טיול בארהב וקנדה – לאן לנסוע בטיול ראשון?

טיול בארהב וקנדה – לאן לנסוע בטיול ראשון? (וגם לאן לנסוע בטיול השני והשלישי…) זו אחת השאלות הכי משמעותיות בתכנון הטיול שלכם. ארצות הברית וקנדה הן מדינות ענקיות, וכאשר מחליטים לנסוע לבקר בהן – ההחלטה שקולה להחלטה לנסוע לאירופה. אבל לאן? לגרמניה? לצרפת? ואולי בכלל לאנגליה או לרומניה? לכן, אם לקחתם החלטה לנסוע לארצות הברית ולקנדה – יש לכם עדיין הרבה מאוד תתי החלטות לקחת, ואלו ישפיעו במידה מכרעת על הטיול שלכם, על ההנאה שלכם ועל הרצון שלכם לחזור ולטייל גם בפעם השנייה בתת יבשת יפהפייה זו.

ההחלטה לאן לנסוע בטיול ראשון לארצות הברית ולקנדה היא מאוד אישית. היא נובעת מהאופי שלכם, ושלכם בלבד. האם אתם אוהבים יותר טבע או עיר? האם חשוב לכם יותר נופים דרמטיים או אולי בעדיפות עבורכם הוא לטייל באזורים שהם מחוץ לנתיב התיירים הפופולארי? האם אתם רוצים לשלב ערים (ובעיקר את ניו יורק) בטיול או שאתם מעדיפים להתמקד בטבע? האם אתם מעדיפים אטרקציות בחיק הטבע (מגלשות אלפיניות, אומגות, רפטינג וכדומה) או נהנים יותר לטייל ברגל? האם תרצו לשלב בטיול פארקי שעושועים? מה התקציב שלכם? כמה זמן עומד לרשותכם? באיזה עונת שנה הטיול? ועוד…

השאלות שצריכות להנחות אתכם בבחירת יעד הטיול רבות. ביעוצי טיולים אישיים אני לעתים יושבת עם הלקוחות שלי על מפה שעה או שעתיים – רק כדי לענות על השאלה לאן לנסוע (וזאת עוד לפני שאנחנו צוללים פנימה ובונים יחדיו שלד טיול). בכתבה זו אנסה לפרט את כל השיקולים שכדאי שתיקחו בחשבון בעת בחירת יעד הטיול. אם יש לכם שאלות נוספות אתם מוזמנים להתייעץ איתי ללא עלות בפורום האתר שלי.

אזורי הטיול העיקריים בארה"ב ובקנדה נחלקים לתשעה:

למפה עם שמות מדינות ארה"ב לחצו כאן ושל פרובינציות קנדה לחצו כאן

1. צפון מזרח ארה"ב

כולל את המדינות – ורמונט, ניו המפשייר, מיין, מסצ'וסטס, קונטיקט, רוד איילנד (כל המדינות הללו מכונות ניו אינגלנד), וכן את המדינות ניו יורק, פנסילבניה, מרילנד, וירג'יניה, ווסט וירג'יניה, דלוור, ניו ג'רזי

טיול עם הרבה ירק, הרבה מים, הרבה חופים ומגדלורים, בתוספת עיירות חמודות. טיול אל צפון מזרח ארה"ב כולל הרבה אטרקציות בחיק הטבע, ובסתיו גם שלכת נהדרת, והכל בטווחי נסיעה סבירים ולא מאוד ארוכים (בסטנדרטים אמריקניים כמובן). מי שמחפש טיול קצר יחסית בארה"ב (עם טיסה יחסית קצרה ולא מאוד יקרה בדרך כלל) בשילוב בילוי בערי הצפון מזרח (ניו יורק, וושינגטון) – חבל ארץ זה הוא בהחלט אופציה הגיונית עבורו. אבל… מזרח ארה"ב הוא חבל ארץ שמבחינה נופית הרבה פחות מרשים בהשוואה למערב היבשת.

2. דרום מזרח ארה"ב

כולל את המדינות – צפון ודרום קרוליינה, ג'ורג'יה, אלבמה, טנסיי, לואיזינה, מיסיסיפי, פלורידה

חבל ארץ שכולל אזורים מרשימים מאוד, אבל מרוחקים זה מזה (כלומר הטיול לחבל ארץ זה יכלול לא מעט נסיעות ארוכות 'מתות'). דרום מזרח ארה"ב משלב ערי דרום עם הרבה היסטוריה מפוארת, הרים עם הרבה ירק ומים, חופים עם הרבה איים (וגם לא מעט דולפינים שלעתים שוחים ממש ליד החוף), וגם (בעיקר בצפון מדינת פלורידה) אזורים עם המון מעיינות נהדרים והרבה בעלי חיים. זהו אזור טיול הרבה פחות מתוייר ברובו מצפון מזרח ארה"ב, אבל בדומה לו, ולמרות יופיו – פחות מרשים מבחינה נופית בהשוואה למערב היבשת. בחבל ארץ זה נכללת גם מדינת פלורידה, שלמרות היותה מדינה שטוחה, בלי נופים מרשימים מבחינת הטופוגרפיה שלהם, היא בהחלט שווה טיול, ומי שמעוניין למקד את הטיול סביב פארקי השעושועים שבה (בסביבות העיר אורלנדו), יכול גם לבחור לטייל בה בטיול ראשון.

