איי אאוטר בנקס, פס של חול במי הים

אורכם של איי אאוטר בנקס (Outer Banks) מגיע לקצת יותר מ-300 ק”מ, רוחבם הוא כמה מאות מטרים, ולעתים אף פחות, וגובהם כשניים-שלושה מטרים מעל פני הים בלבד. למעשה אין איים אלה אלא דיונת חול צרה וארוכה שראשה מבצבץ מעל פני האוקיינוס האטלנטי לחופי של מדינת צפון קרוליינה. ולמרות זאת, באופן כמעט לא הגיוני, חיים בהם אנשים ומתקיימת בהם ציביליזציה, כל זאת בצל הסכנה שיום יבוא והים יכריע אותם.

ההערכות הן שבעבר שכנו איי אאוטר בנקס מזרחה מכאן – כמה עשרות קילומטרים ממיקומם הנוכחי, ושלמעשה הם נודדים כל העת. למרות העובדה שבעלי הבית האמתיים כאן הם הרוח והמים, הרבה אמריקנים התאהבו באיי אאוטר בנקס והפכו אותם לביתם. תיירות הפנים – בעיקר של אמריקנים המגיעים לאיים כדי לנפוש, לטייל ולדוג – משגשגת. למענם הוקמו כאן כבישים, מלונות ואפילו בתי ספר ובתי חולים.

המראה של אוקיינוס מצד אחד ואוקיינוס מצד שני במרחק של כמה עשרות מטרים בלבד זה מזה, נראה כמעט לא הגיוני כשנוסעים בכבישי האיים. בחלק מהמקומות האיים כה צרים עד שמנקודה אחת ניתן לראות את שני החופים של האי – זה הפונה לאוקיינוס האטלנטי וזה הפונה למפרצים שבצד של היבשת. האם סוללות החול שמפזרים כל העת הטרקטורים משני צדי האספלט אכן יגנו עליהם מפני גלים גבוהים? האם העובדה שבתי העץ של האי שוכנים כולם על עמודים יאפשרו כאן חיים לאורך זמן? לא ברור, אבל האמריקנים אינם מוותרים: כאשר המים התקרבו אל מגדלור קייפ הטראס (Cape Hatteras) הם פשוט הזיזו את המגדלור, כאשר ההוריקן ‘איירין' העלים לחלוטין קטעים מכביש מספר 12 הם השתמשו במעבורת כמעקף זמני ותוך כמה חודשים בנו כביש חדש.

בתים על עמודים באיי האאוטר בנקס

השלכות ההרס של ההוריקן איירין. שיא עונת ההורקנים חל בחודש ספטמבר

אבל גם הנחושים ביותר מבינים שאי אפשר לסמוך כאן על תכנון לטווח הרחוק, שכן הוריקן אחד יכול בין לילה לחתוך אי אחד לשניים ולהעלים אי אחר אל מתחת למים באמצעות כמה גלים חזקים. ומכאן נוצר בעצם קסמם של איי אאוטר בנקס – הפיתוח כאן בכל זאת מוגבל. אין כאן מלונות ענק, מרכזי הקניות צנועים, הכבישים צרים יחסית והבתים במידה מסוימת ארעיים. הודות לכך שרדו כאן מאות קילומטרים של חופים חוליים זהובים, טבעיים, שאפשר לשבת בהם, לראות מהם את הזריחה ולא לשמוע דבר מלבד את גלי הים.

עבור מטיילים הפוקדים חבל ארץ זה ביקור באאוטר בנקס היפהפיים מומלץ ביותר, קצב החיים בהם אטי במיוחד, היישובים הקטנים ציוריים להפליא והשיט במעבורות העוברות מאי לאי הוא חוויה נהדרת. אמצעי תחבורה זה מאפשר לצפות מנקודת מבט אחרת על יופיים של האיים, לחזות בבעלי חיים (דולפינים, עופות מים ועוד) וגם לפגוש דייגים ומקומיים.

