אתרי טיול במערב דרום דקוטה

ראו מפה של אתרי טיול עיקריים מערב מדינת דרום דקוטה – בצהוב שמורת הטבע הלאומית בדלנדס עליה ניתן לקרוא כאן, בשחור שמורת ווינד קייב, בירוק הבלק הילס, בכחול שמורת המדינה קסטר פארק, בוורוד הר ראשמור, באדום שמורת המדינה בייר ביוט:

ראו להלן את פירוט האתרים בחבל ארץ זה (בביקור בחבל ארץ זה ניתן ללון בעיירות רפיד סיטי או קיסטון):

1

העיירה הוט ספינגס (Hot Springs, ממוקמת סמוך לשמורת ווינד קייב – מדרום לה) – עיירה נחמדה בסגנון המערב הפרוע עם רחוב ראשי שנראה כלקוח מסט של סרט בוקרים. יש במקום כמה מלונות נחמדים, מסעדות, חנויות מזכרות וכן בריכת שחיה עם פארק מים מקורה (שמימיו מוזנים על ידי מי מעיינות חמים). יש בעיירה גם מוזיאון מאובני ממוטות נחמד.

2

שמורת הטבע הלאומית ווינד קייב (Wind Cave National Park) היא פארק לאומי קטן השוכן במרחק נסיעה קצר משמורת בדלנדס. זוהי שמורת הטבע הראשונה בעולם שהיא שמורה שבמרכזה מערה. יש במקום מערכת מערות שאורכה מעל 200 ק"מ. למערה יש פתח ממנו יוצאת רוח חזקה ומכאן שמה. אל המערה אפשר להיכנס רק בסיור מודרך (הירידה למערה היא במעלית). למרות היחודיות שלה – מערה זו אינה מאוד מרשימה (אין בה כמעט נטיפים למשל) ואפשר לוותר על הביקור בה אם זמנכם קצר (יש במקום בשמורה חניון לילה נחמד). נוסף על המנהרה יש בשמורה שטחים פתוחים בהם ניתן לראות עדרי ביזונים. בקרבת מקום שוכן המונומנט הלאומי מערת ג'וול (Jewel Cave National Monument) שבו שוכנת המערה השלישית באורכה בעולם (מעל 320 ק"מ).הכניסה לשמורת ווינד קייב

3

שמורת המדינת קסטר (Custer State Park) השוכנת בבהרי הבלק הילס. נוסף על צפייה בבעלי חיים ודרכי נוף מרשימות (ראו מידע בהמשך), יש במקום גם אגמים יפים (ולצידם חניוני לילה) בהם אפשר לשוט, לדוג ולהתרחץ. יש בשמורה גם דרך נופית ששמה Wildlife Loop Road. אורכה של דרך זו הוא כ-18 מייל (כדאי להקדיש לנסיעה בה כשעה) ובמהלך נסיעה בה אפשר לראות ביזונים, אנטילופות אמריקניות, איילים, קויונטים, נובחניות ועוד (קראו עוד על בעלי חיים אלה במגדיר בעלי החיים שלנו). דרך נופית מרשימה נוספת בשטחה של השמורה היא הדרך נידלס (Needles Hwy), שהיא למעשה חלק מכביש 87 בקטע שכולל פיתולים רבים, מצוקים, צריחי סלע מחודדים ותצפיות יפות במיוחד (אל תפספסו את התצפיות Needles Eye ו-Cathedral Spires – יש במקום גם מסלול הליכה), ראו מפה של השמורה – נסיעת התצפית בבעלי חיים מסומנת בצהוב, דרך נידלס בסגול (סמוך לדרך נידלס שוכן אגם יפה במיוחד ששמו Sylvan Lake מסומן באדום – אפשר לשכור במקום קיאקים):