3. צפון מערב ארה"ב

כולל את המדינות – וושינגטון, אורגון, איידהו, מונטנה, וויאומינג

חבל ארץ יפהפה הנמשך מחופי האוקיינוס השקט ועד החלק הצפוני של פנים היבשת. זהו אזור מגוון מאוד מבחינה נופית שכולל בין השאר חופי ים מפורצים, יערות גשם ממוזגים, הרי געש נישאים, וכן את רכס הרי הרוקי שעל פסגתו שוכנת אחת מהפנינות שבכתר של צפון יבשת אמריקה – שמורת הטבע הלאומית ילוסטון על עשרות אלפי המוקדים ההידרותרמיים והגייזרים שבה. את הטיול באזורים מסויימים בצפון מערב ארה"ב ניתן לשלב עם טיול אל מערב קנדה, או עם טיול אל דרום מערב ארה"ב. יש אזורים בצפון מערב ארה"ב שבגלל פיזור מוקדי העניין שבהם אפשר לומר שהם בעיקר למתקדמים (כאלה שכבר טיילו במקומות אחרים) – למשל אזורים מסויימים באורגון, וושינגטון ואיידהו, ויש אזורים בחבל ארץ זה שהם בהחלט יכולים להיות יעד גם לטיול ראשון – ובעיקר שמורת הטבע הלאומית ילוסטון וסביבתה.

4. דרום מערב ארה"ב

כולל את המדינות – קליפורניה, יוטה, נוואדה, אריזונה, ניו מקסיקו, קולורדו

דרום מערב ארה"ב הוא ככל הנראה חבל הארץ המגוון ביותר, והדרמטי ביותר מבחינה נופית מכל חבלי הארץ האחרים בארה"ב ובקנדה. על פני שטח מצומצם באופן יחסי, יש בחבל ארץ זה שילוב של אטרקציות מרשימות מעשה ידי אדם (בעיקר בערי מדינת קליפורניה השוכנות לקו החוף, וכן בעיר לאס וגאס), עם יופיו הבל יתואר של הטבע (למעשה זהו האזור עם ריכוז הפארקים הלאומיים הגדול בארה"ב – ולא בכדי). כמו בצפון המערב, גם בחבל ארץ זה יש אזורים שהם יותר למתקדמים (למשל המדינות קולורדו וניו מקסיקו) ויש אזורים שהם מושלמים לטיול ראשון (כמו למשל דרום מדינת יוטה וצפון מדינת אריזונה בשילוב עם מדינת קליפורניה).

5. מרכז ארה"ב

כולל את המדינות – טקסס, אוקלהומה, קנזז, נברסקה, צפון ודרום דקוטה, מינסוטה, איווה, מיזורי, ארקנסו, אילנוי, מישיגן, אינדיאנה, קנטקי, אוהיו

חבל ארץ זה הוא הגדול ביותר גיאוגרפית והוא כולל את כל האזורים היותר נידחים והפחות מתויירים (וברובם גם הפחות מעניינים) של ארה"ב, ולמעשה מתפרש ברובו (למעט בדרום מזרח שם הגבול של שטח זה מעט יותר מערבי) בכל השטח שממערב לרכס הרי האפלאצ'ים וממזרח לרכס הרי הרוקי (ששניהם חוצים את ארה"ב לאורכה – במזרח ובמערב). חלקו הצפוני של אזור זה (שהוא למעשה חבל ארץ בפני עצמו) מכונה המערב התיכון (Midwest) והוא כולל את אזור המישורים הגדולים של ארה"ב שממזרח לרכס הרי הרוקי. חלקו הדרומי של חבל ארץ זה כולל את מדינת טקסס הענקית ומדינות קטנות יותר שכנות לה. מרכז ארה"ב הוא בהחלט לא יעד לביקור ראשון בארה"ב – וככל הנראה גם לא יעד לביקור שני או שלישי. רוב שטחו של חבל ארץ זה כולל מישורים אינסופיים שהם מקור המזון של רוב ארה"ב. אפשר לנסוע כאן שעות מוקפים בשדות תירס או חיטה. יש בחבל ארץ זה אמנם כמה שמורות טבע יפות, וכן שרידים למישורי העשב העצומים של צפון יבשת אמריקה, אבל היופי לא משתווה ברמתו לזה של אזורים אחרים בתת היבשת ומרחקי הנסיעה ארוכים מאוד.

