שאלות נפוצות (ותשובות כמובן)

מיכל שואלת: כמה זמן יש להקדיש לקונקשיין בארה"ב?

כדאי לוודא שיש לפחות טווח של שלוש שעות (ואף יותר אם יש לעבור טרמינל) בין נחיתה בארה"ב לטיסת המשך שכן לאחר הנחיתה יש לעבור הגירה (הליך שעשוי לקחת זמן) וכן יש לעבור מכס (לוקחים את המזוודות, עוברים מכס ובדרך כלל – מיד מחזירים אותן).

שי שואל: מה יפה יותר – המצוק הדרומי או המצוק הצפוני של הגרנד קניון?

שני המצוקים (שהמרחק האווירי ביניהם קצר אך זמן הנסיעה ביניהם בכביש כשלוש שעות) יפהפיים. הצפוני גבוה יותר ולכן יש בו יותר משקעים וקיר הקניון התרחק בו יותר מתחתית הקניון שם מתחתר נהר הקולורדו. המצוק הצפוני גם פחות מתוייר וזהו יתרון עצום. מצד שני התצפית במצוק הצפוני פחות פנוראמית ובכלל – יש פחות נקודות תצפית כי קטעי הכביש לאורך המצוק קצרים יחסית ונקודות הגישה אליו מועוטות יותר מאשר במצוק הדרומי. המצוק הדרומי לעומת זאת מתוייר מאוד, ממוסחר מאוד – אבל יש בו המון נקודות תצפית. וכנראה שכדברי הפתגם המפורסם – "מילארד סינים לא טועים" – יש סיבה לכך שהמצוק הדרומי יותר מתוייר – יש בו כמה תצפיות (למשל גרנד-ויוו) שהן ללא ספק מנצחות ועולות על יפי התצפיות במצוק הצפוני. רק טיפ אחד שלנו – כדי להימנע מעומס המטיילים התחילו את ההליכה ברגל בין נקודות התצפית של המצוק הדרומי בשעה מוקדמת. עד סביבות 9 בבוקר ואפילו 10 עדיין ריק יחסית בשביל המחבר בין התצפיות.

רביב שואל: האם במינוואן תיכנס בנוחות משפחה של שישה אנשים פלוס מזוודות?

מיניוואנים (למשל דודג קרוואן או טיוטה סיינה) האם אמנם מרווחים אבל אם אתם שיש לא תוכלו לקפל את המושב האחורי מה שישאר לכם תא מטען קטן יחסית שספק אם יכיל בנוחות את כל הציוד. פתרונות אפשריים: א. להצטצמם בציוד. ב. להצטייד בקטיבגים רכים שאותם אפשר לקשור על גג הרכב (חשוב להקפיד על קיטבגים רכים כדי שלא ישרטו את הגג – וכן יש לקחת בחשבון היתכנות גשם). כדאי להצטייד בחבלים. רלוונטי רק לרכבים שיש להם פסי גגון (לרוב המיניוואנים יש. לעתים יש להרימם למעלה). ג. לשכור רכב גדול יותר כדוגמת שברולט סברבן (טיפ נוסף – שימו לב שבמיניוואנים יש תאי אחסון גדולים בדרך כלל מתחת לרגלי המושב שמאחורי הנהג, מתחת לשטיחים).

נופר שואלת: איזה בגדים כדאי לקחת לטיול משפחת לארה"ב?

במהלך טיול לארה"ב רוכשים בדרך כלל לא מעט מוצרי ביגוד (אפילו כאשר נכנסים לוולמרט לקניית מזון אי אפשר בדרך כלל להתאפק כאשר רואים למכירה חולצות בשני דולר) וכן ברוב המלונות יש מכונות כביסה (שאינן מרתיחות מים ולכן עובדות הרבה יותר מהר ממכונות הכביסה בארץ) ומייבשים. לכן מומלץ לקחת מעט בגדים. אם אתם למשל מטיילים אל מערב ארה"ב בחודשי הקיץ כדאי להתבסס בעיקר על בגדים קצרים אבל גם להצטייד בבגדים ארוכים שכן במקומות כמו ילוסטון, ברייס ואפילו יוסמיטי יכול להיות קר – גם בקיץ. במקרה זה למשל (לטיול של כשלושה שבועות) מוצע לקחת לכל מטייל: 4 חולצות קצרות, חולצה טרמית, פליז (רק אם הטיול כולל ביקור באזורים קרים), מעיל גשם או רוח, 2 זוגות מכנסיים קצרים, 2 זוגות מכנסיים ארוכים, 5 תחתונים, 4 גרביים, נעלי התעמלות או הליכה, זוג סנדלים.

