נאשוויל – בירת הקאנטרי

אני אמנם אוהבת מוזיקת קאנטרי, ואפילו מכירה קצת שירים (בכל זאת את שנות ילדותי העברתי במדינת צפון קרוליינה הסמוכה, ואפילו בעבר הרחוק היה לי, כך אומרים, מבטא דרומי), אבל אל העיר נאשוויל (Nashville) לא הגעתי עם ציפיות גבוהות מדי. זה השתנה מהר מאוד. שעה אחרי שהגענו לנאשוויל (עוד לפני הצ'ק-אין למלון) מצאנו עצמינו במועדון בפינה מרוחקת של העיר. הגענו למקום כמעט במקרה, ותוך שנייה התאהבנו. התאהבנו במוזיקה, התאהבנו בריקודים, התאהבנו במגפי הבוקרים ובכובעי הקאובוי, ובעיקר התאהבנו באותנטיות ובהרגשת התמימות (תסתכלו בסרטון שבהמשך הטקסט ותבינו למה). ליטרלי הייתה לנו הרגשה שאנחנו הלא מקומיים הראשונים אי פעם שפקדו את המועדון הזה, שכל מה שקרה בו נראה כאילו לקוח היישר מסרט הוליוודי (מהסוג האופטימי עם הסוף הטוב). The Nashville Palace, מומלץ מאוד. יש במקום הופעות חיות מ-11 בבוקר ועד 2 בלילה, כל יום. אה, וגם האוכל זול מאוד ואפילו לא רע.

אז אחרי כזה ספתח סביר להניח שאפשר רק להתאכזב. אז זהו שלא. את היומיים הבאים של הטיול שלנו בנאשוויל העברנו בדאונטאון של העיר ובסביבתו, וההתלהבות לא פחתה, היא אפילו גברה. אין ספק שאם יש עיר אחת בארה"ב שהייתי רוצה ברגע זה לחזור אליה – נאשוויל היא בטופ של הרשימה.

העיר נאשוויל, בירת מדינת טנסי, היא לא רק ביתה של מוזיקת הקאנטרי. נאשוויל היא מקום בו בכל רגע נתון עושים מוזיקה הלכה למעשה. בדאונטאון של העיר להקות מכל רחבי ארה"ב מנגנות קאנטרי 24/7 במועדונים, ובאולפנים הממוקמים לא רחוק משם זמרים מפורסמים יותר מקליטים את הלהיטים הבאים. נאשוויל היא עיר בה המוזיקה (שהיא לא פחות מה-DNA של העיר) בוקעת מכל עבר, וכמעט בכל רחוב במרכז העיר בו תשוטטו תוכלו לשמוע את הצלילים.

העיר נאשוויל יוסדה בשנת 1779 ובזכות מיקומה האסטרטגי – עיר נמל על גדות נהר הקמברלנד (Cumberland River), היא גדלה במהירות. נאשוויל הייתה עיר מרכז לאחוזות החקלאיות הרבות שהקיפו אותה (שהתבססו בעיקר על גידולי טבק וכותנה), וכן לעיר מרכזית בתוואי מסילות הרכבת. במשך שנים רבות הייתה נאשוויל לאחת מערי הבירה הדרומיות העשירות בארה"ב. בתקופת מלחמת האזרחים, נאשוויל, יחד עם כל טנסי, הייתה חלק מכוחות הקונפדרציה של הדרום, אך זו גם הייתה עיר הבירה הראשונה שנפלה לכוחות הצפון בשנת 1862.

השחרור מעבדות, הודות לכיבוש על ידי כוחות הצפון, הביא לגל הגירה של עבדים משוחררים שברחו לכאן ממדינות הדרום. במקביל, נאשוויל הפכה למרבה הצער גם למעוזה של תנועת הקו קולוס קלאן (Ku Klux Klan), שמיררה את חיי השחורים בכל דרך אפשרית, ולעתים אף הפעילה נגדם אלימות קשה (כולל מעשי לינץ' ורצח). בפועל יעברו למעלה מ-100 שנה מסוף מלחמת האזרחים (שהסתיימה בשנת 1865) ועד לביטול ההגבלות הגזעיות שלא איפשרו לשחורים ללמוד בבית ספר עם לבנים, לשבת על אותו ספסל אוטובוס עם לבנים, לשתות מאותה ברזייה עם לבנים, או לזכות לשיוויון בהשכלה גבוהה ובתעסוקה.

