פארק הרי הסמוקי – הרי העשן

קוראים להם הרי הסמוקי (Smoky Mountains), ובתרגום מילולי ‘הרים מעלי עשן', וזאת בזכות הערפילים הרבים המכסים אותם (בדרך כלל בשעות הבוקר). ערפילים אלה נוצרים מאוויר לח המגיע ממפרץ מקסיקו, לאחר שעלה לגובה, התקרר והתעבה. הערפילים שנוצרו שוקעים בין העמקים ויוצרים מראות נהדרים של פסגות המבצבצות מעל לעננים.

פארק הרי הסמוקי - נוףנוף פנורמי של רכס ההרים

הרי הסמוקי, השוכנים לאורך קו הגבול בין המדינות צפון קרוליינה (North Carolina) וטנסי (Tennessee), הם חלק מרכס הרי האפלצ'ים (Appalachian Mountains) החוצים את מזרח ארה”ב לאורכה. הרים אלה ‘זקנים' יחסית (שלא כמו הרי הרוקי שבמערב היבשת) ולכן הנוף שלהם, שעבר שנים רבות של בלייה, מתון יותר וגובהם נמוך יותר (כ-1,000 מ' מעל פני הים בממוצע בלבד). במקומות בודדים לאורך הרכס מזדקרות פסגות גבוהות יותר, כגון הר מיטשל (2,037 מ'), ההר הגבוה ביותר ממזרח לנהר המיסיסיפי.

שלא כמו הרי האפלצ'ים הצפוניים, שנופם עוצב על ידי תנועת קרחונים, את הרי הסמוקי, הממוקמים בדרום הרכס, לא כיסה הקרח ועל כן הם פחות תלולים מהרי הרכס השוכנים בצפון, ואין בהם קניונים עמוקים או מפלי מים עצומים. הנוף של הרים מיוערים אלה מעוגל יחסית וזרימתם של שפע הנהרות מתונה – עובדה ההופכת אותם גן עדן למטיילים הנהנים לרחוץ, לשכשך, לדוג או לטייל ברגל לאורך הגדות.

הטופוגרפיה המיוחדת של ההרים, כמות המשקעים הרבה באזור והטמפרטורות המתונות יחסית, תורמות לכך שהרי הסמוקי מאכלסים מגוון גדול במיוחד של צמחים ובעלי חיים. למעשה הרים אלה נחשבים למקום שהמגוון הביולוגי בהם הוא הגדול ביותר בעולם בחבל ארץ ממוזג. כדי להגן על מרחבי היערות העבותים ועל מאות מיני הצמחים ובעלי החיים המאכלסים אותם יוסדה בשנת 1934 שמורת הטבע הלאומית הרי הסמוקי (Great Smoky Mountains National Park), וזו הפכה במהלך השנים לשמורה הפופולרית ביותר בארה”ב: כעשרה מיליון מטיילים מבקרים בה מדי שנה.

פארק הרי הסמוקי - דובשמורת הסמוקי היא אולי המקום הטוב בארה"ב לצפות בו בוודאות גבוהה ביותר בדובים שחורים

פארק הרי הסמוקי משתרע על פני מעל 2,000 קמ”ר ומוקף בעוד אלפי קמ”ר של טבע בתולי, זהו אחד השטחים הטבעיים הגדולים ביותר במזרח ארה”ב. ייחודה של שמורה זו מתבטא בעיקר בנוף הגבעות וההרים המכוסים ערפילים, בנהרות הנהדרים וביערות העבותים, בית גידול לאיילים, לדובים שחורים (כ-1,500 במספר) ולמגוון בעלי חיים נוספים. עבור חובבי טבע הפוקדים את המקום, שמורה זו היא ללא ספק גן עדן. את יופייה הרב אפשר לחוות בהליכה ברגל במגוון המסלולים שבמקום או בנסיעה ברכב באינספור דרכי הנוף המנוקדות בהרבה מאוד נקודות תצפיות מעוררות השתאות.

