ג'ושוע טרי – קקטוסים ובולדרים

ג'ושוע טרי (Joshua Tree National Park) הוא פארק לאומי הממוקם בחבל ארץ מדברי וגבוה בדרום מזרח מדינת קליפורניה. בשמורה נופי מדבר נרחבים, תצפיות נהדרות, נאות מדבר שבהם נביעות של מים והמון המון קקטוסים שונים ומשונים. אחד המראות המרשימים ביותר בשמורת ג'ושוע טרי הוא נוף הסלעים העצומים הפזורים בשטחה. סלעי גרניט אלה, שצבעם אדמדם, נוצרו לפני למעלה ממיליון שנה, כאשר מגמה מתחת לפני הקרקע התקררה והתקשתה ליצירת סלע מוצק. מים שחלחלו לתוך הקרקע חדרו לתוך סדקים בגושי הסלע, ואט אט הרחיבו את הסדקים ועיגלו את פינות הסלעים. שנים מאוחר יותר חדר לאזור אקלים צחיח המלווה בשיטפונות עזים שחשפו את גושי הסלע מעל לפני השטח. כיום סלעים אלה הם גן עדן לחובבי טיפוס מצוקים, שמגיעים לשמורה מכל רחבי התבל.

שמורת הטבע הלאומית ג'ושוע טרי שוכנת בנקודת החיבור של שני מדבריות: מדבר מוהווי (Mojave Desert) הגבוה (1,800-900 מ’ מעל פני הים, מתפרש על פני שטחה הצפון מערבי של השמורה) ומדבר קולורדו (Colorado Desert, שהוא חלק ממדבר סונורה, Sonoran Desert) הנמוך יותר (מתחת ל-900 מ’ מעל פני הים, מתפרש על פני שטחה המזרחי של השמורה). את שטחה הדרום מערבי של השמורה תוחמים הרי סן ברנרדינו (Little San Bernardino Mountains), המתנשאים לגבוה של מעל 1,500 מ’ מעל פני הים. בחלק המערבי, הגבוה, של השמורה צומחים עצי ג'ושוע , שעל שמם היא נקראת. שמם של העצים ניתן להם על ידי חלוצים מורמונים שהגיעו לאזור באמצע המאה ה-19 וראו דמיון בין צורתו של העץ לדמותו של יהושע השולח ידיו לשמים בכניסה לארץ המובטחת.

הביקור בשמורה מומלץ בעיקר בחודשי האביב, אז מזג האוויר נעים וצמחיית המדבר פורחת במלוא הדרה. טיול אל שמורה זו הוא חוויה נהדרת למטיילים האוהבים מדבר והנהנים ללון בחניוני לילה מתחת לאור הכוכבים, שכן בגו’שואה טרי שפע חניוני לילה יפים במיוחד. למרות יופייה, שמורה זו היא ברמת יופי אחת פחות משמורות רבות אחרות בדרום מערב ארצות הברית, ולכן ביקור בה מומלץ בעיקר למטיילים שכבר ביקרו בחבל ארץ זה כמה פעמים וכבר ראו את מרב נפלאותיו. הביקור בשמורה מומלץ גם למטיילים המחפשים יעד לטיול קצר (יומיים או שלושה) מחוץ ללוס אנג’לס, לאס וגאס או סן דייגו.

ראו מיקום פארק ג'ושוע טרי מסומן בריבוע שחור:ראו מיקום פארק ג'ושואה טרי מסומן בריבוע שחור

מתי לנסוע – פארק ג'ושוע טרי?

בשמורת ג'ושוע טרי ניתן לטייל במהלך כל השנה, אולם האקלים מדברי, ולכן העונות המתאימות ביותר לטיול בשמורה הן הסתיו או האביב.

להלן פירוט מזג האוויר בשמורה בעונות השנה השונות:

אביב (מרץ-מאי): האוויר יבש והטמפרטורות בשעות היום בדרך כלל נוחות (אך לעתים לקראת סוף האביב הן מעט חמות). בלילה קריר ונעים. באביב פורחים עצי הג'ושוע בפריחה לבנה נהדרת. הלילות אמנם קרירים, אך עם ציוד מתאים ניתן ללון בשמורה בעונה זו בחניוני הלילה.

קיץ (יוני-אוגוסט): הימים חמים ויבשים. הטמפרטורות ביום עולות אל מעל 35 מעלות צלזיוס. בלילה הטמפרטורות נעימות. בקיץ כדאי לצאת להליכה מוקדם בבוקר ולשאת הרבה מים. הטמפרטורות נוחות ללינה בחניוני לילה.

סתיו (ספטמבר-נובמבר): הטמפרטורות נוחות בדרך כלל ודומות מאוד לטמפרטורות בחודשי האביב. מזג האוויר נוח ללינה בחניוני לילה, אם כי מעט קריר ויש להצטייד בהתאם.

חורף (דצמבר-פברואר): בחודשי החורף יורדות הטמפרטורות באופן משמעותי: בשעות היום נעים באזורים הנמוכים של השמורה אך באזורים הגבוהים עלול להיות קר ולעתים אף מושלג. בלילה קר מאוד. בחודשים אלו קר מדי ללינה בחניוני הלילה.

