מגדיר בעלי החיים של שמורת אברגליידס

שטחה של שמורת הטבע הלאומית אברגליידס הוא כ-6,200 קמ”ר, שהם כרבע משטחה של מדינת ישראל לערך. זוהי שמורת הטבע הלאומית השלישית בגודלה בארה”ב (למעט אלסקה) – לאחר ילוסטון ו'עמק המוות', והאזור הפראי הגדול ביותר ממזרח לנהר המיסיסיפי. לא בכדי מאכלסות הביצות של שמורה זו מגוון רב במיוחד של בעלי חיים, שמידע על חלקם תוכלו לקרוא במגדיר בעלי החיים המקוצר שלהלן:

אליגטור: האליגטור האמריקני (American alligator, ובשמו המדעי Alligator mississippiensis) נפוץ בכל מרחבי דרום מזרח ארה”ב. שמורת הטבע הלאומית אברגליידס שוכנת בקצה הדרומי ביותר של אזור התפוצה של האליגטור. אורכו הממוצע של זוחל זה, שצבעו חום כהה, אפור, שחור או ירוק זית, הוא כשלושה מ’ ויש פרטים שאורכם מגיע לכחמישה מ’. אליגטורים חיים בעיקר בקרבת מקווי מים מתוקים, אולם לעתים ניתן לראותם שוחים גם במי ים. הם ניזונים מכל הנמצא – דגים, יונקים קטנים, צבים ציפורים ועוד. מעצם היותם זוחלים, האליגטורים בעלי ‘דם קר’. טמפרטורת הגוף שלהם אינה קבועה ומושפעת מהטמפרטורה החיצונית. לפיכך בטמפרטורה של מתחת ל-20 מעלות צלזיוס הם בדרך כלל אינם פעילים. את ביציהן מטילות נקבות האליגטור בקנים מעל קו המים. במקרה שהקנים מוצפים למשך יותר מ-12 שעות, העוברים בביצים בדרך כלל אינם שורדים. לאחר הטלת הביצים הנקבות נשארות סמוך לקן ומגינות עליו. הביצים בוקעות כחודשיים לאחר הטלתן. לטמפרטורה שבה מתפתחים העוברים יש השפעה על מין האליגטור שיבקע מהביצה. בטמפרטורות גבוהות יבקעו מהביצים בעיקר זכרים, ואילו בטמפרטורות נמוכות יבקעו בעיקר נקבות. לפני בקיעת הביצים פותחת האם את הקן. בהמשך, היא נושאת בפיה את הצעירים שזה עתה בקעו אל המים. הצעירים נשארים בדרך כלל קרוב לאמם במשך כשנה ואף יותר וזו מגינה עליהם מפני טורפים.

קרוקודיל: הקרוקודיל האמריקני (American crocodile, ובשמו המדעי Crocodylus acutus) חי לאורך חופי קובה, ג’מייקה, מקסיקו, ונצואלה ואקוודור. אזור דרום שמורת הטבע הלאומית אברגליידס הוא גבול התפוצה הצפוני של הקרוקודיל. אזור זה הוא גם גבול התפוצה הדרומי של האליגטור ועל כן זהו המקום היחידי שבית הגידול של שני מיני זוחלים מרשימים אלה חופף. ראשו של הקרוקודיל מחודד מזה של האליגטור, וזוהי אחת הדרכים הטובות להבדיל ביניהם. בנוסף לכך, גוון עורו של הקרוקודיל בדרך כלל בהיר מגוון עורו של האליגטור והוא בדרך כלל גם גדול מן האליגטור (הקרוקודיל יכול להגיע לאורך של מעל שישה מ’). שלא כמו האליגטור שחי בדרך כלל רק במקווי מים מתוקים, הקרוקודיל בדרך כלל חי באזורי מי ים מלוחים. לקרוקודיל בוגר אין אויבים טבעיים זולת בני אדם, אולם צאצאיו פגיעים מאוד ונטרפים על ידי דביבונים ועופות. אבדן בית גידולו והפגיעה בו על ידי פיתוח יתר, פוגעים קשות בבעל חיים זה, אם כי בשנים האחרונות נצפתה התאוששות באוכלוסיית הקרוקודיל והוא הוצא מרשימת המינים הנמצאים בסכנת הכחדה.

פנתר: בשמורת הטבע הלאומית אברגליידס אוכלוסייה של כמה עשרות פנתרים (Florida panther, ובשמו המדעי Puma concolor coryi) תת המין החי כיום ברחבי מדינת פלורידה חלש בעבר על פני כל דרום מזרח ארה”ב, אולם הפיתוח הגובר גרם להצטמצמות בית גידולו, שהיום מתרכז בדרום מדינת פלורידה בלבד, ובו חיים לפי ההערכות כמה עשרות פריטים של תת מין זה. גורם התמותה העיקרי של הפנתר הוא תאונות דרכים, ועל כן מוצבים ברחבי השמורה תמרורי אזהרה במקומות שבהם יש סיכוי להיתקל בו.

