כל מה שרציתם לדעת על מערכות ההפעלה של הקרוואן

בקרוואנים יש שני מצברים; אחד בתא המנוע המתפקד כמו ברכב רגיל (ונטען בזמן נסיעה) ואחד נוסף המפעיל את מערכות החשמל של ה-Coach (שזה למעשה ה'בית' של הקרוואן). אין קשר בין שני המצברים וכך, אם במהלך חניית לילה ארוכה, נחלש המצבר האחורי, אפשר להניע את הקרוואן ולטעון את המצבר האחורי. במידה והמצבר הראשי לא מצליח להניע את הרכב, ניתן לסייע לו בעזרת המצבר האחורי.

המצבר האחורי מפעיל את המערכות הבאות:

 1. תאורת פנים של הקרון
 2. תאורה חיצונית ליד הדלת, Patio light
 3. משאבת המים של המטבח, מקלחת ושירותים
 4. מקרר ה-Coach, בזמן נסיעה. בחנייה, ניתן להציב את בורר ההפעלה של המקרר על הפעלה בעזרת חשמל בלבד, גז בלבד, או מעבר אוטומטי בין חשמל וגז (מומלץ). בזמן הפלגה במעבורת, אין אספקת חשמל מהמצבר האחורי, ומחוייבים גם לסגור את ברז הגז הראשי. זה אמור שבזמן הפלגה אין קירור והקפאה, ויש להיערך בהתאם (לרוקן את המקפיא), להפלגות ארוכות (למשל, ב'מעבר הפנימי')
 5. התנעת הגנרטור 110 וולט

ברוב הקרוואנים יש גנרטור 110 וולט, אותו מניעים מתוך תא המגורים, בעזרת מצבר ה-Coach. הגנרטור ניזון ממיכל הבנזין הראשי והוא לא יפעל, אם יש פחות מ-1/4 מיכל דלק. הגנרטור מאפשר להפעיל את המערכות הבאות, בלא חיבור חשמל מסודר:

 1. מזגן תקרה
 2. תנור/מיקרו
 3. בזמן עבודה, הגנרטור טוען גם את המצבר האחורי

הגנרטור שקט יחסית, אבל עדיין מרעיש… ההוראות אומרות להניע אותו כל שבועיים-שלושה לכמה דקות, למנוע סתימת הקרבורטור.

 בקרוואן יש מיכל גז של כ-12 גלון, המספיק לשבועיים-שלושה. הגז מפעיל את המערכות הבאות:

 1. כיריים לבישול
 2. חימום מים למקלחת ומטבח
 3. הפעלה חלקית של המקרר
 4. חימום בגז של חלל ה-Coach. חימום זה צורך גז וגם חשמל; הפעלה של 2-3 שעות עלולה לחסל את המצבר האחורי, כך שזה לא סידור ללינה של לילה קר. מצד שני, הוא מחמם את חלל המוטורהום תוך דקות ספורות, זה נחמד להשכמה צוננת. המפוח מאוד רועש, לא נעים.

המצבר האחורי מחזיק בקלות שימוש של לילה אחד, אם לא משאירים את כל האורות דולקים שעות ארוכות. מבלים במקום אחד שני לילות או יותר, צריך להניע את המנוע כדי לטעון את המצבר. 15-20 דקות של המנוע מסדרים את העניין. ניתן גם להניע את הגנרטור שייטען את מצבר ה-Coach, אבל זה עושה רעש. לכן עדיף להניע את המנוע הקרוואן, שטוען גם את המצבר הקדמי.

באדיבות רמי גלובע, טייל ואיש שטח שחצה את ארה"ב וקנדה לאורכן ולרוחבן בקרוואן הפרטי שלו

קראו עוד על השכרת קרוואן ועל חניוני לילה במדריך הקרוואנים שלנו.

 

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

מכירים את מחולל המסלולים שלנו?

הדרך החדשה לתכנן טיול לחו"ל

מוזמנים להתנסות