ההרים הלבנים של ניו המפשייר

ההרים הלבנים (White Mountains) הם אחת הסיבות העיקריות לנסוע בזכותן לטיול טבע אל צפון מזרח ארצות הברית. הרים אלה, המתפרשים על פני שטח נרחב במרכזה של מדינת ניו המפשייר, הם יעד טיול נהדר – שכולל המון ירק, המון מים, הרבה מאוד מסלולי הליכה, והיצע רב של אטרקציות. הנופים כאן אמנם לא מרהיבים כמו במערב ארה"ב, אבל כן יש כאן (בניגוד לרוב אתרי הטבע האחרים בצפון מזרח) טופוגרפיה חדה יחסית שיוצרת מראות מרשימים.

עונת השנה המומלצת ביותר לטיול אל ההרים הלבנים היא בחודשי הקיץ, בחודשים יוני-אוגוסט, אז כל האטרקציות ופעילויות המים הרבות שאזור זה מציע פעילות. אפשר גם לטייל במקום בחודש מאי – אך יש לקחת בחשבון שחלק מן האטרקציות תהיינה סגורות, ואפשר ומומלץ גם לשקול לטייל בחבל ארץ זה בחודשי הסתיו – גם אז האטרקציות ברובן סגורות, אבל מי צריך אטרקציות כאשר הרי ההרים מאדימים בצבעי שלכת מרהיבים (שיא השלכת חל בתחילת חודש אוקטובר בדרך כלל).

כדאי להקדיש לשהות בהרים הלבנים כשלושה ימי טיול נטו (פלוס מינוס – אפשר קצת יותר ואפשר קצת פחות), במהלכם אפשר לטייל ברגל, לנסוע בדרכי נוסף, לעשות רפינג (קליל או סוער), לצפות בבעלי חיים (איילים, דובים ועוד), לעלות לתצפיות ברכבלים, לשחות באגמים, לעשות טיולי אופניים, והרשימה עוד ארוכה. נקודה נוחה להתמקם בה לימי הטיול הללו היא העיירה נורת' קונווי (North Conway), הממוקמת בצדו המזרחי של הרכס, שלמרות שאינה עיירה ציורית במיוחד, הנה פרקטית מבחינת היצע מקומות הלינה והמסעדות שבה, וכן ממוקמת נוח מבחינת אתרי הטיול (פלוס יש בה אפילו אאוטלט קטן, שכמו בשאר ניו המפשייר – אין בו מסי קנייה).

למידע על מלונות מומלצים בעיירה נורת' קונוואי שבמזרח ההרים הלבנים לחצו כאן

ניו המפשייר הרים

הצעות לפעילות בהרים הלבנים של ניו המפשייר:

– נסיעה בדרך הנופית קנקמגוס (Kancamagus, כביש 112), המתפתלת בלב היער הלאומי של ההרים הלבנים (White Mountains National Forest). כביש זה נחשב לאחת הדרכים הנופיות היפות בארה"ב, ולבטח המרשימה ביותר ב'הרים הלבנים'. לכל אורך הדרך יש יערות עבותים, נהרות, אגמים, תצפיות למרחקים וכמובן המון מסלולי הליכה. כטבען של דרכים החוצות רכסי הרים, גם כביש זה הדרך מעפיל לכמה מעברי הרים שהגבוה מביניהם, 'מעבר ההרים קנקמגוס' שוכן בגובה של כ-900 מ' מעל פני הים. ממעבר הרים זה משתפל הכביש לעמק המיושב ממזרח להרים, שבו שוכנת העיירה נורת' קונווי. במהלך ההעפלה למעבר ההרים, הצמחייה משתנה והעצים הופכים נמוכים יותר ודלילים יותר. ביום בהיר, ממרומי מעבר ההרים, החשוף כמעט לחלוטין מצמחייה, נשקף מבט פנורמי על מדינת ניו המפשייר ועל מרחבי צפון מזרח ארה"ב.

– ביקור בקניון לוסט ריבר (Lost River Gorge), קניון צר של הנהר שנחרץ על ידי קרחונים אשר לפני שנים רבות כיסו את רכס ההרים. במקומות מסוימים לאורך הערוץ הנהר אף נעלם תחת סלעים ענקיים שגרס הקרח ודרדרם מפסגות ההרים. באתר זה כמה מסלולי הליכה (שאורכם הכולל עד שעה) על טיילת עץ הנושקת לנהר רב העוצמה וכן כמה מערות וכוכים שיצרו המים בזרימתם, מהנה מאוד למטיילים עם ילדים.

– ביקור בקניון פלום (Flume Gorge) שבשמורת המדינה פרנקוניה נוץ' (Franconia Notch State Park) בו זורם נהר הפמיגוואסט (Pemigewasset River). את האזור הצר והיפה ביותר של הקניון מקיפה שמורת הטבע פרנקוניה נוץ', המשתרעת משני צדי כביש I-93. קניון פלום הוא קטע זרימה עמוק, תלול וצר של אחד מערוצי הנהר, שרוחבו פחות מעשרה מטרים וגובהו מעל שלושים מטרים. אורך מסלול ההליכה בקניון הוא עד שלושה ק"מ (עד 1.5 ק"מ לכל כיוון, אפשר גם ללכת פחות), במרכז המידע לתיירים שבנקודת ההתחלה של המסלול ניתן לקבל מפות של השמורה ומידע נוסף על מסלולי ההליכה באזור.

