פארק אייל רויאל – אי של שמורה

פארק אייל רויאל (Isle Royale National Park) הוא שמורת טבע לאומית השוכנת על אי במי אגם סופיריור (Lake Superior), בשטחה של המדינה מישיגן (Michigan). אגם זה הוא הגדול מבין האגמים הגדולים (The Great Lakes) שהם גוף המים המתוקים הגדול בעולם.

שטחם הכולל של האגמים הגדולים הוא הוא כ-244,100 קמ"ר, יותר מפי עשרה משטחה של מדינת ישראל, והם מכילים כ-20% מכמות המים המתוקים שעל פני כדור הארץ. האגמים, חמישה במספר, שוכנים לאורך קו הגבול שבין פרובינציית אונטריו שבמרכז ובמזרח קנדה ובין המדינות ניו יורק, פנסילבניה, אוהיו, מישיגן, אינדיאנה, אילנוי, וויסקונסין ומיניסוטה שבצפון מזרח ובצפון מרכז ארה"ב.

אגם סופיריור הוא המערבי והצפוני מבין חמשת האגמים הגדולים. דרומה ומזרחה ממנו שוכנים האגמים מישיגן (Lake Michigan), הורון (Lake Huron), אירי (Lake Erie) ואונטריו (Lake Ontario, אגם זה מקושר לאגם אירי על ידי נהר ומפלי הניאגרה). האגמים הגדולים הגדולים נוצרו לפני כ-14,000 שנה, לאחר שנסיגת הקרח בתום תקופת הקרח האחרונה הותירה אגנים. אלה התמלאו מאוחר יותר במי הקרח שנמס והפכו לאגמים. מי האגמים הגדולים זורמים מאגם סופיריור לאגמים מישיגן והורון ומשם לאגם אירי, וממנו דרך מפלי הניאגרה – לאגם אונטריו (הממוקם בגובה טופוגרפי נמוך בהשוואה לארבעת האגמים האחרים). מימיהם של חמשת האגמים מנוקזים לאוקיינוס האטלנטי על ידי נהר הסאן לורן (Saint Lawrence River). סמוך לחופי האגמים, המשמשים בין השאר נתיב תחבורה ימי חשוב, שוכנות כמה וכמה ערים גדולות, ביניהן טורונטו,  קליבלנד, שיקגו, דטרויט ומילווקי.

אגם סופיריור (האגם השני בשטחו בעולם אחרי הים הכספי) הוא הגדול, הפראי והנקי ביניהם מבחינת איכות מימיו (ראות בו היא עד 20 מ' לעומק האגם). בנוסף, חופיו הם הכי פחות מיושבים בהשוואה לחופי האגמים האחרים – רק כ-2% מ-40,000,000 התושבים החיים סביב לאגמים הגדולים חיים סביב אגם זה. בליבו של אגם זה, על אי מבודד שוכנת כאמור שמורת הטבע הלאומית אייל רויאל. האי המיוער עליו שוכנת השמורה כולל אגמים, ערוצי נחלים, גבעות מיוערות ומפרצים נחבאים. אורכו של אי זה 72 ק"מ ורוחבו כ-14 ק"מ. אין באי כבישים ואין בו נקודות יישוב – רק שני מרכזי מבקרים (Rock Harbor Visitor Center בחלקו הצפון מזרחי של האי ו-Windigo Visitor Center בחלקו הדרום מערבי), הרבה חניוני לילה וכן שני לודג'ים (Rock Harbor Lodge בחלקו הצפון מזרחי של האי ו-Windigo Camper Cabins שהן בקתות בסיסיות בחלקו הדרום מערבי של האי).

יש מטיילים שמגיעים לאי לביקור קצר או אפילו לביקור יומי. יש כאלה שמשלבים בביקור לילה במלון שבחלקו הצפון מערבי של האי. אבל רוב המטיילים לאי מגיעים אליו כדי לצאת בו למסעות רגליים ארוכים, בין חניוני הלילה הרבים (36 במספר) הפזורים הן לאורך החופים והן בפנים האי. בזכות הסביבה הבטוחה יחסית (אין כאן למשל דובים – אבל יש איילי קורא וזאבים, וגם מבחינה אנושית סביר להניח שמי שמגיע עד לכאן מטרתו טובה) והתשתית המסודרת של מסלולים וחניונים אפשר לראות כאן לא רק תרמילאים מנוסים אלא גם משפחות עם ילדים (רובם מדוגמים להפליא) שבחרו לצאת לטיול שונה, תרמיל על גב, למשך כמה ימים.

