לוס אנג'לס, כל האתרים שכדאי לבקר בהם

העיר לוס אנג'לס הוקמה בשנת 1781 על ידי הספרדים ששלטו אז בקליפורניה. תושביה הראשונים היו תערובת של שחורים, אינדיאנים וספרדים. שנים אחר כך נותרה העיר מנותקת משאר המדינה, ואפילו ה'בהלה לזהב' שגררה אחריה 'בום' התיישבותי בסן פרנסיסקו שמצפון, כמעט ולא השפיעה על לוס אנג'לס, עיר גבול שהייתה מפורסמת בעיקר באנרכיה ובהיעדר ביטחון לפרט. אולם בסוף המאה ה-19, עם חיבורה למערכת של מסילות רכבת שקישרו אותה לשאר חלקי המדינה, שפר מצבה של לוס אנג'לס. התוצרת החקלאית שגודלה בקרבת העיר, שהאקלים בה ממוזג, שווקה לשאר ערי המערב, והפריחה הכלכלית לא איחרה לבוא. במטרה למשוך אליה מתיישבים חדשים פתחו נכבדי העיר במסע הסברה, שמטרתו הייתה לשווק את לוס אנג'לס כמקום ירוק על חוף הים, מוקף פרדסים וגנים. ואכן, המשימה צלחה, רבים ארזו מיטלטליהם והיגרו לעיר. אולם עתידה של לוס אנג'לס עדיין לא היה ורוד. במשך שנים סבלה העיר ממשבר מים, שרק החריף עם התפתחותה ושגשוגה של החקלאות. בשנת 1913 נפתרה בעיית המים עם כרייתה של תעלת מים באורך 400 ק"מ, שהטתה מים ממערב הרי הסיירה נוואדה ועד לשדות החקלאיים שהקיפו את העיר. מכאן התחילה לוס אנג'לס לדהור קדימה בקצב מסחרר. אך זה עוד לא הכול, מאגרי נפט שהתגלו בקרבת העיר הפכו אותה ליצרנית הנפט השלישית בגודלה בארה"ב, הבמאים של הוליווד ושחקניה אשר קבעו את מושבם בפרבריה יצרו לה תדמית של מקום נוצץ, וולט דיסני שהקים בקרבתה בשנת 1955 פארק שכולו פנטזיות ואגדות, נתן לעולם תחושה שלוס אנג'לס היא אכן כדברי הלוגו של הפארק – 'המקום השמח ביותר בעולם'. מאז ועד היום, למרות לא מעט מורדות, ממשיכה לוס אנג'לס לשגשג. על אף פקקי התנועה, הערפיח, אסונות טבע (שיטפונות, מפולות בוץ, שרפות ורעידות אדמה) לוס אנג'לס עודנה העיר הגדולה ובעלת ההשפעה המרובה ביותר במערב ארה"ב. היא שנייה רק לניו יורק בחשיבות צווי האופנה שהיא מכתיבה, בעושר של תושביה ובחלקה בתקשורת האמריקנית. לוס אנג'לס, שעד לפני 150 שנה הייתה חבל ארץ שחון ושכוח אל, היא הוכחה מוחצת לכך שבארה"ב, ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, אכן הכול אפשרי.

בעת ביקור בסביבות לוס אנג'לס מומלץ ללון באזור הוליווד (ראו המלצות על מלונות כאן) או בפרברי החוף של העיר (ראו המלצות על מלונות כאן).

להלן פירוט אתרי התיירות המומלצים לביקור בלוס אנג'לס ובסביבתה:

דיסנילנד (Disneyland Park): ראו מידע כאן.

דלעת בצורת מיקי מאוס בדיסנילנד, קצת לפני חג הלוואין

אולפני יוניברסל (Universal Studios): אולפני יוניברסל ממוקמים מצפון ללוס אנג'לס. מלבד פארק השעשועים, הביקור במקום כולל נסיעה באוטובוס מסייר באולפנים עצמם ומאחורי הקלעים של הסרטים. הפארק מתאים בעיקר למבוגרים, ולילדים מגיל שמונה ואילך (חלק גדול מן האטרקציות שבו מפחידות למדי ואינן מתאימות לילדים קטנים), שעות הפתיחה והמחירים משתנים מיום ליום (ימים עמוסים עולים יותר), יש הנחה לרכישת כרטיסים אונליין. ניתן גם לרכוש כרטיס יקר יותר החוסך את העמידה בתורים (Universal Express, כרטיס זה מקנה עלייה אחת בלבד ללא תור לכל מתקן), ליד הכניסה לפארק יש מדרחוב ובו חנויות ומסעדות (Universal Citywalk).