– ביקור באתר הסקי לון (Loon Mountain Resort) אפשר לעלות כאן על רכבל המעפיל לתצפית מרהיבה על האזור מגובה של 930 מ' (למעלה אפשר לצאת למסלול הליכה המוביל למערות בסלעים שנחרצו על ידי תנועת קרחונים, Glacial Caves. יש למעלה גם מגדל תצפית, מגרש משחקים, בית קפה ועוד). באתר הסקי יש גם פארק חבלים ואומגות, קיר טיפוס, טרמפולינות ועוד. באתר הסקי ניתן גם לשכור אופניים ולצאת לטיול נהדר בן כמה שעות בשביל אופניים המתחיל בשמורת המדינה פרנקוניה נוץ' ומוביל חזרה דרומה לאתר הסקי לון. לפני היציאה לטיול יקפיצו אתכם מטעם סוכנות האופניים לנקודות ההתחלה של המסלול. רוב המסלול הוא בירידה, והתוואי על פי רוב נוח לרכיבה.

– רחצה באגם אקו (Echo Lake) הושכן בשמורת המדינה אגם אקו (Echo Lake State Park), הממוקמת בקרבת העיירה נורת' קונוויי, בצדו המזרחי של הרכס (שימו לב, יש עוד אגם ששמו אקו – בצד המערבי של הרכס). ביום יפה וחמים הרחצה במימיו של אגם זה, המוקף מצוקים, והמנוחה על החוף החולי שלו, הם בילוי מהנה. סביב האגם שולחנות פיקניק, ומסלול הליכה מקיף את חופיו. האגם קטן דיו כדי לשחות מקצהו האחד אל קצהו השני.

– נסיעה לפסגת מצוק הגרניט קת'דרל לדג' (Cathedral Ledge) החולש על אגם אקו והשוכן בשטחה של שמורת אגם אקו. ניתן להגיע אל פסגת המצוק בכביש פתלתל שאורכו כשני ק"מ (לא מתאים לקרוואנים). בקצה הדרך יש מגרש חניה, והליכה קצרה ממנו מובילה אל נקודת תצפית נהדרת, בעיקר ביום בהיר כאשר פסגות הרכס נראות למרחקים וכן בחודשי הסתיו, כאשר היערות נצבעים בצבעי שלכת. על המצוק אפשר לראות את טבעות הברזל שאליהן נקשרים מטפסי ההרים שמגיעים לכאן בקיץ כדי להעפיל לפסגתו.

– טיול קצר ברגל אל בריכות ואשדות דיאנה'ס בת'ס (Diana's Baths) הממוקמים באחד הערוצים של נהר סאקו. מסלול קצר ונחמד שאורכו כק"מ אחד מוביל אל האשדות ואל פינת חמד בערוץ הנהר. נקודת ההתחלה של המסלול ממוקמת מצפון לקת'דרל לדג'.

– העפלה ברכב בדרך נופית המובילה להר וושינגטון (Mount Washington Auto Road). דרך זו מעפילה לאורך כשמונה מייל בתלילות לפסגת ההר שגובהה 1,917 מ' מעל פני הים. הכביש עלול להיסגר בכל עונות השנה בעת מזג אוויר קיצוני; יש ימים בודדים שבהם הכביש נסגר לרכבים פרטיים ופתוח רק לנסיעות אופניים או אופנועים, לפני הגעתכם למקום, רצוי לוודא שהכביש פתוח. מי שרוצה לחלץ עצמות ולצאת לטיול ברגל על שיפולי ההר יכול להחנות את הרכב לצד הכביש כ-6.5 מייל מנקודת ההתחלה של הדרך המובילה להר ולטייל במסלול Alpine Garden, שבחודש יוני נצבע בגווני פריחתם של צמחים האופייניים לטונדרות אלפיניות (יש להתחיל ללכת במסלול Huntington Ravine ולאחר כחצי ק"מ לפנות ממנו שמאלה אל מסלול Alpine Garden , שבו ניתן ללכת כ-1.5 ק"מ נוספים לכל כיוון). למידע נוסף על הר וושינגטון לחצו כאן.

– עלייה ברכבת על הר וושינגטון (Mount Washington),פעילות נחמדה למטיילים עם ילדים קטנים. הרכבת דוחפת קרון בעלייה התלולה אל פסגת ההר הגבוה ביותר מבין הרי צפון מזרח ארה"ב. תחנת המוצא של הרכבת ממוקמת לא רחוק מנקודת היישוב ברטון וודס (Bretton Woods). הנסיעה ברכבת הלוך חזור להר ועצירה בפסגתו אורכת כשלוש שעות (זו פעילות מעט ארוכה וחלק מן המטיילים עלולים להרגיש שהיא ארוכה מדי עבורם). כדאי להזמין כרטיסים מראש.