דוב שחור: הדוב השחור של מדינת פלורידה (Black bear, ובשמו המדעי Ursus americanus floridanus) הוא תת מין של הדוב השחור האמריקני. בעל חיים זה הוא היונק הגדול ביותר בפלורידה, ועל פי ההערכות יש כיום כ-2,000 דובים שחורים ברחבי המדינה, חלקם חיים בשמורת הטבע הלאומית אברגליידס ובשמורת ביג סיפרס הנושקת לה. הפגיעה בבית הגידול של הדוב השחור של פלורידה מעמידה אותו בסכנת הכחדה.

אייל: האייל לבן הזנב (White-tailed deer, ובשמו המדעי Odocoileus virginianus) נקרא כך על שום זנבו הלבן. בעל חיים זה, שלו תתי מין רבים, נפוץ ברוב מדינות ארה”ב (למעט כמה מדינות במערב). במדינת פלורידה חיים שלושה תתי מין של האייל לבן הזנב, אחד מהם נפוץ רק באיי קיז, ואילו השניים האחרים נפוצים בשאר שטחה של המדינה.

ארמדיל: הארמדיל (Nine-banded armadillo, ובשמו המדעי Dasypus novemcinctus) הוא ללא ספק מבעלי החיים המוזרים ביותר החיים בדרום מזרח ארה”ב בכלל ובפלורידה בפרט. הארמדיל, הנפוץ גם במרחבי מרכז ודרום אמריקה, ניזון מנמלים ומחסרי חוליות קטנים, ולגופו שריון המגן עליו מפני טורפים. בזכות שריונו כמעט ואין לו אויבים טבעיים. משקלו של הארמדיל הוא 10-5 ק”ג ואורכו, כולל הזנב, יכול להגיע למטר וחצי. הארמדיל בדרך כלל חי לבדו ופעיל בעיקר בשעות בין ערביים. בשעות היום הוא מסתתר במחילות. לכל ארמדיל טריטוריה משל עצמו. הוא חופר בה כמה מחילות ומסמן אותה באמצעות בלוטות הריח שלגופו. עונת הרבייה של הארמדיל חלה בחודשי הקיץ. ההיריון נמשך ארבעה חודשים ובסופו ממליטה הנקבה בדרך כלל ארבעה צאצאים (המתפתחים מאותה הביצית ועל כן זהים מבחינה גנטית). הצאצאים יונקים במשך שלושה חודשים, ולאחר חצי שנה עוזבים את אמם. נקבת הארמדיל יכולה להעמיד במהלך חייה מעל 50 צאצאים, ובכך היא תורמת לקצב הריבוי המהיר יחסית של המין וליכולתו להתמודד עם הפגיעה בבית הגידול שלו, עם העובדה שהוא ניצוד בשל בשרו ועם הפגיעות התכופות בו בתאונות דרכים.

דולפין: מין הדולפין (Common bottlenosed dolphin, ובשמו המדעי Tursiops truncates) הנפוץ לאורך חופיה של מדינת פלורידה בכלל ובשמורת הטבע הלאומית אברגליידס בפרט אופייני למי ים ממוזגים וטרופיים. בעל חיים זה חי בדרך כלל בלהקות המונות 30-10 פרטים (אך לעתים ניתן למצוא גם להקות המונות מאות פרטים) וניזון מדגים ומחסרי חוליות ימיים. כדי לאתר את טורפו, הוא משתמש ב’אקולוקציה’ (Echolocation), השמעת קולות נקישה שהחזרתם מלמדת על מיקום הטרף. על פי הערכות אורך חייו של דולפין ממין זה הוא 50-30 שנה. המקום הטוב ביותר בשמורת אברגליידס לצפייה בדולפינים הוא אזור ‘עשרת אלפים האיים’ (Ten Thousand Islands). שיט בסירה בין האיים מזמן מפגשים מרגשים עם בעל חיים נהדר זה.

פרת ים: פרת הים (West Indian manatee, ובשמה המדעי Trichechus manatus) היא בעל חיים צמחוני המבלה את רוב זמנה באכילת עשב ים. מדי כמה דקות עולה פרת הים מעל לפני המים כדי לנשום ולאחר מכן צוללת שוב לקרקעית, שם מצוי מזונה. על פי ההערכות יש כיום ברחבי פלורידה כ-2,000 פרות ים בלבד. הגורמים העיקריים הפוגעים בבעל חיים אצילי זה, הנמצא בסכנת הכחדה, הם: פגיעה בבית גידולו, התמעטות מקורות המזון שלו והתנגשויות עם כלי שיט. גופן של כ-80% מפרות הים של פלורידה מצולק עקב מפגש עם סירות.

