פארק תאודור רוזוולט – קסם של שמורה

פארק תאודור רוזוולט (Theodore Roosevelt National Park), הוא שמורת טבע לאומית יפה הכוללת נוף פתוח של ערבות עשב, ערוצי נחלים ובתרונות, והממוקמים בלב המישורים הנרחבים של מדינת צפון דקוטה בחלקו הצפוני של המערב התיכון של ארה"ב. השמורה נקראת על שמו של נשיא ארה"ב ה-26, תאודור רוזוולט שידוע בכינויו טדי – בשל תקרית שארעה במהלך מסע ציד שרוזוולט השתתף בה, במהלכה סירב לירות בדוב שנרדף באלימות על ידי כלבי ציד, נתפס ונקשר לעץ – אך כן הורה לירות בדוב כדי לגאול אותו מיסוריו.

טדי רוזוולט העביר חלק מחייו בדקוטות (דרום וצפון דקוטה) והיה קשור אליהן עסקית ורגשית. הוא הגיע לראשונה לחבל ארץ זה מביתו שבניו יורק בשנת 1883. רוזוולט התעניין בתעשיית הבקר ובשלב כלשהו הפך לשותף בחווה אחת וכן הקים חווה נוספת (Elkhorn Ranch), שהפכה לביתו השני (חווה זו שוכנת כיום בשטחה של השמורה). למרות שאהב לצוד (וציד היא אחת הסיבות שמשכו אותו למערב), כאן, במערב התיכון של ארה"ב, רוזוולט התוודע להרס שגרם האדם הלבן לעדרי הביזונים, לערבות העשב ולנופים הפתוחים באשר הם. כאשר הפך לנשיא בשנת 1901 הוא הקים את רשות היערות הלאומיים (National Forests), הכריז על 18 מונומנטים לאומיים ופעל להכרזת חמש שמורות טבע לאומיות (National Parks) ועל 51 שמורות מפלט לבעלי חיים (קראו כאן עוד על שמירת טבע בארה"ב ועל כיצד שיכנע פעיל שמירת הטבע ג'ון מיור את רוזוולט להשאיר את היועצים והשמורים מאחור ולצאת איתו למסע בהרים). ללא ספק רוזוולט היה הנשיא הירוק ביותר, שומר הסביבה ביותר ופורץ הדרך ביותר של ארה"ב בתחום זה, ולא בכדי הוא זכה לכך שהפארק הלאומי היחיד בארה"ב שנקרא על שמו של אדם – נקרא על שמו.

אדמת חבל הארץ בה שוכן פארק תאודור רוזוולט היא תוצר של שכבות על גבי שכבות של סחף שהגיע לכאן עם ערוצי הנחלים מפסגות הרי הרוקי. בתרונות השמורה דומים במעט לאלו של שמורת בדלנדס הסמוכה, אלא שהנוף כאן מעט הררי יותר, מעט ירוק יותר ועם מעט יותר ערוצי זרימה של נחלי איתן. נוף השמורה משתנה ללא היכר בין העונה הגשומה (בסוף האביב ובתחילת הקיץ) אז העשב מוריק, לעונה היבשה יותר (בחודשי הסתיו) בה צבעו של הערבות הופך חום, לעונה הקרות (מסוף הסתיו ועד אמצע האביב) אז קרח ושלג מכסים את המישורים הנרחבים.