גילה שואלת: האם אפשר לשכור רכב במקום אחד בארה"ב ולהחזיר באחר?

ודאי שאפשר אבל בדרך כלל השכרה חד כיוונית מלווה בתוספת תשלום שיכולה לנוע מ-300$ עד לקרוב ל-1000$ בהתאם למרחק בין נקודת הלקיחה להחזרה.

יוסי שואל: היכן כדאי ללון בשמורת יוסמיטי?

זוהי אחת השאלות הכי במדור זה של שאלות נפוצות. אז ככה: ראשית – ליוסמיטי כדאי להזמין לינות מבעוד מועד. מבחינת מיקום לינה רבים טועים ומזמינים לינה בעיירה מריפוסה. זו טעות. הלינה במריפוסה לא זולה משמעותית מלינה קרוב יותר לשמורה ונסיעה מעמק השמורה למריפוסה ארוכה ומפותלת. יש מטיילים שגם מזמינים בטעות מקום לינה מדרום לשמורה – למשל בעיירה אוקהרסט – שגם ממנה הנסיעה למרכז השמורה ארוכה מאוד. עדיף ללון קרוב יותר לשמורה למשל בעיירה אל פורטל שם יש שני מוטלים ברמה טובה (Yosemite View Lodge, Cedar Lodge). אפשר גם ללון בתוך השמורה – אבל המחירים יקרים וההיצע נמוך (כדאי לא ללון בכל מתחמי אוהלי הקנבאס שהם ברמה נמוכה מאוד). אפשר גם ללון לאורך כביש 120 המוביל לשמורה (למשל במלון החדש Rush Creek), ואם רוצים לשכור בקתה מפנקת אפשר גם ללון ביוסמיטי ווסט (Yosemite West). ראו מידע נוסף כאן.

קרן שואלת: האם יש הבדלים בחוקי נהיגה בין ישראל לארה"ב?

הבדלים בחוקי נהיגה בין ישראל לארה"ב/קנדה: א. מותר לפנות ימינה באור אדום לאחר עצירה. ב. כאשר פונים שמאלה באור ירוק יש לתת קדימות למכוניות שבאות ממול. ג. בצמתים רבים סימן עצור לבאים מכל הכיוונים. המעבר בצומת הוא על פי סדר ההגעה. ד.אסור לעקוף אוטובוס בית ספר שעצר ושאורותיו מהבהבים. צריך גם לעצור לאטובוס בית ספר שעצר בנתיב הנגדי (אי ציות לחוק זה מלווה בקנסות כבדים). ה. כמובן, אם עוצר אתכם שוטר – אל תצאו מהרכב. המתינו שהוא יבוא אליכם.

דביר שואל: האם יש לכם טיפים למילוי דלק בארה"ב?

בטיול בארה"ב ובקנדה עוברים לעתים מרחקים גדולים שאין בהם תחנות דלק. כדאי להקפיד למלא בתדירות גבוהה. כמו כן כדאי למלא דלק לפני שנכנסים לשמורות או שכן המחירים בשטחן ובסביבתם מאמירים. לא בכל תחנות הדלק אפשר להעביר כרטיס אשראי ישראלי במכונה. לעתים יש צורך להיכנס לתחנה ולשלם מראש, ולאחר התדלוק להתקזז ולקבל החזר – במידה ומילאתם דלק בסכום נמוך מששולם.

גיא שואל: לא מצליח להבין – מה השעה באריזונה?