– נסיעה בדרך נוף בכביש 302 וטיולים ברגל לאורכו. כביש זה מתפתל בקרופורד נוץ' (Crawford Notch) והנסיעה בו מרשימה במיוחד בחודשי הסתיו, אז מפציעים לאורכה צבעי השלכת. הדרך חוצה את שמורת המדינה קרופורד נוץ' (Crawford Notch State Park) שבה יש היצע רב במיוחד של מסלולי הליכה יפים.

– טיול ברגל אל מפל גלן אליס (Glen Ellis Falls) אורך המסלול המוביל לבסיס המפל, שגובהו כ-20 מ', הוא כק"מ אחד. מגרש החניה ממוקם סמוך לכביש 16, כ-11 מייל מצפון לצומת הכבישים 16 ו-302. התחלת ההליכה היא במעבר מתחת לכביש, ולאחריו יש ללכת מעט לאורך מצוק הנהר עד למפל. את המפל, הזורם בתחילת הקיץ בעוצמה רבה, יצר בהתחתרותו נהר אליס (Ellis River), שזרימתו מתחילה בפסגת הר וושינגטון.

שיט רגוע (עצמי) בקיאק, בקאנו או באבובים בנהר סאקו (Saco River) הזורם בעמק שממזרח להרים הלבנים, היא חוויה נהדרת. זהו אחד הבילויים המומלצים ביותר למטיילים הפוקדים את האזור בימי קיץ חמימים. מומלץ במיוחד שיט האבובים (Tubing). כדאי להזמין לפעילות זו מקום מראש; רוב החברות מספקות הסעה בכיוון אחד, מנקודת הסיום של השיט חזרה אל נקודת ההתחלה; אפשר גם לצאת לסיורים מודרכים באזור (במקום שיט עצמי); יש גם קטעי שיט בנהר המתאימים לילדים קטנים; פעילות זו מתקיימת בדרך כלל בחודשים יולי ואוגוסט בלבד. אין הרבה היצע של סיורי רפטינג ממש גועשים בהרים הלבנים אבל מי שמחפש משהו מעט יותר סוער יכול לבדוק את הסיורים שמציעה החברה הזו.

– פעילות באתר הסקי הר קרנמור (Cranmore Mountain) הממוקם קרוב לעיירה נורת' קונוויי, יש פארק חבלים ואומגות עם מסלולים בדרגות קושי שונות. בנוסף יש באתר פעילויות כמו מגלשות אלפיניות, גלישה על אבובים, טרמפולינות ורכבל.

– פעילות באתר הסקי אטיטאש (Attitash Mountain Resort) שמצפון לנורת' קונוויי, שם יש בקיץ מגלשות אלפיניות, מגלשות מים, טרמפולינות, אומגות, קיר טיפוס ורכבל המעפיל לתצפית. אפשר גם לצאת במקום לטיול אופניים.

– נסיעה אל מפלי ג'קסון (Jackson Falls) שלמרות שמם אינם מפלים של ממש אלא אשדות שביניהם מסתתרות בריכות רחצה טבעיות, מקום נחמד לרחצה או לפיקניק. המפלים ממוקמים בקרבת העיירה ג'קסון (Jackson).

– רכבל אל פסגת הר ווילדקט (Mount Wildcat) הממוקם לא רחוק מהכביש המוביל להר וושינגטון, מוביל אל נופים נהדרים.

– טיפוס על הר וושינגטון כולל עלייה ברגל של כ-1,300 מ' אל פסגת הר וושינגטון. מסלול זה מיועד לחסונים מטיבי לכת בלבד. השביל המומלץ ביותר להעפלה להר, ששמו טקרמן ראווין (Tuckerman Ravine Trail), מתחיל סמוך למרכז המבקרים פינקהם נוץ' ואורכו כ-14- ק"מ (כשבעה ק"מ לכל כיוון). החלק הראשון של השביל מתון, ואילו החלק השני כולל עלייה מפרכת. מומלץ לרדת מן ההר בשביל לאיון הד (Lion Head), המוביל אף הוא למרכז המבקרים. לפני היציאה לדרך כדאי מאוד להתעדכן במרכז המבקרים בנוגע למזג האוויר השורר בהר. יש להצטייד בלבוש חם ובהרבה מים.

למידע על מלונות מומלצים בעיירה נורת' קונוואי שבמזרח ההרים הלבנים לחצו כאן

אשדות דיאנה ניו המפשייראשדות דיאנה, מפלונים בנהר הסאקו


למידע נוסף על אתרים בצפון מזרח ארה"ב לחצו כאן.

למידע מפורט נוסף על הפעילויות המתוארות לעיל (כולל דרכי הגעה, שעות פתיחה, מחירים ועוד), וכן להצעות לפעילויות נוספות – הן על אטרקציות וסיורים, והן על מסלולי הליכה בהרים הלבנים, פנו למסלול הכחול בספר ארה"ב צפון מזרח מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0