המדריך לשמורת קרייטר לייק

לפני אלפי שנים ניצב במקום בו שוכנת כיום שמורת הטבע הלאומית קרייטר לייק (Crater Lake) הר געש גדול בשם מאזמה (Mazama) שנישא לגובה של כ-4,000 מ' מעל פני הים. ההר שכן מעל רכס הרי הקסקייד (Cascade Range) החוצה את מערב ארה"ב לאורכה, והיה חלק משרשרת הרי הגעש שעדיין נישאים מעל הרכס, כדוגמת הר סיינט הלנס (St Helens), הר רייניר (Rainier), הר בייקר (Baker), הר אדמס (Adams), הר הוד (Hood) והר לאסן (Lassen). לפני 7,700 שנה התפרץ הר מאזמה וקרס אל תוך הלוע שלו. בתוך ההר נוצר מכתש (למכתש מסוג זה קוראים קלדרה, Caldera), ומי הגשמים והשלגים זרמו אל האזור שקרס, ועד מהרה מילאו אותו. כך נוצר אגם קרייטר, האגם העמוק ביותר בארה"ב (ואחד העמוקים בעולם), שעומקו 592 מ', ושהנו אחד מגופי המים המתוקים הצלולים, הנקיים וכמובן היפים והתכולים בעולם. בשנת 1902 הפך אגם קרייטר לשמורת הטבע הלאומית הרביעית בארה"ב בזכות יופיו (הוא הוכרז כשמורה אחרי ילוסטון, סקויה והר רייניר).

הרוחב המרבי של אגם קרייטר הוא 9.5 ק"מ, גובה פני המים הוא 1,880 מ' מעל גובה פני הים, וגובה הפסגות המקיפות את האגם הוא 2,400-2,100 מ' מעל גובה פני הים (520-220 מ' מעל פני האגם). בתחתית האגם נובעים מים חמים, ועל כן בדרך כלל הוא אינו קופא בחורף

ראו מיקום פארק קרייטר לייק:

מתי לנסוע – פארק קרייטר לייק?

המועד המומלץ ביותר לבקר בשמורת קרייטר לייק הוא בחודשים יולי-אמצע ספטמבר. מכיוון שמדי חורף יורדים בשמורת קרייטר לייק כ-13 מ' שלג בממוצע, ועל כן השמורה מכוסה שלג במשך רוב חודשי השנה והכביש המרכזי של השמורה המקיף את האגם חסום לתנועה מאוקטובר/נובמבר עד יוני/יולי, בהתאם לכמות השלג שהצטברה לאורכו. חלק ממסלולי ההליכה בשמורת הטבע הלאומית קרייטר לייק עלולים להיות מכוסים שלג עד חודש יולי, מומלץ לוודא במרכז המבקרים שהמסלול עביר.

לכמה זמן ואיפה לטייל? וכן מיקום אזורי הפארק השונים

במסגרת טיול סטנדרטי שאין בו הרבה זמן להתרווח ללא סיבה – כדאי להקדיש לשמורה יום מלא או שני חצאי ימים. מי שמאוד לחוץ בזמן יכול גם להסתפק בלהקדיש לה חצי יום בלבד.

לינה – מלונות וחניוני לילה:

היצע מקומות הלינה בשמורת הטבע הלאומית קרייטר לייק מוגבל, ועל כן מומלץ להזמין מקום מספר חודשים מראש, אם אין מקום פנוי, ואין אפשרות אחרת, ניתן ללון רחוק מהשמורה בעיירות גרנטס פס (Grants Pass) או במדפורד (Medford) הממוקמות מדרום מערב לשמורה (2-1.5 שעות נסיעה ממנה) או בעיירות פורט קלמת' (Fort Klamath) וקלמת' פאלס (Klamath Falls) הממוקמות מדרום מזרח לשמורה (30 דקות-שעה נסיעה ממנה). ניתן גם ללון בכמה אתרים מצפון לשמורה למשל כאן.

ראו מידע על חניוני לילה בשמורה עצמה (לקוח מהספר ארה"ב מערב מסלולים):

פעילויות מומלצות בפארק קרייטר לייק:

– נסיעה של כ-30 מייל, בכביש הנהדר המקיף את אגם קרייטר ועצירה בנקודות התצפית הרבות שלאורכו. מומלץ במיוחד לעצור בנקודת התצפית המרשימה קלאודקפ (Cloudcap Overlook) הממוקמת בקצה דרך צדית, שאורכה כמייל אחד, בחלקו המזרחי של האגם. נקודת תצפית זו היא הגבוהה ביותר לאורך הכביש ההיקפי של השמורה – 545 מ' מעל פני המים. מומלץ במיוחד לבקר בה בשעות הצהריים, אז צבע המים הוא כחול עז.

– שיט על מי אגם קרייטר וטיול רגלי באי וויזארד (Wizard Island), ראו מידע על מסלולי הליכה בהמשך. כדי להגיע למזח הסירות יש לנסוע לצפון האגם וללכת כשני ק"מ לכל כיוון (ראו מידע במסלול Cleetwood Cove בהמשך). הסירות פעילות בחודשי הקיץ בלבד. מדי יום יוצאים כמה סיורים מן המזח, אורך כל אחד מהם הוא כשעתיים. שניים מן הסיורים מגיעים לאי וויזארד ואפשר לרדת ולטייל בו. בדרך כלל זמן השהות באי מוגבל לשלוש שעות. מספר מצומצם של מטיילים מורשים לשהות באי כשש שעות, כדאי להזמין כרטיסים מראש כאן.

