אגמי האצבעות, הצעות לטיולים

'אגמי האצבעות' (Finger Lakes) הוא חבל ארץ בצפון מערב מדינת ניו יורק הנחצה על ידי 11 אגמים צרים וארוכים  – קיוגה (Cayuga), סנקה (Seneca), אוטיסקו (Otisco), סקניאטלס (Skaneateles), אווסקו (Owasco), קאוקה (Keuka), קננדייגואה (Canandaigua), הונאווי (Honeoye), קנדיס (Canadice), המלוק (Hemlock) וקונסוס (Conesus). מקור שמם של האגמים בשפת האינדיאנים שחלשו על אזור זה הרבה לפני בוא האדם הלבן. לפי אמונתם, מקור האגמים ב'רוח הקדושה' (Great Spirit) שהניחה ידה על חבל ארץ זה כדי לברכו והותירה בו את חותם אצבעותיה. לעומתם, גיאולוגים טוענים שאגמים אלו, שכיוונם צפון-דרום, נוצרו לפני כמיליון שנה על ידי קרחונים שנסוגו, ובעת תנועתם חרצו באדמה. קרחונים אלו יצרו בנסיגתם גם שפע עצום של קניונים ומפלי מים, מרשימים ביופיים, שחלקם זורמים כלפי מטה במלוא העוצמה, ממש במרכז העיירה אית'קה (Ithaca), שהיא העיר הגדולה ביותר בחבל ארץ זה (ונקודת מוצא טובה לטיולים באזור). הגבוה מבין מפלים אלה הוא מפל טוגאנוק (Taughannock), השוכן כרבע שעה נסיעה ממרכז העיר, והוא גבוה אף יותר ממפלי הניאגרה. עיקר הפעילות באזור אגמי האצבעות היא טיולים ברגל אל המפלים עצמם ואל הקניונים המרשימים שהם היוצרים.

למידע על מלונות מומלצים בעיירה אית'קה הסמוכה לאגמי האצבעות לחצו כאן

אגמי האצבעות שמורת ווטקינגס גלן

אגמי האצבעות שמורת ווטקינגס גלן
בתמונות למעלה: שמורת ווטקינגס גלן. צילם: אילן יפה

ראו הצעות לפעילות באזור בחבל הארץ של אגמי האצבעות:

טיול ברגל אל מפל טוגאנוק. אם זמנכם קצר ובאפשרותכם לפקוד רק מפל אחד באזור אגמי האצבעות, זהו המפל שכדאי ללכת אליו. גובהו של מפל זה הוא 65 מטר, מימיו זורמים לאגם קיוגה והוא מוקף במצוקים מרשימים. מומלץ לטייל במסלול ה- Gorge Trail, המוביל לאורך הערוץ לתצפית נהדרת על המפל. אורכו של מסלול זה קרוב לשלושה ק"מ (1.4 ק"מ לכל כיוון) ודרגת הקושי שלו קלה. המפל שוכן בשמורת הטבע מפלי טוגאנוק (Taughannock Falls State Park), כעשרה מייל מהעיירה אית'קה, לצד אגם קיוגה. כדי להגיע לשמורה יש לנסוע מאית'קה צפונה לאורך כביש 89 , הנושק לגדה המערבית של אגם קיוגה, עד לפנייה שמאלה למפל.

שחייה או שיט במי אגם קיוגה בשמורת הטבע מפלי טוגאנוק. שמורת טבע זו כוללת שני חלקים משני צדי כביש 89 . ממערב – מפל טוגאנוק, וממזרח – חוף רחצה יפה ומוסדר לצד אגם קיוגה (במקום ניתן גם לשכור סירות בחודשי הקיץ). חוף זה הוא מקום נהדר לרחצה באגם בימי הקיץ החמים. במקום גם מגרש משחקים נהדר. ראו הוראות הגעה לעיל, ומכביש 89 פנו ימינה לחוף.

הליכה קצרה לתצפית על מפלי בטרמילק, שהם מהיפים במפלי האזור. מפלים אלה, שבשמורת מפלי בטרמילק (Buttermilk Falls State Park) אינם גבוהים או תלולים מאוד, אך צבע מימיהם הלבן, הדומה לחלב חמאה (ומכאן השם – Buttermilk), ומרשים. בתחתית המפלים יש בריכה שאפשר להשתכשך במימיה. כדי להגיע לשמורה, יש לנסוע מאית'קה דרומה בכביש 13(שמספרו גם 96 ו-34), כמייל ולפנות שמאלה לשמורה לכביש Buttermilk Falls Rd . מרחק ההליכה למפלים כמה מאות מ' לכל כיוון.