הכניסה למאה ה-20 הביאה לנאשוויל שגשוג כלכלי ופיתוח וצמחיה מהירים, שהשאירו במידה רבה מאחור את פצעי מלחמת האזרחים והשלכותיה (אם כי עד שנות ה-70 עוד התרחשו בעיר מפעם לפעם אירועים אלימים על ידי פעילי תנועת הקו קולוס קלאן), ובשנת 2017 עקפה נאשוויל את העיר ממפיס וזכתה לתואר 'העיר הגדולה ביותר במדינת טנסי'.

כיום, אחד מענפי הצמיחה שעליהם מתבססת כלכלת העיר היא תחום המוזיקה, שלפי ההערכות מעסיק בה למעלה מ-50,000 תושבים. נאשוויל, המכונה 'הבית של מוזיקת הקאנטרי' (Home of Country Music), הפכה למרכז הקלטות שמשך אליו אמנים מכל רחבי ארה"ב, והיום היא משמשת מרכז לרבות מחברות ההפקה וההקלטות האמריקניות.

ביקור בנאשוויל הוא לא רק חוויה מוזיקלית. נאשוויל היא עיר נעימה, צעירה, תוססת (רוב התיירות כאן היא אגב מקומית), שנוסף על המוזיקה – יש בה עוד המון אטרקציות. כדאי להקדיש לביקור בעיר זו כיומיים (אפשר קצת פחות, ואם יש זמן – כדאי קצת יותר). ההנאה מובטחת.

להמלצה על מלונות בעיר נאשוויל לחצו כאן

ראו מיקום העיר נאשוויל:

אתרים שבהם כדאי לבקר במרכז העיר נאשוויל:

 • מרכז המבקרים של העיר נאשוויל (Nashville Visitor Center) הוא נקודת התחלה מצויינת לביקור בעיר. כאן כדאי להתעדכן בנוגע לאירועים מיוחדים, תערוכות מיוחדות וכן אפשר לקבל כאן מפות וברושורים, וכן קופוני הנחה לכניסה לחלק מן האתרים, ראו מיקום כאן.
 • רחוב ברודווי (Broadway), באזור שבין הצומת עם רחוב 2 לצומת עם רחוב 5, וכן לאורך רחוב 2 ו-3 מצפון ומדרום לרחוב ברודווי, הוא האזור השוקק של מרכז העיר נאשוויל, ובו גם ממוקמים רוב המעודנים, המכונים הונקי טונק (Honky Tonk), שהמוזיקה בוקעת מהם וממרפסותיהם כמעט 24 שעות ביממה. בחלק מהמועדונים יש שור רובוטי (Mechanical Bull) ממש כמו בסרטים (אפשר להכניס אליו קצת כסף ולנסות להחזיק מעמד בלי ליפול בעוד הוא מתנועע מצד לצד). במועדונים רבים יש ריקודי שורות (Line Dance, קצת דומה לריקודי עם של פעם) ובחלק יש גם קריוקי. כמעט בכל המועדונים יש מסעדות שבהן אפשר לשבת לאכול ולשמוע מוזיקה במקביל. בין המועדונים יש ברחוב זה גם חנויות רבות של מגפי בוקרים – שיחד עם הגיטרה הינם סימן ההיכר של העיר. ראו מיקום הרחובות הנ"ל מסומנים בצהוב במפה:
  נאשוויל רחוב ברודווי
 • אתרים נוספים בדאונטאון של העיר:
  * גשר הולכי הרגל מעל נהר הקמברלנד (John Seigenthaler Pedestrian Bridge) שיש ממנו נוף יפה על קו הרקיע של העיר – מסומן באדום במפה להלן.
  * השדרה החמישית באזור שמצפון לרחוב ברודווי (מכונה גם Ave of the Arts) שיש על המבנים המקיפים אותה ציורי קיר (Murals) – מסומן בכחול במפה להלן – לא חובה.
  * פרינטרס אלי (Printers Alley), שדרה צרה וחשוכה שיש בה בארים קטנים, זהו גם רובע האורות האדומים של העיר – מסומן במפה להלן בשחור – לא חובה.
  * אודיטוריום ריימן (Ryman Auditorium) כנסייה שהפכה לאולם הופעות ששימש במשך 30 שנה את תוכנית הרדיו גראנד אול אופרי עד שזו עברה למשכנה החדש בעמק המוזיקה של העיר (תוכלו לקרוא עוד על הגרנד אול אופרי בהמשך הטקסט). יש במקום היום סיורים והופעות, ראו מידע כאן – מסומן בוורוד במפה להלן.
  * שדרות התהילה של עיר המוזיקה (Music City Walk of Fame Park) גן קטן מול מוזיאון המוזיקה של העיר שעל המדרכות המקיפות אותו מטובעים שמות אומני מוזיקת הקאנטרי (חפשו את מיקום שמות הזמרים השונים כאן) – מסומן בירוק במפה להלן.
  ראו מפה של מיקום האתרים המתוארים לעיל (מרכז המבקרים של העיר מסומן בצהוב):
  נאשוויל אתרים בדאונטאון
 • מוזיאון מוזיקת הקאנטרי (Country Music Hall of Fame and Museum) הוא מוזיאון גדול השוכן בדאונטאון של נאשוויל. זהו מוזיאון נהדר שביקור בו הוא בגדר חובה למבוגרים ולצעירים כאחד. במוזיאון יש תצוגות שבהן אפשר ללמוד כיצד הפכה נאשוויל לבירת המוזיקה, וכן אפשר ללמוד בו על ההיסטוריה וההתפתחות של מוזיקת הקאנטרי. המוזיאון לא מאוד אינטראקטיבי אך בכל זאת מושקע, מעניין ומומלץ. אחד הדברים הכי מוצלחים במוזיאון הוא התערוכות המתחלפות שבו. למשל, בעת הביקור שלי במקום הוצגה במקום תערוכה מאוד מעניינת על הקשר של ג'וני קאש ובוב דילן וכיצד הם העלו את נאשוויל על המפה, וכן הוצגה במקום תערוכה מרתקת על חייה של זמרת הקאנטרי לורטה לין (כמובן שאחד הדברים הראשונים שעשיתי כשחזרתי לארץ היה לראות שוב את הסרט על אודות חייה – בתו של כורה הפחם). זה גם המקום להזכיר שבדומה ללורטה לין רבים מזמרי מוזיקת הקאנטרי הגיעו מבתים עניים מאוד, והמוזיקה הייתה מבחינתם האפשרות היחידה לפרוץ את תקרת הזכוכית.
 • מוזיאון ג'וני קאש (The Johnny Cash Museum) הוא מוזיאון קטן השוכן אף הוא בדאונטאון של נאשוויל. זהו מוזיאון עכשווי מבחינת עיצוב המוצגים שבו. מוזיאון זה הוא נחמד ובהחלט יעד ביקור מומלץ לכל מעריציו של ג'וני קאש. עבור אלה שלא – הביקור במקום מעניין אבל אינו חובה (פחות מומלץ ממוזיאון מוזיקת הקאנטרי). אגב, מול המוזיאון שוכנת חנות השוקולדים והממתקים המפורסמת ביותר של נאשוויל (Goo Goo Shop) ואפשר לשלב ביקור בין השניים.
  ראו מיקום שני המוזיאונים המוזכרים לעיל במפה:
  נאשוויל מוזיאונים

חניה בדאונטאון נאשוויל – אפשר להחנות את הרכב בחניה שממוקמת מתחת לשדרת התהילה של נאשוויל (Walk of Fame Park Garage), כניסה לחניון מכאן.

