קייפ קוד, הצעות לפעילויות

חצי האי קייפ קוד (Cape Code Peninsula), הוא כף ארוך וצר הבולט למי האוקיינוס האטלנטי בחלק הדרום מזרחי של מדינת מסצ'וסטס (למעשה, למרות קייפ קוד הוא באופן טבעי חצי אי, תעלת קייפ קוד המלאכותית הופכת אותו לאי). השם קייפ קוד ניתן על למקום על ידי מגלה העולם אנגלי ששט במקום בשנת 1602 ומצא בקרבת החוף דגי קוד (בקלה) רבים. כיום, חלק גדול משטחו של חצי אי זה הוא שמורת טבע יפהפייה (Cape Cod National Seashore) ששמה חוף הים הלאומי קייפ קוד המשמרת את חופי הים החוליים הפראיים של חבל ארץ זה.

בקצה חצי האי שוכנת העיירה הציורית פרובינסטאון (Provincetown) המוקפת חופים חוליים זהובים שגלי הים מכים בהם בעצמה. המקום מרכז אליו גאים וגאות רבים ורבות, וחיים בו כ-3,000 איש, חלקם הגדול אמנים ואנשי רוח. אל המקום בו שוכנת כיום עיירה זו הגיעה בחודש נובמבר 1620, אחרי 65 ימים בים, האונייה מייפלאוור. פרובינסטאון הייתה המקום הראשון שכף רגליהם דרכה בו על אדמת היבשת החדשה (כחודש לאחר מכן עקרו המתיישבים החדשים מחצי האי והצפינו אל עבר המקום שבו שוכנת כיום העיר פלימות', שם הם הקימו התיישבות קבע).

האטרקציה העיקרית בקייפ קוד היא החופים החוליים האינסופיים שבחצי האי. אין כאן אמנם נופים דרמטיים אבל יש כאן הרגשת מרחבים וחופש. כדאי להקדיש לביקור בחצי האי יום מלא אחד לפחות (שני לילות). יש לקחת בחשבון שלמרות שחצי האי מוקף ים – המים כאן סוערים ולא תמיד מתאימים לרחצה (וכן בשנים האחרונות יש גם יותר ויותר עדויות על נוכחותם של כרישי עמלץ לבן באזורים שבין חצי האי ליבשת). בעת ביקור במקום כדאי ללון בעיירה הציורית פרוביסנטאון (ראו הצעות למקומות לינה בעיירה כאן). יש להקפיד להזמין מקום לינה מבעוד מועד.

למידע על מלונות מומלצים בעיירה פרובינסטאון שבצפון חצי האי קייפ קוד לחצו כאן

חופי זהב חוליים ובתולים בחצי האי קייפ קוד

הצעות לפעילויות בקייפ קוד:

טיול רגלי בעיירה פרובינסטאון, ברחוב קומרשל (Commercial St), שהוא הרחוב הראשי והנחמד שלהעיירה, שלאורכו יש חנויות נחמדות, מסעדות וגלריות אמנות. אפשר גם לטייל לאורך מזח הדייגים (MacMillan Pier) של העיירה, שבשעות אחר הצהרים מגיעות אליו סירות הדיג עם שללן – מומלץ להתמקד ברציף המערבי מבין השניים, כי אליו מגיעים הדייגים (מומלץ להחנות את הרכב במגרש החניה שבין שני הרציפים, וממנו לצאת לטיול רגלי. ניתן גם להחנות את הרכב ברחוב הראשי של העיירה). בנוסף, כדאי לבקר ב'יד לזכר הצליינים' (Pilgrim Monument) המתנשאת מעל הרחוב הראשי. אנדרטה זו הוקמה לזכר המעפילים הראשונים שהגיעו מאירופה ליישוב היבשת אשר אונייתם, מייפלאוור, 'נחתה' ממש כאן, לחופי חצי האי קייפ קוד. האנדרטה שוכנת על גבעה נישאה במרכז העיירה פרובינסטאון (ממש מעל רציף הדייגים), אשר מעליה מתנוסס מגדל שגובהו 77 מ'. מראשו של מגדל זה תצפית נהדרת על מרחבי חצי האי.

טיול אופניים בשביל המוביל מהעיירה לחופים הצפוניים ביותר של חצי האי. שביל האופניים מוביל לכמה חופים נהדרים ועובר בין אזורי דיונות חול, ביצות וחורשות טבעיות הנושקות לקו המים. זהו מסלול סלול ומוסדר, והנסיעה בו היא פעילות מומלצת מאוד לכל המשפחה, שאפשר לשלב בה כמה שעות מנוחה על חוף הים החולי. השביל מתחיל ליד חוף הרינג קוב (Herring Cove Beach) ומשם מוביל דרך אזור המשובץ בדיונות ויערות אל מרכז המבקרים פרובידנס לנדס (Province Lands Visitor Center). ממרכז המבקרים משתפל השביל אל חוף רייס פוינט (Race Point Beach) היפהפה, שלאורכו יש סיכוי מצוין לצפות בלווייתנים ובכלבי ים המציצים מדי פעם מעל המים. בקצה החוף ניצב מגדלור ציורי (Race Point Lighthouse), ומי שכוחו במותניו יכול ללכת אליו ברגל, מרחק הליכה של שלושה ק"מ לכל כיוון. ניתן לשכור אופניים בעיירה פרובינסטאון, ולנסוע משם נסיעה קצרה על הכביש הראשי אל חוף הרינג. אורכו הכולל של המסלול, מהעיירה פרובינסטאון לחוף רייס פוינט וחזרה הוא כ-13 ק"מ.

