כביש 1 האחר

כביש 1 האחר – כמעט כל מי שנוסע לטייל בקליפורניה מתכנן לטייל לאורך כביש 1. רוב המטיילים יבחרו לטייל בקטע המפורסם ביותר של כביש זה – בין העיירות מונטריי (Monterey) למורו ביי (Morro Bay, מדרום לסן פרנסיסקו ומצפון ללוס אנג'לס). אבל קליפורניה היא מדינה ארוכה, וכביש 1 נושק כמעט לכל חופיה, ויש עוד לא מעט אזורים מרהיבים לאורך כביש 1, שלא פחות מוכרים ולא פחות יפים (אולי אפילו יותר). טיול לאורך קטעים אלה של כביש 1 מומלץ במיוחד ומזמן ביקור בשמורות טבע יפהפיות, נסיעה לאורך מצוקים אדירים וטיול בעיירות ציוריות.

יש שני אזורים עיקריים של כביש 1 שאינם חלק מקטע הכביש המפורסם (זה שבין מונטריי למורו ביי) ששוויים נסיעה. האחד מצפון לסן פרנסיסקו והשני מדרום לה.

ראו מפה של מיקום המקטע שמצפון לסן פרנסיסקו:

ראו מפה של מיקום המקטע שמדרום לסן פרנססיקו:

להשוואה – ראו מיקום המקטע המפורסם של הכביש – בין מונטריי למורו ביי (שעליו ניתן לקרוא בהרחבה בכתבה הזו):

ראו להלן פירוט אתרים מומלצים לאורך קטע של הכביש מצפון לסן פרנסיסקו – מסודרים מצפון לדרום:

אורכה של הנסיעה לאורך כביש 1 במקטע זה (מהצומת של כביש 1 ו-101 בצפון ועד העיר סן פרנסיסקו בדרום) הוא כ-6 שעות נסיעה נטו (בברוטו לפחות 8 שעות נסיעה, ללא עצירות משמעותיות). כדאי לפצל את הדרך לשלושה ימי טיול. אפשר גם לקצר את הנסיעה לחתוך לכביש 101 (המהיר) בכל שלב – למשל לעבור לכביש 101 אחרי ההגעה לבודיגה ביי (לוותר על הנסיעה לאורך כביש 101 מבודיגה ביי דרומה לסן פרנסיסקו).

מהצומת של כביש 1 וכביש 101 עד העיירה פורט ברג:

הנסיעה במורד המצוקים המיתמרים מעל האוקיינוס – מהצומת של כביש 1 וכביש 101 ועד קו החוף היא צרה, תלולה, מפותלת ומשובשת. מדי פעם הדרך חוצה הדרך יערות של עצי רדווד, ומפעם לפעם, לקראת סוף הנסיעה אפשר היה לראות מרחוק את מי הים מבצבצים בין היערות. ואז הכביש הגיע לשפת המצוק האדיר המתרומם מעל קו החוף. ומכל עבר נצפה נוף כל כך יפה שקשה לתאר אותו במילים, נוף מרשים במיוחד של מי טורקיז ואיים בתוך מי הים, שממשיך ללוות את הנוסעים דרומה עד לעיירה פורט ברג (Fort Bragg), בעבר מוקד של יערנות, שבה נמל דייגים פעיל (Noyo Harbor). בזכות העבודה שהמצוקים כאן ברובם חשופים מיערות (יערות חבל הארץ הזה, וביניהם גם עצי רדווד נכרתו בחלקם הגדול באמצע המאה ה-19) הנוף לאורך הדרך לא רק מבצבץ מבעד לעצים אלא ממש נגלה בפנורמה מכל עבר. הכביש בקטע הנסיעה עד פורט ברג הוא ממש על שפת המצוק ובלי קיר הפרדה בדרך כלל (לא סמיפטי לבעלי פחדים למיניהם). זהו כביש מועד לפורענות מבחינת מפולות קרקע, ולכן לפני שיוצאים לדרך כדאי לוודא שהוא אכן פתוח ולא נחסם מסיבה זו או אחרת. במהלך הנסיעה, שרובה גבוה מעל למצוק, יש כמה נקודות בהן אפשר לרדת לקו החוף וכמה שמורות טבע נחמדות, המרשימה ביותר מביניהן היא שמורת המדינה מקריצ'ר (MacKerricher State Park) בה יש מסלול הליכה קצר (על דרגשי עץ מוגבהים) המוביל לתצפית יפה במיוחד על חוף עטור סלעים ואיים קטנים. השמורה שוכנת בקצה כף בולט לים, ומלבד כלבי ים שנחים על הסלעים אפשר לראות כאן בוודאות גבוה למדי לא מעט לווייתנים.

