פארק גרנד טיטון – רכס הרים יפהפה

פארק גרנד טיטון (Grand Teton National Park) ממוקם בחלק הצפון מערבי של מדינת וואיומינג, מדרום לשמורת הטבע הלאומית ילוסטון ומצפון לעיירה ג'קסון (Jackson). השמורה משמרת נוף הררי יוצא דופן ביופיו על רקע עמק ג'קסון הול (Jackson Hole Valley) שלמרגלותיו.

רכס הרי טיטון המשונן הוא חלק משרשרת הרי הרוקי, ופסגותיו מכוסות שלג במשך כל עונות השנה. רכס זה החל להתרומם לפני כעשרה מיליון שנה בעקבות פעילות של קו שבר, שדחף אותו כלפי מעלה וגרם לעמק שלצדו לצנוח. קרחונים שהיו באזור בתקופות הקרח חרצו את הקרקע בעמקים סביב ועיצבו את ההרים ואת האגמים שלמרגלותיהם לצורתם הנוכחית. שתי הפסגות הגבוהות ברכס הן הר גרנד טיטון (Grand Teton) שגובהו 4,197 מ' מעל פני הים, והר אוון (Mt Owen), שגובהו 3,940 מ' מעל פני הים. הפרש הגובה בין פסגות ההרים לבין העמק שממזרח להם הוא כ-2,500 מ', המתרוממים על פני מרחק קצר מאוד. בגלל הפרשי הטופוגרפיה המשמעותיים והתלילות הרבה של המדרונות, אין בשמורה הרבה מסלולים המטפסים מעלה ומתאימים למטייל הממוצע, אך מנגד יש בשמורה מסלולים רבים המתאימים לכל המשפחה באזורים שלמרגלות ההרים, הסמוכים לאגמים, לביצות ולגדות נהר סנייק (Snake River). במסלולים אלה אפשר להתרשם מנוף ההרים, ואולי אף לצפות במגוון בעלי החיים הרב המאכלסים את השמורה.

בשנת 1929 הכריז הקונגרס על גרנד טיטון כשמורה לאומית כדי להגן על רכס הרי טיטון ועל כמה אגמים שלמרגלות ההרים. עמק ג'קסון הול לא נכלל בשטחה של שמורה ראשונית זו. תושבי המקום, שחששו לפרנסתם, התנגדו בתחילה לצירופו לשמורה הלאומית וחששו שהשמורה תפגע בשטחי מרעה. אולם בשנת 1943, לאחר לחץ רב שהפעילו גורמים פוליטיים ופרטיים למען הפיכת כל האזור לשמורה אחת ובעקבות זיהוי הפוטנציאל הכלכלי הטמון בתיירות, הכריז נשיא ארצות הברית דאז, פרנקלין רוזוולט (Franklin Roosevelt), על האדמה הפדרלית שנותרה בעמק ג'קסון הול כמונומנט לאומי. בשנת 1949 תרם ג'ון רוקפלר הבן (John D Rockefeller, Jr) קרקעות, שרכש בעילום שם, לממשלה, כדי שזו תכלול אותן בשמורה.

לבסוף, בשנת 1950 , החליט הקונגרס לשלב את אדמות השמורה המקורית, המונומנט הלאומי ואדמות רוקפלר להקמת השמורה הלאומית גרנד טיטון במתכונתה הנוכחית. בהרבה מאוד מובנים שמורת גרנד טיטון איננה שמורת טבע טיפוסית: יש בשטחה שדה תעופה ובתים פרטיים, אחד האגמים שבשטחה (אגם ג'קסון) סכור, סירות מנוע חוצות את אגמיה, ובסתיו ציידים מורשים לצוד בתחומה (כחלק מתכנית בקרת אוכלוסיית האייל הקנדי). כל אלו היו פשרות הכרחיות.בשנים האחרונות מושקעים מאמצים לרכוש עוד אדמות פרטיות באזור ולהסב אותן לאדמות שמורה.

