הפארק הלאומי אקדיה

בשנים האחרונות יש להזמין מקום מראש ומבעוד מועד לעלייה להר קדילאק שבמרכז השמורה


ברוכים הבאים למיין הפראית והיפהפייה. מדינה שיש בה אלפי ק"מ של חופים מפורצים ושל יערות עבותים שרובם ככולם אינם מיושבים ושבעלי הבית האמתיים בהם הם איילי קורא, דובים שחורים, כלבי ים וחתולי הרים (לינקס). שטחה של מדינת מיין הוא 85,000 קמ"ר (פי ארבעה לערך משטח מדינת ישראל), ובתחומה יש 6,000 אגמים, 9,000 ק"מ של קו חוף מפורץ ואלפי ק"מ של נהרות. מיין היא גן עדן לאוהבי הטבע והמרחבים, והיא נושאת בחובה אינספור אפשרויות טיול – החל ממסלולים נהדרים ברגל, דרך מסלולי שיט בקאנו באגמים ביצתיים (שביברים עומלים ללא הרף לחסום את מוצאם), וכלה בנסיעה בדרכים ציוריות הנחצות מפעם לפעם על ידי איילי קורא בעלי קרני ענק. אפשר להקדיש למיין חודשים רבים של טיול, להרחיק צפונה אל אזורים בלתי מיושבים ובלתי עבירים ולגלות עולמות נסתרים. ואפשר, כרוב התיירים, להגיע למדינה לפרק זמן קצר ולהתמקד בטיול אל הפארק הלאומי אקדיה (Acadia National Park), שכן האי שעליו שוכן פארק זה הוא מעין 'מיני מיין' שיש בו מכל מה שיש למיין הגדולה להציע.

הפארק הלאומי אקדיה שוכן על אי במי האוקיינוס האטלנטי המופרד מהיבשת על ידי מיצרים ומקושר אליה באמצעות גשר. שמו של האי הוא מאונט דזרט (Mount Desert Island) ובתרגום מילולי 'אי הר המדבר', אם כי כל קשר למדבר מקרי בהחלט. האי, שצורתו כפרסה, נחתך לאורכו על ידי כמה שלוחות צרות של ים שתופעות קיצוניות של גאות ושפל מתרחשות בהן. חופי האי מפורצים וסלעיים, למעט כמה מפרצים המכוסים חולות זהובים. במרכז האי נישאים הרים גבוהים המכוסים יערות בעלי צמחים מסוגים שונים, בהתאם לגובה מיקומם מעל פני הים. האי מנוקד בכל שטחו בכמה וכמה אגמים נהדרים – חלקם פראיים לחלוטין וחלקם מוקפים בתים ציוריים הנגלים מבין צמרות העצים. נוסף על כל אלו אקדיה מוקפת עוד עשרות איים קטנים, חלקם מיושבים, וחלקם פראיים לחלוטין, שכל אחד ואחד מהם גם הוא עולם ומלואו.

הפארק הלאומי אקדיה מתפרש על פני כחמישים אחוזים משטח האי, ובשאר האי פזורים יישובים ציוריים, חלקם תיירותיים וחלקם כפרי דייגים שקטים. העיירה בר הרבור (Bar Harbor), השוכנת בפינה הצפון מזרחית של האי, היא נקודת היישוב הגדולה באי ובה מרוכזים רוב המלונות והמסעדות. יישובים אחרים, הממוקמים בחלקים הדרומי והמערבי של האי, הם סיל הרבור (Seal Harbor), נורת' איסט הרבור (Northeast Harbor), סאות' ווסט הרבור (Southwest Harbor), בס הרבור (Bass Harbor) וברנרד (Bernard).

כדאי להקדיש לביקור בשמורה יומיים מלאים. את יום הטיול הראשון בשמורת אקדיה מומלץ להקדיש לחלק המזרחי של האי, ולנסוע בכביש המעגלי (Park Loop Road) שאורכו 27 מייל. כביש זה נושק לחופי האי וחוצה אותו לאורכו. בחלקו המערבי חולף הכביש סמוך לחוף היפה סנד ביץ' (Sand Beach) ולאתר המפורסם ת'נדר הול (Thunder Hole), בתרגום מילולי 'חור הרעם', שם בעת עליית הגאות יוצרים המים מפץ מרשים בתוך צניר (חריץ בסלע) צר ועמוק. בחלקו הדרומי נושק הכביש לנקודת התצפית הנהדרת אוטר פוינט (Otter Point) הצופה על מרחבי האוקיינוס, ועל מפרץ אוטר היפהפה (Otter Cove). בחלקו המערבי חוצה הכביש את לב האי וחולף ליד אגם ג'ורדן (Jordan Pond) וליד הפניה אל הכביש המוביל להר קדילאק (Mount Cadillac), שכדאי להעפיל אליו עם הרכב לקראת שקיעה (יש במקום גם מסלול מעגלי קצר מומלץ מאוד). מומלץ להוסיף לפעילות יום זה טיולים ברגל ושיט בקיאק במי המפרצים הסמוכים לעיירה בר הרבור.