6. אלסקה

מדינה יפהפייה ומרהיבה ופראית שהיא גם עדן לאוהבי בעלי חיים. טיול לאלסקה הוא טיול של טבע נטו, וכן טיול מעט פחות מגוון בהשוואה לטיולים אחרים אפשריים בארה"ב. לכן עבור רוב סוגי האוכלוסייה (למעט יחידי סגולה) יעד זה בדרך כלל פחות מתאים לטיול ראשון בארה"ב ובקנדה.

7. מערב קנדה

כולל בעיקר את הפרובינציות – קולומביה הבריטית, אלברטה, וכן בטיולים נדירים – חלקים מיוקון ומהטריטוריות הצפון מערביות (אם כי שני חבלי ארץ אלה יותר מתאימים לשילוב בטיול באלסקה)

חבל ארץ זה כולל בעיקר את הרי הרוקי הקנדיים המרהיבים ביופיים בתוספת אזורי חוף נהדרים וערי חוף יפות בצד המערבי של תת היבשת. ללא ספק מבחינה נופית הרי הרוקי הקנדיים ראויים גם לטיול ראשון אל צפון יבשת אמריקה, אבל טיול זה יהיה לא מאוד מגוון, ובעיקר – זהו כמעט טיול של טבע נטו. יש מטיילים שעבורם זהו יתרון ויש כאלה שעבורם זהו חיסרון. נקודה נוספת שיש לקחת אותה בחשבון היא העובדה שעונת התיירות בשמורות הרי הרוקי היא קצרה, ובחודשי התיירות המקום עמוס ביותר. גם במערב ארה"ב יש שמורות עמוסות אבל איכשהו כאן העומס יותר מורגש והטיול דורש יותר הקפדה על תכנון מראש – בשל מחסור במקומות לינה וגם בגלל העבודה שיש באזור זה יותר דברים (גם פעילויות, ובשנים האחרונות גם שאטלים) שכדאי מאוד להזמין אליהם מקום מראש.

8. מזרח קנדה

כולל בעיקר את הפרובינציות – קוויבק (בעיקר דרום קוויבק), נובה סקוטיה וניו ברונסוויק, וכן את חלקה המזרחי של אונטריו, ואת אי הנסיך אדוארד. מטיילים מעטים משלבים בטיול למזרח קנדה גם ביקור בניו פאונדלנד ולברדור

חבל ארץ יפה, פראי וטבעי, שטיול בו משלב עם הטבע הנהדר גם ביקור בערים נחמדות ובעיירות ציוריות. אזור זה של העולם פחות מתוייר מרוב אזורי הטיול האחרים בארה"ב ובקנדה וזהו אחד היתרונות העיקריים לטייל בו. מצד שני הוא גם מעט פחות מרשים מבחינה נופית ממערב קנדה למשל (אם כי יש גם בו אזורים נהדרים ומרשימים ביותר). יש לציין שהטיול בחבל ארץ זה בו כולל נסיעות ארוכות יחסית ברוב המסלולים – בשל תוואי השטח ופיזור מוקד העניין. לאור כל השיקולים לעיל, טיול לחבל ארץ זה מתאים בעיקר לטיול למתקדמים, ופחות מתאים לטיול ראשון.

9. מרכז קנדה

כולל הפרובינציות והטריטוריות – מנטיובה, ססקצ'ואן ונונוואט. חבל ארץ עצום שכולל אזורים ניחדים, לא מיושבים ברובם, ובחלקים גם לא נגישים.

זהו ללא ספק אזור טיול שהוא למתקדמים בלבד. האזורים היחידים בחבל ארץ זה אפשר לטייל בהם בטיול רגיל (טיול רכוב) הם דרום מניטובה וססקצ'ואן המאופיינים בעיקר במישורים אינסופיים המעטורים בעשרות אלפי אגמים ביצתיים. אל שאר אזורי חבל ארץ זה הגישה קשה יותר ואין כבישים המובילים אליהם. אזור זה מתאים לטיול למתקדמים בלבד. אפשר לקרוא כאן על הטיול שלנו בדרום מניטובה – אל העיירה צ'רצ'יל, בירת דובי הקוטב העולמית.

מתי? לכמה זמן? לאן טסים? עלויות והתאמה לקרוואן:

1. צפון מזרח ארה"ב
מתי?
ממאי עד אוקטובר
– במאי והחל מאמצע ספטמבר רוב האטרקציות (רפטינג, שיט לווייתנים, אומגות, השכרת אופניים, רכבלים וכדומה) סגורות
– בסוף ספטמבר/תחילת אוקטובר יש שלכת נהדרת
לכמה זמן?
שבוע עד שבועיים לטיול טבע (משולב בעיירות ציוריות), פלוס עוד כמה ימים בעיר ניו יורק
טיסות
טיסה הלוך חזור לניו יורק (או לבוסטון)
עלויות
– העלויות של הטיסות זול יחסית
– מחיר לינה במלונות הוא ממוצע (למעט ניו יורק שם העלות גבוהה)
– עלויות האטרקציות יחסית גבוהות (רבים מאתרי הטבע הם פרטיים ולא שמורות לאומיות) אך אין פארקי שעשועים וכדומה (שמקפיצים בדרך כלל את המחיר)
התאמה לטיולי קרוואנים/לינה באוהל
נמוכה-בינונית, בהתאם למסלול
 לאן לנסוע לטיול ראשון בארצות הברית וקנדה?טיול בארהב וקנדה – לאן לנסוע בטיול ראשון? התצפית מהר קדילאק בשמורת אקדיה שבמדינת מיין