להמלצה על מלונות בעיירה גטלינבורג שבצפון השמורה לחצו כאן

להמלצה על מלונות בעיירה צ'ירוקי שבדרום השמורה לחצו כאן

ראו מיקום פארק הרי הסמוקי מסומן בריבוע שחור:פארק הרי הסמוקי מפה

מיקום ואיך מגיעים – פארק הרי הסמוקי:

העיר הגדולה הקרובה ביותר להרי הסמוקי שבה יש שדה תעופה בינלאומי היא אטלנטה (Atlanta, מסומנת בעיגול אדום במפה) – והיא ממוקמת כשלוש שעות נסיעה מדרום השמורה. גם בעיר נאשוויל (Nashville, מסומנת בעיגול כחול במפה) יש שדה תעופה בינלאומי. עיירות אחרות (שגם בהן יש שדות תעופה אך קטנים יותר) השוכונת לא רחוק באופן יחסי מהשמורה הן נוקסוויל (Knoxvilla, מסומנת בעיגולשחור במפה), אשוויל (Ashville, מסומנת בעיגול ורוד במפה), שרלוט (Charlotte, מסומנת בעיגול טורקיז במפה) וצ'טנוגה (Chattanooga, מסומנת בעיגול ירוק במפה). שמורת הרי הסמוקי עצמה מסומנת בצהוב:

מתי לנסוע? – פארק הרי הסמוקי:

האביב חל בהרי הסמוקי בחודשים מרץ-מאי. בחודש מרץ מזג האוויר בלתי צפוי ויכול להתחלף במהירות בין שמים כחולים לסופת שלג. אפריל ומאי הם חמים יותר עם טמפרטורות יומיות של מעל 20 מעלות צלזיוס. בתקופה זו הטמפרטורות יורדות בלילה מתחת לאפס רק במקומות הגבוהים. הקיץ חל בהרי הסמוקי בחודשים יוני-אוגוסט. בעונה זו חם ולח בסמוקיס ולעתים אף אביך. הטמפרטורות עוברות את סף 30 המעלות צלזיוס וסופות ברקים ורעמים בשעות אחר הצהריים הן מאורע נפוץ למדי. ספטמבר עד אמצע נובמבר הם עונת הסתיו בהרי הסמוקי (וגם העונה של השלכת הנהדרת – שהשיא שלה חל בסביבות אמצע חודש אוקטובר). בעונה זו הטמפרטורות בשעות היום חמימות ונעימות אך הלילות מתחילים להיות קרים יותר ויותר. בנובמבר מתחיל לעתים לרדת שלג בהרים. הסתיו הוא הזמן היבש ביותר ברכס והמשקעים היורדים בו מעטים. החל מאמצע נובמבר כבר חורף של ממש בסמוקיס. במקומות הגבוהים יכול לרדת מעל לחצי מ' שלג בסופה בודדת, וגם במקומות הנמוכים יותר יורד בדרך כלל שלג כמה פעמים בשנה. בחורף נסגרים חלק מכבישי השמורה, המכוסים שלג, למעבר מכוניות.

מועדי פתיחת כבישים – פארק הרי הסמוקי:

Balsam Mountain Rd – אמצע מאי-סוף אוקטובר, Clingmans Dome – תחילת אפריל-סוף נובמבר, Parson Branch – אמצע מרץ-אמצע נובמבר, Roaring Fork Motor Trail – אמצע מרץ-סוף נובמבר, Newfound Gap Rd – פתוח כל השנה, אולם עלול להיסגר בעת סופות שלגים, כמו כן הנסיעה בכביש זה מוגבלת לעתים לרכבים בעלי שרשראות שלג או לרכבי 4×4.

לכמה זמן ואיפה לטייל – פארק הרי הסמוקי?

אפשר להקדיש לשמורת הרי הסמוקי רק יום טיול אחד (שאותו כדאי להקדיש לכביש 441 המתואר להלן), אך כדאי להקדיש לשמורה לפחות יומיים או שלושה ימי טיול (אותם כדאי להקדיש לטיול ולפעילויות בסביבות העיירה גטלינבורג, כולל נסיעה בכביש קיידס קוב ורורינג פורק המתוארים להלן).

ניתן לשלב את הביקור בשמורה עם טיול מקיף לאורכה של מזרח ארה"ב (מניו יורק או וושינגטון למיאמי או ההפך – ראו הצעות במחולל המסלולים) או כחלק מטיול מצומצם יותר שמתחיל למשל בניו אורלינס או באטלנטה ומסתיים למשל בוושינגטון או באורלנדו (אך ההפך) או כחלק ממסלול מעגלי שמתחיל ומסתיים באטלנטה.