את היום השני באקדיה מומלץ להקדיש לחלק המערבי של האי, החלק הפחות מתויר (המכונה ה'צד השקט' – Quietside), שם ניתן לצאת לשיט בקיאק על מי אגם לונג (Long Pond), לשחות באגם אקו (Echo Lake), לשוט במעבורת לאי הסמוך קרנברי (Cranberry, מי שרוצה לשוט לאי זה – כדאי שיאריך את השהות באקדיה ביום), לצפות בדייגים חוזרים עם שלל לנמל הדיג של היישובים בס הרבור (Bass Harbor) וברנרד (Bernard) וכמובן לצאת לטיולים ברגל ולנסוע בדרכים צדדיות לצד חופים ומפרצים.

כמו כן ניתן להוסיף לכל אחד משני הימים הללו פעילויות נוספות כגון שיט צפייה בלווייתנים (מומלץ מאוד), סיור מודרך בקיאקים ימיים וטיול אופניים או טיול כרכרות. אם בוחרים בפעילויות אלה כדאי לשקול להאריך את השהות בשמורה ביום.

למידע על מלונות ממומלצים בעיירה בר הרבור הסמוכה לשמורת אקדיה לחצו כאן

ראו מיקום הפארק הלאומי אקדיה:
מיקום הפארק הלאומי אקדיה

ראו מפת האי מאונט דזרט עליו שוכנת שמורת אקדיה:
מפת הפארק הלאומי אקדיה

ראו מפת מזרח שמורת אקדיה:
מפת הפארק הלאומי אקדיה

ראו מפת מערב שמורת אקדיה:

פארק אקדיה – מזג אוויר:

ראשית עונת הטיולים במדינת ומיין חלה בסוף מאי עד תחילת יוני. בחודשים אלו מספר המטיילים מועט, המחירים זולים יחסית, ובדרך כלל אין צורך להזמין מקומות לינה מראש, למעט סופי שבוע: לילות שישי ושבת, אולם בתקופה זו מזג האוויר עלול להיות גשום וקריר, ורבות מהאטרקציות (למשל שיט לווייתנים או שיט בקיאקים ימיים) עשויות להיות סגורות. גם בחודשים יולי ואוגוסט עדיין ייתכנו גשמים, אך הסיכוי לימים בהירים גבוה יותר. בחודשים אלה חלה חופשת הקיץ בארה"ב ועל כן מומלץ להזמין מקומות לינה מבועד מועד. החודשים ספטמבר ואוקטובר, מביאים לאזור זה של העולם מטיילים רבים שבאים לחזות בצבעי השלכת הנהדרים. מזג האוויר בעונה זו עלול להיות קריר (אבל פחות גשום מן הקיץ) אולם יפי הגוונים, ללא ספק, מפצה על כך. בנובמבר מתחיל החורף באקדיה (שמתמשך עד מאץ/אפריל) וברחבי מדינת מיין כולה הקור עז וכבישים עלולים להיסגר בשל סופות שלגים. יש לזכור הגשם הוא אחד ממאפייני חבל הארץ הזה, והוא אורח תדיר גם בקיץ. מומלץ להצטייד במעילי גשם ובמכנסי גשם, וגם אם מזג האוויר אינו מאיר פנים כדאי להתעלם מהטפטוף ולהמשיך לטייל.

שאטלים בשמורת אקדיה:

באקדיה (ובעיקר בצדה המזרחי) פועלים שירותי הסעה ללא תשלום בכמה קווים המקשרים בין העיירה בר הרבור לחניוני הלילה, האתרים והשבילים של השמורה. הנסיעה באוטובוסים מומלצת בעיקר (אבל לא רק( למטיילים בקרוואן, משום שבחלק מהאתרים בצד המזרחי של השמורה קשה מאוד למצוא חניה (בעיקר בסופי שבוע בקיץ ובחגים לאומיים), ומשום שחלק מכבישי הצד המזרחי של השמורה אינם עבירים לקרוואנים, ביניהם הכביש המוביל להר קדילאק (Cadillac Summit Rd) וקטעים מסוימים בכביש ההיקפי של מזרח השמורה שאינם עבירים לרכבים שגובהם יותר מכ-3.5 מ' (11 פיט ו 8- אינץ'). על חלק מן האוטובוסיםניתן אף להעלות אופניים.

