פארק פינאקלס – השמורה החדשה של קליפורניה

שמורת הטבע הלאומית פינאקלס (Pinnacles National Park) ממוקמת במרכז קליפורניה כ-60 ק”מ מהאוקיינוס השקט, ממזרח לרכס הרי סנטה לוסיה (Santa Lucia Mountains). סיפור היווצרותה הוא שיעור מרתק בגיאולוגיה ובתנועת הלוחות (שהם כרפסודות הנעות על פני מעטפת כדור הארץ). התנגשות שני לוחות (הלוח של יבשת צפון אמריקה עם לוח ששמו Farallon Plate) לפני כ-60 מיליון שנה גרמה להתרוממות רכס של הרי חוף בדרום מערב צפון אמריקה. בהמשך חדרה מאגמה אל תוך קווי השבר שנוצרו בעקבות פעילות זו. לפני כ-23 מיליון שנה גרם הלחץ שנוצרעקב התנגשות הלוחות להתפרצות הר הגעש פינאקלס (Pinnacles Volcano). שנים מאוחר יותר הפגישה תנועת הלוחות את הלוח של יבשת צפון אמריקה עם הלוח של האוקיינוס השקט. המפגש גרם בין השאר להיווצרות שבר סן אנדראס (San Andreas Fault, הגורם גם כיום לרעידות אדמה בקליפורניה) שחצה את הר הגעש פינאקלס לשניים, והזיז כשני שליש ממנו צפונה, מרחק של 300 ק”מ, למקום שבו שוכנת שמורת פינאקלס (עד היום ממשיך השבר להזיז צפונה כל מה ששוכן ממזרח לו בקצב של כמה ס”מ בשנה).

כמו בספר או במחזה, המורכבים מפתיחה, חלק ראשי וסיום, כך גם תופעות גיאולוגיות הן במקרים רבים צירוף של יריית פתיחה (התנגשות לוחות למשל), תוהו ובוהו שבא לאחריה וסיום, שהוא בדרך כלל פעילות של כוחות הבליה. במקרה של שמורת פינאקלס רוח, מים וקרח החלו פועלים על החלק הנותר של הר הגעש (זה שהוזז צפונה). הבליה כירסמה בהר ויצרה בו צריחים של סלע וולקני, פסגות משוננות ומעוקים וצנירים צרים, שאל חלקם הידרדרו בהמשך סלעים ויצרו מערות (Talus Caves). שתיים מן המערות הללו – מערת בלקוניז (Balconies Cave) במערב השמורה ומערת בייר גאלץ’ (Bear Gulch Cave), במזרח השמורה מהוות היום אבן שואבת לתיירים.

נוסף על תצורות הסלע והמערות ניחנה שמורת פינאקלס בפריחה יוצאת דופן של פרחי בר. בחודשי האביב נצבע האחו שעל המדרונות בצבעים נהדרים. מרשימה במיוחד היא פריחתו הכתומה של הפרג הקליפורני (California Poppy) בזכות הפריחה משגשגת אוכלוסיית הדבורים בשמורה, ובמשך השנים זוהו בה כ-400 מינים של דבורים. נוסף על כל אלו, אפשר לראות כאן גם איילים, קויוטים, שונרים, נחשים, טרנטולות, ועם הרבה מזל – אף אריות הרים.

פינאקלס היא השמורה הלאומית החדשה ביותר במדינת קליפורניה. לפני הפיכתה לשמורה לאומית הייתה פינאקלס מונומנט לאומי, שהוא שמורה לכל דבר ומהווה בדרך כלל שלב ביניים בדרך להיות שמורה לאומית (אך יש שמורות שנשארות מונומנט לאומי ולא הופכות לשמורה לאומית). הכרזה על מקום כשמורה לאומית מחייבת שיהיו בו מספר אוצרות טבע מגוונים שיש לשמר (שמורה שיש בה רק אוצר טבע אחד לשימור, לא תהפוך לרוב לשמורה לאומית). האמריקנים אינם טועים בדרך כלל, וכאשר מקום מוכרז שמורה לאומית, כל תייר שמבקר בה מבין את ההצדקה לכך. אך יש בהחלטות הללו גם לא מעט פוליטיקה, ולא בכדי קליפורניה, שהיא מדינה חזקה ועשירה המקדמת נושאים סביבתיים, זוכה לתשע שמורות טבע לאומיות. באשר לשמורת הטבע פינאקלס עצמה – המקום מקסים, בהחלט ראוי לביקור (בעיקר באביב כאשר המקום נצבע בגווני פריחה נהדרים), ובכל זאת קשה למצוא את ההצדקה לכך שהמקום הפך לשמורה לאומית ולא נותר מונומנט לאומי.

ראו מיקום פארק פינאקלס מסומן בריבוע שחור:ראו מיקום פארק פינאקלס מסומן בריבוע שחור

מתי לנסוע – פארק פינאקלס?