הרי הסמוקי סמוכים לדרך הבלו רידג' (Blue Ridge Parkway) הנהדרת, ואם מבקרים בהרים אלה כדאי לשלב בביקור גם נסיעה בדרך זו. מידע מפורט על הדרך ניתן למצוא במסלול האדום בספר ארה"ב מזרח מסלולים או במסלול הירוק בספר ארה"ב דרום מזרח מסלולים.

דרכי נוף בהרי הסמוקי:

כביש 441:

אם יש לכם זמן מוגבל בשמורה, כביש 441 (נקרא גם כביש ניופאונד גאפ, Newfound Gap Rd) הוא הכביש לנסוע בו. כביש 441 חוצה את רכס ההרים מדרום לצפון ומעפיל את האזורים המרשימים ביותר של השמורה, לפני שהוא יורד חזרה מטה במורדות הרכס. ראו להלן את תיאור הדרך מדרום (מכיוון העיירה צ'ירוקי, Cherokee) לצפון – כשני מייל מהכניסה לשמורה מוביל הכביש אל מרכז המבקרים אוקונאלופטי (Oconaluftee) וממנו והלאה מתחיל הכביש להעפיל לגובה, ואט אט מתגלה יופיו של האזור. נקודות התצפית הרבות לצד הדרך, הנהר הנושק לה לסירוגין והיערות העבותים הנהדרים הופכים נסיעה זו לחוויה יוצאת דופן. במרחק של כ-15 מייל ממרכז המבקרים (רגע לפני המעבר ממדינת קרוליינה הצפונית למדינת טנסי) כדאי לפנות שמאלה לכביש המוביל לכיפת קלינגמנס (Clingmans Dome). כביש זה (העלול להיות מעט פקוק בסופי שבוע קיציים) מעפיל לגובה של קרוב ל-2,000 מ' והסבירות לצפות לאורכו בדובים גבוהה למדי. שימו לב לכך שעם העלייה בגובה משתנה הרכב הצמחייה – מעצים נשירים לעצים ירוקי עד. נסיעה של כשבעה מייל מובילה למגרש החנייה שבקצה הדרך. כאן כדאי לעזוב את הרכב ולצאת למסלול רגלי קצר (כ-800 מ' לכל כיוון, שביל נוח מאוד, סלול ברובו, כולל עלייה תלולה בגובה של כ-100 מ') המוביל אל מגדל התצפית שבראש הכיפה, בגובה 2,024 מ', הצופה על כל מרחבי הרכס: נוף יוצא דופן ביופיו. שטחם של המרחבים העצומים שניתן לראות ממגדל התצפית, שרובם מכוסים יערות עבותים, הוא כגודלה של כל מדינת ישראל ואף יותר. במקום זה מתחיל גם מסלול הליכה ארוך יותר (שישה ק”מ, שלושה ק"מ לכל כיוון, תוספת גובה 275 מ') ששמו אנדרוס בולד (Andrews Bald). המסלול, שרמת הקושי שלו בינונית, מוביל לקרחת יער הצופה על נוף נהדר של רכס ההרים ושל אגם פונטנה (Fontana Lake). בחודש יוני צובעת פריחתם של האזליאה והרוֹדוֹדֶנדְְרוֹן את כל המסלול, ובספטמבר מבשילות האוכמניות וניתן ליהנות מטעמן הנהדר בעת ההליכה בו. חזרה לכביש ניופאונד גאפ ופנו שמאלה. נסיעה של עוד כ-15 מייל בכביש זה תובילכם לכניסה הצפונית לשמורה שמעבר לה ממוקמת העיירה גטלינבורג (Gatlinburg) אשר במדינת טנסי.