ראו מפת האגמים הגדולים ומיקום פארק אייל רויאל (מסומן באדום):האגמים הגדולים ומיקום פארק אייל רויאל

ראו מיקום פארק אייל רויאל מסומן בריבוע שחור:ראו מיקום פארק אייל רויאל מסומן בריבוע שחור

מתי לנסוע – פארק אייל רויאל?

שמורת הטבע הלאומית אייל רויאל פתוחה למטיילים מאמצע אפריל עד סוף אוקטובר בלבד (בשאר עונות שנה המקום סגור בשל מזג האוויר הקיצוני הפוקד את האזור בחורף). יחד עם זאת קווי הסירות המובלים לאי פעילים ממאי עד ספטמבר בלבד (יש קווים שמתחילים לפעול רק ביוני). כדי ליהנות ממזג אוויר חמים כדאי לבקר באי מיוני עד אוגוסט (ועדיף יולי-אוגוסט). יש לקחת בחשבון שגם בחודשים אלה הטמפרטורות באי לא מאוד גבוהות בדרך כלל (עד 25 מעלות ביום ועד 15 מעלות בלילה) ויש צפי לגשם.

מיקום ואיך מגיעים – פארק אייל רויאל:

אפשר לשוט לאי מהעיירה גרנד פורטג' (Grand Portage) שבמדינת מיניסוטה וכן מהעיירות קופר הרבור (Copper Harbor) והוטון (Houghton) שבמדינת מישיגן. ראו את מיקום עיירות אלה ביחס לאי במפה להלן:מקומות מהם אפשר לשוט למקום - פארק אייל רויאל

מקופר הרבור אפשר לשוט לרוק הרבור (מסומן בעיגול אדום במפה להלן. ברוק הרבור יש מלון) במעבורת Isle Royale Queen IV, זמן הפלגה של 3.5 שעות. סירה זו מופעלת על ידי זכיין חיצוני, להזמנות לחצו כאן.

מהוטון אפשר לשוט לרוק הרבור (6.5 שעות הפלגה) או לווינדיגו (מסומן בעיגול שחור במפה להלן, 5.5. שעות הפלגה. קו זה לא מסומן במפה להלן). ההפלגה היא בסירה Ranger III המופעלת על ידי רשות הטבע והגנים, למידע ולהזמנות לחצו כאן.

מגרנד פורטג' אפשר לשוט לווינדיגו (2-1.5 שעות הפלגה, תלוי באיזו סירה שטים). שתי סירות קטנות של רשות הטבע והגנים שטות למקום – Sea Hunter III ששטה בקו גרנד פורטג' וינדיגו בלבד, ו-Voyageur II ששטה מגרנד פורטג' לווינדיגו ולאחר מכן ממשיכה בעיקוף האי, פלוס עצירות בכל המפרצים וחניוני הלילה הקטנים. סירה זו מקיפה את האי מצפון עד רוק הרבור ולאחר מכן (לאחר עצירת לילה) מדרום חזרה לווידיגו ומשם חזרה לגרנד פורטג'. שתי הסירות מופעלת על ידי רשות הטבע והגנים, למידע ולהזמנות לחצו כאן.

יש לציין שהשיט לאי אינו זול (100-50$ לכל כיוון לאדם בהתאם לנתיב השיט), יש להזמין מקום מבעוד מועד וכן תדירות חלק מההפלגות אינה יומית (אלא כמה פעמים בשבוע בלבד ולעתים רק כמה פעמים בחודש) – לכן יש לתכנן בהתאם. כמו כן יש לקחת בחשבון שהשיט בסירות הקטנות (בעיקר אלא השטות מגרנד פורטג') עלול להיות קופצני ולגרום למחלת ים לרגישים (סופות הגורמות לגלים גבוהים יכולות להתפתח באגם סופיריור במהירות רבה).

ראו מפה נתיבי השיט במפה להלן:נתיבי שיט פארק אייל רויאל

אפשר גם לטוס לאי מהעיירה הנקוק (Hancock, הסמוכה לעיירה הוטון) וכן מהעיירה גרנד מריס (Grand Marais, שבמיניסוטה). מידע על טיסות לאי ניתן למצוא כאן).

לכמה זמן ואיפה לטייל?

בגלל ששמורת הטבע הלאומית אייל רויאל אינה שמורה טיפוסית – כאמור אין בה כבישים שלאורכם מסלולי הליכה, תצפיות וכדומה כפי שיש בשאר שמורות ארה"ב, ובגלל שאופי הטיול בה מאוד שונה ממטייל למטייל, החלטתי – במקום לכתוב כאן החלטה גורפת על כמה זמן ואיפה לטייל – לכתוב את החוויה שלנו (שלי ושל בני משפחתי) מהטיול שלנו באי.