אתרים נוספים בהם כדאי לבקר בנאשוויל:

 • סנטניאל פארק (Centennial Park) הוא פארק גדול השוכן ממערב לדאונטאון של נאשוויל. בתחילת המאה ה-19 שימש האזור בו שוכן הפארק כשטח חקלאי, ואחרי מלחמת האזרחים הוא שימש כמרכז ירידים וגם הוכשר בו אגם מלאכותי. במסגרת הירידים שהתקיימו במקום נבנה בפארק מבנה דמוי מקדש הפרת'נון (Parthenon) של אתונה. המבנה הראשוני שנבנה בדמות מקדש זה היה זמני (בדומה לרוב המבנים המוקמים עבור ירידים), אך בשל הצלחתו הוחלט בשנת 1920 לשפצו/לבנותו מחדש ולהופכו למבנה קבע. יש לציין שעד שנת 1964 תושביה השחורים של נאשוויל לא הורשו להיכנס לפארק סנטניאל. כיום הפארק הוא מקום נחמד לטייל בו ברגל (יש בפארק גם דוכנים להשכרת אופניים למעוניינים לדווש במקום). כדאי כמובן גם להיכנס למבנה הפרת'נון המרשים שבהחלט משווה מעט הרגשה אירופאית בעיר דרומית זו. יש בסביבות הפארק חניה וניתן להגיע למקום ברכב.
 • ביסנטניאל קפיטול מול סטייט פארק (Bicentennial Capitol Mall State Park) הוא פארק המשתרע מבניין הקפיטול (בניין הממשל של מדינת טנסי) צפונה, והממוקם מצפון לדאונטאון של נאשוויל. זהו פארק צר וארוך שלאורכו אנדרטאות המספרות את ההיסטוריה של מדינת טנסי. בקצה הפארק יש רחבה עגולה המוקפת 16 עמודים, המסמלים את העובדה שטנסי הייתה המדינה ה-16 שהצטרפה לאיחוד המדינות של ארצות הברית. סמוך לפארק שוכן המוזיאון של מדינת טנסי (Tennessee State Museum) המתמקד בהיסטוריה של מדינת זו (החל בהיסטוריה של תושביה האינדיאנים של טנסי, דרך תקופת העבדות ומלחמת האזרחים ועד לתקופה המודרנית) וכן בעולם החי והצומח שלה (הכניסה למוזיאון זה היא ללא עלות). צפונה מהפארק (צמוד לו) שוכן שוק האיכרים המקורה של נאשוויל (Nashville Farmers' Market), מקום נחמד מאוד לעצור בו לארוחת צהריים (יש במקום דוכני אוכל רבים). אפשר לשלב את הביקור בפארק, במוזיאון ובשוק לבילוי של יום מלא. יש בסביבות הפארק חניה וניתן להגיע למקום ברכב.
 • מרת'ון וילאג' (Marathon Village) הוא מבנה אורך בנוי אבן אדומה, שהיה בעבר מפעל מכוניות, והיום הינו מתחם בילוי הכולל חנויות תכשיטים, עניתקות, יינות, שמני זית ועוד, וכן מסעדות. אתר זה ממוקם מצפון מערב לדאונטאון נאשוויל. יש במקום חניה וכדאי להגיע למקום ברכב.
 • מיוזיק רו (Music Row) הוא אזור של כמה רחובות מדרום לדאונטאון של נאשוויל (ובעיקר רחוב 16 ו-17 מדרום לרחוב Division St), שנראים כשכונת מגורים שלווה. אלא שהבתים שלאורך רחובות אלה משמשים בחלקם הגדול כאולפני הקלטות ותחנות רדיו. לעתים אפשר לראות כאן זמרים יוצאים ונכנסים מבתי הרובע. אזור המיוזיק רו שוכן סמוך לאוניברסיטת ונדרבילט (Vanderbilt University) ולאוניברסיטת בלמונט (Belmont University) שהן שתיים מהאוניבסריטאות המפורסמות של העיר (אוניברסיטה מפורסמת אחרת בנאשוויל היא אוניברסיטת פיסק, Fisk University, שנפתחה אחרי מלחמת האזרחים ושימשה שחורים בלבד. אלה נאלצו להסתובב בעולם ולשיר שירי עבדים בכדי לגייס כספים עבור המוסד הלימודי שלא נתמך על ידי הממשל). אתר יפה נוסף סמוך למיוזיק רו (מדרום לו) הוא אחוזת בלמונט (Belmont Mansion) ששימשה כמרכז של כוחות הצפון במלחמת האזרחים. יש במקום סיורים מודרכים. לתיירים המבקרים בנאשוויל אין הרבה מה לעשות במיוזיק רו. אפשר לצאת כאן לנסיעה קצרה ברכב רק כדי לחוש את המקום.
 • הגלץ' (The Gulch) הוא שכונת מגורים יוקרתית הממוקמת מצפון למיוזיק רו ומדרום לדאונטאון של נאשוויל. זהו אזור של מסעדות מצויינות ומועדונים. בכתובת הזו יש בשכונה ציור קיר מפורסם (What Lifts You Wings) שנראה כמו כנפי מלאכים.
  ראו מפה של האזורים המוזכרים לעיל במפה להלן (הדאונטאון של העיר מסומן צהוב, סנטניאל פארק מסומן ורוד, ביסנטניאל קפיטול מול סטייט פארק מסומן כחול, מרת'ון וילאג' מסומן ירוק, מיוזיק רו מסומן שחור, הגלץ' מסומן אדום):נאשוויל אזורים