פארק הרי הסמוקי כביש 441כביש 441 החוצה את רכס ההרים

כביש רורינג פורק:

רורינג פורק (Roaring Fork Rd), כביש צר וחד סטרי שאורכו כשישה מייל (מהירות נסיעה מותרת 10 מייל לשעה), מעפיל ביער ומוביל לאחד האזורים היפים בשמורת הרי הסמוקי. באזור זה יערות יפים במיוחד. במקומות רבים הדרך נושקת לערוצים נהדרים ולפינות חן שניתן לשכשך בהם במים ביום קיץ חם. הסיכויים הטובים ביותר לצפות כאן בדובים, איילים ומגוון בעלי חיים נוספים הם בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות אחר הצהריים. לאורך הדרך נקודות התחלה של כמה מסלולי טיול נחמדים. מומלץ לחלץ כאן עצמות ולצאת להליכה במסלול המוביל אל מפלי ריינבו (Rainbow Falls, מסלול לא קל שאורכו תשעה ק"מ, תוספת גובה 500 מ', המוביל אל מפלים שגובהם 22 מ') או אל מפלי גרוטו (Grotto Falls, מסלול נחמד, קל יחסית, באורך ארבעה ק”מ, תוספת גובה 180 מ' המוביל למפל קטן שגובהו כשמונה מ').

כביש קיידס קוב:

כביש קיידס קוב (Cades Cove), שאורכו כ-11 מייל, מתפתל בעמק ציורי מוקף הרים. ההגעה אליו היא בכביש ליטל ריבר (Little River Rd, המשתנה בהמשך ללאורל קריק, Laurel Creek Rd) גם הוא יוצא דופן ביופייה בעיקר בזכות הנחלים הנושקים לו פעם מימין ופעם משמאל (ביום קיץ חמים אפשר לעצור באחת מאינספור נקודות החמד שלצדי הדרך ולשכשך במים). אורכו של עמק קיידס קוב הוא כשמונה ק”מ, רוחבו כשלושה ק”מ והוא שטוח ברובו. הנסיעה בעמק מזמנת צפייה בדובים ובאיילים, הנראים תכופות באחו החשוף מצמחייה שבלב העמק. בעבר הלא כל כך רחוק (לפני קצת יותר ממאה שנה בסך הכול) חיו כאן כמה מאות אנשים ביישוב שהיה ממוקם בעמק, אולם בעקבות הקמתה של שמורת הטבע הלאומית נאלצו המתיישבים לנטוש את בתיהם ואת שדותיהם החקלאיים ולהתפנות ממקום מושבם. האירופים הראשונים התיישבו בעמק קיידס קוב בשנת 1818. בשנת 1850 חיו במקום 685 תושבים. הם עיבדו את האדמה הפורייה וגידלו בעמק תירס, חיטה, שעורה, שיפון וירקות. לחלקם היו אף מטעי תפוחים. הם אספו פירות יער וערמונים ואת בעלי החיים שלהם האכילו בעשב שגדל באזור בשפע רב. לעתים הם צדו איילים, דובים ובעלי חיים נוספים שכמותם היו הרבה אז באזור, ובשרם שימש מקור מזון למשך חודשים רבים. שרידי ההתיישבות בעמק, בעיקר בקתות עץ וכנסיות, ניכרים לאורך הדרך המתפתלת בעמק עד היום. בקצה הלולאה שיוצרת הדרך המתפתלת בעמק מתחיל מסלול הליכה אל מפלי אברמס (Abrams Falls, הנקראים על שם צ'ף אינדיאני בן השבט צ'ירוקי שכפרו שכן בקרבת מקום), מהיפים ברכס, ואם הזמן מאפשר, כדאי מאוד לטייל בו. אורך המסלול שמונה ק”מ (ארבעה ק”מ לכל כיוון, תוספת גובה 100 מ') ודרגת הקושי שלו היא בינונית. מעט אחרי הפנייה למפלים אפשר לפנות שמאלה אל מרכז המבקרים של הכביש. המרכז פתוח מדי יום (סגור בחורף), שממנו מתחיל מסלול הליכה קצר המתמקד בהיסטוריה של ההתיישבות במקום. מסלול זה מוביל אל בקתות העץ שבהן חיו המתיישבים הראשונים, אל טחנת הקמח (הפעילה בחודשי הקיץ), המנסרה, האסם שבו רוכזו בעלי החיים בחורף ואף אל בית המלאכה של הנפח שיצר את כלי העבודה.