2. דרום מזרח ארה"ב
מתי?
כל השנה
– הקיץ (יוני-ספטמבר) חם ולח מאוד וכן גשום מאוד ופחות מומלץ לטיול מחלק מן האזורים
– בקיץ (העונה הרשמית היא מיוני עד נובמבר אך השיא הוא בספטמבר) יתכנו הוריקנים בחבל ארץ זה (שישפיעו בעיקר על אזורי החוף)
– בשיא החורף יש אזורים שעלולים להיות מושלגים בחבל ארץ זה (בעיקר בהרי הסמוקי ובדרך הבלו רידג', וכן במדינות הצפוניות של חבל ארץ זה)
– לאור האמור לעיל מומלץ במיוחד לטייל בחבל ארץ זה בחודשים אפריל-מאי וכן בחודש אוקטובר-תחילת נובמבר (אך באוקטובר עדיין יש סיכוי להוריקנים)
– אם הטיול מתמקד רק בדרום ומרכז מדינת פלורידה (כולל אורלנדו) אפשר לצאת לטיול גם בחודשי החורף
לכמה זמן?
שבועיים לטיול טבע (משולב בעיירות ציוריות ובערי דרום יפות), פלוס עוד כמה ימים באורלנדו
טיסות
טיסה הלוך חזור לאחד מערי פלורידה או לאחת מערי הדרום (למשל אטלנטה). אפשר גם להתחיל בעיר וושיינגטון ובתוספת נסיעה גם בניו יורק
עלויות
– המחיר של הטיסות ממוצע
– מחיר לינה במלונות הוא יחסית זול (למעט בערים הגדולות)
– עלויות האטרקציות ממוצעות, אך אם מבקרים בפארקים של אורלנדו העלות תקפוץ באופן משמעותי
התאמה לטיולי קרוואנים/לינה באוהל
בינונית-גבוהה, בהתאם למסלול
 לאן לנסוע לטיול ראשון בארצות הברית וקנדה?טיול בארהב וקנדה – לאן לנסוע בטיול ראשון? קופצים למים בשמורת ווקולה שבצפון מדינת פלורידה 


3. צפון מערב ארה"ב
מתי?

ממאי עד סוף ספטמבר
– במאי והחל מאמצע ספטמבר רוב האטרקציות (רפטינג, שיט לווייתנים, אומגות, השכרת אופניים, רכבלים וכדומה) סגורות
– במאי ועד אמצע יוני חלק מהכבישים ומהמסלולים בגובה רב (למשל בשמורות הר רייניר, קרייטר לייק וגליישר) עלולים להיות סגורים בשל שלגים
– יש אזורים בחבל ארץ זה ששלגים ראשונים של סתיו פוקדים אותם כבר באמצע ספטמבר
לכמה זמן?
זהו חבל ארץ גדול שקשה לבנות בו טיול מושלם שיהיה קצר מאוד לכן, ובעיקר אם רוצים לכלול במסלול גם את שמורת – ילוסטון, כדאי לנסוע לשלושה עד ארבעה שבועות. אם רוצים להתמקד רק במדינות וושינגטון ואורגון אפשר גם לקצר את הטיול לשבועיים (בכל טיסה למערב יש לקחת בחשבון שהטיסה הארוכה והגט לג מפחיתים את ימי הנטו של הטיול)
טיסות
טיסה ישירה לניו יורק או לסן פרנסיסקו ומשם טיסת המשך לעיר סיאטל או לסולט לייק סיטי. או טיסה ישירה לערים אלה דרך אירופה
עלויות
– המחיר של הטיסות גבוה יחסית
– מחיר לינה במלונות הוא ממוצע (למעט בערים הגדולות)
– עלויות האטרקציות זולות יחסית (רוב אתרי הטבע הם פארקים לאומיים שהמנוי אליהם זול)
התאמה לטיולי קרוואנים/לינה באוהל
בינונית-גבוהה, בהתאם למסלול לאן לנסוע לטיול ראשון בארצות הברית וקנדה?טיול בארהב וקנדה – לאן לנסוע בטיול ראשון? הגייזר אולד פיית'פול שבשמורת ילוסטון