שמורת טדי רוזוולט היא שמורה נהדרת לטייל בה. הנופים בשמורה זו אמנם פחות דרמטיים מאלו של שכנותיה ממערב, אך עדיין – יש לה קסם יוצא דופן (בעיקר עבור המטיילים המתמידים שכבר ראו את כל השאר) ובחלק מהמקומות – מראות שרבים מהמטיילים לא ידעו ודאי (טרם הביקור בה) שכלל קיימים שכמותם על פני כדור הארץ. נופי המרחבים העצומים, הבתרונות היוצרים בה שתי וערב של מבוכים, הערבות האינסופיות, העושר הרב של בעלי החיים (אין כאן אמנם דובים אבל יש כאן הרבה מכל השאר – קויוטים, ביזונים, גיריות, איילים, כבשי הרים, אנטילופות אמריקניות ואפילו סוסי בר), ובעיקר מיעוט האנשים (בשל הריחוק הגאוגרפי מכל מקום מרכזי) וההרגשה שכאן זה באמת אמצע השומקום – משווים לפארק זה נופך מיוחד.

ראו מיקום פארק תאודור רוזוולט מסומן בריבוע שחור:ראו מיקום פארק תאודור רוזוולט מסומן בריבוע שחור

מתי לנסוע – פארק תאודור רוזוולט?

הקיץ בשמורת רוזוולט נעים ואף חם עם טמפרטורות של מעל 25 מעלות צלזיוס בדרך כלל (ולעתים אף 30 מעלות). החורפים קרים – הרבה מתחת לאפס בדרך כלל (כאשר טווח הטמפרטורות בחורף גדול במיוחד – ולעתים הן יכולות לצנוח תוך יום אחד, עם הגעתה של חזית קרה, מאפס מעלות למינוס שלושים מעלות ואף מעבר לכך). הרוחות החזקות מנשבות במקום כל חודשי השנה. כמות המשקעים במקום לא גדולה ורוב המשקעים יורדים בחודשים מאי-יולי (השיא ביוני) אז יתכנו במקום סופות ברקים ורעמים סוערות למדי. החודשים היחידים שהם בוודאות בלי שלג (אלא במקרי קיצון) ושבהם בוודאות (אלא במקרי קיצון) הכבישים פתוחים הם מאי-ספטמבר (ובדרך כלל גם סוף אפריל ותחילת אוקטובר), ואלה החודשים המומלצים לטיול בשמורה. החודשים הנעימים ללינה בחניוני לילה הם סוף מאי-תחילת ספטמבר.

מיקום ואיך מגיעים – פארק תאודור רוזוולט:

העיר הגדולה הקרובות לשמורת תאודור רוזוולט היא מיניאפוליס (Minneapolis) שזמן הנסיעה ממנה לשמורה הוא כשמונה שעות. ערים נוספות שאפשר לנסוע מהן לשמורה (אם משלבים זאת בטיול ארוך יותר או בטיול מחוף לחוף) הן שיקגו (Chicago), מילווקי (Milwaukee) או דנבר (Denver) – זמן הנסיעה מערים אלה לשמורה הוא 14, 13, 9 שעות נסיעה בהתאמה. יש בקרבת השמורת עיירות קטנות (כמו ביסמארק, Bismark) שיש בהן שדה תעופה (אך הוא אינו בינלאומי).

ראו את המיקום של פארק טדי רוזוולט במפה (מסומנת בעיגול צהוב) ביחס לערים אלה (מסומנות בעיגול אדום):מפת זום אאוט פארק תאודור רוזוולט

לכמה זמן ואיפה לטייל? וכן מיקום אזורי הפארק השונים

לשמורת טדי רודוולט יש שלושה אזורים – דרומי, צפוני (מביניהם ללא ספק הדרומי מומלץ יותר) וכן אזור קטן שכולל את החווה של רוזוולט עצמו (על אזור זה אפשר לוותר). לאזור הדרומי והצפוני כדאי להקדיש חצי יום עד יום – לכל אזור. בשני האזורים (הצפוני והדרומי) יש נסיעת נופית יפה שלאורכן סיכוי רב לצפות בבעלי חיים, וכן לאורכן יש תצפיות יפות וכמה מסלולי הליכה נחמדים. זמן הנסיעה מהחלק הדרומי של השמורה לצפוני הוא 2-1.5 שעות נהיגה. לאורך הדרך אפשר לראות קידוחים רבים של נפט ושל פצלי שמן שנופצים מאוד במדינת צפון דקוטה (גילוי פצלי השמן במקום גרם לעיירות מסויימות כמו למשל ווטפורד סיטי, Watford City, לגדול כמעט בן לילה ולהכפיל או לשלש את אוכלוסייתן. למעשה אפשר לומר שעיירה זו במידה רבה נבלעה על ידי תעשיית הנפט). שימו לב לכך שיש הפרש של שעה בין שעון דרום השמורה (Mountain time) לצפונה (Central Time).