אחד הדברים המייחדים את שמורת גרנד טיטון הוא שאפשר לחזות במרבית נופיה מחלון הרכב. ככל הנראה אין עוד שמורה בארצות הברית שכדי להתרשם מיופיה לא חייבים לרדת מהאספלט כלל. כבישי השמורה, העוברים במישורי ערבות עשב המנוקדת בחוות חקלאיות שממזרח להרים, מספקים תצפית מרשימה על הרכס הסלעי, החשוף והמשונן ועל מקווי המים שלצדו. גם אם אין אפשרותכם לבקר בשמורה למשך זמן ארוך, אפילו נסיעה לאורך הכביש החוצה אותה מצפון לדרום תותיר את חותמה עליכם.

להמלצה על מלונות בעיירה ג'קסון שבדרום גרנד טיטון לחצו כאן

ראו מיקום פארק גרנד טיטון מסומן בריבוע שחור:ראו מיקום פארק גרנד טיטון מסומן בריבוע שחור


נוסעים צפונה בכביש הראשי של שמורת גרנד טיטון

מתי לנסוע – פארק גרנד טיטון?

מומלץ לבקר בשמורת גרנד טיטון בחודשי הקיץ ותחילת הסתיו בלבד )מתחילת יוני עד אמצע ספטמבר), משום שבשאר עונות השנה השמורה מכוסה בשלג והכבישים ברובם סגורים. להלן פירוט מזג האוויר בשמורה בעונות השנה השונות:

אביב (מרץ-מאי): בתחילת האביב השמורה עדיין מכוסה מעטה שלג ומרבית כבישיה סגורים (בעיקר בחודשים מרץ-אפריל). בעונה זו עדיין יורדים שלגים, ומאוחר יותר מחליפים אותם הגשמים. רק בסוף האביב מתחיל השלג בשבילי העמק להפשיר, והכבישים בשמורה נפתחים למעבר. הימים קרירים, אולם לקראת הקיץ הם הולכים ומתחממים. הלילות עדיין קרים מדי ללינה בחניוני לילה.

קיץ (יוני-אוגוסט): בעונה זו כל כבישי השמורה פתוחים בדרך כלל לתנועת רכבים. בתחילת יוני חלק משבילי ההליכה עדיין מכוסים שלג, אך עם עליית הטמפרטורות השלג נמס במהירות וכל השבילים נפתחים (לקראת סוף יולי השלג נמס גם בשבילים הגבוהים יותר). זוהי עונה נהדרת לטיולים, הימים חמים בדרך כלל, והלילות קרירים. הגשמים אינם פוסקים בקיץ, ובחודשים יולי ואוגוסט יש חשש לסופות ברקים ורעמים בשעות אחר הצהריים. זוהי העונה האידאלית ללינה בחניוני לילה, אם כי בלילות עלול להיות קר (אף פס מעלות צלזיוס ופחות), וכדאי להצטייד בשקי שינה חמים.

סתיו (ספטמבר-נובמבר): בחודשי הסתיו הטמפרטורות צונחות במהירות, וכבר בסוף ספטמבר (ולעתים אף באמצעו) אפשר לצַפות לסופת השלג הראשונה. הטמפרטורות הולכות ויורדות ככל שהסתיו מתקדם, ולקראת סופו הן הרבה מתחת לאפס מעלות צלזיוס גם ביום וגם בלילה. הכבישים הצדדיים המכוסים בשלג לא מפונים ונשארים סגורים לתנועה עד סוף האביב. בחודש ספטמבר נצבעים המדרונות באזור בגווני שלכת נהדרים של צהוב וכתום (שלכת של עצי צפצפה ושל שיחי בית הגידול האלפיני). לקראת אמצע הסתיו (ובחלק מהמקרים אף בתחילתו) נסגרים חניוני הלילה ולא ניתן ללון בהם.

