פארק הרי הרוקי האמריקניים

שימו לב – בשנים האחרונות אי אפשר היה לבקר בשמורה בחודשי הקיץ ללא הזמנת מקום מראש, ומבעוד מועד, ניתן למצוא מידע עדכני באתר השמורה


הרי הרוקי (Rocky Mountains), הרי הסלעים, החוצים את צפון יבשת אמריקה לאורכה, הם אחת משרשראות ההרים המרשימות בעולם. הרים אלה הם מחסום אדיר בגובה של מעל 3,000 מטרים, המהווה את קו פרשת המים של היבשת (טיפת גשם שתרד ממערב לקו פרשת המים תזרום לאוקיינוס השקט, ואילו טיפת גשם שתרד ממזרח לו תזרום לאוקיינוס האטלנטי) ונמשך מחופי אלסקה בצפון ועד מדינת ניו-מקסיקו בדרום, מרחק של כ-5,000 קילומטרים. היווצרותם הוא תוצאה של כוחות אדירים – התרוממות ובליה שפועלים זה כנגד זה – הראשון גורם לעליית ההרים, והשני מוביל את הסלעים מהמקומות הגבוהים למקומות הנמוכים תוך כדי יצירת עמקים תלולים.

הרי הרוקי בייר לייקמטיילים ברגל באזור בייר לייק

ניתן לדמות את היבשות והאוקיינוסים של כדור הארץ לרפסודות (לוחות) השטות על פני מים. רפסודות אלה זזות בקצב אטי מאוד, ובנקודות המגע ביניהן חלים תהליכים גיאולוגיים רבי עוצמה. בעת היווצרותם שכנו הרי הרוקי העתידיים לצד החוף המערבי של יבשת אמריקה. לפני כ-70 מיליון שנה לערך, בעקבות תנועתה לכיוון צפון מזרח, התנגשה יבשת זו עם הלוח של האוקיינוס השקט. מאחר שהלוח האוקיאני בנוי סלע כבד, הוא נדחק ושקע מתחת ללוח היבשתי, הקל יחסית. כתוצאה מכך התרומם קצה הלוח היבשתי, התקפל, ונוצרו בו רכסים של הרי קימוט (התהליך הזה שונה מצורת ההיווצרות של שרשראות הרים, כהרי ההימלאיה והאלפים, שהתרוממו בקו המגע של שני לוחות יבשתיים).

בהמשך, ב-30 מיליון השנים האחרונות, חלה עוד התרוממות אחת של הרכס, וכתוצאה מפעילות געשית חדרה גם מגמה דרך קווי שבר בכמה מקומות בדרום הרכס. בתקופה זו התרחשה פעילות בלייה חזקה של ההרים, ועמקים עמוקים ותלולים שיצרו נחלים (שצורתם כצורת האות V) נחרצו בנוף. לפני כשני מיליון שנה התקרר כדור הארץ, וקרח כיסה לסירוגין את ההרים. כאשר לשונות הקרח זרמו במורד ההרים, הם חרצו בנוף בצורה הייחודית לקרח ויצרו עמקים אופייניים (בצורת האות U). הקרח עזב את הרכס לפני כ-15,000 שנה (אם כי עדיין נותרו קרחונים בפסגות הגבוהות), והיום אלה שוב בעיקר המים והרוח שמובילים את גרגירי הסלע מהמקומות הגבוהים לנמוכים.

הרי הרוקי מתפרשים לאורכה של כל מערב ארצות הברית, מצפון לדרום, ולאורכם יש כמה שמורות טבע לאומיות שהוכרזו על רכס הרים זה – גליישר, ילוסטון, גרנד טיטון והדרומית ביותר (השוכנת בתחומה של מדינת קולרודו היפה) – שמורת טבע הלאומית הרי הרוקי (Rocky Mountain National Park). שטחה של שמורת הרי הרוקי הוא 1,070 קמ"ר, והיא הוכרזה כשמורת טבע לאומית בשנת 1915. אחד האנשים שתרמו רבות להכרזתה כשמורה היה פעיל שמורת הטבע אנוס מילס (Enos Mills) שהצליח לשכנע בכתיבתו ובפועלו שהרים אלה ניחנו בערכי טבע ייחודיים. כיום, מעל שלושה מיליון מבקרים בשנה פוקדים את שמורת הרי הרוקי, רובם בחודשים יולי-אוגוסט.