ראו כאן המלצות על מקומות לינה בעיירה פורט ברג

כביש 1 האחר - לווייתן מבצבץסירת דיג קטנה ולצידה לווייתן מול שמורת המדינה מקריצ'ר

מהעיירה פורט ברג לעיירה גואללה:

מפורט ברג דרומה הדרך אמנם פחות מרשימה אך עדיין יש לאורכה כמה תצפיות לא רעות בכלל ולא מעט שמורות מדינה לאורך החופים או בשפכי הנחלים שזורמים כאן לים, כמו למשל שמורת ראשן גלצ' (Russian Gulch State Park), שבה יש מסלולי הליכה יפים ביערות הנושקים לחוף, וכן יש בה בולען גדול (Devil’s Punchbowl) שמוזן על ידי מי ים. כ-15 דקות נסיעה דרומה מפורט ברג שוכנת מנדוסינו (Mendocino), עיירה של גלריות, מסעדות ובתי קפה, מקום שלעתים נראה שמאגד אליו את כל התיירים של האזור. מיותר לציין שכמו רוב העיירות באזור, גם מנדוסינו שוכנת לצד חוף ים יפה וסמוך לעיירה מתפרשת שמורת המדינה מנדוסינו (Mendocino Headlands State Park) שבה יש שביל הליכה נהדר מעל המצוקים של קו החוף. קטע הנסיעה ממנדסינו ליישוב הקטן אלק (Elk) הוא מאלף. אין מילים לתאר את היופי. פשוט לא יאומן. כל כך הרבה איים בים, כל כך הרבה מפרצים, ונוף שנשקף לכאלה מרחקים. לאורך הדרך יש כמה שמורות נחמדות כמו למשל שמורת ואן דאם (Van Damme State Park, שמתפארת 'קניון השרכים' שופע הצמחייה לאורך ערוץ נהר ליטל, יש במקום מסלול הליכה שאורכו כשמונה ק"מ, המתחיל בקצה חניון הלילה), וכן כדאי לעצור בדרך בחוף היפה נבארו, Navarro Beach). דרומה מאלק שוכן היישוב פוינט ארנה (Point Arena), כאן אפשר לצאת לסיור קיאקים, שיט לווייתנים או שיט דיג, וכן לא רחוק מפוינט ארנה אפשר לצאת לטיול סוסים נחמד לאורך חוף הים. לא רחוק מהיישוב יש מגדלור יפה וציורי (Point Arena Lighthouse, אפשר גם ללון במקום) שללא ספק שווה ביקור. קטע הכביש מפורט ברג לעיירה גואללה (Gualala) באיכות הרבה יותר טובה מקטע הכביש הצפוני. כמו כן הכביש הרבה פחות על המצוק, המצוק הרבה פחות תלול והנוף הרבה פחות יפה וגם כן נראה רק לסירוגין. גואללה היא עיירה גדולה יחסית השוכנת על שפך נהר הגואללה. חציית הנהר מסמלת את המעבר מחבל מנדסינו לחבל סונומה. ככל שמדרימים מזג האוויר מתחמם בדרך כלל. במהלך הנסיעה אפשר בדרך כלל לראות בקטע הדרומי הרבה יותר ציפורים ועופות, ובעיקר עופות מים (שקנאים) ועופות דורסים (נשרים, Turkey Vultures, שאותם ניתן לראות באזור זה בכמות גדולה במיוחד).

כביש 1 האחר - מנדוסינובית הארחה בעיירה מנדסינו

חוף נבארו

כביש 1 האחר - פוינט ארנהמגדלור פוינט ארנה

מהעיירה גואללה לעיירה בודיגה ביי:

