר רובסון (Mount Robson Provincial Park). הר רובסון הוא ההר הגבוה ביותר בהר הרוקי הקנדיים (3,954 מ' מעל פני הים) וסביבו יש שמורת טבע יפה. המסלול המוביל לקיני לייק נושק לנהר וחולף ביערות יפים ובסופו מוביל אל האגם היפה. אורכו של מסלול זה הוא עשרה ק"מ (מרחק זה הוא עד ההגעה לאגם. אפשר להמשיך ללכת עוד לאורך חופי האגם) ודרגת הקושי שלו קלה-בינונית (תוספת גובה 130 מ'). המסלול מתחיל בקצה דרך עפר קצרה הממוקמת מצפון למרכז המבקרים של השמורה.

הערות:

אורכי כל המסלולים המתוארים הם אורך המסלול הלוך וחזור (רוב המסלולים בשמורות הרי הרוקי הם מסלולי הלוך-חזור) או במסלול מעגלי – אורך כל הלולאה.

טיול במסלולי הליכה ארוכים כדאי להצטייד בספריי נגד דובים (Bear Spray, אפשר לרכוש בכל חנויות הטיולים, ברשת וולמרט וכן בחנויות רבות בעיירות ג'אספר ובאנף. אסור להעלותו על מטוסים) וכן עדיף לא לטייל לבד ולהקפיד לעשות רעש (כדי לא להבהיל דוב). מקרי התקיפה על ידי דובים הוא מועט מאוד ובדרך כלל מסלול שבו נראתה פעילות דובים ייסגר. למידע נוסף על דובים (גריזלי ושחורים) לחצו כאן.

יורדים לכיוון לייק לואיז במסלול Plain of Six Glaciers

חניוני לילה וטיול בקרוואן

הרי הרוקי הם מקום מושלם לטיול הכולל לינה בחניוני לילה (באוהל או בקרוואן). היצע חניוני הלילה המתאימים לאוהלים רב מהיצע החניונים המתאימים לקרוואנים (וכן החניונים שמתאימים לאוהלים בדרך כלל יפים יותר). יתרון נוסף לטיול הכולל לינה באוהל (ולא בקרוואן) ונסיעה ברכב רגיל, הוא עבירות הדרכים הצדיות (שמיעוטן אינו מתאים לקרוואנים) וכן מציאת חניה. החיסרון בלינה באוהל הוא הטמפרטורות הנמוכות בלילה והסיכוי למשקעים. בכל מקרה, בין אם מטיילים בקרוואן או בין אם הטיול כולל לינה באוהל, בחניוני שמורות הרי הרוקי חובה להזמין מקומות לינה מבעוד מועד – ברגע שחלון ההזמנה נפתח. חלונות ההזמנה לחניוני הלילה של השמורות נפתחים בדרך כלל בחודש ינואר (התאריך המדויק משתנה משנה לשנה) והמקומות בדרך כלל נחטפים תוך שניות. אם לא השגתם מקום פנוי בשלב של פתיחת חלון ההזמנה כדאי להמשיך לחפש מקומות פנויים שמתפנים בעקבות ביטולים (כדאי להגביר את הסיכוי למצוא מקום פנוי כדאי לחפש במקרה זה לינה לכל לילה בנפרד ולא בקבוצות של כמה לילות). אם מטיילים עם אוהל אפשר לקחת סיכון ולא להזמין מקומות לינה מראש בחלק מהלילות (ולהסתמך על חניונים שהם על בסיס מקום פנוי) – אך הדבר יחייב הגעה מוקדמת לחניונים בכדי לחפש בו מקום (ואם אין בו מקום להמשיך הלאה ולחפש בחניון הבא וכן הלאה). הזמנת מקום בחניוני השמורות הלאומיות של קנדה נעשית באתר הזה. יש לציין שאין בשמורות הרי הרוקי חניונים פרטיים, ואם רוצים ללון בחניון פרטי יש לנסוע רחוק למשל: לעיירות הינטון (Hinton, סמוכה לג'אספר), קנמור (Canmore, סמוכה לבנאף) וגולדן (Golden, סמוכה ליוהו). למידע מפורט על חניוני לילה בשמורות פנו לספר קנדה מערב מסלולים.

בחלק מחניוני הלילה אפשר לשכור בקתות (oTENTiks, בלי חימום, שירותים משותפים), כמו למשל הבקתות הללו בחניון Redstreak Campground בשמורת קוטנאי

קרוואנים במגרש חניה מול קרחון הקולומביה

למידע על טיול בקרוואן בארה"ב ובקנדה לחצו כאן.

מחפשים מסלולי טיול בהרי הרוקי הקנדיים ובמערב קנדה?

לחצו כאן ותקבלו הצעות למסלולי טיול בהרי הרוקי הקנדיים ובמערב קנדה

לחצו כאן לתוכניות טיול מובנות במערב קנדה

הרי הרוקי הקנדיים הם מקום מושלם לצפייה באיילים (כמו האייל הקנדי שבתמונה) בדובים ובבעלי חיים נוספים


לכתבות נוספות על מערב קנדה לחצו כאן

למידע על שמורת הרי הרוקי האמריקניים לחצו כאן


ראו כאן הצעות לפעילויות בהרי הרוקי הקנדיים:


למידע נוסף על מערב קנדה מומלץ לפנות לספר קנדה מערב מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

8% הנחה

על השכרת רכב בארה"ב וקנדה

דרך חברת אופרן

לחצו כאן להזמנה