להמלצה על מקומות לינה בעיירה אסטס פארק הסמוכה לשמורת הרי הרוקי האמריקניים לחצו כאן

ראו מיקום פארק הרי הרוקי מסומן בריבוע שחור:הרי הרוקי מפה

מיקום ואיך מגיעים – פארק הרי הרוקי:

העיר הגדולה הקרובה ביותר להרי הרוקי שבה יש שדה תעופה בינלאומי היא דנוור (Denver, מסומנת בעיגול אדום במפה, מידע מידע על מקומות לינה מומלצים בדנוור כאן) – והיא ממוקמת כשעה וחצי נסיעה ממזרח השמורה. אפשר להגיע לשמורה גם מהעיר סולט לייק סיטי (Salt Lake City, המסומנת בעיגול כחול במפה) – הממוקמת כ-7.5 שעות נסיעה ממערב השמורה. שמורת הרי הרוקי עצמה מסומנת בצהוב:הרי הרוקי מפת התמצאות

מתי לנסוע? – פארק הרי הרוקי:

התקופה המומלצת ביותר לטיול אל שמורת הטבע הלאומית הרי הרוקי היא בקיץ (יוני-אוגוסט), אך אפשר גם לטייל בשמורה בתחילת הסתיו (בחודש ספטמבר, אם כי בחודש זה כבר יתכנו שלגים ראשונים שעלולים לחסום כבישים). ראו להלן פירוט מזג האוויר בשמורה בעונות השנה השונות: החורף (נובמבר-מרץ) בהרי הרוקי של קולורדו קר מאוד ומושלג. האביב (אפריל-מאי) מאופיין במזג אוויר לא יציב, יש בו ימים של חורף מקפיא וימים של קיץ נעים לסירוגין. הקיץ (יוני-אוגוסט) מאופיין במזג אוויר נעים ובסופות ברקים ורעמים בשעות אחר הצהריים. הסתיו (ספטמבר-תחילת נובמבר) מאופיין במזג אוויר בהיר ויבש מאוד, ולעתים מתחוללות בו כמה סופות שלגים שמבשרות על בואו של החורף.

מועדי פתיחת כבישים – פארק הרי הרוקי:

השמורה פתוחה לקהל במשך כל ימות השנה, אולם כביש טרייל רידג' (Trail Ridge Road) החוצה את השמורה סגור מסוף אוקטובר עד מאי. כבישים נוספים עלולים אף הם להיסגר בעת סופות שלגים. למידע על מצב כבישים לחצו כאן.

לכמה זמן ואיפה לטייל – פארק הרי הרוקי?

כדאי להקדיש לשמורה לפחות שני ימי טיול (ועדיף יותר) – יום אחד לחלק המזרחי של השמורה, ועוד יום לחציית הרכס בכביש טריל רידג' היפה. אפשר גם להקדיש יום נוסף לפעילויות בסביבות העיירה אסטס פארק.