בדרך דרומה מגואללה כדאי לעצור בשמורת סולט פוינט (Salt Point State Park) שבה יש מסלול הליכה נהדר במיוחד על מצוקי החוף (Salt Point Trail) המאפשר צפייה בהמון כלבי ים על האיים הקטנים המזדקים מהמים. היעד הבא, בהמשך הדרך דרומה הוא היישוב ג'נר (Jenner) השוכן לשפת נהר הראשן (Russian River), וללא ספק קטע הנסיעה מסולט פוינט לג'נר הוא הדובדבן שבקצפת של כל מקטעי הנסיעה לאורך כביש 1 – תזכורת לכך שקליפורניה היא היא הדבר האמיתי כאשר מדברים על נופי אוקיינוס שאין להם מתחרים. לפני הירידה לגנ'ר (הכביש מתפתל מטה מהמצוקים האדירים אל היישוב השוכן בגובה פני הים) כדאי לצאת להליכה במסלול הקצר עם הנוף המרהיב – ויסטה פוינט (Vista Point, מתחיל 4 מייל מצפון לג'נר). לאחר מכן, בסביבות היישוב גנ'ר יש כמה שמורות טבע נהדרות כמו למשל שמורת המדינה סונונה (Sonoma Coast State Park), שכוללת אתרים נהדרים כמו למשל: גואט רוק ביץ' (Goat Rock State Beach, שממנו אפשר ללכת לשפך נהר הראשן וגם לראות לא מעט כלבי ים. אפשר אפילו לשחות בקרבתם), חוף ריטס (Wrights Beach, עוד חוף נהדר, יפה במיוחד) ודנקנס לנדינג (Duncans Landing, דרך צדית המובילה לתצפית מדהייממה), יש בשמורה זו אגב גם חניוני לילה נהדרים. ג'נר היא גם מקום מושלם לשיט בקיאקים ימיים בשפך נהר הראשן (רגוע ומתאים לכל המשפחה). מכאן קרובה הדרך לסיום המקטע הזה של כביש 1, המסתיים סמוך לעיירה בודיגה ביי (Bodega Bay), כאן אפשר להינות ממרק צדפות וסרטנים טעים במיוחד (Spud Point Crab Company), לפני שממשיכים בנסיעה דרומה.

ראו כאן המלצות על מקומות לינה ביישוב ג'נר

כלבי ים מול החוף בשמורת המדינה סולט פוינט

נופי אוקיינוס בסביבות העיירה ג'נר

חניון לילה יפה בחוף ריטס

דנקנס לנדינג

מהעיירה בודיגה ביי לסן פרנסיסקו:

קטע הנסיעה דרומה בכביש 1, מבודיגה ביי לסן פרנסיסקו פחות מרשים מבחינה נופית מהקטעים הצפוניים יותר, אך עדיין כולל כמה פנינות נוף נהדרות (קטע זה של הכביש יכול להוות טיול יומי נהדר מחוץ לסן פרנסיסקו). יעד ראשון בנסיעה דרומה הוא מפרץ טומאליס (Tomales Bay), מקום מושלם לשיט בקיאקים (עם סיכוי מעולה לצפייה בכלבי ים). בהמשך (סטייה קלה מכביש 1, בדרך צדית המובילה מערבה לחוף הים הלאומי פוינט ריס (Point Reyes National Seashore) ולמגדלור של פוינט ריס (Point Reyes Lighthouse), הניצב בקצה כף הבולט אל תוך האוקיינוס. הדרך למגדלור חולפת לצד חוות חקלאיות, עדרי פרות וסוסים וגבעות עגלגלות שנופן חשוף מצמחייה (עקב הרוחות החזקות המנשבות במקום), מעט לפני המגדלור – בקצה דרך המובילה לצ'ימני רוק (Chimney Rock), חיה על החוף מושבת פילי ים. כקילומטר לפני המגדלור מסתיים הכביש, וכדי להגיע אליו צריך להמשיך ברגל. מהתצפית שבראש המגדלור נשקפים מי האוקיינוס הסוערים, ועם קצת מזל וסבלנות אפשר לראות ממנה לווייתנים אפורים (בחורף ובאביב), להקות דולפינים והרבה מאוד אריות ים. למי שרוצה לראות את המגדלור מקרוב ממתינה ירידה (וכמובן גם עלייה) בגרם מדרגות ארוך. בהמשך הדרך דרומה שוכן היישוב סטינסון ביץ' (Stinson Beach) שלו יש חוף ים חולי יפה (עם שלטי אזהרה מפני הכרישים שפוקדים באופן תכוף יחסית את האזור הזה העשיר ביונקים ימיים). מי שיודע לגלוש ולא חושש מהכרישים – זהו המקום המושלם עבורו לשכור גלשן ולצאת לים. רגע לפני שעוזבים את כביש 1 ועולים על כביש 101 המהיר לסן פרנסיסקו אפשר לעלות אל שמורת הר טמלפייס (Mount Tamalpais State Park) לתצפית נהדרת מהאזור (ראו מיקום כאן), ואם עדיין נשאר לכם זמן וכוח אפשר כמובן גם לקנח בביקור בשמורת יערות הרדווד (העצים הגבוהים בעולם) מיור (Muir Woods National Monument, שימו לב יש להזמין חניה מראש). בכניסה לסן פרנסיסקו, דרך גשר שער הזהב (Golden Gate) כדאי לא לפספס את את נקודת התצפית הצפון מערבית של הגשר (ממש לפני העלייה לגשר, ראו מיקום כאן), שממנה גשר שער הזהב וכן העיר סן פרנסיסקו נראים במלוא יופיים.