ראו מפה של מיקום האתרים:מפת התמצאות פארק תאודור רוזוולטראו מפה נוספת של שני האזורים:מפת אזורי השמורה פארק תאודור רוזוולט

מועדי פתיחת כבישים – פארק תאודור רוזוולט:

הן הכביש המעגלי בצפון השמורה והן הכביש של דרום השמורה סגורים כאשר יורדים במקום שלגים – בדרך כלל מנובמבר עד מרץ. שני הכבישים עבירים לקרוואנים לכל אורכם.

מקומות שכדאי לטייל בהם:

בחלק הדרומי של פארק תאודור רוזוולט כדאי לצאת לנסיעה בדרך ההיקפית ולטייל לאורכה. אורכה של נסיעה זו הוא 36 מייל וזמן הנסיעה בה (ללא עצירות) הוא למעלה משעה. לאורך הדרך, המעפילה לגובה והמובילה לנוף יפהפה של בתרונות ניתן לראות ביזונים רבים וכן מכרסמים  (בעיקר Prairie dogs) היוצרים במקום מושבות שהצפיה בהן מרתקת. נקודות שכדאי לעצור בהם במהלך נסיעה הם:
1. הליכה קצרה (הלוך וחזור) במסלול Jones Creek – זהו מסלול קל יחסית ושטוח המוביל לערוץ המוקף בתרונות שיש בו צמחיה יפה (קצת מזכירה את הצמחיה הארצישראלית).
2. תצפיות Bullcort ו-Buck Hill – שתי תצפיות אלה שוכנות באזור גבוה של השמורה ובשתיהן הליכה קצרה (מעט תלולה) מובילה למראה נוף נהדר של מרחבי הבתרונות ושדות העשב שביניהם.3. Badlands Overlook – תצפית יפה נוסף על בתרונות השמורה.
4. מסלול Ridgeline Nature Trail – מסלול הליכה נחמד שמסכים באופן מושלם את כל תצורות הנוף של השמורה. אפשר להוריד חוברת הדרכה למסלול כאן.ראו מפה של החלק הדרומי של פארק תאודור רוזוולט עם סימון הנקודות המתוארות לעיל:מפת האזור הדרומי פארק תאודור רוזוולט