בשמורת פינאקלס ניתן לטייל במהלך כל עונות השנה, אם כי עדיף לא לבקר במקום בחודשי הקיץ. להלן פירוט מזג האוויר בשמורה בעונות השנה השונות:

אביב (מרץ-מאי): העונה האידאלית לטיול בשמורה. חודש מרץ עדיין עלול להיות גשום במקצת, אולם זו העונה שבה עשבי הבר מוריקים ופרחי הבר פורחים ויוצרים מרבדים נהדרים. בעונה זו הטמפרטורות נוחות מאוד בדרך כלל לטיולים בשעות היום. בלילה קריר. סוף האביב מתאים מאוד ללינה בחניוני הלילה. בתחילת האביב עדיין קר.

קיץ (יוני-אוגוסט): חם מאוד ויבש מאוד בשמורה. יש לצאת לטיולים רגליים בשעת בוקר מוקדמת או אחר הצהריים. בלילות נעים. עונה זו מתאימה ללינה בחניוני לילה.

סתיו (ספטמבר-נובמבר): בסתיו יורדות הטמפרטורות בהדרגה ועם הזמן נעשה יותר ויותר נוח לטייל במהלך היום. בלילות הטמפרטורה צונחת. בתחילת הסתיו עדיין נעים ללון בחניוני לילה, ואילו בסוף הסתיו קר מדי ללון בהם.

חורף (דצמבר-פברואר): החורף הוא העונה הגשומה. מרב הגשמים יורדים בין דצמבר למרץ. בדרך כלל לא יורד שלג בשמורה. כדאי לברר במרכזי המבקרים על מצב המסלולים, שחלקם עלולים להיות מוצפים. בעונה זו קר מדי ללון בחניוני לילה.

מיקום ואיך מגיעים – פארק פינאקלס:

כדי להגיע לחלק המזרחי או המערבי של שמורת הטבע הלאומית פינאקלס מהצפון (אזור מפרץ סן פרנסיסקו), הנסיעה אורכת כשעתיים וחצי. הכניסה המערבית של השמורה קרובה מאוד לעיר מונטריי (Monterey), הנסיעה אורכת כשעה.

ראו את מיקומו של פארק פינאקלס במפה (מסומן בעיגול צהוב) ביחס לערים אלה (מסומנות בעיגול אדום):

לכמה זמן ואיפה לטייל? וכן מיקום אזורי הפארק השונים

אם נכנסים לשמורה מן הכניסה המערבית, כדאי להקדיש לה חצי יום ולצאת לטיול רגלי אל מערת בלקוניז (Balconies Cave; לא לשכוח פנסים). אם נכנסים לשמורה מהכניסה המזרחית, כדאי להקדיש לשמורה יום מלא (או יותר, בפרט אם לנים בחניון הלילה של השמורה) ולצאת לטיול רגלי (אפשר לשלב בטיול גם ביקור במערת בייר גאלץ’, Bear Gulch Cave). החלק המזרחי של השמורה יותר מגוון מהחלק המערבי, ויש בו היצע של מסלולי הליכה כמו גם כמה תצפיות לאורך הכביש, למשל נקודת התצפית Peaks View, הממוקמת לצד הכביש כמייל וחצי ממערב למרכז המבקרים פינאקלס (Pinnacles Visitor Center), ממנה יש תצפית יפה על הפסגות הגבוהות של השמורה.

ראו מפה של מיקום האתרים (מערת בלקוניז מסומנת באדום, תצפית Peaks View בכחול, מערת מערת בייר גאלץ’ בשחור):

מועדי פתיחת כבישים ושאטלים – פארק פינאקלס:

הכניסה המזרחית לשמורה פתוחה כל השנה בכל שעות היממה. הכניסה המערבית לשמורה פתוחה כל השנה, בשעות 20:00-7:30 , לאחר שעת הסגירה ייפתח השער האוטומטי למבקשים לצאת משטח השמורה. כביש 146 החודר לשמורה צר ומפותל, חלקו המערבי אינו מתאים לקרוואנים ארוכים. יש בשמורה מערכת הסעות בצד המזרחי של השמורה המסיעה ממרכז המבקרים פינאקלס אל אזור בייר גאלץ’, שם מתחילים רוב מסלולי ההליכה בחלק זה של השמורה. שעות הפעילות של מערכת ההסעות משתנה. יש להתעדכן במרכז המבקרים.

לינה – מלונות וחניוני לילה:

בשמורת פינאקלס אין מלונות. המבקרים בשמורה יכולים ללון בעיירות הקרובות לשמורה. בשמורת פינאקלס חניון לילה אחד, שבדרך כלל מתמלא בסופי השבוע באביב ובסתיו. מחוץ לשמורה אין חניוני לילה רבים בקרבת מקום.

מידע על מלונות וכן על חניוני לילה בשמורה פלוס דירוגם על פי רמות יופי תוכלו למצוא בספרון זום אין כרך 4. ראו עמודים לדוגמא מספר זה על מקומות לינה בשמורה:


למפה של שמורת פינאקלס לחצו כאן

למידע נוסף על פארק פינאקלס כדאי להיעזר בספרון זום-אין כרך 4

למהדורה דיגיטלית של הפרק על שמורת פינאקלס מתוך הספרון לעיל לחצו כאן

ראו כאן עמוד לדוגמא מתוך ספר זה:

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי קליפרוניה

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0