אז ככה…. לי היה חלום משחר הילדות להגיע לאגם סופירור. בגיל העשרה ראיתי סרט טבע יפהפה שבו כיכב אגם זה ומאז שמתי אצבע על המפה וידעתי שלשלם אגיע. וככה טיול ארוך שעשינו ברחבי ארה"ב לפני כמה שנים תוכנן כך שיכלול גם ביקור באגם גדול ממדים זה. את הטיול התחלנו בשיקגו ומשם דרך שמורת בדלנדס וטדי רוזוולט הצפנו לצפון קנדה (לעיירה צ'רצ'יל בירת דובי הקוטב של קנדה – על החויה של המסע לצ'רצ'יל אפשר לקרוא כאן). סיום הטיול כלל נסיעה דרומה לאגם סופיריור שבו בילינו כמה ימים (במהלך חודש אוגוסט), לפני הנסיעה מזרחה למפלי הניאגרה שם הסתיים הטיול.

אנחנו הגענו לאייל רויאל מהכיוון של מיניסוטה. שטנו לאי מגרנד פורטג'. השיט היה בסירה Voyageur II ששטה מגרנד פורטג' לווינדיגו ולאחר מכן ממשיכה בעיקוף האי, פלוס עצירות בכל המפרצים וחניוני הלילה הקטנים. אנחנו אוהבים הפלגות כאלה שמאפשרות גם צפייה בנוף וגם שיחות עם אנשים. בשעות אחר הצהריים הגענו לרוק הרבור והקמנו אוהל בחניון הלילה היפה שבמקום. הילדים אפילו הספיקו לצאת לטבילה באגם (הקפיצה המתועדת בתמונה שבתחתית עמוד זה).

למחרת קיפלנו את האוהל ועלינו שוב על אותה סירה שהמשיכה בעיקוף האי (הפעם לאורך גדתו הדרומית). לאורך הדרך הורדו והועלו על הסירה תרמילאים רבים. בשעת צהריים הגענו לווינדיגו ושם הקמנו אוהל בחניון הלילה הסמוך. בווינדיגו שכרנו קיאקים (שאותם הבאנו דרך הערוץ הנשפך לאגם ממש עד לסמיכות לאוהל) ונשארנו במקום שלושה לילות במהלכם נחנו, שטנו באגם, קצת שחינו (המים קרים אבל הם כל כך מזמנים לשחיה שפשוט חובה לקפוץ לתוכם) וקצת טיילנו ברגל.

הנופים באי אינם משכרים אבל המקום בהחלט נחמד. יחד עם זאת, לא בטוח שה'בלגן' של להגיע עד לכאן, פלוס העלות הגבוהה של השיט למקום – מוצדקים. קיווינו מאוד לצפות באי בזאבים ובאיילי הקורא שבכל הפרסומים האי מתהדר בהם – אך נאדה… בעל החיים היחיד שראינו היה סנאי וכמה עופות מים. עד כאן הכל טוב. אבל אז היה את השיט חזרה. כבר בעת העליה לסירה נאמר לנו שהחזרה תהיה מעט Bumpy, אבל היא הייתה הרבה מעבר לכך (וכמי שמכירה את הסיפורים על כיצד גם אוניות משא גדולות טבעו למצולות באגם גדול ממדים זה – עבורי השיט בהחלט לא היה שמחה גדולה. הילדים דווקא נהנהו מרסס המים ומהרגשת האדרנלין).

לסיכום השהות באי – לנו בהחלט היה כיף. לא חווינו את האי בדרך הסטנדרטית שלו של טיול ציוד על הגב (לא באנו מצויידים ולאחד הילדים הייתה בעיה בברך שלא אפשרה טיולים רגליים ארוכים) ועדיין נהננו מהחוויה. אבל זו בהחלט לא חויית חובה והיא בהחלט לא מתאימה לכל אחד.

