אלף האיים

לפני שנים רבות הכינה אשת דייג מקומי רוטב לסלט עבור בעלה, שהיה מדריך דיג, ועבור לקוחותיו ששבו ממסעות דיג במי נהר הסאן לורן. המתכון לרוטב, שהוכן מרסק עגבניות ומיונז, עבר ידיים רבות ובסופו של דבר הגיע לג'ורג' בולט, הבעלים של מלון וולדרף אסטוריה, שבאותה עת בנה באחד מאיי הנהר טירת פאר עבור אשתו. בולט ביקש מהשף הראשי שלו שיוסיף את הרוטב, שזכה לכינוי 'רוטב אלף האיים' לתפריט במסעדות המלון… והשאר כבר היסטוריה.

אלף האייםמבט על על אלפי האיים המיוערים

אלף האיים (Thousand Islands) הוא שמו של ארכיפלג בחלק הדרומי של נהר הסאן לורן (Saint Lawrence River), מצפון מזרח לאגם אונטריו (Lake Ontario), באזור בו יש התרחבות של הנהר. נהר זה מקשר בין אגם אונטריו לאוקיינוס האטלנטי, וכיוון זרימתו של הוא מדרום מערב לצפון מזרח. הנהר מנקז את חמשת ה'אגמים הגדולים' שהם גוף המים המתוקים הגדול בעולם. בחלק מנתיב זרימתו מהווה הסאן לורן גבול גיאוגרפי בין מחוז אונטריו, קנדה, למדינת ניו יורק, ארה"ב. גודלו של אגן הניקוז של נהר זה הוא 1,344,200 קמ"ר (פי למעלה מחמישים משטחה של מדינת ישראל).

למרות הכינוי 'אלף', לפי ההערכות יש באזור ארכפילג זה קרוב לאלפיים איים, כאשר אי מוגדר בחבל ארץ זה כמקום שהוא מעל לגובה פני המים במשך כל חודשי השנה ובשטחו צומח לפחות עץ אחד. חלק מהאיים אינם מיושבים ומהווים מקום קינון לעופות מים וחלקם מיושבים ובשטחם בית אחד בודד או כמה בתים ציוריים מעוררי קנאה. לכל בית מזח פרטי וכמובן כמה וכמה סירות העוגנות בפתחו (רבים מהבתים אינם מחוברים לרשת החשמל).

בית קטן על אי בודד

הדרך המקובלת לתור את אלף האיים היא דרך המים בסיורים מודרכים. יש לציין שסיורים אלה הינם ממוסחרים למדי, לא מאוד מלהיבים (למרות שחבל הארץ עצמו ציורי בהחלט), ולכן רמת הכדאיות של לצאת אליהם מוגבלת (קראו עוד על חוות הדעת האישית שלי על אלף האיים כאן).

רוב ההפלגות חולפות ליד טירת בולט (Boldt Castle), שהוקמה בתחילת המאה ה-20 על ידי המלונאי הניו יורקי, ג'ורג' בולט (George Boldt), עבור אשתו האהובה, שנפטרה לפני השלמת הבנייה. בסוף שנות ה-70 שוקמה הטירה, והיא מהווה מוקד משיכה לתיירים רבים (חלק מההפלגות עוצרות בטירה וחלק לא, לא חייבים לבחור בסיור העוצר בטירה, אך אם בכל זאת בוחרים בו, יש להצטייד בדרכון ובוויזה לארה"ב במידה ושטים למקום מקנדה, שכן הטירה שוכנת בשטח ארה"ב). כדאי להזמין מקומות לשיט מראש.

בקנדה – המקומות המומלצים ביותר לצאת מהם לשיט אל אלף האיים הם העיירה רוקפורט (Rockport, בחברה הזו) הממוקמת כשלוש שעות נסיעה מטורונטו, והעיירה גננוק (Gananoque, בחברה הזו) הממוקמת כ-20 ק"מ ממזרח לרוקפורט.

לפירוט מקומות לינה סמוך לאלף האיים בצד הקנדי לחצו כאן.

בארצות הברית – המקומות המומלצים ביותר לצאת מהם לשיט אל אלף האיים הם העיירות אלכסנדריה (Alexandria Bay, בחברה הזו) ביי וקלייטון (Clayton, בחברה הזו). אפשר גם לצאת מעיירות אלה לשיט עצמי שאינו בסיור מודרך דרך החברה הזו והזו.

סיור מודרך מושט באלף האיים

ראו מידע על מקומות לינה סמוך לאלף האיים בצד האמריקני כאן וכאן.

ראו מיקום אלף האיים במפה להלן:


למידע נוסף על אתרים במזרח קנדה לחצו כאן. למידע נוסף על אתרים בצפון מזרח ארה"ב לחצו כאן.

למידע נוסף על אלף האיים, וכן להצעות מפורטות למסלולים נהדרים בחבל ארץ יפהפה זה, פנו לספר קנדה מזרח מסלולים או לספר ארה"ב צפון מזרח מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0