– נסיעה בדרך צדית הממוקמת מדרום מזרח לאגם ומובילה לתצפית פינקלס (Pinnacles Overlook). אורך הדרך הוא כשבעה מייל, ובסופה יש תצפית על צריחים של אפר וולקני המתנשאים לגובה של כ-30 מ'. במקום יש מסלול הליכה נחמד שאורכו כק"מ אחד.

– מי שאינו רוצה להקיף ברכבו את אגם קרייטר, יכול להצטרף לסיור מודרך סביב האגם (Rim Drive Trolley Tours), אורך הסיור הוא כשעתיים, למידע ולהזמנות לחצו כאן.

ראו מפת השמורה מיקום האתרים כאן (המרכז הלוגיסיטי של השמורה, ה-Rim Village, מסומן בעיגול אדום):

מסלול הליכה מומלצים בפארק קרייטר לייק:

Castle Crest – טיול בין מרבדי פרחים (בחודשים יולי-אוגוסט). מסלול מעגלי קל מאוד שאורכו כק"מ אחד (תוספת גובה 30 מ'), המתחיל סמוך למרכז המבקרים שברים וילאג'.

Watchman Peak – מסלול נהדר בדרגת קושי בינונית המוביל לתצפית מרהיבה על האגם ועל האי וויזארד. בקצה המסלול מבנה המשמש נקודת תצפית לאיתור שריפות יער. אורכו של המסלול 2.6 ק"מ (1.3 ק"מ לכל כיוון, תוספת גובה 128 מ') והוא מתחיל כ-3.8 מייל מצפון מערב לרים וילאג'.

Annie Creek – מסלול מעגלי ברמת קושי בינונית-קשה בקניון עמוק בין פלגי מים ובין פרחים המתחיל בחניון הלילה מזאמה, אורכו של המסלול 2.7 ק"מ (תוספת גובה 61 מ').

Discovery Point – מסלול קליל שאורכו 3.2 ק"מ (1.6 ק"מ לכל כיוון, תוספת גובה 30 מ') המתחיל בצד המערבי של הרים וילאג' והמוביל לתצפיות נהדרות על האגם.

Garfield Peak – מסלול קשה יחסית שכולו תצפיות מגובה רב על האגם הקסום. אורכו של מסלול זה הוא 5.8 ק"מ (2.9 ק"מ לכל כיוון, תוספת גובה 310 מ') והוא מתחיל סמוך ללודג' של קרייטר לייק.

Cleetwood Cove – המסלול היחיד בשמורה המוביל אל מי האגם. ביום חם יוכלו האמיצים שביניכם ליהנות מרחצה מרעננת למרות קור המים. אורך המסלול, שהינו בדרגת קושי בינונית, הוא 3.5 ק"מ (1.75 ק"מ לכל כיוון, תוספת גובה 213 מ'). המסלול מתחיל בצפון האגם, כ-11 מייל מהרים וילאג' אם נוסעים עם כיוון השעון (תוואי המסלול מאוד נוח, וחלקו אף סלול). בקצה המסלול נמצא מזח הסירות שבהן ניתן לצאת לשיט על מי האגם.

Wizard Summit – מסלול אל פסגת האי וויזארד. אורכו 3.5 ק"מ (1.75 ק"מ לכל כיוון, תוספת גובה 232 מ'), והדרך היחידה להגיע לתחילתו היא בשיט. הירידה לחופי האגם (משם יוצא השיט) היא במסלול המתואר לעיל (Cleetwood Cove).

Fumarole Bay – מסלול יפה בדרגת קושי קלה-בינונית לחופו של האי וויזארד (לאורכו יש כמה מקומות מצוינים לרחצה). אורכו של המסלול 2.7 ק"מ (1.35 ק"מ לכל כיוון, תוספת גובה 46 מ') והדרך היחידה להגיע לתחילתו היא בשיט. הירידה לחופי האגם (משם יוצא השיט) היא במסלול המתואר לעיל.

המסלול המוביל לחופי האגם, הירידה קלילה, העלייה מפרכת

מזח הסירות שממנו ניתן לצאת לשיט על האגם

ומי שממש אמיץ יכול אפילו לשחות (המים קרים מאוד)


אם אתם מבקרים בקרייטר לייק – אל תוותרו אל ביקור בשמורה הוולקנית ניוברי הסמוכה (Newberry National Volcanic Monument), תוכלו למצוא מידע נוסף על שמורה זו במסלול הכחול בספר ארה"ב מערב מסלולים.


למפה של שמורת קרייטר לייק לחצו כאן

ראו כאן כתבות נוספות על יעדים בצפון מערב ארה"ב

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן

למידע נוסף על שמורת קרייטר לייק וכן להצעה למסלול טיול במדינת וושינגטון הכולל ביקור בשמורה זו, פנו למסלול הכחול בספר ארה"ב מערב מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

מכירים את מחולל המסלולים שלנו?

הדרך החדשה לתכנן טיול לחו"ל

מוזמנים להתנסות