ראו כאן המלצות על מקומות לינה בסן פרנסיסקו


ראו להלן פירוט אתרים מומלצים לאורך קטע של הכביש מדרום לסן פרנסיסקו – מסודרים מצפון לדרום:

אורכה של הנסיעה לאורך כביש 1 במקטע זה (מסן פרנסיסקו עד מונטריי) הוא כ-3 שעות נסיעה נטו (בברוטו לפחות 4 שעות נסיעה, ללא עצירות משמעותיות) ואפשר לבלות בו יום טיול מלא. מקטע זה של הכביש פחות מרשים מבחינת נופית אמנם משני המקטעים האחרים (זה שמצפון לסן פרנסיסקו וזה שמדרום למונטריי) אך יש לאורכו המון נקודות עניין ייחודיות והוא ללא ספק שווה ביקור.

נקודת עצירה ראשונה מומלצת במהלך הנסיעה דרומה מסן פרנסיסקו היא היישוב מוס ביץ' (Moss Beach) הממוקם מצפון לעיירה הף מון ביי (Half Moon Bay) שבקרבתו שוכנת שמורה ימית (Fitzgerald Marine Reserve) ששמה פיצגרלד. זוהי שמורה עשירה בציפורים ובבריכות שמותיר הים בשעת שפל, אשר מאוכלסות בחסרי חוליות ימיים, ובעיקר בהמון המון כלבי ים ואריות ים. מעט דרומה מהשמורה הימית פיצגרלד שוכנת העיירה הף מון ביי, 'מפרץ חצי הסהר', המפורסמת בזכות הגלים הגבוהים המכים בחופה, שמושכים אליה גולשים מכל העולם . כאן ניתן לעצור לארוחת צהריים מוקדמת (או בוקר מאוחרת) באחת המסעדות שעל קו המים סמוך למרינה של העיירה.

לאורך כביש 1 מדרום להף מון ביי שוכנת שמורת המדינה אניו נואבו (Ano Nuevo State Park). מדי חורף מגיעות לשמורת אניו נואבו, אחת ממושבות פילי הים הגדולות בעולם, הממוקמת אלפי נקבות פילי ים הרות כדי להמליט את צאצאיהן. יחד אתן מגיעים גם הזכרים, וקרבות החיזור שהם מנהלים הם השיא בפעילות שרוחשת על החוף מדי חורף. בחודש מרס מתחילים הזכרים לעזוב את החוף. הנקבות עוזבות מיד לאחר מכן, כשהן מותירות אחריהן את צאצאיהן שייאלצו לשרוד בכוחות עצמם. בתקופה זו (אפריל-מאי) אפשר לשמוע את יללותיהם קורעות הלב, כשהם מחפשים אחר אמם שנעלמה. בתוך פחות מחודשיים לומדים הצעירים לשחות ולמצוא מזון בכוחות עצמם, ועד מהרה פונים גם הם אל עבר הים הפתוח ונודדים צפונה לאורך חופי מדינת וושינגטון והאי ונקובר. הביקור בשמורה כרוך בהליכה של כחמישה ק”מ. השמורה סגורה בתאריכים 14-1 בדצמבר, ובחודשים דצמבר עד סוף מרס ניתן לבקר בה רק בקבוצות מודרכות. יש להזמין מקומות מראש. בשאר עונות השנה אפשר לבקר בשמורה באופן עצמאי. בתקופה זו ניתן לראות על החוף פילי ים שמגיעים לאזור להשיל את עורם. בשלב זה של חייהם פילי הים בדרך כלל שוכבים ללא נוע על החוף, והצפייה בהם פחות מעניינת.

בהמשך הדרך דרומה חולף כביש 1 סמוך למגדלור הציורי פיג'יון פוינט (Pigeon Point Light Station State Historic Park, אין כניסה למגדלור עצמו אך אפשר להסתובב בסביבתו).  דרומה משם, מצפון לעיירה סנטה קרוז ניתן לפנות אל שמורת ווילדר ראנצ' (Wilder Ranch State Park), ולצאת למסלול הליכה קליל (ארבעה ק"מ). המסלול מתחיל בפינתו הדרום-מערבית של מגרש החניה של השמורה, וניתן גם ללכת קטע קצר יותר ששמו Old Landing Cove Trail. מסלול זה מוביל אל תצפיות נהדרות על המצוקים שתוחמים את קו החוף, על כוכבי הים שנאחזים בשעת שפל בסלעים מכוסי האצות ועל כלבי הים שמתחממים בשמש על משטחי הסלע, ובסיומו כמה נקודות גישה אל חופים זהובים.