4. דרום מערב ארה"ב
מתי?
מאפריל עד סוף אוקטבר
– אם הטיול מתמקד בחופי מדינת קליפורניה בלבד – אפשר לטייל בו כל השנה
– אם הטיול כולל את מדינת קולורדו כדאי לתחום אותו לחודשים יוני-אמצע ספטמבר בלבד
– ברוב אזורי דרום מערב ארה"ב (למעט חופי מדינת קליפורניה) עלול להיות מושלג וקר מאוד מנובמבר עד מרץ. גם באפריל ובאוקטובר, באזורים הגבוהים של חבל ארץ זה (למשל השמורות יוסמיטי וברייס), יתכנו שלגים
– בעת תכנון טיול לחבל ארץ זה בעונות המעבר יש לקחת בחשבון שהכבישים החוצים את הרי הסיירה נוואדה (למשל כביש מעבר טיוגה החוצה את יוסמיטי) סגורים לעתים עד חודש יוני בשל שלגים
– בחלק ממדינות הדרום מערב עלול להיות חם בקיץ, אך בניגוד למזרח – שם חם ולח, כאן חם ויבש. כמו כן בשל העבודה שהאזורים החמים (כל השמורות הממוקמות על רמת קולרדו בדרום יוטה ובצפון אריזונה – ארצס, קניונלנדס, זאיון, ברייס, קפיטל ריף והגרנד קניון) שוכנות ברובן בגובה רב (מעל 1,500 מ'), החום בקיץ בדרך כלל נסבל (אלא אם יש גל חום, שהוא המקביל לחמסין, בדרום מערב ארה"ב)
לכמה זמן?
אפשרויות הטיול בחבל ארץ זה מגוונות במיוחד, ומרחקי הנסיעה יחסית לא מאוד ארוכים (בסטנדרטיים אמריקנים כמובן) ואתרי הטבע מרוכזים בצפיפות יחסית. לכן, אם הטיול מתמקד למשל רב במדינת קליפורניה אפשר לתכנן טיול נחמד וקצר (למשל עשרה ימים בלבד). אם רוצים לכלול בטיול גם את הפארקים הנהדרים של מערב מדינת יוטה וצפון אריזונה (זאיון, ברייס, הגרנד קניון) כדאי מאוד להאריך את את הטיול לשלושה שבועות. אם רוצים לטייל במזרח יוטה (למשל בשמורות ארצ'ס וקניונלנדס) וכן אם רוצים לטייל בקולורדו כדאי להאריך את הטיול יותר (או להתמקד רק בחבלי ארץ אלה ולצאת למשל למסלול מעגלי נהדר של כשלושה שבועות המתחיל ומסתיים בעיר דנבר שבקולורדו). (בכל טיסה למערב יש לקחת בחשבון שהטיסה הארוכה והגט לג מפחיתים את ימי הנטו של הטיול).
טיסות
טיסה ישירה לניו יורק או לאירופה, ומשם טיסת המשך למערב, או טיסה ישירה לסן פרנסיסקו, לוס אנג'לס או לאס וגאס
עלויות
– המחיר של הטיסות ממוצע גבוה יחסית
– מחיר לינה במלונות הוא גבוה באופן יחסי
– עלויות האטרקציות זולות יחסית (רוב אתרי הטבע הם פארקים לאומיים שהמנוי אליהם זול), אך אם מבקרים בפארקי שעושועים (למשל בדיסני באנהיים) העלות תקפוץ, וכן ככל שהטיול יכלול יותר בילוי עירוני (למשל בסן פרנסיסקו, לוס אנג'לס וסן דייגו) העלות תהיה גבוהה יותר
התאמה לטיולי קרוואנים/לינה באוהל
גבוהה-גבוהה מאוד, בהתאם למסלול
 לאן לנסוע לטיול ראשון בארצות הברית וקנדה?טיול בארהב וקנדה – לאן לנסוע בטיול ראשון? הגרנד קניון, הקניון המפורסם בתבל שבצפון אריזונה


5. מרכז ארה"ב
מתי?

ממאי עד סוף ספטמבר
– אם מטיילים באזורים הדרומיים של מרכז ארה"ב אפשר לתכנן את הטיול גם לחודשים אפריל ואוקטובר (ויש אזורים בהם ניתן גם לטייל כל השנה)
– אם מטיילים באזורים הצפוניים של מרכז ארה"ב כדאי לסיים את הטיול עד אמצע ספטמבר (החל מאמצע ספטמבר יתכנו שלגים באזורים מסויימים בחבל ארץ זה)
לכמה זמן?
מרחקי הנסיעה בטיול למרכז ארה"ב האם ארוכים מאוד (בתלות במסלול כמובן) ולכן אין טעם לנסוע לחבל ארץ זה לטיול קצר. בדרך כלל ביקור במרכז ארה"ב משתלב עם טיול ארוך יותר, למשל טיול מחוף לחוף
טיסות
טיסה ישירה לניו יורק או לאירופה, ומשם טיסת המשך לשיקגו, סיינט לואיס, ערי מדינת טקסס וערים נוספו במרכז ארה"ב
עלויות
– המחיר של הטיסות הוא ברמת מחיר בינונית עד גבוהה
– מחיר לינה במלונות הוא יחסית זול
– עלויות האטרקציות זולות יחסית (רוב אתרי הטבע הם פארקים לאומיים שהמנוי אליהם זול), ומעבר לכך כמות ההיצע של אטרקציות אינו גדול
התאמה לטיולי קרוואנים/לינה באוהל
בינונית-גבוהה בהתאם למסלול (במסלול שכולל נסיעות ארוכות מאוד טיול בקרוואן פחות מומלץ)
טיול בארהב וקנדה – לאן לנסוע בטיול ראשון? שמורת בדלנדס שבמדינת צפון דקוטה


6. אלסקה
מתי?