שיט במעבורת בין האיים היא חווייה נהדרת ומרגיעה

איי האאוטר בנקס הם מקום מושלם להלך בו שעות לאורך חופים בתוליים, להתגלגל על דיונות חול ענקיות, לשוט בקיאקים בין המפרצים המוגנים (ולחזות בשפע עופות מים ולעתים אף בדולפינים) וכמובן – לנצל את הרוח העזה כדי להעיף עפיפונים. לא בכדי בחרו גם האחים רייט בתפאורה המושלמת של האיים כדי להטיס כאן בשנת 1903 את המטוס הראשון בעולם. אולי האוויר שנושמים תושבי אזור זה גורם להם להאמין שיצליחו להכניע את חוקי הטבע. במקרה של האחים רייט אמונה זו אכן התממשה והאדם הצליח כנגד כל הסיכויים לעוף. האם יצליח האדם להכניע גם את עוצמת גלי הים המנסים כל העת להחריב את איי אאוטר בנקס? ימים יגידו.

להמלצה על מלונות בעיירה נאגס הד בצפון האיים לחצו כאן

להמלצה על מלונות בעיירה אוקרקוק בדרום האיים לחצו כאן

ראו מיקום איי האאוטר בנקס:

אתרים שאסור לפספס – איי אאוטר בנקס:

את יחסי הציבור הטובים ביותר לאיים עשו, בלי שהתכוונו לכך, האחים אורוויל ווילבור רייט, לפני למעלה ממאה שנה כאשר בחרו בדיונות החול הנושקות לעיירה קיל דוויל הילס (Kill Devil Hills), שבצפון האייים, כמקום להטיס בו את המטוס הראשון. כיום יש במקום מונומנט לאומי לזכר האחים (Wright Brothers National Monument), המספר את סיפור אמונתם ביכולתו של האדם לעוף, אמונה שללא ספק שינתה את ההיסטוריה של האנושות.

המונומנט הלאומי לזכר האחים רייט

שמורת ג'וקיס רידג' (Jockey's Ridge State Park) ממוקמת אף היא בצפון האיים. בשמורה זו יש דיונות נהדרות של חול זהוב, המתנשאות לגובה של כ-30 מ' מעל פני הים. ניתן להגיע אליהן בהליכה של כמה דקות ממגרש החנייה וממרכז המבקרים. מפסגת הדיונות ניתן לצפות בנופו הכחול של הים הן ממזרח והן ממערב. הדרך למטה הרבה פחות מייגעת. זהו מקום נהדר לילדים (וגם למבוגרים), היכולים להתגלגל שוב ושוב למטה על החול הפריך.

חוף הים הלאומי קייפ הטראס (Cape Hatteras National Seashore), עשיר בחופים נהדרים ומתפרש למעשה משני צדי קו החוף של האיים (כמעט לכל אורכם, למעט בנקודות היישוב) מצפון לדרום. בחוף ים לאומי זה אפשר לטייל ברגל, לעשות קמפינג, לדוג, לנפוש על החוף וכן לצפות בעופות מים, ביונקים ימיים (כולל דולפינים) כן בצבי ים (שמגיעים למקום כדי להטיל בו את ביציהם).

חניון לילה בחוף הים הלאומי הטראס

מורת הטבע פיי (Pea Island National Wildlife Refuge), מתפרשת על פני חלקו הצפוני של האי הטראס. האזור בו שוכנת השמורה כולל מפרצים ביצתיים שהם מקום קינונם של ברווזים, אווזים, ברבורים ועופות מים נוספים. אזור המפרצים הביצתיים הוא גם מקום המנוחה של עופות נודדים בדרכם צפונה או דרומה. מקרבת מרכז המבקרים של השמורה מתחיל מסלול הליכה נחמד (North Pond Wildlife Trail), שאורכו כקילומטר אחד המתפתל בין שתי ביצות. מן המרפסות וממגדל התצפית ניתן לצפות בבעלי חיים (בעיקר עופות מים וצבי מים מתוקים).

