פארק איי התעלה – הגלפגוס של קליפורניה

במרחק של כמה עשרות ק"מ בלבד מהכבישים הסואנים של דרום קליפורניה, צחיחים ולא נגישים, שוכנים איי התעלה (Channel Islands). החצייה מן היבשת המאוכלסת בצפיפות (כ-15 מיליון איש חיים לאורך חופי דרום קליפורניה הסמוכים לאיים) אליהם היא כמו מעבר בזמן ובמקום. ארכיפלג איי התעלה, שאורכו כ-250 ק”מ, כולל שמונה איים מול חופי דרום מדינת קליפורניה. חמישה מהם מרכיבים את פארק איי התעלה (Channel Islands National Park).

באי אנאקאפה (Anacapa), הקרוב ביותר ליבשת, יש מושבות של שקנאים, מגדלור ציורי, ובחודשי האביב פריחה נהדרת של פרחי בר; באי סנטה קרוז (Santa Cruz), הגדול והמגוון ביותר בין האיים, יש קניונים, פסגות, מערות ימיות ועוד; באי סנטה רוזה (Santa Rosa) יערות ייחודיים של עצי אורן, מצוקים נהדרים מעל מי הים, קניונים של אבן חול וחופים חוליים; את האי סנטה ברברה (Santa Barbara), הממוקם מדרום לארבעת האיים האחרים, מקיפים חופים מצוקיים, וכן מצויים בו אזורי קינון של עופות מים, ביניהם שקנאים וקורמורנים; האי סן מיגל (San Miguel) הוא המרוחק ביותר מבין האיים, ובו עצים מאובנים, דיונות חול פריכות, והמרשים מכול – מושבות ענקיות (הגדולות מסוגן בעולם) של מיני פילי ים, כלבי ים ואריות ים, המונות עשרות אלפי פרטים. שטח השמורה מתפרש בנוסף לאיים על פני אזורי האוקיינוס הסמוכים להם, ואלו מהווים יותר מחצי מסך שטחה.

ארכיפלג איי התעלה מופרד מהיבשת על ידי תעלת סנטה ברברה (Santa Barbara Channel). האיים מעולם לא היו מחוברים ליבשה, אבל חלקם היו מחוברים בעבר זה לזה. בשל בידודם, התפתחו בשטחם מיני צמחים ובעלי חיים ייחודיים שאי אפשר לראות בשום מקום אחר על פני כדור הארץ. גם בתוך מי הים העושר יוצא דופן. תנועת כדור הארץ וכיווני הרוחות באזור גורמים להסטת שכבת  המים העליונה מערבה (הרחק מהיבשה) ולעליית מי עומק קרים עשירים בנוטריינטים (חומרי דשן), הממלאים את החלל שהותירו המים שהוסטו. תופעה זו (Upwelling) תורמת לשגשוג אצות (שהן בסיס פירמידת המזון של הים), המאפשרות קיום עולם חי ימי עשיר במיוחד.

בשמורת הטבע הלאומית איי התעלה אין מלונות (יש רק חניוני לילה בסיסיים למדי), אין מסעדות וגם אין כבישים (וברוב המקומות גם אין מי שתייה). אל האיים אפשר להגיע אך ורק בשיט או בטיסה, וגם בתוך השמורה הנגישות אינה פשוטה. מבקר ממוצע יכול לטייל מעט ברגל באיים (אך הם צחיחים, הרוחות בהם חזקות, החופים בחלקם הגדול מאוד מצוקיים ורוב המסלולים רחוקים מהים), לשנרקל מעט בחופים (בעיקר באלו הקרובים למעגני הסירות, אך המים קרים ולעתים גם סוערים) או לצאת לסיור קיאקים קצר. פעילויות אלה אמנם נחמדות אך בהחלט לא מרהיבות. למעשה, רוב המטיילים אל איי התעלה (כאלה שלא יוצאים למסע ארוך המשלב קיאקים וקמפינג) לא ייחשפו באמת ליופיים.

ראו מיקום פארק איי התעלה מסומן בריבוע שחור:ראו מיקום פארק איי התעלה מסומן בריבוע שחור

מתי לנסוע – פארק איי התעלה?

בשמורת איי התעלה ניתן לטייל במהלך כל עונות השנה, אך רוב המבקרים מגיעים לאיים בחודשי הקיץ. מזג האוויר באיים שונה במעט מזה שביבשת ועלול להיות מעט הפכפך לעתים. יש לקחת בחשבון שמדובר באיים החשופים ברובם מצמחייה גבוהה, בהם מנשבות רוחות חזקות, ולעתים קרובות שורר בהם מזג אוויר ערפילי. לפני הביקור באיים כדאי להתעדכן בתחזית מזג האוויר. להלן פירוט מזג האוויר בשמורה בעונות השנה השונות:

אביב (מרץ-מאי): הפריחה באיים בשיאה, עופות המים מתחילים לקנן, גורי שועלים נולדים, וכלבי ים ואריות ים מתחילים להגיע לאזורי מושבות הרבייה שלהם. הטמפרטורות באביב אמנם עולות בהשוואה לחורף, אולם זוהי תקופה של רוחות חזקות ולעתים גם של ערפל כבד. בעונה זו מסתיימת נדידתם של הלווייתנים האפורים, השוחים אל עבר חופי האי ונקובר ומערב אלסקה.