יוני-אוגוסט בלבד
לכמה זמן?
החלק המרכזי של אלסקה הוא קומפקטי יחסית ואפשר לצאת בו לטיול נהדר גם אם הוא קצר – למשל שבועיים נטו (להם יש להוסיף שלושה ימים לטיסות ולהתאוששות מהג'ט לג). אבל מכיוון שאלסקה רחוקה, ומכיוון שאלסקה היא בהחלט טיול של פעם בחיים, כדאי לעשות בה טיול מקיף יותר (ולשלב בביקור במדינה זו גם טיול בשכנתה הקנדית יוקון) שאורכו שלושה עד ארבעה שבועות (ואף יותר מכך)
טיסות
הדרך הנוחה ביותר להגיע לאלסקה היא לטוס לאירופה ושם לעלות על המשך לעיר אנקורג' (יש למשל טיסות ישירות מפרנקפורט לאנרוקג'). אפשרות אחרת היא לטוס לאנקורג' מערים במערב ארה"ב – למשל סיאטל
עלויות
– המחיר של הטיסות גבוה מאוד
– לינה במלונות היא ברמת מחיר בינונית-גבוהה (השונות גבוהה)
– עלויות האטרקציות יקרה יחסית (בעיקר אם רוצים לצאת לשיט קרחונים, שיט לווייתנים, טיסות דובים וכדומה), אך אפשר ליהנות מאוד מאלסקה גם עם מיעוט אטרקציות
התאמה לטיולי קרוואנים/לינה באוהל
גבוהה מאוד לטיולי קרוואנים (בגלל הימצאות דובים פחות מתאים ללינה באוהל)ארה"ב טיוליםטיול בארהב וקנדה – לאן לנסוע בטיול ראשון? אמא דובה ושלושת הדובונים בשמורת קטמאי


7. מערב קנדה
מתי?

יוני-אמצע ספטמבר
– מסלולים המעפילים לגובה בהרי הרוקי הקנדיים עלולים להיות מכוסים שלג עד אמצע יוני. מאמצע ספטמבר והלאה יתכנו שלגים בהרי הרוקי
– אם מטיילים רק לאורך קו החוף של מערב קנדה, אפשר לתכנן את הטיול גם לחודש מאי או ספטמבר-אוקטובר
לכמה זמן?
אם מתכננים לטייל רק בהרי הרוקי (למשל מסלול מעגלי מקלגרי לקלברי) אפשר להסתפק בשבוע עד עשרה ימי טיול. אם רוצים לשלב את הרי הרוקי עם ערי מערב קנדה (ונקובר, ויקטוריה) וכן רוצים לשלב בטיול את האי ונקובר היפה אזי כדאי להאריך את הטיול לכשלושה שבועות (בכל טיסה למערב קנדה יש לקחת בחשבון שהטיסה הארוכה והגט לג מפחיתים את ימי הנטו של הטיול).
טיסות
טיסה ישירה לטורונטו, מונטריאול, ניו יורק או לאירופה, ומשם טיסת המשך למערב קנדה (לקלגרי או לוונקובר)
עלויות
– המחיר של הטיסות גבוה יחסית
– מחיר לינה במלונות גבוה יחסית
– עלויות האטרקציות זולות יחסית (רוב אתרי הטבע הם פארקים לאומיים שהמנוי אליהם זול). אם רוצים לשלב אטרקציות יותר תיירותיות (רפטינג, אומגות וכדומה) מחיר הטיול יאמיר
התאמה לטיולי קרוואנים/לינה באוהל
גבוההארה"ב טיוליםטיול בארהב וקנדה – לאן לנסוע בטיול ראשון? מטיילים ברגל בשמורת יוהו היפהפייה


8. מזרח קנדה
מתי?
ממאי עד אמצע אוקטובר
– במאי והחל מאמצע ספטמבר רוב האטרקציות (רפטינג, שיט לווייתנים, אומגות, השכרת אופניים, רכבלים וכדומה) סגורות
– בסוף ספטמבר/תחילת אוקטובר יש שלכת נהדרת. באוקטובר יכול להיות קר בחלק ממסלולי חבל ארץ זה
לכמה זמן?
בשל מרחקי הנסיעה הארוכים באופן יחסי ובגלל הפיזור הרב של האטרקציות, אם רוצים למצות במו שצריך את חבל הארץ היפה הזה, כדאי לנסוע אליו לכשלושה שבועות (פלוס, מינוס)
טיסות
טיסה הלוך חזור לטורונטו או למונטריאול
עלויות
– המחיר של הטיסות יחסית זול
– מחיר לינה במלונות הוא יחסית זול (למעט בערים הגדולות)
– עלויות האטרקציות נמוכות יחסית
התאמה לטיולי קרוואנים/לינה באוהל
בינונית-גבוהה מאוד, בהתאם למסלולארה"ב טיוליםטיול בארהב וקנדה – לאן לנסוע בטיול ראשון? לווייתנים גדולי סנפיר במי מפרץ פאנדי