המגדלור של קייפ הטראס (Cape Hatteras Lighthouse) הוא אחד המרשימים באיים. גובהו של מגדלור זה הוא 61 מטר, ואל ראשו מובילות 269 מדרגות. אפשר לטפס ברגל לראש המגדלור כדי לראות מראשו תצפית פנורמית נהדרת של מרחבי האיים – מומלץ מאוד ביום בהיר. בקרבת המגדלור יש גם מוזיאון ימי קטן. העלייה למגדלור אסורה לילדים קטנים שגובהם אינו עולה על 42 אינץ' (107 ס"מ). ניתן לאכול בקרבת המגדלור ארוחת צהריים – יש באזור שולחנות פיקניק. זהו גם מקום מצוין לצפות בו באיילים.

המגדלור של כף הטראס

האי אוקרקוק הוא הדרומי באיי אאוטר בנקס. הוא פחות מיושב, יותר טבעי ונשתמר בו יופי יוצא דופן, מכיוון שאין כביש המקשר אותו ליבשת. רוב שטחו הוא שמורת טבע – חלק מחוף הים הלאומי קייפ הטראס. כאן אין סופרמרקטים גדולים ואין מקדונלדס, אבל יש כאן קילומטרים רבים של חופים טבעיים ויישוב ציורי אחד – אוקרקוק, הבנוי מבתי עץ השוכנים על עמודים גבוהים סביב מרינה מלאה ביאכטות ובסירות דיג. היישוב אוקרקוק, השוכן בחלקו הדרומי של אי, הוא ציורי במיוחד. זהו יישוב קטן (ניתן ללכת ברגל מקצהו האחד לשני בכעשר דקות בלבד), שמאוד נעים לבלות בו, בעיקר אם מזג האוויר מאיר פנים. רוב תושבי היישוב מתפרנסים מתיירות ורבים מהבתים כאן הם בתי קיט המאוכלסים רק בחלק מימות השנה. ביישוב יש מרינה ציורית, מלונות נחמדים ומלאי חן וכמה וכמה מסעדות טובות. אף על פי שזהו יישוב תיירותי ברובו, ההרגשה היא כשל מקום אותנטי (שימו לב, למעבורת מאי זה ליבשת יש להזמין מקום מבעוד מועד? לשאר מעבורות האי לא צריך וגם אי אפשר להזמין מקום מראש).

המרינה של היישוב אוקרקוק

מתי לנסוע – איי אאוטר בנקס:

עקרונית אפשר לטייל באיים כל השנה שכן זהו לא אזור מושלג והטמפרטורות בו בדרך כלל לא יורדות בחורף מתחת לאפס. אבל… בחורף עלול להיות קר באיים (פלוס ים סוער ורוחות חזקות) ולכן עדיף לא לטייל באיים בחורף. באביב נעים באיים (אם כי עלול להיות מעט קריר מכדי להיכנס למים). הקיץ הוא עונת התיירות הפופלרית באיים אבל מצד שני הקיץ (השיא בספטמבר) הוא גם עונת ההוריקנים – וברגע שמתקרבת למקום אפילו סופה טרופית (שהיא מעין הוריקן מוחלש) האיים לעתים קרובות מפונים. בסתיו (אחרי שנגמרת עונת ההוריקנים. העונה הרשמית נגמרת רק בנובמבר אבל הסיכוי להוריקן מאמצע אוקטובר ואילך אינו רב) אפשר לטייל באיים אך עלול להיות קריר. בכל מקרה לפני שמגיעים לאיים כדאי לוודא שהכבישים (ובעיקר כביש 12 החוצה את האיים מצפון לדרום) פתוחים (ולא נפגעו בסופות), אפשר לברר זאת כאן.

להמלצות על מקומות לינה בעיירה נאגס הד הממוקמת בצפון האיים לחצו כאן.

להמלצות על מקומות לינה ביישוב אוקרקוק הממוקם בדרום האיים לחצו כאן.

למידע נוסף על אתרים בדרום מזרח ארה"ב לחצו כאן.


למידע מפורט נוסף על איי האאוטר בנקס פנו לספר ארה"ב דרום מזרח מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0