את יום הטיול בחלק המזרחי של השמורה כדאי להקדיש לטיולים ברגל באזור אגם בייר (Bear Lake) שבקצה הדרך הנופית בייר לייק (Bear Lake Rd). כאן אפשר להתוודע ליופיו של רכס הרי הרוקי, המאופיין בפסגות חשופות מעוטרות בקרחונים, ובשיפוליהם אגמים בעלי מים בצבע טורקיז ואזורי אחו מוריקים הנחצים על ידי ערוצים רדודים. באזור אגם בייר מתחילים הרבה מסלולי הליכה. מסלולים אלה מתחילים בגובה רב יחסית (מגרש החנייה הסמוך לאגם בייר שוכן בגובה 2,885 מ' מעל פני הים), ולכן מעפילים במהרה אל מעבר לקו העצים. כדאי להקפיד לטייל במסלולים אלה בשעות הבוקר, שכן בשעות אחר הצהריים יש סיכויים סבירים שהשמים הכחולים יתעננו וסופות ברקים יכו בהרים. זמן הנסיעה מאזור העיירה אסטס פארק (Estes Park) לאגם בייר בדרך הקצרה, דרך כביש מספר 36, הוא כחצי שעה. זמן הנסיעה מחניוני הלילה של השמורה לאגם בייר משתנה בהתאם למיקום החניון. מבין כל המסלולים באזור אגם בייר מומלץ במיוחד המסלול המוביל לאגם אמרלד (Emerald Lake, אורכו 2.9 ק"מ לכל כיוון, מתאים מאוד למשפחה ממוצעת שרוצה לטייל ברגל ומחפשת מסלול יפה לא קצר מדי, לא ארוך מדי, לא קל מדי ולא קשה מדי). אפשר להאריך את המסלול ולשלב בו גם הליכה לאגם היאה (Lake Haiyaha). אפשר לקנח במסלול מעגלי קצרצר נוסף סביב אגם בייר עצמו (Bear Lake Nature Trail, אורך המסלול 800 מ'). למידע על מסלולים נוספים באזור זה של רכס ההרים פנו למסלול הירוק בספר ארה"ב דרום מערב מסלולים.

קופצים למי אגם אמרלד

יום טיול נוסף בשמורה כדאי להקדיש לדרך הנהדרת טרייל רידג' (Trail Ridge Road), החוצה את שמורת הטבע הלאומית ואת רכס ההרים (שימו לב חציית רכס הרי הרוקי מתבצעת בגובה רב ובמהלכה יש סיכויים לשלג בדרכים גם בקיץ, בעיקר בחודשים יוני וספטמבר. אם מטיילים באזור ביוני או בספטמבר, כדאי לשקול לשכור רכב 4X4 . לחלופין, אם התחזית מבשרת על מזג אוויר קר וסוער, כדאי לרכוש שרשראות שלג ליתר ביטחון). במהלך נסיעה בדרך זו חוצים את קו פרשת המים של צפון אמריקה (Continental Divide), המתפתל בפסגות רכס הרי הרוקי, לא פחות מחמש  פעמים. החציות הן בגבהים של יותר מ-3,500 מ' מעל פני הים, במעברי הרים (פאס) שהנוף הנשקף מהם מרהיב. הדרך, שרובה מעל קו העצים, חוצה את קו פרשת המים של צפון אמריקה ועוברת מצד אחד של הרכס לצדו השני במעבר הרים שגובהו 3,713 מ' מעל פני הים. לאורך הדרך המעפילה בתלילות כלפי מעלה נקודות תצפית עוצרות נשימה. מומלץ מאוד לשלב בנסיעה בכביש טרייל רידג' הליכה במסלול הקצר בטונדרה (Tundra Communities Trail), ואם יש זמן, אפשר גם לצאת למסלול הארוך יותר: יוט (Ute Trail). בהמשך (כאשר נוסעים מערבה), אחרי שעוברים את הנקודה הגבוהה ביותר לאורך הכביש וחוצים למעשה לצד השני של רכס הרי הרוקי, כדאי לעצור במרכז המבקרים אלפיין (Alpine Visitor Center), שהוא מרכז המבקרים הגבוה ביותר בארה"ב, הצופה על לשון קרח. המסעדה הקטנה שבחנות המזכרות הסמוכה למרכז היא מקום מצוין לשתות בו שוקו חם או מרק לפני שממשיכים הלאה. ממרכז המבקרים הכביש מתגלגל כלפי מטה, חוזר במהרה אל מתחת לקו העצים ומוביל לעמק שממערב לרכס, העמק שבו מתפתל ערוץ נהר הקולורדו. נהר נהדר זה, המתחיל את זרימתו כאן כערוץ קטן יחסית, חוצה דרומה בהמשך אל מדבריות יוטה ואריזונה ומנקז אליו שטח עצום. אורכו הכולל 2,300 ק"מ, והוא חוצה בזרימתו חמש מדינות לפני שהוא נשפך אל מפרץ קליפורניה. באריזונה יצרו מימיו בהתחתרותם את הגרנד קניון המפורסם. חלקו האחרון של הכביש כולל נסיעה לצד הנהר בעמק קווניצ'י (Kawuneeche) בעבר הרחוק היה עמק זה, שעוצב לראשונה על ידי זרימת נהר, בצורת האות V , אולם לאחר שהקרחונים כיסו את האזור (לפי ההערכות עמק קווניצ'י כוסה במעל 700 מ' של קרח) והחלו שוחקים אותו בזרימתם, הפך העמק לעמק U טיפוסי. באזור זה קיימת סבירות גבוהה במיוחד לצפות באיילי קורא, וכאן גם כדאי מאוד לצאת להליכה קצרה לחילוץ העצמות במסלול היפה והקליל קויוט ואלי (Coyote Valley Trail) עמק קווניצ'י מוביל ליציאה הדרומית של השמורה ואל היישוב הנחמד גרנד לייק (Grand Lake) השוכן לצד אגם גרנד, גוף המים הטבעי הגדול במדינת קולורדו. אגם זה שוכן בגובה של 2,560 מ' מעל פני הים מול נוף פסגות משכר. סביב האגם יש כמה מרינות, ובמימיו שפע סירות מפרש. המקום מתגאה בכך שלחופיו שוכן 'מועדון היאכטות הגבוה בעולם'. למידע מפורט על המסלולים המוזכרים לעיל וכן לתיאור מפורט של דרך טריל רידג' פנו למסלול הירוק בספר ארה"ב דרום מערב מסלולים.