אתרים מרוחקים יותר מהדאונטאון של נאשוויל שגם בהם כדאי לבקר:

האתר האחרון ברשימת האתרים המומלצים לביקור בנאשוויל הוא אמנם האחרון ברשימה אך הוא אינו האחרון ברמת הכדאיות לביקור בו. אתר זה למעשה כולל מתחם שבו מספר אטרקציות באזור המכונה עמק המוזיקה (Music Valley). אזור זה ממוקם מצפון מזרח לדאונטאון של העיר נאשוויל, ובמרכזו אולם ההופעות הגדול גרנד אול אופרי (Grand Ole Opry).

הגרנד אול אופרי היא תוכנית רדיו שהוקדשה למוזיקה עממית (פולק, גוספל ועוד) והתחילה את שידוריה בשנת 1925 (ומאז משדרת ברציפות עד היום). עם השנים מספר שעות השידור השבועיות של תוכנית פופולרית זו עלה. בשנת 1939 התוכנית עברה לרדיו הלאומי תחת רשת NBC, וכן עברה לשדר הופעות חיות (עם קהל) מאודיטוריום ריימן שבדאונטאון נאשוויל. בשנת 1974 עברה התוכנית לשדר הופעות חיות מאולם ההופעות הגדול גרנד אול אופרי שנבנה במיוחד לשם כך, בעמק המוזיקה של העיר. יש לציין שתוכנית רדיו זו אחראית במידה רבה להפיכה של נאשוויל לבירת המוזיקה של ארה"ב, וכן אחראית לגילויים של זמרים רבים, שהופעתם בתוכנית היא זו שהקנתה להם תהילה, והפכה אותם למפורסמים. למעשה כמעט כל שידור רדיו של הגרנד אול אופרי הוא הופעה חיה מול קהל של מאות או אלפי צופים. למידע על הופעות במקום ולרכישת כרטיסים לחצו כאן.

צמוד לאולם גרנד אול אופרי יש קניון עצום (Opry Mills), שנוסף על חנויות, כולל גם אקווריום (יש גם מסעדה בתוך האקווריום, מוקפת בדגי ים), מוזיאון שעווה (Madame Tussauds Nashville), אולמות קולנוע, וכן את מסעדת יער הגשם המפורסמת (Rainforest Cafe, חווייה שאסור לפספס לכל מי שמטייל עם ילדים בארה"ב) ועוד.

סמוך לקניון זה שוכן מלון מומלץ ומרכז כנסים שהוא למעשה ריזורט ענק עם המון אטרקציות (Gaylord Opryland Resort & Convention Center).

ואחרון חביב, סמוך לקניון, על גדות נהר הקמברלנד, עוגנת סירת נהר שאפשר לצאת בה לשיט מלווה בהופעות חיות של מוזיקת קאנטרי, ובארוחת ערב דרומית כמיטב המסורת (General Jackson Showboat).

ראו מיקום עמק המוזיקה מסומן בעיגול האדום במפה להלן (דאונטאון נאשוויל מסומן בעיגול צהוב):

הצעות נוספות:

 • בעת ביקור בעיר (שחלק מאזוריה מרוחקים יחסית זה מזה) כדאי לשקול לעלות על טרולי Hop on Off שאפשר לעלות ולרדת ממנו באתרי העיר השונים (במהלך הסיור אפשר גם לשמוע הסברים מעניינים).
 • אפשר לצאת בנאשוויל לסיור סקגווי, ראו מידע כאן.