9. מרכז קנדה
מתי?
מיוני עד אמצע ספטמבר
לכמה זמן?
אזור זה הוא עצם מימדים ובטיול סטנדרטי (טיול ברכב) פחות עומד בפני עצמו (אלא עם שילוב אזורים אחרים, למשל בטיול מחוף לחוף). הזמן שכדאי להקדיש לחבל ארץ זה מאוד תלוי באופי הטיול
טיסות
טיסה הלוך חזור לוויניפיג או לססקטון
עלויות
– המחיר של הטיסות יחסית יקר
– מחיר לינה במלונות הוא יחסית זול
– עלויות האטרקציות נמוכות יחסית (למעט בעיירה צ'רצ'יל שם העלות יקרה)
התאמה לטיולי קרוואנים/לינה באוהל
התשובה תלויה מאוד באופי המסלול

טיול בארהב וקנדה – לאן לנסוע בטיול ראשון? הכבישים האינסופיים של מניטובה


אוקי. בחרתי חבל ארץ. ועכשיו איך בונים מסלול טיול?

אז ככה…

 • בחירת חבל ארץ אינה סוף הסיפור שכן מסלולים רבים כוללים למעשה שילוב של כמה חבלי ארץ.
 • כך למשל אחד המסלולים הפופולאריים ביותר והמוצלחים ביותר להרי הרוקי הקנדיים הוא למעשה כזה הכולל גם את צפון מערב ארה"ב (ראו דוגמאות למסלול המתחילים בסיאטל והמסתיימים בסולט לייק סיטי כאן).
 • על אותו משקל, אחד המסלולים המומלצים ביותר הכולל את שמורת ילוסטון (ששוכנת בצפון מערב ארה"ב) הוא מסלול המתחיל בסולט לייק סיטי והמסתיים בקליפורניה, והכולל ברובו בכלל את דרום מערב ארה"ב (ראו דוגמאות למסלולים המתחילים בסולט לייק סיטי כאן).
 • גם טיול במזרח קנדה יכול להשתלב נפלא עם טיול בצפון מזרח ארה"ב, אפשר למשל לנחות בטורונטו ולצאת ממנה לטיול מעגלי מקיף במזרח קנדה ובצפון מזרח ארה"ב (ראו מסלולי 'טורונטו מעגלי' בעמוד הזה בחלקו התחתון).
 • כדי לבנות מסלול טיול מומלץ להיעזר בהצעות המסלולים שאותן ניתן למצוא במחולל המסלולים. הצעות אלה יכולות לתת מושג כללי לגבי נקודות עניין, זמני נסיעה וכדומה.
 • אפשר להזין את שלד המסלול לטבלה הזו.
 • שלב זה של בניית שלד המסלול הוא החשוב ביותר בכל שלבי התכנון. הטיול בארה"ב ובקנדה שונה מטיול באירופה בשל מרחקי הנסיעה הארוכים, ולכן זהו שלב שכדאי להשקיע בו מחשבה מרובה – וזאת עוד בטרם הזמנת טיסות (מנגד דווקא בתוכן של הטיול אפשר להשקיע פחות מחשבה שכן המידע בארה"ב ובקנדה מאוד נגיש ובכל שמורה יש מרכז מבקרים שבו יוכלו להדריך אתכם היכן לבקר ומה חלוקת הזמנים המומלצת).
 • למידע נוסף איפה כדאי לטייל (לקוח מתוך ספרי סדרת מסלולים) – ארה"ב צפון מזרח לחצו כאן,  קנדה מערב לחצו כאן, ארה"ב צפון מזרח לחצו כאן, קנדה מזרח לחצו כאן, ארה"ב מזרח לחצו כאן.
 • רוצים לבחור פארקים לאומיים שתרצו לבקר בהם ועל בסיס זה לפנות את מסלול הטיול? ראו כאן תיאור של כל הפארקים הלאומיים ואת דירוגם על פי רמות יופי.