לינה – מלונות וחניוני לילה:

המבקרים בשמורת אייל רויאל יכולים לבקר בלודג' הנחמד שבחלקו הצפון מזרחי של האי (Rock Harbor Lodge) שבחלקו הצפון מזרחי של האי וכן בבקתות הבסיסיות מאוד (Windigo Camper Cabins) בחלקו הדרום מערבי של האי. להזמנת מקום לחצו כאן. ראו מידע נוסף כאן. מי שרוצה ללון באוהל באחד מחניוני הלילה של האי יכול למצוא מידע בנוגע לחניונים כאן. מי שרוצה ללון בחניוני לילה באי אך אינו מעוניין לעשות טרק ברגל עם הציוד על הגב – יכול ללון בחניון הלילה שב-Rock Harbor (חניון נחמד ביער כמה דקות הליכה מחוף האגם והליכה קצרה ממעגן הסירה) וכן בחניון Washington Creek Campground השוכן כ-10 דקות הליכה ממעגן הסירה בווינדיגו (החניון שוכן באזור מיועד לצד ערוץ יפה).

טרקים באי

באי יש רשת שבילים מסומנים ענפה (ראו את מפת הפארק), וחניוני לילה רבים פזורים לאורכה. למספר מסלולים מומלצים באי לחצו כאן. על מנת לצאת לטרק של מספר ימים יש להצטייד בפרמיט – אותו אפשר להשיג בחינם בRock Harbor או בWindigo (כמו כן בסירה Ranger III). קבוצות של שבעה ומעלה צריכות להזמין פרמיט מראש. למעוניינים, ישנה אפשרות ללון גם מחוץ לחניוני לילה לאורך הטרק, עם מגבלות מסוימות עליהן ניתן לקרוא כאן. לעוד מידע על טרקים באי, קראו כאן.

אזורים מומלצים נוספים לחופי אגם סופיריור:

אחרי שביקרנו באייל רויאל המשכנו לנסוע בכבב לאורך גדתו הצפוני של אגם סופיריור ושם גילנו עוד כמה אתרים נהדרים לחופו (בתחומי אונטריו – קנדה). הראשון הוא שמורת הטבע הלאומית פוקסקווה (Pukaskwa National Park), שמורה יפהפייה שכוללת יערות מלאי טחב, חופים נהדרים של האגם (עם המון גזעי עצים שהביאו לכאן הגלים) ואף אזורים של מסלע וולקני שהתפרצו כאן מבטן האדמה. יש בשמורה גם חניון לילה יפה וכן מסלולי הליכה נהדרים. אנחנו שילבנו כמה מסלולים למסלול המסומן בצהוב במפה להלן (המסלול מתחים במרכז המקרים המסומן אדום):

המקום השני לטייל בו הוא שמורת הפרובינציה לייק סופיריור (Lake Superior Provincial Park) שיש בה חוף ים יפהפה (Old Woman Bay) לצד מצוק אדיר המשתפל לאגם (עדות לפעילות הקרחונים שחרצו כאן בנוף לפני שנים רבות). יש במקום גם שפך של נהר הזורם לאגם ולצידו דיונות חול קטנות שאפשר להתגלגל בהן למים. ראו מיקום שמורת הטבע הלאומית פוקסקווה מסומנת בעיגול אדום ושמורת הפרובינציה לייק סופיריור מסומנת בעיגול שחור (האי אייל רויאל מסומן בצהוב):מיקום אתרים סמוכים פארק אייל רויאל

בצד המערבי של אגם סופיריור (במדינת מיניסוטה) כדאי לבקר בשמורת Temperance River State Park שבה יש בריכת שחייה טבעית (Swimming Hole) נהדרת, וכן בשמורת Judge C. R. Magney State Park בה יש מפלים יפים, שבאחד מהם המים נעלמים בשלב כלשהו בתוך האדמה (יש בשמורה זו גם חניון לילה נחמד ביער עבות). ראו מפה (השמורות מסומנות בעיגול שחור וכחול):


לקריאת הכתבה באנגלית לחצו כאן

למפה של פארק אייל רויאל לחצו כאן

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי מרכז ארה"ב

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן


הסירה של רשות הטבע והגנים המובילה לאי אייל רויאל

שיט בקאנו במי אגם סופיריור (בצד של ווינדיגו)

ואפשר גם לשוט בקאנו במי הערוצים הזורמים לאגם. צולם ממש ליד המקום בו הקמנו אוהל בחניון Washington Creek Campground

יש באי גם מסלולים ברגל

אומרים שיש כאן מוסים (איילי קורא). אנחנו ראינו רק קרניים

חניון לילה בצפון מזרח פארק אייל רויאל (ליד Rock Harbor)

ולסיום – קופצים למי אגם סופיריור. המים קרים מאוד וצלילותם יוצאת דופן (אפשר לראות לעומק מטרים רבים, לעתים עד הקרקעית)

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

8% הנחה

על השכרות רכב לארה"ב ולקנדה

דרך חברת אופרן

לחצו כאן להזמנה