במהלך כמעט על טיול לארה"ב עוברים אזורי זמן אבל אכן מעבר אזורי הזמן אל מדינה אריזונה ובמדינת אריזונה הוא המסובך ביותר. אריזונה, בניגוד למדינות הסובבות אותה, לא מנהיגה שעון קיץ. מצד שני בחלק מהשטחים שהם באוטונומינה אינדיאנית כן יש שעון קיץ. אם קבעתם פעילות כלשהי, אליה יש להגיע בזמן מסויים, הקפידו לשאול – זמן לפי איזה שעון?

אוסי שואלת: באיזה אתרים כדאי להזמין מלונות?

הישראלים אוהבים מאוז להזמין מלונות בבוקינג. אבל אנחנו דווקא מציעים לכם להזמין מלון באתר המלון. המחיר באתר המלון בדרך כלל לא יותר יקר מאשר בוקינג (שימו לב שהמחיר בבוקינג לא כולל מסים) ואם יש בעיות – יש עם מי לדבר. אם עושים כרטיס טריפל אי (ניתן לעשות בממס"י) מקבלים הנחה של 10% ברבים ממלונות ארה"ב וקנדה וכן במגוון אטרקציות. בחלק מהמלונות אפשר לקבל הנחה זו כבר בעת ההזמנה (AAA Rate) בלי הזמנת מספר כרטיס, ובחלק יש להזין מספר כרטיס, ומכיוון שאי אפשר להזין מספר כרטיס שנרכש בארץ, אי אפשר לקבל הנחה בעת ההזמנה, אך כאשר תראו את הכרטיס בעת ההגעה למלון תוכלו לקבל את ההנחה (במידה והזמנתם את החדר במחיר מלא דרך אתר המלון).

תמר שואלת: מהם גדלי המיטות בחדרי המלונות?

רוחב מיטות בחדרים הן: King כ-1.8 מ', Queen כ-1.4 מ', Double כ-1.2 מ', Twin כ-0.9 מ' וכן במלונות רבים מוצעת ספר נפתחת. אפשר לבקש במלונות רבים להוסיף לחדר מיטה מתקפלת (rollaway bed) בעלות של 15-20$ ללילה. אפשר גם לבקש מיטת תינוק ללא תשלום נוסף (טיפ נוסף – שימו לב יש חדרים שמוגדרים כחדר ADA שהוא חדר נגיש לנכים).

יוסי שואל: האם אפשר לשכור רכב בקנדה ולהחזיר בארה"ב?

השכרת רכב בארה"ב והחזרתו בקנדה (או ההפך) בדרך כלל אינה אפשרית או יקרה מאוד.

יוסי שואל: האם צריך לעשות ויזה לקנדה?

בעלי דרכון ישראלי הטסים לקנדה צריכים למלא טופס און ליין טרם טיסתם (כולל מי שרק עוצר בקנדה בקונקשיין). העלות – שבעה דולר. תקף לחמש שנים. אם עוברים לקנדה בדרך היבשה אין צורך למלא טופס זה. ראו מידע כאן: http://www.cic.gc.ca/english/visit/eta.asp

אבנר שואל: כמה עולה כניסה לפארקים הלאומיים של ארה"ב?

מחיר מנוי שנתי לפארק לאומיים בארה"ב 80$. מחיר כניסה לכל פארק בנפרד כ-30$ למשפחה לשבוע (המחיר משתנה מפארק לפארק). לגבי קנדה – משתלם לעשות מנוי שנתי לפארקים רק אם מבקרים בפארקים מעל כשבוע. מנוי לפארקים לאומיים אינו תקף לפארקי מדינה (State Parks).

קורין שואלת: האם כסא רכב לילד נחשב מזוודה?

ברוב חברות התעופה כסא רכב לא נחשב מזוודה ואפשר לעשות לו צ'ק אין. אם מדובר על ילד קטן שנרכש עבורו כרטיס ושיש לו כסא במטוס (לא ילד מתחת לגיל שנתיים שיכול לשבת על ברכי ההורים) – כדאי לשקול להעלות את הכסא למטוס ולהושיב על הילד בכיסא. הילד ישן כך יותר טוב בטיסה וגם אפשר יהיה לחגור אותו בנוחות בעת כיסי אוויר. הפיתרון הזה מתאים בעיקר לכסאות רכב מהסוג הצר יותר.

קורין שואלת: האם כדאי לקחת טיולון לילד בן חמש?

