תכנון טיול לארצות הברית וקנדה בעשרה שלבים

תכנון טיול לארצות הברית ולקנדה הוא הליך פשוט למדי. יש כאלה שהתכנון הולך להם חלק ובקלות ויש כאלה שבשל עודף מידע ועודף עצות (מכל מי שנסע וראה ורוצה לעזור) מתבלבלים ומוצאים עצמם חסרי אונים. רבים מהם מגיעים אלי לייעוץ, לעתים לאחר שהזמינו טיסות לערים הלא נכונות, ולעתים יש לתכנן מסלול שהוא לא אידיאלי המתחשב באילוצים של הזמנה זו (יש כאלה שלעתים אף נאלצים לבטל את ההזמנה, לשלם קנס ולהזמין מחדש). כמו רבים גם אני בד"כ אני מאלה שאוהבים לקפוץ למים ולהתחיל לעשות דברים מבלי לתכנן מראש, אבל בתכנון טיול לארצות הברית ולקנדה (שהוא טיול לא זול ובדרך כזה של פעם בחיים), כדאי להשקיע לא מעט מחשבה לפני – בעיקר בשלבים שלפני הזמנת כרטיסי הטיסה – ומי שיעשה זאת יצא ללא ספק נשכר.

להלן אם כן מידע על שלביו השונים של תכנון טיול רצוי וטיפים חשובים בנוגע לכל אחד מהם. אם תעקבו אחר שלבים אלה, תכנון הטיול יהיה קרוב לוודאי קל ומהנה. ומי שמה שכתוב להלן נשמע לו מייגע מדי (תכנון טיול לחו"ל כרוך בלא מעט עבודה) יכול לתאם איתי פגישת ייעוץ ולדלג תוך כמה שעות של פגישה באופן מטאורי בין שלב לשלב.

1. בודקים שיש דרכון בתוקף ואישור כניסה לארה"ב וקנדה:

אם אין ויזה לארה"ב או אישור כניסה מתחילים בהליך ההוצאה. לגבי ויזה לקנדה – יש להוציא ויזה אלקטרונית כמה ימים לפני הטיסה.

2. מחליטים איפה נוחתים ומאיפה ממריאים:

שלב זה הוא למעשה החשוב ביותר והמהותי ביותר של תכנון טיול לארצות הברית ולקנדה, וכדאי לא להתפשר עליו גם אם הוא מעכב את ביצוע ההזמנות של כרטיסי הטיסה. במהלך שלב זה צריך כמובן להחליט איפה רוצים לטייל. האם מעדיפים את דרום מערב ארה"ב הכוללת שילוב של מדבריות אדומים ונוף חופי האוקיינוס או שרוצים לנסוע אל צפון מזרח ארה"ב בה נופים נהדרים של יערות עבותים? שלב זה הוא השלב הקשה ביותר בתכנון. במהלכו מתרחשות רוב הטעויות – למשל החלטה לנסוע לפלורידה בחודש ספטמבר שהוא שיא עונת ההוריקנים, או לחילופין החלטה לנסוע לילוסטון בחודש אוקטובר עונה בה אזור זה מתכסה מעטה עבה של שלג. בשלב זה גם מתבצעות לעתים החלטות לא הגיוניות כמו למשל החלטה על מסלול מעגלי כאשר היעדים בהם רוצים לבקר ופרק הזמן המוקצב אינו מאפשר מסלול מעגלי אלא מחייב מסלול חד כיווני, שהוא בדרך כלל קצר יותר (נפוץ בעיקר בטיולים בקליפורניה בה אנשים רבים מזמינים טיסות הלוך ושוב ללוס אנג'לס כאשר הרבה יותר הגיוני מבחינת מסלול הטיול להזמין הלוך ללאס וגאס, לסן פרנסיסקו או אפילו לסולט לייק סיטי – בהתאם למסלול הטיול, ורק חזור מלוס אנג'לס. נפוץ גם בטיולים לצפון מזרח ארצות הברית כאשר רוצים לבקר בניאגרה אך הזמן המוקצב לטיול קצר ואז עדיף למשל לטוס ישירות לבפאלו עם קונקשיין ולחזור מניו יורק במקום טיסה הלוך חזור מהארץ לניו יורק). לאחר שלב זה (במידה וההחלטות של שלב זה היו נכונות) הכול הרבה יותר קל וההתלבטויות המעיקות הופכות לתכנון מהנה.