מועדונים מומלצים בנאשוויל (בכל המועדונים יש גם מסעדות):

Wildhorse Saloon (כולל שעורי ריקוד בחינם)
Coyote Ugly Saloon Nashville
Wild Beaver Saloon
Honky Tonk Central
BB King's Blues Club
Whiskey Bent Saloon

מסעדות מומלצות בנאשוויל:

Hattie B's Hot Chicken
Biscuit Love Gulch
Martin's Bar-B-Que Joint
The Diner Nashville (מסעדה של 6 קומות, פתוחה 24 שעות ביממה)
Margaritaville Restaurant Nashville

מלונות מומלצים בדאונטאון נאשוויל:

Home2 Suites By Hilton Nashville Downtown Convention Center
Hyatt Place Nashville Downtown
Hampton Inn & Suites Nashville Downtown
Hilton Garden Inn Nashville Downtown/Convention Center
Residence Inn by Marriott Nashville Downtown/Convention Center
Hermitage Hotel (זהו מלון 5 הכוכבים היחיד במדינת טנסי)
להמלצות נוספות על מלונות בעיר נאשוויל לחצו כאן
מי שלן בחניון לילה יכול ללון כאן

מתי לנסוע? אפשר לטייל בנאשוויל בכל חודשי השנה עם העדפה לחודשי האביב (מרץ-מאי) וסוף הסתיו (אוקטובר-נובמבר). בשיא החורף (דצמבר-פברואר) עלול להיות מעט קריר בנאשוויל (אך עדיין ברמה שמתאימה לטיול בדרך כלל), בשיא הקיץ (יוני-אוגוסט) מזג האוויר בנאשוויל חם ולח מאוד (ופחות מתאים לטיול). גשמים יורדים בנאשוויל כל חודשי השנה כאשר הכי פחות גשומים הם אוגוסט עד ספטמבר.

להצעה למסלול טיול המשלב בין נאשוויל, ממפיס וניו אורלינס לחצו כאן.

למידע נוסף על אתרים בדרום מזרח ארה"ב לחצו כאן.

ותודה מכל הלב לשרון גולדמן חברתי שהתלוותה אלי לביקור הקסום הזה בנאשוויל (:


מנגים ושרים ורוקדים (ובין לבין גם אוכלים) כמעט 24 שעות ביממה במועדון בנאשוויל (The Nashville Palace)


ראו כאן הצעות לפעילויות בנאשוויל:


נאשוויל קו רקיעקו הרקיע של העיר נאשוויל על רקע נהר הקמברלנד. הבניין הגבוה בתמונה הוא בניין AT&T שהוא המבנה הגבוה ביותר במדינת טנסי (33 קומות). בשל צורתו (אם כי הקשר לא מאוד ברור) הוא זכה לכינוי בניין בטמן (Batman Building)

נאשוויל ציור קירדולי פרטון, המלכה הבלתי מעורערת של מוזיקת הקאנטרי

נאשוויל קאשבמוזיאון ג'וני קאש

שמות כוכבי המוזיקה מוטבעים על המדרכה בשדרות התהילה של עיר המוזיקה

מסיבת רווקות על בר דיוושים נוסע, מראה אופייני מאוד לדאונטאון נאשוויל

נאשוויל מגפייםכאן בנאשוויל, אם אין לך מגפיים כאלה (ועדיף עם ג'ינס צמוד וחולצת פלנל מכופתרת) – אינך קול

סיור באוטובוס טרולי הוא דרך מצויינת לחוות ולראות את נאשוויל

הפרת'נון (Parthenon) של נאשוויל, רפליקה של המקדש שבאקרופוליס באתונה

מרתון מוטור וורקס (Marathon Motor Works), פעם מפעל לייצור מכוניות והיום מקום משכנם של חנויות מיוחדות, גלריות ומסעדות


למידע נוסף על נאשוויל ועל דרום מזרח ארה"ב פנו לספר ארה"ב דרום מזרח מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

8% הנחה

על השכרת רכב בארה"ב וקנדה

דרך חברת אופרן

לחצו כאן להזמנה