כדאי מאוד לקחת טיולון – גם לילדים גדולים. ההליכות בערים ארוכות והילדים עלולים להתעייף. גם באתרי הטבע יש שבילי הליכה רבים שנגישים לעגלות.

רם שואל: האם כדאי להזמין מקומות לינה מראש?

התשובה תלויה ביעדי הטיול ובעונת השנה. ביעדים פופולריים בחיק הטבע (בסביבות פארקים לאומיים כדוגמת אקדיה, ברייס, ילוסטון, יוסמיטי) חובה להזמין מראש מקום לינה – ועדיף מבעוד מועד (בברייס למשל יש מעט מאוד מלונות שמתמלאים חודשים רבים מראש). בערים גדולות לא חייבים להזמין מצד אחד (כמעט תמיד יהיה חדר פנוי איפשהו) אבל החיפוש של חדר ברגע האחרון יהיה קרוב לוודאי מייגע והמחיר – הרבה יותר גבוה מאשר אילו הייתם מזמינים מקום מראש. יש גם מקומות בחלק מעונות השנה בעייתי במיוחד למצוא בהם מקום. כך למשל בעיירה מונטריי בקליפורניה חל מדי חודש אוגוסט שבוע של יריד מכוניות. במהלך השבוע הזה המלונות מלאים עד אפס מקום המחירים מאמירים לשחקים. אז בקיצור – בשיא עונת הטיולים (אמצע יוני עד סוף אוגוסט), בחגים לאומיים (ובעיקר הסופ"ש של ממוריאל דיי ולייבור דיי), במקומות פופלאריים (או במקומות שהיצע המלונות בהם נמוך – כמו למשל לאורך כביש 1 בקליפורניה), בערים גדולות – כדאי להזמין מקום מראש. במקומות פחות מתויירים ובעונות שאינן מתויירות אפשר לא להזמין. מצד שני – לרוב המלונות יש מדיניות ביטולים מאוד נוחה – בחלק אפשר לבטל ביום הלינה עד השעה 18:00, לכן לעתים עדיף להזמין ומקסימום לבטל. יש לציין שככל שמתקרב המועד המחירים עולים וככל שתזמינו מוקדם יותר תזכרו למחיר יותר זול משמעותית.

דביר שואל: האם צריך רכב בסן פרנסיסקו?

בעיקרון לא חייבים רכב – כי אין בו צורך בטיול בעיר (עדיף להתנייד בתחבורה ציבוריות ובמוניות כי המרחקים קצרים יחסית והחניה יקרה). מצד שני אם נוחתים בעיר ומטיילים בה בתחילת הטיול – מונית משדה לעיר עם המזוודות תהיה יקרה – כ-80 דולר למשפחה (כולל המזוודות) וכן ביום היציאה מן העיר – אם תשכרו רכב בעיר יש סיכוי שההשכרה תהיה יקרה יותר מאשר בשדה ותעופה (ככה זה בדרך כלל) וכן הסוכנויות בעיר נפתחות מאוחר יחסית וזה יבזבז לכם זמן ביום היציאה מן העיר. אם תשכרו רכב בשדה התעופה ביום היציאה מן העיר תצטרכו לשלם שוב על מונית. אז בקיצור זה יוצא מחיר די דומה – עם השכרת רכב ובלי השכרת רכב – זאת במידה ומוצאים מלון שהחניה בו זולה או בחינם (במרבית המלונות החניה יקרה). כמובן שאם רוצים לנסוע על גשר שער הזהב או לנסוע אל אתרי טיול הסובבים את העיר (למשל יערות מיור) – צריך רכב. גם לאתרי העיר המערביים (חופי הים, פארק הגולדן גייט, טווין פיקס וכדומה יותר נוח להתנייד ברכב.

רוצים לשאול אותנו שאלות? שלחו את שאלתכם כאן ונשמח לענות
אם השאלה רלוונטית לקהל הרחב – אולי אפילו נוסיף אותה למדור זה של שאלות נפוצות
עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

מכירים את מחולל המסלולים שלנו?

הדרך החדשה לתכנן טיול לחו"ל

מוזמנים להתנסות