3. בונים שלד בסיסי של מסלול הטיול בארצות הברית, בסגנון הבא:

21.7 – טיסה לילה לסן פרנסיסקו ונחיתה בצהריים בעיר, לינה: סן פרנסיסקו

22.7 – טיול בסן פרנסיסקו, לינה: סן פרנסיסקו

23.7 – טיול בסן פרנסיסקו, לינה: סן פרנסיסקו

24.7 – נסיעה לשמורת יוסמיטי, לינה: יוסמיטי, שעות נסיעה:3

25.7 –  טיולים ברגל בעמק של יוסמיטי, לינה: יוסמיטי

26.7 – חציית צפון שמורת יוסמיטי בכביש מעבר טיוגה וטיול לאורכו, לינה: ממות' לייקס, שעות נסיעה:3

27.7 – נסיעה ללאס ווגאס, לינה: לאס וגאס, שעות נסיעה: 5

וכן הלאה…

שימו לב:

א. יש להקפיד להקציב בשלד זה זמן לנסיעות (שבטיול בארצות הברית ובקנדה הינן בדרך כלל ארוכות למדי) וכן יש להקפיד שלא יהיה  רצף של ימים בהם הנסיעות ארוכות. במקומות בהם יש לגמוא לגים ארוכים עדיף לעיתים להיקרע ביום של 8 שעות נסיעה ואחר כך לנוח כל פני לנסוע יומיים מבוזבזים 4 שעות בכל יום.

ב. יש לשים לב לכך שיום הטיול הראשון הוא למעשה יום אבוד שכן גם אם נוחתים מוקדם בדרך כלל עייפים מאוד בגלל הג'ט לג – לא כדאי לספור יום זה במניין הימים של הטיול וכדאי להשאירו למטרות התאקלמות ומנוחה.

ג. כדאי לא לשלב גם טיול במזרח וגם במערב באותו טיול (אלא אם הטיול במזרח מסתכם רק בניו יורק/וושינגטון או אלא אם מדובר בטיול ארוך במיוחד). אם זמנכם קצוב וכבר הגעתם עד למערב הקדישו למערב את הזמן הראוי (תמיד יותר קל לחזור בעתיד למזרח).

ד. על כל זמן נסיעה של גוגל מפס הוסיפו כ-20% (ו-30% אם אתם מטיילים בקרוואן).

ה. קחו בחשבון שיש להקדיש בטיול זמן להצטיידות, כביסות וכדומה.

בשלב זה ובשלב הקודם כדאי מאוד להסתייע בספרי סדרת מסלולים בהם מגוון הצעות למסלולי טיול (גם אם לא בוחרים אחת מבין ההצעות שבספר אפשר ללמוד מההצעות הללו המון ולהסתייע בהן וליישם בטיול קטעים מהן). ניתן גם להיעזר בשלב זה בפורום של אתר זה בו אנחנו מסייעים למתככני הטיולים ומחווים דעה על שלדי מסלולי טיול. וכמובן כדאי להיעזר במחולל המסלולים החדש שלנו שבו תוכלו להזין נקודת התחלה והעדפות ולקבל כפלט (וללא תשלום) הצעות למסלולי טיול.

4. בודקים שהטיול לארצות הברית או קנדה מתוכנן נכון:

באופן כזה שפארקי השעשועים של דיסני למשל לא נופלים על יום שבת או יום ראשון, או ביקור בשמורת יוסמיטי למשל לא נופל על סוף השבוע של יום הזיכרון (Memorial Day, יום שני האחרון במאי) או יום העבודה (Labor Day, יום שני הראשון של ספטמבר) שהם עמוסים מאוד באופן יחסי באתרי הטבע (מידע נוסף על תאריכי חגים לאומיים ניתן למצוא בפרק המידע השימושי של כל הספרים שלי). במקרה הצורך ניתן בשלב זה לעשות לטיול הזזה לכאן או לכאן של כמה ימים.