מסלול הליכה מומלצים באקדיה:

במזרח האי – כדאי לצאת למסלול אושן פאת' (Ocean Path Trail, סלול קל שאורכו כשבעה ק"מ' כ-3.5 ק"מ לכל כיוון), המקביל לקו החוף המזרחי של האי מאונט דזרט ומקשר בין אוטר פוינט ובין סנד ביץ' דרך ת'נדר הול (אפשר להתחיל ללכת באוטר פוינט או בסנד ביץ'). זהו מסלול יפה, אך הוא חולף בחלקו צמוד לכביש הראשי, ועל כן מעט רועש בכמה אזורים, דבר הגורע מתחושת ההתמזגות בטבע. אפשר ללכת ברגל רק לכיוון אחד, ואחר כך לחזור באוטובוס של השמורה אל הרכב. מי שמחפש מסלול יותר אתגרי יכול לצאת להליכה אל הר גורהם (Gorham Mountain Loop Trail) מסלול מעגלי יפה בדרגת קושי בינונית (אורכו 5.5 ק"מ, תוספת גובה 170 מ'). תוואי המסלול נוח יחסית, אך יש בו עלייה לא מבוטלת, המעפילה לנקודת תצפית מרשימה על מרחבי האוקיינוס המנוקד איים. מומלץ במיוחד ביום בהיר שהראות בו טובה. המסלול מתחיל במגרש חניה משולט מדרום לת'נדר הול, החלק האחרון של המסלול (בדרך חזרה לרכב) כולל הליכה לאורך החוף במסלול אושן פאת'.

במערב האי – כדאי לצאת לטיול במסלול ההליכה הקל וונדרלנד (Wonderland Trail; כשני ק"מ, כק"מ אחד לכל כיוון; מוביל דרך יער נחמד לחוף ים סלעי המוקף מכל עבריו במים; המסלול מתחיל כמייל מדרום מערב לחניון הלילה סיוול) או במסלול הקל שיפ הרבור (Ship Harbor Trail; כשני ק"מ, מעגלי בחלקו; נושק למפרץ יפה החודר אל תוך היבשת שבקצהו חוף ים סלעי; המסלול מתחיל מעט אחרי נקודת ההתחלה של מסלול וונדרלנד). מי שמחפש מסלול מעט מאתגר (בדרגת קושי בינונית) יותר יכול לבחור במסלול ביץ' מאונטיין (Beech Mountain Loop Trail), מסלול מעגלי שאורכו כשני ק"מ (תוספת גובה 110 מ') המעפיל למגדל תצפית והמוביל לנופים נהדרים של רכס ההרים.

לינה באקדיה:

באי מאונט זדרט יש כמה יישובים בהם ניתו ללון במלונות בעת ביקור בשמורת אקדיה. היצע המלונות הרב ביותר ממוקם בעיירה בר הרבור. אם מתעדים לטייל למקום בחודשי הקיץ כדאי להזמין מקום מבעוד מועד שכן ככל שהתאריך מתקרב ההיצע פוחת משמעותית והמחירים עולים. למידע על מקומות לינה מומלצים באי לחצו כאן. מי שרוצה ללון בחניוני לילה יכול ללון בחניונים פרטיים הסמוכים לעיירה בר הרבור (למשל: Bar Harbor/Oceanside KOA או Mount Desert Campground) או בחניוני השמורה עצמה – שהם הרבה יותר יפים והרבה יותר בחיק הטבע (במזרח השמורה: Blackwoods Campground, במערב השמורה: Seawall Campground). מידע נוסף על מקומות לינה באי ניתן למצוא בספר להלן.

שימו לב, לשמורת אקדיה תיתכן חובת הזמנת מקומות מראש לנסיעה ברכב בחלק מכבישי השמורה (בחלקה המזרחי) ובחלק מעונות השנה. למידע לחצו כאן


למפה של שמורת הר רייניר לחצו כאן

למידע נוסף על אתרים בצפון מזרח ארה"ב לחצו כאן.

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן

למידע נוסף על שמורת אקדיה מומלץ מאוד להיעזר במסלול הכחול בספר ארה"ב צפון מזרח מסלולים:
הפארק הלאומי אקדיה מתואר בפירוט בספר ארה"ב צפון מזרח מסלולים

ראו עמודים לדוגמא על אקדיה מספר זה:


ראו כאן כתבות נוספות על צפון מזרח ארה"ב

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן


ראו תמונות משמורת הטבע הלאומית אקדיה:

פארק אקדיה בר הרבורתצפית על הים מהפארק של העיירה בר הרבור


הר קדילאקהנוף מהר קדילאק


הפארק הלאומי אקדיה - אגם גורדןאגם גורדן

אגם לונגבקיאק באגם לונג

כביש ליד היםהכביש המפותל ליד סיוול

שקיעה מהר קדילאק

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0