כביש טריל רידג' החוצה את רכס ההרים בגובה רב. רוב הדרך היא מעל לקו העצים

מי שיש לו זמן בשפע בהרי הרוקי יכול להקדיש את אחד מימי הטיול ברכס ההרים לפעילות בסביבות העיירה אסטס פארק, כמו למשל רכיבה על סוסים, שיט קיאקים/רפטינג, טיפוס, טיול טרקטרונים, עלייה ברכבל לתצפית ועוד.

ראו מפה של שמורת הרי הרוקי (אזור בייר לייק מסומן בעיגול כחול, כביש טריל רידג' בקו צהוב, העיירה אסטס פארק בעיגול שחור):הרי הרוקי מפת השמורה

לינה – מלונות וחניוני לילה:

הלנים במלונות יכולים ללון לילה אחד או שניים בחלקה המזרחי של השמורה (בעיירה אסטס פארק או בחניוני הלילה שבמזרח השמורה) ולילה אחד במערב השמורה (בעיירה גרנד לייק או בחניוני הלילה במערב השמורה). ראו להלן תצלום מסך מהספר ארה"ב דרום מערב מסלולים בו יש מידע על חניונים במזרח השמורה (למידע על חניונים במערב השמורה מומלץ לפנות לספר זה):

אייל קורא מבקר בחניון הלילה טימבר קריק (Timber Creek) שממערב לרכס ההרים

יערות שמורת הרי הרוקי (כמו יערות במקומות רבים נוספים בארה"ב) נפגעו בשנים האחרונות קשה מאוד מהתפרצות כמה מינים של חרקים מזיקים (כמו למשל ה- Mountain Pine Beetle). בדרך כלל לחרקים אלה יש תפקיד חשוב בהתחדשות היערות, אולם בשנים האחרונות, ככל הנראה בעקבות ההתחממות הגלובלית והיעדר חורף קר (קור עז בחורף מווסת את אוכלוסיית החרק), הצליחו חרקים אלה להתפשט יתר על המידה וכן לחדור אל יערות בגובה רב שהיו עד כה מחוץ לתחום מחייתם, ולהסב להם נזק רב. אנשי רשות הטבע נלחמים בתופעה באופן חלקי ומקומי בלבד על ידי ריסוס עצים בודדים בחניוני לילה, באזורי פיקניק וכדומה


למפה של שמורת הרי הרוקי לחצו כאן

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי דרום מערב ארה"ב

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן


למידע מפורט על השמורה (כולל פירוט של מסלולי הליכה רבים, מידע על מלונות ומסעדות, מגדיר בעלי חיים של השמורה, מפות ותיאורי דרך, חומר רקע והעשרה ועוד) פנו למסלול הירוק בספר ארה"ב דרום מערב מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0