מתקן פארק היורה ביוניברסל

סנטה מוניקה (Santa Monica): סנטה מוניקה היא עייירת חוף הסמוכה ללוס אנג'לס שיש בה מזח נחמד (עם פארק שעשועים קטן), חופים יפים וכן מדרחוב שוקק. כדי להגיע למזח של העיירה כוונו את תוכנת הניווט לכתובת הזו (הכתובת הזו היא כתובת המזח) וחפשו חניה באחד ממגרשי החניה שבקרבת מקום. לאחר ביקור במזח לכו ברגל מזרחה (הליכה קצרה יחסית) לכיוון המדרחוב של העיירה (Third Street Promenade) שלאורכו חנויות ומסעדות רבות.

הטיילת של סנטה מוניקה ומאחוריה המזח

וניס ביץ' (Venice Beach): וניס ביץ' היא שכונה בלוס אנג'לס הנושקת לחופי ים נהדרים (ממוקמת מדרום לסנטה מוניקה), ושיש בה טיילת שוקקת שלאורכה דוכנים רבים. זהו המקום להרגיש בו את הוויית לוס אנג'לס ומקום מומלץ מאוד לביקור (יש במקום גם מזח דייגים ארוך החודר לים שלעתים ניתן לצפות ממנו בדולפינים). לא רחוק מהטיילת, מעט מזרחה מחוף הים, שוכנות תעלות המים של וניס ביץ' (שעל שמן נקרא האזור). התעלות, המוקפות בתי מגורים, ממוקמות בסמוך לפינת הרחובות אושן (Ocean Ave) וסאות' וניס (South Venice Blvd).

לוס אנג'לסהטיילת של וניס ביץ'

טיול אופניים לאורך החוף: בין העיירה סנטה מוניקה לווניס ביץ', יש טיילת (Ocean Front Walk) שאפשר לצאת בה לטיול אופניים. ניתן לשכור אופניים ליד המזח של סנטה מוניקה (למשל בסוכנות הזו או הזו) ולנסוע משם לווניס ביץ'. אורכה של הנסיעה כחמישה ק"מ.

המרינה של העיירה מרינה דל ריי (Marina Del Rey): מרינה זו נחשבת לאחת הגדולות בעולם ונחמד לשוטט בה. אפשר לאכול ארוחת צהריים ב'כפר הדייגים' (Fisherman’s Village), קומפלקס שכולל מרכז קניות ומגוון מסעדות הצופות על תרני הסירות ועל קו המים (העיירה נחשבת לבעלת צפיפות המסעדות הגדולה ביותר לק"מ רבוע, אחרי ניו יורק).

התיאטרון הסיני (TCL Chinese Theatre) ושדרת הכוכבים (Walk of Fame): התיאטרון הסיני, שצורתו פגודה, נפתח בשנת 1927, ומאז ועד היום מוקרנות בו הקרנות בכורה של סרטי הוליווד. בעבר שימש בית לטקסי האוסקר (שכיום מתקיימים ב- Dolby Theater). ברחבת הכניסה לתיאטרון מוטבעים בבטון כפות ידיהם ורגליהם של כוכבי הוליווד. המקום פתוח למבקרים ומתקיימים בו סיורים. קרוב לתיאטרון – לאורך שדרות הוליווד (Hollywood Blvd) בקטע שבין רחוב וין (Vine St) ורחוב לה בריה (La Brea Ave), וכן על רחוב וין, בקטע שבין שדרות סנסט (Sunset Blvd) ורחוב יוקה (Yucca St) – שוכן אזור הזוכה לכינוי שדרת הכוכבים, ובו מוטבעים על המדרכות שמות כוכבי הבידור על כוכבי נחושת. אם מגיעים למקום ברכב ניתן להחנותו בחניון של מרכז הקניות והבילוי Hollywood & Highland Center. באזור זה יש שפע מסעדות וזהו מקום מצוין לאכול בו ארוחת ערב.

לוס אנג'לסכפות ידי הכוכבים מול התיאטרון הסיני

סיור אל בתי המפורסמים המקיפות את לוס אנג'לס: הסיורים אל שכונת בוורלי הילס ושכונות אמידות נוספות, מתחילים ברובם בשדרות הוליווד, מול התיאטרון הסיני – באזור זה יש חברות רבות המציעות סיורים, לא חייבים להזמין מקום מראש. אם כן רוצים להזמין, ניתן לעשות זאת באתר הזה.

בוורלי היילס (Beverly Hills): בוורלי הילס, העיירה של כל ה'מי ומי', והרודיאו דרייב (Rodeo Dr), הרחוב שבו עורכים כוכבי הקולנוע את קניותיהם, הם המקומות להתוודע בהם לעושר של אזור לוס אנג'לס.

מצפה הכוכבים גריפית' (Griffith Observatory): פעילות מומלצת לשעת שקיעה היא צפייה באורות העיר הנדלקים במצפה הכוכבים גריפית' שמצפון למרכז לוס אנג'לס, וכאשר החשכה יורדת – צפייה בטלסקופים.