טיול ברגל בשמורת רוברט טרימן (Robert H. Treman State Park) שבה מתפתל ערוץ אנפילד (Enfield Creek), הכולל לא פחות מ-12 מפלים שהגבוה מביניהם (מפל לוסיפר, Lucifer) צונח במורד 35 מ'. בשמורה זו מסלולי הליכה לאורך קילומטרים רבים בקניון שיצר הערוץ בהתחתרותו. ניתן להתחיל ללכת לאורך הערוץ סמוך לחניון הלילה של השמורה. אורכו הכולל של מסלול זה הוא שבעה ק"מ (3.5 ק"מ במעלה הערוץ ו-3.5 ק"מ במורד הערוץ). אפשרות נוספת, קצרה יותר ויפה יותר היא לנסוע לחלק העליון של השמורה ולצאת למסלול יפה הנושק לשני גדות הקניון ומוביל גם לתצפית נהדרת על מפל לוסיפר. אורכו הכולל של מסלול זה הוא 1.6 ק"מ (800 מ' לכל כיוון), והוא כולל עלייה בגרם מדרגות ארוך מגובה הערוץ לראש הקניון. כדי להגיע לנקודת ההתחלה של מסלול זה, יש לנסוע מאית'קה דרומה בכביש 13. לאחר נסיעה של 3.5 מייל מההצטלבות של כביש מספר 13 עם כביש קלינטון יש לפנות ימינה ומיד שוב ימינה לכביש 327 , ובו יש לנסוע כשני מייל עד לפנייה שמאלה לשמורה.

טיול ברגל בשמורת ווטקינס גלן (Watkins Glen State Park) הנהדרת הממוקמת מדרום לאגם סנקה, כ-45 דקות נסיעה מאית'קה לכיוון מערב. שמורה זו היא מהמפורסמות והיפות שבשמורות 'אגמי האצבעות'. בלב השמורה ערוץ מרשים המתפתל בקניון שקירותיו מיתמרים לגובה של כ-70 מ'. בזרימתו בשמורה צונח הערוץ מעל 100 מ' בסדרה של 19 מפלים נהדרים. הדרך המומלצת ביותר לחוות את השמורה היא לטייל במסלול ה- GorgeTrail. מסלול זה נושק לערוץ ולמפליו ואורכו 2.5 ק"מ. אפשר ללכת במסלול הלוך-חזור (סה"כ הליכה של חמישה ק"מ) ואפשר לעלות בכניסה הראשית לשמורה (Main Entrance) על אוטובוס המוביל לכניסה העילית (Upper Entrance) וממנה ללכת ברגל 2.5 ק"מ במורד הערוץ חזרה לרכב. כדי להגיע לשמורה יש לנסוע מאית'קה מערבה בכביש מספר 79 . בקרבת אגם סנקה מתאחד כביש 79 עם כביש מספר 414 , המשיכו בכביש 414 לכיוון היישוב ווטקינס גלן (Watkins Glen) בצומת עם כביש מספר 14 יש לפנות שמאלה ולנסוע כחצי מייל עד הפנייה ימינה לשמורה.

ראו מיקום אגמי האצבעות. מיקום העיירה אית'קה מסומן באדום:

ראו מפת זום אאוט של מיקום אזור אגמי האמצבעות (המוסמן אדום):

שימו לב, מסלולי ההליכה למפלים הסובבים את אגמי האצבעות עלולים להיות מכוסים שלג עד סוף חודש מאי. המסלול הראשון שבדרך כלל נפתח להולכי רגל הוא המסלול למפל טוגאנוק.

למידע על מלונות מומלצים בעיירה אית'קה הסמוכה לאגמי האצבעות לחצו כאן


למידע נוסף על אתרים בצפון מזרח ארה"ב לחצו כאן.

למידע על פעילויות מומלצות נוספות באגמי האצבעות וכן על העיירה אי'תקה מומלץ לפנות למסלול הכתום בספר ארה"ב צפון מזרח מסלולים:
ספר ארה"ב צפון מזרח מסלולים

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0