שימו לב:

 • בעייתי מאוד לתכנן טיול שכולל השכרת רכב בקנדה והחזרתו בארה"ב (רוב חברות הרכב לא מאפשרות זאת, ואלה שכן מאפשרות זאת רק על צי רכבים מצומצמם ובמחיר גבוה).
 • לעתים עדיף (וגם יותר משתלם בראיה הכללית של עלויות) לעשות מסלול חד כיווני, גם אם המשמעות היא תשלום קנס (שיכול להגיע לכמה מאות דולרים) על השכרת רכב בנקודה אחת והחזרתו בנקודה אחרת.
 • בעת בניית שלד המסלול הקפידו לרווח את הנסיעות. אין בעיה לעשות יום אחד שכולל נסיעה מאוד ארוכה, אך לא כדאי לבנות מסלול טיול שכולל נסיעות ארוכות יום אחרי יום אחרי יום. נסיעה של שלוש שעות נטו ביום (שבברוטו יכולה לקחת גם 4.5 שעות) היא בדרך כלל סבירה (וגם במקרה הזה כדאי לשלב בטיול הרבה ימים שבהם אין נסיעות כלל).
 • בעת בניית שלד המסלול יש לקחת בחשבון את זמני הנסיעה הארוכים שגוזלים ימי טיול רבים. מומלץ לבנות את השלד באותו פורמט בו מוצגים שלדי הטיול במחולל המסלולים.
 • מידע שימושי נוסף על תכנון הטיול ניתן למצוא כאן.

וכמעט לסיום:

 • ניו יורק. ההתלבטות של רוב מי שנוסע למערב, זמנו קצר יחסית והוא מתלבט – האם לקצר את הטיול במערב כדי לשלב את ניו יורק או לוותר. אפשר לשלב כמה ימים בעיר בתחילת טיול למערב או בסופו (כחלק מהקונקשין), אך כדאי לקחת בחשבון ששילוב של ניו יורק יחייב ברוב המקרים את קיצור הטיול במערב וזאת כאשר לניו יורק יהיה קל להגיע בטיולים עתידיים.
 • שילוב של המזרח והמערב בטיול אחד (שזמנו מוגבל). לא מומלץ בכלל, או במילים אחרות – תפסת מרובה לא תפסת. וגם – חשבו על סיום טיול, אריזות, טיסה ולאחר מכן התחלת טיול חדש. נשמע מתיש לא?. הדבר שקול לנסיעה של שבועיים ליער השחור, החזרת רכב, אריזות, טיסה ל-…. סלובניה למשל ואז… התחלה של טיול חדש… האם לא עדיף לעשות מורחב בסביבות היער השחור (למשל שילוב של היער השחור והרי האלפים, הממוקמים כמה שעות נסיעה משם)?
 • מה לגבי טיול מחוף לחוף (קוסט טו קוסט)? פעם זה היה הטיול שבאופנה, אבל היום הרבה פחות, ובצדק. בטיול קוסט טו קוסט יש ימים רבים של נסיעות 'מתות' (אכן יש בנסיעות מסוג זה קסם, אך הן לא מתאימות לטיול קצר ולא מתאימות לכל סוגי המטיילים). היום, כאשר יש יותר היצע של טיסות בהשוואה ללפני 20-30 שנה, כבר אין ממש טעם לטיול שכזה כאשר במקומו אפשר למשל לעשות טיול ארוך לא פחות אבל הרבה הרבה יותר יפה – לכל אורכה של מערב ארה"ב (ואולי גם קנדה) למשל.

זהו. אחרי שהחלטתם לאן לנסוע ופחות או יותר לאיזה מסלול, הגיע הזמן לתכנן יותר לעומק את הטיול.

שלב אחרון (ורק אחרי שבניתם שלד מסלול שאתם מרגישים בטוחים איתו. אם אינכם בטוחים אתם מוזמנים לשלוח לי את השלד לפורום האתר ואשמח לחוות עליו את דעתי) הוא לבצע הזמנות – בסדר הזה:

 • הזמנת טיסות וקרוואן (אם הטיול בקרוואן. לא כדאי להזמין טיסות לפני שמוודאים שיש קרוואן זמין. למידע נוסף על טיול בקרוואן לחצו כאן).
 • הזמנת מלונות וחניוני לילה (ולא. אי אפשר, או מאוד מאוד בעייתי בדרך כלל לעשות טיול הכולל לינה בחניוני לילה שהוא ספונטאני), ראו טיפים להזמנת מלונות כאן, ומידע על חניוני לילה כאן.
 • הזמנת רכב – אני ממליצה על חברת אופרן (השכרת רכב היא בדרך כלל לא דחופה ואפשר לבצעה גם חודשיים שלושה לפני הטיול – אלא אם מחפשים רכב מיוחד שיש כמותו מעטים במלאי). ראו מידע על השכרת רכב, חוקי נהיגה ועוד כאן. ראו עשרה טיפים להשכרת רכב בחו"ל כאן.
 • הזמנת אטרקציות. ניתן למצוא מידע מפורט על אטרקציות בכל יעד ויעד בספרי סדרת מסלולים וכן בספרוני סדרת זום אין, או במסלולי בנק המסלולים.
עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

מכירים את מחולל המסלולים שלנו?

הדרך החדשה לתכנן טיול לחו"ל

מוזמנים להתנסות