פארק אולימפיק – מסלולי הליכה

חצי האי אולימפיק (Olympic Peninsula) שוכן בצפון מערב מדינת וושינגטון לאורך חופי האוקיינוס השקט. בחבל ארץ זה, שהוא מהגשומים בארה"ב (כ-4,000 מ"מ גשם בשנה), יש יערות גשם עבותים, חופים מפורצים ושרשרת הרים נישאה. מרכז חצי האי וגם חלק מחופיו הם שמורת טבע לאומית – שמורת אולימפיק (Olympic National Park).

השמורה הוכרה בשנת 1938 אז חתם הנשיא פרנקלין רוזוולט על אמנה שהכריזה על הקמתה. רוזוולט הגדיר את השמורה כ"מקום להתרחבות הנפש ולהתרעננות המוח, מקום לאינספור גילויים ותגליות". בזכות הקמתה נשמרו חופי שמורת אולימפיק, ויערות הגשם שבשטחה ניצלו ממסורי היערנים. בשמורה שלושה אזורים גיאוגרפיים. הראשון הוא אזור ההרים הגבוהים של מרכז חצי האי ובהם הר אולימפוס עוטה הקרחונים, המתנשא לגובה של 2,428 מ' מעל פני הים; השני הוא אזור החופים המפורצים שגלי הים מכים בהם בעצמה (אזור זה הכולל 120 ק"מ של חוף אינו מחובר גיאוגרפית למרכז השמורה); והשלישי הוא אזור יערות הגשם הממוזגים. לחות שמגיעה מן האוקיינוס נתקלת בהרים, מתעבה וממטירה גשמים מרובים על מערב חצי האי – עד ארבעה מ' גשם בשנה, התורמים לשגשוג היערות. מנגד, את מזרח ההרים פוקדים פחות מ-1,000 מ"מ גשם, שכן ההרים חוסמים מעבר עננות לאזור זה.

פארק אולימפיק החוףטיול ברגל לאורך החופים המפורצים של חצי האי אולימפיק

ראו מיקום פארק אולימפיק מסומן בריבוע שחור:פארק אולימפיק מיקום

כדאי להקדיש לביקור בשמורה לפחות יומיים (עדיף יותר). ניתן ללון בצפון השמורה באזור העיירה פורט אנג'לס ובמערב השמורה באזור העיירות פורקס ולה פוש.

מסלולי הליכה, מערב שמורת אולימפיק (מסודרים מדרום לצפון):

Ruby Beach – מסלול קל שכולל ירידה שאורכה 400 מ' אל חוף יפהפה שממנו מזדקרים איים ושלחופיו מוטלים גזעי עצים שהגיעו לכאן עם גלי הים. מהרגע שמגיעים לחוף אפשר ללכת בו צפונה או דרומה – כמה ק"מ לכל כיוון (אפשר גם להסתפק בירידה לחוף, סמוך למקום בו השביל מגיע לחוף יש ערוץ יפה הזורם לים שילדים יכולים לשכשך בו). נקודת ההתחלה של המסלול ממוקמת סמוך לכביש 101, כ-27 מייל מדרום לפורקס וכעשרה מייל מצפון לקללוך.

Hall of Mosses Trail – מסלול מעגלי קל שאורכו 1.3 ק"מ ביער הגשם הו. המסלול מתחיל במרכז המבקרים הו שבקצה הדרך Hoh River Rd שאורכה כ-19 מייל (מכביש 101) במערב שמורת אולימפיק. לאורך המסלול יש שלטי הסבר.

Spruce Nature Trail – מסלול מעגלי קל נוסף שאורכו שני ק"מ, אף הוא ביער הגשם הו. מתחיל באותו מקום בו מתחיל המסלול הקודם. אפשר לאחד את שני המסלולים למסלול אחד. מסלול זה מעט פחות מוצלח מהמסלול הקודם, אך בניגוד לו הוא מגיע לנהר. לאורך המסלול יש שלטי הסבר.

Third Beach – מסלול קל שאורכו חמישה ק"מ (2.5 ק"מ לכל כיוון, תוספת גובה 100 מ') המוביל בין יערות גשם לחוף מפורץ יפהפה ומבודד. כדי להגיע לתחילת המסלול יש לפנות מכביש 101 לכביש 110 (ההצטלבות ממוקמת כמייל אחד מצפון לפורקס), ולהמשיך לנסוע כ 12- מייל עד מגרש החניה בצד שמאל. אם ממשיכים בכביש מעט הלאה מגיעים לתחילת המסלול המוביל ל-Second Beach מסלול קצר יותר (פחות מ-2.2 ק"מ) המוביל אף הוא לחוף יפה.