חורף (דצמבר-פברואר): בחורף מכוסה השמורה במעטה שלג עבה, ורק הכבישים הראשיים פנויים למעבר. כדי לנסוע בשמורה יש צורך בצמיגי חורף ו/או שרשראות שלג (ראו עוד על שרשראות כאן) ורכב 4 על 4. בין סופות השלג השמש מבצבצת במהלך היום, אולם הטמפרטורות נמוכות מאוד ביום ובלילה (הרבה מתחת לאפס מעלות צלזיוס). בעונה זו ניתן לעסוק בספורט חורף ברחבי השמורה. חניוני הלילה סגורים.

מיקום ואיך מגיעים פארק גרנד טיטון:

העיר הגדול הקרובה ביותר לשמורה היא סולט לייק סיטי (Salt Lake City). הנסיעה מסולט לייק סיטי לשמורה אורכת כחמש שעות. ראו את מיקומה שלגרנד טיטון במפה (מסומנת בעיגול צהוב) ביחס לסולט לייק (מסומנות בעיגול אדום):
פארק גרנד טיטון מיקום

לכמה זמן ואיפה לטייל?

רוב המטיילים בפארק גרנד טיטון עושים זאת בדרך צפונה אל שמורת הטבע הלאומית ילוסטון או בדרך דרומה משמורת ילוסטון. רובם מקדישים לשמורה יום אחד או יומיים בהתאם ללוח הזמנים של כלל הטיול, אך כמובן שאפשר להקדיש לשמורה יותר מכך ולגלות לעומק את פניניה.

אם ברשותכם רק יום טיול אחד בגרנד טיטון, הכולל נסיעה דרומה או צפונה בין גרנד טיטון ובין ילוסטון (זמן הנסיעה מהעיירה ג'קסון לדרום שמורת ילוסטון כשעה וחצי), תוכלו להיחשף לנופיה בדרך המחברת בין השמורות (כביש 26/89/191 ובאזור שמצפון לשמורה, בדרך לשמורת ילוסטון, בכביש John D Rockefeller Jr Memorial Pkwy). לאורך דרך זו תצפיות נהדרות על רכס הרי טיטון, האגמים שלצדו ומישורי ערבות העשב שממזרח לו. כדאי להוסיף לנסיעה זו גם נסיעה בכביש Teton Park Rd. ביום שהראות בו טובה כדאי לשלב בטיול גם תצפית על האזור כמו למשל הליכה ברגל במסלול Inspiration Pt. במהלך הנסיעות בשמורה כדאי לזכור שגרנד טיטון היא גן עדן לצפייה בבעלי חיים (ובעיקר דובי גריזלי, אייל קורא ואיילים קנדיים), לכן סעו לאט, הביטו לצדדים ופקחו עיניים (מי שיכול לצאת בשמורה לנסיעות בשעות הזריחה והשקיעה אף יעלה את הסיכוי לחזות ביונקים הגדולים של שמורה זו).

אם תוכלו להקדיש יום טיול נוסף לפארק גרנד טיטון כדאי להתמקד במסלולי הליכה נוספים בשמורה (למשל המסלול המקיף את Phelps Lake יפהפה, גם מסלול Taggart Lake-Bradley Lake Loop נחמד מאוד), או להקדיש את היום לשיט בסירה באגם ג'קסון, לשיט בסירה אגם ג'ני, לשיט רגוע בעקבות בעלי חיים או לשיט נהרות סוער בנהר הסנייק. כדאי גם לנסוע למורמון רו (Mormon Row), דרך צדית שלאורכה פזורים מספר מבנים שנבנו על ידי מתיישבים מורמונים בתחילת המאה הקודמת ושני אסמים גדולים וציוריים, שהמראה שלהם, על רקע הרי הטיטון, הפך לאחד סימני ההיכר של השמורה.