בחלק הצפוני של השמורה יש דרך נופית שאורכה 14 מייל לכל כיוון (כ-30 דקות נסיעה לכל כיוון) הנושקת לקניון נהר הליטל מיזורי (Little Missouri River). צפון השמורה הוא אף מבודד ופראי יותר מדרום השמורה – בחלק זה מבקרים רק 15% מהמבקרים שפוקדים את דרום השמורה (אך כאמור החלק הצפוני של השמורה מעט פחות מרשים נופית מחלקה הדרומי). נוסף על בעלי החיים הנפוצים בדרום השמורה כאן גם יש יותר סיכוי לראות  זאבים, פומות ואיילי קורא. הכביש החודר לשמורה מעפיל לגבוה ולאורכו תצפיות ונקודות התחלה של מסלולי הליכה. בשל הרוחות החזקות באזורים נרחבים לאורך הדרך אין עצים, אלא רק שיחים (בעיקר Sagebrush) ושדות עשב.
אתרים שכדאי לעצור בהם במהלך נסיעה הם:
1. תצפית River Bend Overlook – תצפית נהדרת על פיתולי נהר המיזורי. אל התצפית מוביל מסלול קצרצר. המסלע מסביב צהוב והנוף מזכיר במעט את נופה של שמורת ילוסטון שממערב לכאן.
2. תצפית יפה נוספת על הנהר ועל ערבות העשב המקיפות אותו היא Oxbow Overlook- אך אם הזמן קצר אפשר להסתפק בתצפית הקודמת בלבד.
מי שרוצה לחלץ עצמות ולצאת למסלול הליכה בחלק זה של השמורה יכול לבחור באחד משני המסלולים הקצרים Mo Nature Trail המוביל לגדת הנהר או במסלול Caprock Coulee Nature Trail שהוא מסלול הלוך-חזור המוביל לנוף המצוקים הצבעוניים והבתרונות – ראו חוברת הדרכה למסלול זה כאן (המסלול הראשון קל ואילו השני בדרת קושי בינונית). שני המסלולים מסומנים בצהוב במפה. מי שמטייל עם שני רכבים (או אם רק חלק מחברי הקבוצה רוצים לטייל ברגל ומישהו מוכן לנסוע ולאספם) יכול לצאת למסלול Caprock Coulee המסומן במפה בכחול, בשילוב עם המסלול הירוק. כדאי לעשות את המסלול בירידה ולכן כדאי ללכת משמאל לימין במפה (כלומר להתחיל במסלול הכחול. גם באופציה זו החלק הראשון של המסלול יכלול עליה אבל היא תהיה קצרה יחסית. שאר המסלול יהיה שטוח או בירידה מתונה), אורכו של מסלול זה 6.9 ק"מ.
ראו מידע נוסף על המסלולים כאן:

ראו מפה של החלק הצפוני של השמורה עם סימון הנקודות המתוארות לעיל:מפת האזור הצפוני פארק תאודור רוזוולט

לינה – מלונות וחניוני לילה:

המבקרים בשמורת הטבע טדי רוזוולט יכולים ללון במלונות בעיירה מדורה (Medora) הסמוכה לאזור הדרומי של השמורה (זוהי עיירה קטונטות, נחמדה, שנראית בחלקה כתפאורת מערב פרוע. אם לנים במקום כדאי לברר בנוגע לאירועים בעיירה בעת ביקורכם בה – החל בהופעות בוקרים וברודאו וכלה בפסטיבל בלונים פורחים). מי שלן בחניוני לילה יכול ללון באחד משני חניוני הלילה היפים של השמורה – Cottonwood Campground שבדרום השמורה ו-Juniper Campground שבצפון השמורה (שני החניונים יפים מאוד, מביניהם החניון שבאזור הצפוני של השמורה הוא יפה יותר ומבודד יותר – בעיקר האתרים הקרובים לגדת הנהר, אך אי אפשר להזמין בו מקום מראש. בדרומי אפשר להזמין מקום מראש בחלק מהאתרים).


לקריאת הכתבה באנגלית לחצו כאן

למפה של שמורת תאודור רוזוולט לחצו כאן

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי מרכז ארה"ב

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן


תצפית בשמורת תאודור רוזוולטנוף נהדר על בתרונות ומרחבי אינסופ, מתצפית Buck Hill במחוז הדרומי של שמורת טדי רוזוולט

האוהל שלנו בחניון Cottonwood, עד גדות נהר הליטל מיזורי (Little Missouri River)

דמיינו רכיבה בסוסים כמו קאובוויס בערבות העשב. קיבלנו רכיבה בטור, מוגבלת מאוד מבחינת מה שמותר… לא מומלץ בכלל

ואז הביזונים הופיעו מולינו… הם כאן בעלי הבית האמיתיים וגם הכביש הוא שלהם

בתרונות וערבות עשב במסלול Jones Creek

תצפית על הליטל מיזורי ריבר בחלקה הצפוני של השמורה

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0