שימי לב, בחודשי הקיץ כביש קיידס קוב סגור לעתים בימי רביעי לתנועת רכבים (פתוח רק לרוכבי אופניים). כמו כן כדי לטייל במסלול היפה המוביל אל מפלי לאורל (Laurel Falls, ) בדרך לעמק – יש להזמין מקום לחניה מראש), ראו מידע נוסף באתר השמורה.

ערוצי מים צלולים בדרך לקיידס קוב

ראו מפה של שמורת הרי הסמוקי. שלושת דרכי הנוף המתוארות לעיל מודגשות בצהוב. העיירות גטלינבורג וצ'ירוקי מסומנות בעיגול כחול:

הצעות לפעילויות בהרי הסמוקי:

♦ טיול אופניים בעמק של קיידס קוב. הדרך בעמק נוחה ואינה כרוכה בהרבה מדי עליות. ניתן לנסוע לאורך כל הלולאה של 11 המיילים או לקצר את הנסיעה. אפשר לשכור אופניים סמוך לחנות חניון הלילה של קיידס קוב.

♦ שמורת הטבע הלאומית הרי הסמוקי היא מקום נהדר לצאת בו לטיול רכוב על סוס. ניתן לצאת לטיול סוסים בעמק של קיידס קוב ובאתרים רבים נוספים ברחבי השמורה.

♦ שיט נהרות בנהר פיג'יון (Pigeon River) אשר במדינת טנסי, כ-45 דקות נסיעה מהעיירה גטלינבורג, ראו מידע כאן וכאן.

♦ שיט אבובים (Tubing) בעיירה טאונסנד (Townsend) אשר במדינת טנסי, ראו מידע כאן.

עלייה ברכבל לתצפית נהדרת על האזור ההרים (בעיירה גטלינבורג), למעלה יש גם גשר חבלים ארוך שגם ממנו יש נוף יפה.

מגלשות אלפיניות, רכבל ועוד באחד מאתרי הסקי הסמוכים לעיירה גטלינבורג.

גלישה באומגות (קרוב לעיירה גטלינבורג).

♦  המתעניינים בהיסטוריה אינדיאנית יכולים לבקר במוזיאון האינדיאני שבעיירה צ'ירוקי (Museum of the Cherokee India). מוזיאון מעניין זה מתמקד בהיסטוריה של בני השבט וכן בטרגדיה שעברו עם השתלטות האדם הלבן על מרחבי צפון אמריקה. לא רחוק מהמוזיאון שוכנת חנות נהדרת, קו-אופ של אמנים, שבה ניתן לרכוש עבודות יד אינדיאניות (Qualla Arts and Crafts Mutual).

♦  למבט על אורח החיים המסורתי של בני שבט הצ'ירוקי ניתן לבקר בכפר האינדיאני אוקונאלופטי (Oconaluftee Indian Village)  שם ניתן לצפות בקליעת סלים, אריגת בדים, עבודות כדרות, גילוף בעץ ועוד, וכן לשמוע ממדריכים בני השבט על אורח חייו. באתר הכפר למצוא מידע גם על הופעות אינדיאניות עשירות בתחפושות צבעוניות ובסיפורי עם, המתקיימות בערבי הקיץ באמפיתאטרון פתוח בעיירה.

לינה – מלונות וחניוני לילה:

הלנים במלונות יכולים ללון לילה אחד בעיירה צ'ירוקי שבדרום השמורה, ואת שאר הלילות בעיירה הנחמדה (הרבה יותר נחמדה מצ'ירוקי) גטלינבורג שבצפון השמורה. מי שלן בחניוני לילה יכול ליהנות מהעבודה שחניוני השמורה הם ברובם יפים במיוחד. ראו להלן תצלום מסך מהספר ארה"ב מזרח מסלולים בו מידע על חלק מחניוני השמורה:פארק הרי הסמוקי חניוני לילה


למפה של שמורת הרי הסמוקי לחצו כאן

ראו כאן כתבות נוספות על יעדי דרום מזרח ארה"ב

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן


למידע מפורט על השמורה (כולל פירוט של מסלולי הליכה רבים, מידע על מלונות ומסעדות, מגדיר בעלי חיים של השמורה, מפות ותיאורי דרך, חומר רקע והעשרה ועוד) פנו למסלול האדום בספר ארה"ב מזרח מסלולים או למסלול הירוק בספר ארה"ב דרום מזרח מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0