טיול באופניים בחצי האי קייפ קוד הוא מומלץ מאוד

שיט צפייה בלווייתנים היא פעילות שיכולה להיות אחד משיאי הטיול, אם המזל יאיר לכם פנים. יעדם של סיורים אלה היוצאים מהעיירה פרובינסטאון הוא השמורה הימית סטלווגן (Stellwagen Bank National Marine Sanctuary), ובזכות העובדה שחצי האי בעצמו שוכן בלב ים, כבר לאחר כמה דקות של שיט יש סיכוי מצוין לראות מסיפון הסירה יונקים ימיים. במהלך השיט צופים בדרך כלל במגוון מינים של לווייתנים, החל בדולפינים 'רגילים' ובלווייתני מינקי (Minke Whales), שאורכם מגיע לעשרה מטרים, וכלה בלווייתן המצוי הענק (Fin Whale), שאורכו מגיע למעל עשרים מטרים. אבל את ההצגה הטובה ביותר נותנים על פי רוב הלווייתנים גדולי הסנפיר (Humpback Whales) שמגיעים לשמורה זו במספרים גדולים.

שיט בקיאק ימי במפרץ פרובינסטאון, ואולי אף שיט אל מגדלור לונג פוינט (Long Point Lighthouse) השוכן ממש ממש בקצה הכף של חצי האי קייפ קוד, באזור של חולות בתוליים. ניתן לשכור במקום גם סירות מפרש ומנוע.

שיט קצר אל מגדלור לונג פוינט, השוכן בקצה הכף של קייפ קוד, וטיול ברגל באזור זה של חולות זהובים. תדירות ההפלגות היוצאות מהרציף של העיירה פרובינסטאון היא אחת לשעה במהלך (אפשר גם ללכת בכיוון אחד ברגל ולשלם פחות).

הליכה למגדלור היפה ווד אנד (Wood End Lighthouse), מגדלור שהוקם בשנת 1872, במטרה להזהיר כלי שיט מפני חופי חצי האי. אורך המסלול המוביל אליו הוא כשלושה ק"מ (1.5 ק"מ לכל כיוון), ומומלץ להקדיש לו כארבע שעות. המסלול מתחיל בחלקה המערבי של העיירה פרובינסטאון. החלק הראשון כולל הליכה על שובר הגלים לעברו השני של המפרץ (הליכה זו אינה קלה), ואילו החלק השני כולל הליכה על החוף החולי. לא כדאי לטייל במסלול זה בשעת גאות, שכן שובר הגלים עלול להיות מכוסה מים, ועל כן יש לברר לפני היציאה לדרך מהם מועדי הגאות והשפל. מומלץ לתכנן את חציית שובר הגלים כשעתיים לפחות לפני שיא הגאות. על כן בהתחשב בכך שזהו מסלול הלוך חזור שאורכו ארבע שעות, יש להתחיל בהליכה כשש עד עשר שעות לפני שיא הגאות. ניתן לקבל מידע על מועדי הגאות והשפל במרכזי כאן.

הליכה במסלול היפה גרייט איילנד (Great Island), המוביל לקצה לשון ארוכה  של חול המוקפת משני צדיה במי אוקיינוס. זהו מסלול לא קל, הכולל הליכה ארוכה על החוף החולי, אבל הוא ללא ספק שווה את המאמץ, שכן מסלול זה נחשב לאחד היפים, אם לא היפה ביותר בחצי האי קייפ קוד. המסלול משלב דיונות נהדרות, אזורי חורש וביצות סמוך לקו המים. אורך המסלול קרוב לעשרה ק"מ (5 ק"מ לכל כיוון), ודרגת הקושי של המסלול היא בינונית-קשה. יש להצטייד במים ולהקפיד לא לעבור בשעת שפל לאזורים שעלולים להתכסות מים בגאות.

יציאה לטיול רכוב על הדיונות ברכב שטח המוביל לדיונות החול היפות ביותר של חצי האי. אורכם של הסיורים כשעה ותדירותם משתנה.

ביקור בחופים הנהדרים של חצי האי, החל בחופים הסוערים של חלקו המזרחי החשוף לאוקיינוס, וכלה בחופים המוגנים שלאורך הצד המערבי, שם המים שקטים יותר. בצד המזרחי מומלצים במיוחד החופים באזור Head of the Meadow, וכן מומלצים כל החופים שלאורך דרך אושן (Ocean View Dr) וכן חוף מקרוני (Macaroni Beach). בצד המערבי מומלצים במיוחד חוף מיו (Mayo Beach) הצמוד לעיירה וולפליט וחוף פירסט אנקאונטר (First Encounter Beach) הסמוך לעיירה איסת'הם (Eastham). וכמובן אי אפשר לוותר על ביקור בחוף רייס פוינט (Race Point Beach) השוכן ממש בקצה חצי האי. בחוף זה ניתן לצפות לעתים קרובות בלווייתנים מבצבצים ממי הים.

לא רק חופי זהב. יש בחצי האי קייפ קוד גם אגמים ביצתיים רבים, חלקם מהווים מקור משיכה לעופות מים

למידע על מלונות מומלצים בעיירה פרובינסטאון שבצפון חצי האי קייפ קוד לחצו כאן


למידע נוסף על אתרים בצפון מזרח ארה"ב לחצו כאן.

למידע מפורט נוסף על הפעילויות המתוארות לעיל (כולל דרכי הגעה, שעות פתיחה, מחירים ועוד), וכן להצעות לפעילויות נוספות ולמסלולים נוספים בחצי האי, פנו למסלול הכחול בספר ארה"ב צפון מזרח מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

8% הנחה

על השכרות רכב לארה"ב ולקנדה

דרך חברת אופרן

לחצו כאן להזמנה