Hole in the Wall – מסלול קל שאורכו 3.3 ק"מ (1.6 ק"מ לכל כיוון, שטוח) לאורך החוף, המוביל למערה שחצבו המים במצוק. לאורך הדרך יש גזעי עצים שנשטפו לכאן עם הגלים. לכל מי שרוצה לנשום את אוויר האוקיינוס ולחוש בעצמתו, זה המסלול עבורו. בעת שפל אפשר לראות כאן בעלי חיים בבריכות שמותירים המים בנסיגתם (Tide Pools). כדי להגיע לנקודת ההתחלה של המסלול יש לפנות מכביש 101 לכביש 110 (ההצטלבות ממוקמת כמייל מצפון לפורקס), לנסוע כשמונה מייל עד לכביש מורה (Mora Rd), לפנות ימינה, לעבור את חניון הלילה ולהמשיך עד קצה הדרך (אפשר להזין בתוכנת הניווט את שם החוף בו מתחיל המסלול – Rialto Beach). בתחילת המסלול יש אזור פיקניק.

Sand Point – מסלול ברמת קושי בינונית שאורכו 9.5 ק"מ (4.75 ק"מ לכל כיוון, תוספת גובה 50 מ') המוביל לאחר הליכה ביער גשם לחוף מבודד. בצפון החוף יש ציורי סלע אינדיאנים. המסלול מתחיל באגם אוזט (Ozette Lake). כדי להגיע לתחילתו יש לנסוע מערבה בכביש 112, לאחר שעוברים את היישוב סקיו (Sekiu) יש לפנות שמאלה בכביש הוקו אוזט (Hoko-Ozette Rd) ולנסוע כ-20 מייל עד חניון הלילה (Ozette Camping, אפשר גם להזין את שמו של חניון זה בתוכנת הניווט). מי שרוצה להפוך מסלול זה למעגלי יכול להמשיך צפונה לאורך החוף עד כף אלאבה (Cape Alava), ושם לפנות ימינה חזרה לאגם אוזט. במקרה זה אורך המסלול יהיה 14.5 ק"מ (ההליכה על החוף החולי אינה קלה).

Shi Shi Beach – מסלול ברמת קושי בינונית שאורכו 14 ק"מ (7 ק"מ לכל כיוון, אפשר ללכת גם פחות, תוספת גובה 60 מ'). החלק הראשון, שאורכו קצת יותר משלושה ק"מ, כולל ירידה ביער לחוף (חלק זה עלול להיות בוצי), ההמשך כולל הליכה לאורך החוף )עדיף בשעות שפל(. החוף הוא פראי ומעוטר באיים. אפשר ללכת לאורכו מעט ואפשר הרבה. אם יש זמן מומלץ ללכת לאורך החוף כארבעה ק"מ נוספים, עד אזור יפה עם קשתות טבעיות בסלע ששמו Point of Arches. יש בחוף גם חניון לילה שבו ניתן ללון )יש להוציא אישור(. כדי להגיע לתחילת המסלול יש לנסוע מערבה בכביש 112, לעבור את ניה ביי (Neah Bay), להמשיך לנסוע בכביש קייפ פלטרי (Cape Flattery Rd), ולאחר 2.5 מייל לפנות שמאלה בכביש הובוק (Hobuck Rd, עקבו אחרי השלטים המובילים ל- Fish Hatchery). מכיוון שזוהי שמורה אינדיאנית יש לרכוש Recreation Pass כדי לבקר במקום (ניתן לרוכשו בחנויות המכולת ביישוב וכן במרכז התרבות).

מטיילים ביערות הגשם של השמורה

מסלולי הליכה, צפון שמורת אולימפיק:

Meadows Loop- מסלול מעגלי קליל שאורכו 1.5 ק"מ (תוספת גובה זניחה) באחו שמול מרכז המבקרים שבהוריקן רידג'. לאורך המסלול נופים יפים של רכס ההרים. באביב ובתחילת הקיץ נצבע האחו בצבעי פריחה. אפשר להאריך את מסלול זה במעט ולהוסיף לו הליכה במסלול Cirque Rim.

Hurricane Hill – מסלול בדרגת קושי בינונית שאורכו חמישה ק"מ (2.5 ק"מ לכל כיוון, תוספת גובה 210 מ') המוביל לתצפית על נוף מרהיב של פסגות חצי האי אולימפיק, מיצרי חואן דה פוקה, האי ונקובר ואפילו, ביום בהיר – הר בייקר. המסלול מתחיל בקצה הדרך המובילה להוריקן רידג', אחרי מרכז המבקרים.

Sol Duc Falls – מסלול קל שאורכו 2.6 ק"מ (1.3 ק"מ לכל כיוון, תוספת גובה 60 מ') המוביל למפלים יפים ולערוץ שוצף בתוך יער עבות. עם הרבה מזל ניתן לראות באזור דגי סלמון שוחים בזרם במעלה הערוצים בחודשי הסתיו. כדי להגיע לתחילת המסלול יש לפנות מכביש 101 דרומה לכיוון סול דק, לנסוע כ-15 מייל ולחנות במגרש החניה שאחרי חניון הלילה.

במרכז חצי האי יש רכס גבוה שממנו נשקף ביום בהיר נוף מרהיב לכל עבר


למידע נוסף על שמורת אולימפיק לחצו כאן

למפה של פארק אולימפיק לחצו כאן

ראו כאן כתבות נוספות על יעדים בצפון מערב ארה"ב

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן

למידע נוסף על שמורת אולימפיק וכן להצעה למסלול טיול במדינת וושינגטון הכולל ביקור בשמורה זו, פנו למסלול הירוק בספר ארה"ב מערב מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0