אם זמנכם מאפשר להקדיש לשמורה ימים נוספים, נצלו אותם לאטרקציות הרבות המוצעות סביב העיירה הנחמדה ג'קסון, כדוגמת מגלשות אלפיניות, רכבלים, רכיבה על סוסים, כדור פורח, טיול טקרטקונים, מוזיאון אומנות טבע (נהדר. מומלץ מאוד), ארוחת בוקרים (גם נחמד מאוד) וכדומה.

מועדי פתיחת כבישים ושאטלים פארק גרנד טיטון:

הכביש הראשי של השמורה (26/89/191 ובחלקו הצפוני – John D Rockefeller Jr Memorial Pkwy), המחבר בין העיירה ג'קסון ודרום שמורת ילוסטון, פתוח לתנועת רכבים כל השנה, אך בעת סופות שלגים הוא עלול להיסגר ללא התראה מוקדמת, וכן תיתכן בו חובה לשאת שרשראות שלג ולנוע רק ברכבים עם צמיגי שלג ו/או ברכבי 4 על 4. הכבישים הצדדיים של השמורה סגורים ברובם בחודשי החורף.

אין בשמורה מערכת של שאטלים אבל באגם ג'ני כן פועל שירות של סירה המעבירה מטיילים מהצד הדרום מזרחי של האגם לצד המערבי, שם ממוקמת נקודת ההתחלה של מסלולי ההליכה ב- Cascade Canyon וכן של המסלול Inspiration Point. השירות הוא בתשלום, והסירה מפליגה כל 15-10 דקות, אורך ההפלגה 12 דקות, פעיל מתחילת יוני אמצע/סוף ספטמבר. בעת סופות ברקים (המתחוללות בחודשי הקיץ לעתים קרובות בשעות אחר הצהריים) השירות פוסק מפעילותו.

לינה – מלונות וחניוני לילה:

ניתן ללון בשמורת גרנד טיטון עצמה (יש בשמורה כמה מלונות במגוון רמות) או בעיירה ג'קסון הסמוכה (להמלצות על מלונות לחצו כאן), בה יש מבחר גדול של מלונות. מי שרוצה ללון בחניוני לילה יכול ללון באחד מחניוני השמורה (ברובם אי אפשר להזמין מקום מראש,פתיחת חניוני הלילה בשמורה תלוי במזג האוויר) או בחניונים פרטיים בעיירה ג'קסון ובסביבתה (יש גם חניון שאפשר להזמין בו מקום מראש לקרוואנים בתוך השמורה – בקולטר ביי. אם רוצים לתפוס מקום פנוי בחניון זה יש לבצע את ההזמנה כ-10 חודשים מראש (עדיף אפילו יותר מכך).

מידע על מלונות וכן על חניוני לילה בשמורה פלוס דירוגם על פי רמות יופי תוכלו למצוא בספרון זום אין כרך 5. ראו עמודים לדוגמא מספר זה על מקומות לינה בשמורה:פארק גרנד טיטון לינה


לקריאת הכתבה באנגלית לחצו כאן

למפה של פארק גרנד טיטון לחצו כאן

למידע נוסף על פארק גרנד טיטון בספרון של סדרת זום אין כרך 5 לחצו כאן

למהדורה דיגיטלית של הפרק על שמורת גרנד טיטון מתוך הספרון לעיל לחצו כאן

ראו כאן עמודים לדוגמא מתוך ספר זה:

פארק גרנד טיטון נקודות ענייןפארק גרנד טיטון פעילויותפארק גרנד טיטון אתרים

ראו כאן כתבות נוספות על יעדים בצפון מערב ארה"ב

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן


ראו כאן הצעות לפעילויות בסביביות העיירה ג'קסון הסמוכה לגרנד טיטון:

Powered by GetYourGuide

רכס הרי הטיטון משתקפים באגם שממזרח להם

שרידי חוות מורמוניות נטושות מול רכס הרי הטיטון

אגם ג'קסון הנושק לרכס ההרים


מפגש של הילדים שלי עם מוס זכר בוגר באמצע מסלול הליכה בשמורת גרנד טיטון

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0