5. מזמינים כרטיס טיסה, ולמטיילים בקרוואן – מזמינים קרוואן:

הכי נוח לטוס בארה"ב בטיסת לילה (דרך ניו יורק), יותר זול לטוס דרך אירופה. בכל מקרה כדאי מאוד להזמין את כל הטיסות כולל טיסות הפנים כמקשה אחת (אחרת תאלצו לשלם על מזוודות בטיסות פנים וכן אם יהיה עיכוב באחת הטיסות אף אחד לא ייקח אחריות).

מי שמתעתד לטייל בקרוואן צריך בשלב זה להזמין גם קרוואן. מומלץ לדבר עם חברת ההשכרה של הקרוואן לפני שמזמינים טיסה (כדי לוודא שיש קרוואנים פנויים במחיר סביר ביעד המבוקש), לקבל מהם הצעה, להזמין טיסה ואז מיד להזמין את הקרוואן. למידע נוסף על השכרת קרוואן לחצו כאן.

6. מזמינים מלונות ו/או חניוני לילה:

דחוף להזמין מלונות בכל מקום בו תשהו בסוף שבוע ובחג לאומי. כמו כן דחוף להזמין מלונות במקומות שידועים מראש כבעייתיים כמו למשל יוסמיטי (קליפורניה), ברייס (יוטה) או טופינו (בריטיש קולומביה, קנדה). ברוב המלונות מדיניות הביטולים נוחה למדיי כך שניתן להזמין ובמקרה הכי גרוע לבטל. לא כדאי להזמין לינות באופציה שאינה מאפשרת ביטול. ראו הצעות למלונות מומלצים כאן.

לגבי חניוני לילה – אם רוצים ללון בחניוני הלילה הציבוריים היפים שבשמורות הטבע כדאי להזמין לינה מבעוד מועד. חלון ההזמנות לאתרים בחניונים נפתח כמה חודשים לפני תאריך ההגעה (משתנה בין שמורה לשמורה), למשל, ברוב השמורות הלאומיות חלון ההזמנה נפתח 6 חודשים טרם מועד הביקור במקום אך ביוסמיטי חלון ההזמנה נפתח סביב 5 חודשים מראש (מועד מדויק ניתן למצוא כאן), בילוסטון כשנה מראש, בשמורות המדינה של יוטה למשל 4 חודשים מראש ובשמורות הרי הרוקי הקנדיים חלון ההזמנה נפתח בדרך כלל בשבוע הראשון או השני של ינואר. כמו במלונות גם במקרה זה יש מקומות הידועים מראש כבעייתיים כמו למשל: יוסמיטי (קליפורניה), שמורת הארצ'ס (יוטה), טופינו/פספיק רים (בריטיש קולומביה, קנדה), הרי הרוקי הקנדיים (בריטיש קולומביה ואלברטה, קנדה), שמורת הרי הרוקי האמריקאים (קולורדו) ועוד. באופן כללי מציאת מקום בחניון לילה יפה היא אתגר. כדאי לא להתמהמה עם הזמנה זו שכן התחלופה (לינה בחניון פרטי צפוף) אינה מלבבת בלשון המעטה.

7. קונים מפות מפורטות וספר טוב ומתחילים לתכנן את הטיול לפרטיו:

השלב הזה מתחיל בקניית מפות מפורטות (המפות הטובות ביותר לארה"ב וקנדה הן מפות AAA) וספר טוב (על הספרים של סדרת מסלולים כבר שמעתם?) ומתחילים לקרוא. השלב הזה צפוי להיות השלב המהנה ביותר, במיוחד אם החלטתם נכון בשלבים 5-1. זה השלב לקרוא על מסלולי ההליכה בשמורות ולבחור מבניהם, לבחור פעילויות ואטרקציות ואם צריך – להזמין להן מקום וכדומה. יש כאלה הרוצים לסגור את התכנון הזה לפרטיו עד השלב האחרון (לו"ז מפורט ברמה של מה עושים כל דקה) ויש כאלה שמסתפקים במשהו כללי יותר ומשאירים מקום לספונטאניות. אם הטיול שלכם כולל ביקור בפארקים הלאומיים (איך אפשר בלי?) אל תוותרו הצטיידות בספרוני סדרת זום אין.