מיקום ואיך מגיעים פארק ג'ושוע טרי:

לשמורת הטבע ג'ושוע טרי שלוש כניסות: הכניסה הצפונית סמוכה ליישוב טוונטיניין פאלמס (Twentynine Palms), הכניסה המערבית ממוקמת ביישוב ג'ושוע טרי, והכניסה הדרומית סמוכה לכביש I-10 וממוקמת כ-25 מייל ממזרח ליישוב אינדיו (Indio). העיר הגדולה הקרובה ביותר לשמורת ג'ושוע טרי היא לוס אנג’לס. הדרך מלוס אנג'לס לשמורה אורכת כשעתיים וחצי. שדה התעופה הבינלאומי הקרוב ביותר לשמורה ממוקם בעיירה פאלם ספרינגס (Palm Springs) הממוקמת כשעה נסיעה מהשמורה.

ראו את מיקומו של פארק ג'ושוע טרי במפה (מסומן בעיגול צהוב) ביחס לערים ועיירות אלה (מסומנות בעיגול אדום):
מפת התמצאות כללית - פארק ג'ושואה טרי

לכמה זמן ואיפה לטייל? וכן מיקום אזורי הפארק השונים

לשמורת הטבע הלאומית ג'ושוע טרי כדאי להקדיש לפחות חצי יום, אך עדיף להקדיש לה יום מלא.

אם ברשותכם רק חצי יום, מומלץ להקדישו למסלול Hidden Valley ולנסיעה לתצפית קיז ויוו (KeysView), אשר ממנה ניתן לצפות על רכסי ההרים שמדרום לשמורה ועל ימת סלטון (Salton Sea). במקרה זה אפשר להיכנס לשמורה מהכניסה המערבית (בקרבת מרכז המבקרים Joshua Tree Visitor Center) ולצאת מהכניסה הצפונית (בקרבת מרכז המבקרים Oasis Visitor Center) או ההפך.

אם ברשותכם יום מלא, כדאי להיכנס לשמורה מדרום (בקרבת מרכז המבקרים Cottonwood Visitor Center) לטייל ברגל במסלול Cholla Cactus Garden, להמשיך צפונה לכיוון חניון הלילה Jumbo Rocks ובקרבתו לצאת למסלול Skull Rock. בהמשך כדאי לנסוע מערבה בכביש Park Blvd ולצאת להליכה נוספת במסלול Hidden Valley. כדאי לסיים יום זה בתצפית קיז.

אם ברשותכם יותר מיום אחד, תוכלו להקדישו להליכה במסלול ארוך יותר, למשל Ryan Mountain. לחלופין תוכלו לשלב פעילות אחרת, כמו טיול אופניים או טיפוס.

ראו מפה של מיקום האתרים (Hidden Valley מסומן באדום, תצפית קיז בכחול, Ryan Mountain בוורוד, Cholla Cactus Garden בשחור, Jumbo Rocks בצהוב):
מפת זום אין - פארק ג'ושואה טרי

מועדי פתיחת כבישים – פארק ג'ושוע טרי:

כבישי פארק ג'ושוע טרי פתוחים כל השנה ועבירים לכל סוגי הרכבים.

לינה – מלונות וחניוני לילה:

המבקרים בשמורת הטבע הלאומית ג'ושוע טרי יכולים ללון בעיירה טוונטיניין פאלמס, בעיירה ג'ושוע טרי הצפוניות לשמורה או בעיירה אינדיו הדרומית לשמורה. ניתן גם ללון בעיירה פאלם ספרינגס, המרוחקת כשעה נסיעה מהשמורה. ללנים בחניוני לילה – בשמורת הטבע הלאומית ג'ושוע טרי יש שפע חניוני לילה יפים במיוחד. ברובם לא ניתן להזמין מקום מראש. בחודשים יוני עד ספטמבר החניונים בדרך כלל אינם מתמלאים. אם חניוני הלילה שבשמורה מלאים בעונה המתוירת (בחודשים ספטמבר עד מאי), אפשר לחפש מקום בחניוני לילה אחרים (פרטיים) הסמוכים לשמורה.

מידע על מלונות וכן על חניוני לילה בשמורה פלוס דירוגם על פי רמות יופי תוכלו למצוא בספרון זום אין כרך 4. ראו עמודים לדוגמא מספר זה על מקומות לינה בשמורה:לינה - פארק ג'ושואה טרי


למפה של פארק ג'ושוע טרי לחצו כאן

למידע נוסף על פארק ג'ושוע טרי כדאי להיעזר בספרון זום-אין כרך 4

למהדורה דיגיטלית של הפרק על שמורת ג'ושוע טרי מתוך הספרון לעיל לחצו כאן

ראו כאן עמודים לדוגמא מתוך ספר זה:מסלולים ובעלי חיים - פארק ג'ושואה טרי

אתרים נוספים - פארק ג'ושואה טרי

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי קליפרוניה

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן


נוף נהדר פארק ג'ושואה טריזריחת הירח בנקודת התצפית קיז ויוו

עץ היהושוע - פארק ג'ושואה טריעץ ג'ושוע ומאחוריו נוף המסלע האופייני לשמורה

קקטוס קוצני - פארק ג'ושואה טריקקטוס בשמורת ג'ושוע טרי

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0