מוזיאון הטבע של לוס אנג'לס (Natural History Museum of Los Angeles): מוזיאון השוכן 'בפארק התערוכות' (Exposition Park), שהוא הגדול והפופולרי בקליפורניה. במקום יש תצוגות קבועות של מאובנים, פוחלצים, דינוזאורים ועוד, וכן מגוון של תצוגות מתחלפות.

מוזיאון המדע (California Science Center): מוזיאון מומלץ השוכן סמוך למוזיאון לעיל שיש בו תערוכות על חלל, גוף האדם, רעידות אדמה וטכנולוגיה, ויש בו גם מסך איימקס גדול שבו מוקרנים סרטים. מעבורת החלל אנדבר מוצגת אף היא במוזיאון (לתצוגה זו כדאי להזמין כרטיסים מראש, ביקור במעבורת החלל כרוך בתשלום בעוד הכניסה למוזיאון היא בחינם).

מוזיאון המאובנים (Page Museum at La Brea Tar Pits): האטרקציה של מוזיאון מעניין ומומלץ זה היא המאובנים שהתגלו בקרבתו. ממותות, זאבים, חתולים קדמונים ובעלי חיים נוספים השתמרו בתוך בריכות שנוצרו באזור לפני יותר מ-40,000 שנה, כאשר נפט, שעלה מן המעמקים והפך לזפת, לכד אותם. קשה להאמין, אבל כאן, בלב לוס אנג'לס, בין גורדי השחקים והאוטוסטרדות, התגלה מאגרי מאובנים מהגדולים בעולם – החל משנת 1906 חולצו מכאן כמיליון עצמות של בעלי חיים.

לוס אנג'לסממוטה במוזיאון המאובנים הנהדר

האקווריום של הפסיפיק (Aquarium Of The Pacific): שוכן ליד הים בעיירה לונג ביץ' (Long Beach) שמדרום ללוס אנג'לס. זהו אחד האקווריומים הגדולים בעולם, ובו מוצגים יותר מ-1,000 מינים של בעלי חיים ימיים מבתי גידול שונים.

מוזיאון גטי לאמנות (The Getty Center): מוזיאון השוכן על רכס הרי סנטה מוניקה מול נוף נהדר, וכולל מבנה מרשים, גנים פורחים ועושר של ציורים, פסלים ותצלומים שהוריש איל הנפט פאול גטי לקרן שהקימה את המוזיאון ונקראת על שמו. ללא תשלום, החניה בתשלום. ממגרש החניה של המוזיאון עולים למבנה בקרונית.

גטי וילה (Getty Villa): מבנה מרשים הממוקם על צוק מעל חוף מליבו היפה, הצופה אל האוקיינוס השקט. הווילה נבנתה בשנות ה-70 של המאה הקודמת סמוך לביתו הפרטי של פול גטי כדי להציג חלק מאוסף האומנות שלו. היום היא מהווה שלוחה של המוזיאון ומשמשת כמרכז לימודי וכמוזיאון לאומנות  לתרבות יוון ורומא. הביקור כולל סיור בווילה ובגניה היפים. ללא תשלום, החניה בתשלום.

פארק השעשועים סיקס פלגס (Six Flags Magic Mountain): פארק שעשועים השוכן בעיירה ולנסיה (Valencia) שמצפון ללוס אנג'לס. יש במקום גם פארק מים (Six Flags Hurricane Harbor Water Park). שעות הפתיחה משתנות (בחלק מעונות השנה פתוח בסופי שבוע בלבד), יש הנחה לרכישת כרטיסים  אונליין.

פארק המים ריג'ינג ווטרס (Raging Waters): פארק מים זה שוכן בעיירה סן דימס (San Dimas), שעות הפתיחה משתנות (פתוח ממאי עד ספטמבר ובחלק מהתקופה פתוח בסופי שבוע בלבד).

שמורת הטבע הלאומית איי התעלה (Channel Islands): ראו מידע כאן.

האי קטלינה (Catalina Island): האי המיושב היחיד מבין הארכיפלג של שמונת 'איי התעלה'. האי ממוקם כ-35 ק"מ ממערב ללוס אנג'לס, ובו שני יישובים קטנים (Two Harbors ו- Avalon), מעגני יאכטות, מלונות ומסעדות. הפלגות לאי, שאורכות כשעה וחצי, יוצאות מהעיירות לונג' ביץ', מרינה דל ריי ועיירות נוספות. באי עצמו ניתן ליהנות מהחופים היפים, מהאווירה השלווה, מנופו של הים הכחול, משיט בקיאקים ימיים, מצלילה ועוד.

בעת ביקור בסביבות לוס אנג'לס מומלץ ללון באזור הוליווד (ראו המלצות על מלונות כאן) או בפרברי החוף של העיר (ראו המלצות על מלונות כאן).


ראו כאן כתבות נוספות על מדינת קליפורניה

למידע נוסף מומלץ לפנות לספר קליפורניה מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

8% הנחה

על השכרות רכב לארה"ב ולקנדה

דרך חברת אופרן

לחצו כאן להזמנה