8. מזמינים רכב:

את הזמנת הרכב אפשר לעשות מעט לפני הטיול או בשלב מוקדם יותר – לאחר הזמנת הטיסות. נקודות חשובות שכדאי לשים לב אליהן בנוגע לשלב זה:

  • למשפחות של מעל שני ילדים מומלץ לשכור מיניוואן. רכב זה אינו יקר משמעותית מרכב רגיל והוא מקל מאוד על מרחקי הנסיעה הארוכים ומאפשר אחסון רב של ציוד. שימו לב – ברבים מהמיניוואנים (למשל בדוג') מקום רב לאחסון בתאים לרגלי המושב האחורי.
  • השכרת רכב באמצעות סוכן נסיעות בארץ זולה בדרך כלל בהרבה משכירתו בסוכנות  חברת ההשכרה בחו"ל.
  • השכרת רכב בארה"ב והחזרתו בקנדה (או ההפך) בדרך כלל אינה אפשרית.
  • יש ליידע את סוכנות השכרת הרכב במקרה של העברת רכב לקנדה או לארה"ב. במקרה של העברת רכב לקנדה כדאי להצטייד במסמך המראה שיש לכם ביטוח צד ג' שהוא חובה בקנדה אבל אינו חובה בארה"ב.
  • אם מטיילים במקומות בהם יש סיכוי לקרח, שלג (למשל יוסמיטי במרץ או ההרים הלבנים באפריל או הרי הרוקי הקנדיים או האמריקאים בעונות המעבר) כדאי  לשכור רכב 4 על 4 או לשכור/לקנות שרשראות שלג (בעיקר ליתר ביטחון). אפשר לרכוש שרשראות בכל חנות אביזרי רכב בעלות של פחות מ-100$. אפשר להחזיר את השרשראות בתום הטיול ולקבל את הכסף חזרה במידה ולא השתמשתם בהם. שימוש בשרשראות אינו מסובך.
  • לילדים קטנים חובה ברוב המדינות בארה"ב וכן במחוזות קנדה להשתמש בבוסטר עד גיל מבוגר מאשר בארץ. החוקים משתנים ממדינה למדינה אך בקליפורניה למשל חובה החל מה-1.1.12 להשתמש בכיסא רכב/בוסטר עד גיל 8 או עד גובה 143. כדאי להביא מהארץ (זה לא נחשב כמזוודה) או לרכוש בחו"ל (זה יותר זול מלשכור).
  • כדאי מאוד להקפיד לקרוא בספרי 'מסלולים' בפרק מידע שימושי על ההבדלים בין חוקי הנהיגה בישראל לחוקים בארה"ב/קנדה.
  • להשכרת רכב בהנחה דרך חברת אופרן המומלצת לחצו כאן.

9. ביטוחים, סים ועוד:

בשלב זה כדאי לעשות רישיון נהיגה בינלאומי וכמובן ביטוח בריאות וכן כדאי לרכוש סים מקומי (או לעשות חבילת גלישה דרך ספק הטלפון הישראלי, אך שימו לב – במקרה הזה שיחות בתוך ארה"ב יעלו כסף והרבה, ראו מידע נוסף כאן וכאן). ל-10% הנחה ברכישת סים הזינו את קוד הקופון NetaD כאן.

10. של אחרות של תכנון טיול לארצות הברית ולקנדה – אורזים, ממריאים, מטיילים ונהנים.

הערה אחרונה לסיום: תכנון טיול לארצות הברית ולקנדה הוא משהו שכדאי להתחיל בו כחצי שנה או יותר לפני מועד הטיול (אחרת המחירים עולים וההיצע קטן) אבל אפשר גם לארגן יופי של טיול גם אם מתחילים לתכנן רק חודשיים או שלושה לפני.

זהו, סיימתם את כל השלבים של תכנון טיול לארצות הברית ולקנדה, טיול מהנה…

למידע שימושי נוסף לחצו כאן.

תכנון טיול לארצות הברית - בחירת רכב גדולהזימנו רכב גדול מספיק כדי שיהיה לכם די מקום לכל הציוד שתביאו אתכם או שתרכשו במהלך הטיול

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0