קיץ (יוני-אוגוסט): זוהי עונת התיירות העיקרית באיים ועונה אידאלית לספורט מים: קיאקים, צלילה, שנירקול ושחייה (אם כי המים קרים מאוד לרחצה גם בחודשי הקיץ). בעונה זו מתחילים הגוזלים של עופות הים לעוף מהקן, גורי אריות הים וכלבי הים (מהסוג Northern Fur Seals) נולדים, ולווייתנים כחולים ולווייתנים גדולי סנפיר עוברים באזור בנדידתם. גם בקיץ עלולות לפקוד את האיים רוחות חזקות. זוהי עונה טובה ללינה בחניוני הלילה שבאיים. הטמפרטורה של המים עולה, ומגיעה לכ-18 מעלות צלזיוס.

סתיו (ספטמבר-נובמבר) המים עדיין חמימים יחסית ונוחים לספורט מים, והראות במים טובה במיוחד (לעומק של כ-30 מ’). עונה זו היא עונת נדידת הציפורים. בסוף הסתיו מגיעים פילי הים למושבות שלהם, שבאיים סנטה רוזה, סן מיגל וסנטה ברברה.

חורף (דצמבר-פברואר): בתחילת החורף ניתן לצפות לאורך חופי האיים בלווייתנים אפורים העושים דרכם דרומה לחופי בחה קליפורניה אשר במקסיקו, שם ייוולדו צאצאיהם. בעונה זו ממליטים פילי הים וכלבי הים את גוריהם, והשקנאים החומים של קליפורניה מתחילים לקנן באיים אנאקאפה וסנטה ברברה. בחורף יורדת הטמפרטורה באיים ומרב הגשם השנתי יורד בשמורה. אולם בין ימי הגשם יש גם לא מעט ימי שמש. טמפרטורת המים.

קיאקים לחופי האי סנטה קרוז

מיקום ואיך מגיעים – פארק איי התעלה:

אל האיים ניתן להגיע בשיט בסירה מהעיירה ונטורה או בטיסה מהעיירה קמריו שמדרום לסנטה ברברה (Camarillo; רק לאי לסנטה רוזה), ויש להזמינם מראש. חברת Island Packers היא הזכיין העובד עם רשות הטבע והגנים, ומפעילה את השיט אל כל אחד מחמשת האיים. שיט לאיים אנאקאפה (כשעה) וסנטה קרוז (כשעה) יוצא במהלך כל השנה, שיט לאיים סנטה רוזה (כשלוש שעות) וסן מיגל (כארבע שעות) אינו יוצא בחודשי החורף, שיט לאי סנטה ברברה (כשלוש שעות) יוצא מאפריל עד אוקטובר, למידע ולהזמנות: https://islandpackers.com/

ראו את מיקומו של פארק איי התעלה במפה (מסומן בעיגול צהוב):
מפת התמצאות איי התעלה

לכמה זמן ואיפה לטייל?

מי שזמנו קצר יכול להקדיש לשמורה יום אחד. ביום זה מומלץ לשוט לאי אנאקאפה (שיט שאורכו כשעה) ושם לטייל ברגל במסלול הנהדר Inspiration Point. לחלופין, ניתן לשוט לאי סנטה קרוז (שיט שאורכו כשעה) ושם לטייל ברגל במסלול Cavern Point Loop ולשנרקל בחוף הסמוך למזח הסירות. אפשר כמובן להאריך את השהות בכל אחד משני האיים ולהוסיף לינה בחניון הלילה של האי. מבין שני האיים ביקור באנאקאפה מומלץ יותר, בעיקר אם זמנכם קצר. אם ברצונכם לבקר באי מרוחק יותר, תצטרכו בדרך כלל ללון בו. בשל כמות מוגבלת של הפלגות לאיים המרוחקים, לעתים יש צורך ללון בהם אף יותר מלילה אחד. נוסף על שיט לאיים ושהות בהם כדאי לשקול לצרף לביקור באיי התעלה שיט לווייתנים ושיט בקיאקים ימיים .

ראו מפה של מיקום האיים השונים:

לינה – מלונות וחניוני לילה:

בשמורת איי התעלה אין מלונות. מי שנוסע לאיים ליום טיול אחד יכול ללון בלילה שלפני הטיול ובלילה שלאחריו באחד מהמלונות הרבים שבעיירה ונטורה. לעומת זאת בשמורה כן יש חניוני לילה – חמישה חניוני לילה בסיסיים, אחד בכל אי. החניונים מיועדים לאוהלים בלבד, ואל כולם יש ללכת ברגל כברת דרך ממזח הסירות עם הציוד. חובה להזמין מקום מראש ומומלץ לעשות זאת רק אחרי הזמנת מקום לשיט )או לטיסה( לאי, שכן המקומות בשיט בדרך כלל נתפסים לפני המקומות בחניון.

מידע על מלונות וכן על חניוני לילה בשמורה פלוס דירוגם על פי רמות יופי תוכלו למצוא בספרון זום אין כרך 4.

ראו עמודים לדוגמא מספר זה על מקומות לינה בשמורה:

ראו כאן נספים עמודים לדוגמא מתוך ספר זה:גלפגוס איי התעלה

מסלולי הליכה איי התעלה


למפה של שמורת איי התעלה לחצו כאן

למידע נוסף על פארק איי התעלה כדאי להיעזר בספרון זום-אין כרך 4

למהדורה דיגיטלית של הפרק על שמורת איי התעלה מתוך הספרון לעיל לחצו כאן

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי קליפרוניה

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0