עיט ים קירח: עיט הים הקירח (Bald Eagle, ובשמו המדעי Haliaeetus leucocephalus), הסמל הלאומי של ארצות הברית, ניזון מדגים, מיונקים קטנים ואף מציפורים אחרות, ועל פי ההערכות הוא יכול להבחין בטורפו ממרחק של כק”מ. שמו – קירח (Bald) – ניתן לו בטעות. מקור השם בשיבוש המילה האנגלית העתיקה Balde, שפירושה לבן, על שום ראשו הלבן (שאינו קירח כלל). לאחר שבמשך שנים רבות פחתה עד מאוד אוכלוסיית עיט הים ברחבי ארה”ב, כיום היא במגמת התאוששות והודות לכך ניתן לצפות בעוף זה במדינות רבות בצפון מערב ארה”ב ובמדינת פלורידה שבדרום מזרח ארה”ב. במהלך הטיול במדינת פלורידה ניתן להבחין לעתים בקנים גדולים של עוף זה על צמרות העצים, בדרך כלל בקרבת מקווי מים. עיט הים הקירח של פלורידה מטיל את ביציו בעונה שבין החודשים אוקטובר עד אפריל. לאחר כחודש בוקע הגוזל.

שלך: השלך (Osprey, ובשמו המדעי Pandion haliaetus) הוא אחד העופות הדורסים הנצפים ביותר במדינת פלורידה ומהמרשימים שביניהם. בעל חיים זה, שמוטת כנפיו מגיעה לשני מ’, ניזון מדגים, מנחשים ומיונקים קטנים. כאשר השלך מאתר את טורפו הוא מכנס את כנפיו, צולל אליו במהירות רבה ותופס אותו בטפריו. בסוף שנות ה-70 עמד השלך על סף כליה בעקבות רגישותו לכימיקלים, שמקורם היה במדביר החרקים DDT שנספג בדגים, מקור מזונו. חומרי הרעל פגעו בספיגת הסידן של השלך ועקב כך הוא הטיל ביצים עם קליפה דקה מדי, שנשברה בקלות. למרבה המזל, בעקבות הגבלת השימוש בחומר רעל זה, התאוששה אוכלוסיית השלכים, וכיום ניתן לצפות בהם במקומות רבים ברחבי המדינה.

'מינים פולשים' – פיתון בורמזי: אחד מגורמי ההכחדה המסוכנים ביותר לבעלי חיים בעת המודרנית – זה שבשנים האחרונות פקד כמעט כל מקום על פני כדור הארץ ועלול לגרום להכחדת מינים רבים – הוא התפשטות ‘מינים פולשים’. במדינת פלורידה משגשגת בשנים האחרונות אוכלוסייה של נחשי פיתון ענקיים (Burmese python, מהמין Python molurus bivittatus) שמקורם בנחשים ששוחררו לטבע על ידי אנשים שגידלו אותם באקווריומים בבתיהם (ויום אחד פשוט נמאס להם לגדלם…). לפיתון אין בפלורידה אויבים טבעיים והוא מתחרה במינים מקומיים (כמו האליגטורים והקרוקודיל) על בית גידול ועל מקורות מזון. זהו נחש חנק גדול, והחשש הוא שאם יתפשט ויתרבה, הוא יהווה סכנה לא רק לבעלי חיים, אלא גם לבני אדם. כעת נעשים ברחבי המדינה ניסיונות רבים למגר את התפשטותו של נחש זה, אולם רוב האנשים העוסקים בנושא מודעים לכך שהסיכויים להיפטר מפגע זה קלושים. נוכחותו של נחש החנק הגדול הזה, שיכול לאכול בעל חיים גדול כאייל לארוחת ערב, ברחבי מדינת פלורידה הוא כנראה עובדת חיים שאין כרגע מה לעשות נגדה.

ראו מפת מיקום הפארק הלאומי אברגליידס:


להמלצה על מלונות בעיירות הומסטד ופלורידה סיטי (ממזרח לשמורת אברגליידס) לחצו כאן

להמלצה על מלונות בעיירה אברגליידס סיטי (ממערב לשמורת אברגליידס) לחצו כאן


למדריך מפורט על שמורת האברגליידס לחצו כאן

למידע נוסף על בעלי חיים בארצות הברית ובקנדה לחצו כאן

למפה של שמורת האברגליידס לחצו כאן

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי דרום מזרח ארה"ב

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן


למידע מפורט נוסף שמורת האברגליידס ולהצעות למסלולים וטיולים בשמורה פנו לספר פלורידה מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0