מתרחצים באחד מאגמי שמורת קסטר

4

הבלק הילס (Black Hills) הם רכס הרים קטן שמתרומם בתלילות מעל למישורים של מדינת דרום דקוטה (מצפון לווינד קייב ומדרום להר ראשמור. ממערב לשמורת בדלנדס). ברכס זה יש כמה דרכי נוף מומלצות כמו למשל: כביש Iron Mountain Road (כביש 16A) המוביל להר הרשמור והמסומן בכחול במפה (הנסיעה מרשימה יותר אם נוסעים בה צפונה. כדאי לעצור בתצפית Norbeck Overlook). אפשר לאחד נסיעה בדרך הזו עם נסיעה בדרך נידלס (המתוארת בסעיף של פארק קסטר לעיל) לנסיעה מרשימה ששמה Peter Norbeck Scenic Byway המסומנת בצהוב במפה למטה (לאורך חלק מהדרכים יש מנהרות חצובות בסלע – חלקן לא מתאימות לקרוואנים ארוכים).

הנוף מנקודת התצפית Norbeck Overlook

דרך נוף מומלצת נוספת בחלקם הצפוני של הבלק הילס היא הדרך החולפת בקניון ספירפיש (Spearfish Canyon Scenic Byway). נוסף על הנוף היפהפה יש לאורך דרך זו גם מפלים יפים כמו למשל מפלי ברידלוויל (Bridal Veil Falls) ומפלי ספירפיש (Spearfish Falls). הנסיעה יפה בעיקר בחודשי הסתיו אז השלכת במקום מרהיבה (אתר טיול נהדר באזור זה הוא: Devil’s Bathtub). למידע נוסף לחצו כאן. ראו מיקום הדרך (מסומנת בצהוב), אם מגיעים לאזור כדאי לעצור לביקור קצר בעיירת המערב הפרוע דדווד (Deadwood):

5

הר ראשמור (Mount Rushmore National Memorial) על צלע הר מסותתים כאן באבן הדיוקנאות של ארבעה מנשיאי ארה"ב – ג'ורג' וושינגטון, תומס ג'פרסון, תאודור רוזוולט ואברהם לינקולן. הליכה קצרה ממגרש החניה מובילה אל שדרת דגלים שבקצה שלה תצפית על צלע ההר. יש במקום גם מרכז מבקרים ומוזיאון. אפשר לצאת למסלול הליכה המעפיל מעט על צלע ההר והמתקרב לראשי הנשיאים. כיאה לאייקון אמריקני האזור כולו תיירותי מאוד, וגם בסביבתו יש ריכוז רב של אטרקציות, שלא אופיניות לאזור שהוא כזה 'חור' במערב התיכון של ארה"ב – כגון חיפוש זהב, ספארי (Bear Country USA), גן חיות של זוחלים (Reptile Gardens) ועוד.הר ראשמור

הר ראשמור

6

המונומנט קרייזי הורס (Crazy Horse Memorial) הוא צלע הר בו מוסתת במשך שנים רבות (העבודה במקום טרם הסתיימה) אינדיאני על סוס. יש במקום סיורים וכן הרצאות על התרבות וההיסטוריה האינדיאנית (אך המקום מעט ממוסחר).

7

שמורת המדינה בייר ביוט (Bear Butte State Park) הממוקמת מצפון לעיירה רפיד סיטי כוללת גבעה מיוחדים במינה המתנשאת מעל למישורי העשב, שנראה כמו המקום בו צולם הסרט מפגשים מהסוג השלישי (למרות שהסרט צולם למעשה באתר אחר, דומה, לא מאוד רחוק אף הוא משמורת בדלנדס, במדינת וויאומינג ששמו Devils Tower National Monument). זהו אתר קדוש לאינדיאנים. יש במקום גם חניון לילה יפה, אגם וכן מסלולי הליכה.

בייר ביוט


לקריאת הכתבה באנגלית לחצו כאן

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

8% הנחה

על השכרות רכב לארה"ב ולקנדה

דרך חברת אופרן

לחצו כאן להזמנה