הלאה דרומה כדאי כמובן לא לוותר על ביקור בעיירה סנטה קרוז שם כדאי לנסוע לקו המים, לטיילת (Boardwalk) של העיירה. מומלץ להתחיל את הביקור בעיר במזח (Wharf), שנמשך לאורך קילומטר לערך וחודר אל תוך הים (זהו מקום מושלם לצפות ממנו בלווייתנים – כל עונות השנה. פקחו עיניים וחפשו בסבלנות). על משטחי העץ שלו עומדים דרך קבע דייגים חובבים שמנסים להעלות בחכתם שלל, ובמים שטים קיאקים בין אריות הים. על העמודים התומכים במזח מתרכזים אריות ים רבים שאפשר לראות ולשמוע במהלך הליכה על המזח (בעיקר בקצהו). מדרום למזח מתרכזים גולשי גלים רבים (אם אתם יודעים ואוהבים לגלוש זהו מקום מצויין לשקול לעשות זאת). בתום ההליכה לקצה המזח חזרו לחוף הים. אם מזג האוויר אינו קר מדי אפשר אפילו להיכנס לשכשך. כדאי לבקר בפארק השעשועים שבסמוך לחוף הים בו מבחר גדול של מתקנים (לא משלמים על הכניסה לפארק, משלמים רק על העלייה למתקנים. הפארק אינו פתוח מדי יום, למעט בחודשי הקיץ), ראו כאן כתובת שאפשר להזין בתוכנת הניווט כדי להגיע למקום.

מדרום מסנטה קרוז אפשר, אם הזמן יאפשר זאת, לבקר בעיירה קפיטולה ( Capitola), השוכנת על חופו של מפרץ קטן (עם חוף רחצה נחמד במיוחד), ובה בתים צבעוניים וציוריים, מסעדות וגלריות לאמנות. אתר נוסף סמוך לכביש 1 בקטע זה של הנסיעה הוא 'נקודת המסתורין' (The Mystery Spot), מתחם תיירותי שבו לכאורה כוחות הפיזיקה השתגעו לחלוטין – כדורים מתגלגלים כלפי מעלה, כיסאות עומדים על קירות, רצפה עקומה שהיא למעשה ישרה כפלס ועוד (נחמד למטיילים עם ילדים אך ממוסחר ובהחלט אינו חובה). רגע לפני שמסיימים את הנסיעה במקטע זה של כביש 1 אפשר לנצל את שארית היום לשיט בקיאקים בעורץ האלקהורן סלו (Elkhorn Slough, קל לזהות את המקום בשל ארובות תחנת הכוח שבקרבתו). מול ערוץ זה של מים מליחים, שאורכו יותר מעשרה ק”מ החודרים ליבשה, מצוי פתחו של הקניון של מפרץ מונטריי. בעבר שיערו שמה שהיה מסלול זרימתו של נחל קדמון, שהתפתל בלב קניון עמוק, שקע עם השנים אל תוך הים והוצף במים. אולם כיום המדענים מאמינים שהיווצרות הקניון קשורה לשברים גאולוגיים ולתזוזת יבשות. כך או כך המדרון התלול בסמוך לחוף הים שצמוד לערוץ מאפשר לבעלי חיים ימיים רבים (שחיים בדרך כלל בים הפתוח) להתקרב לחוף. הודות לכך עשיר ערוץ האלקהורן סלו בעטלפי ים, חתולי ים, כלבי ים, אריות ים ולוטרות ים, כרישים טיגריסיים, ויותר מ-200 מיני ציפורים. מי שהתאהב בספורט הקיאקים הימיים יכול לעצור במקום, לשכור קיאק ולצאת לשיט בערוץ. מכאן קצרה הדרך לעיירה מונטריי – שבה למעשה מתחיל הקטע המפורסם יותר של כביש 1 המתפתל לאורך החוף של מרכז מדינת קליפורניה.

ראו כאן המלצות על מקומות לינה במונטריי ושכנתה פסיפיק גרוב.

נופי כביש 1 מדרום לסן פרנסיסקו

פיל ים לאורך חופי קליפורניה

חוף הים ופארק השעשועים על העיירה סנטה קרוז

תמונה נוספת של חופי סנטה קרוז

מזח הדייגים של סנטה קרוז

אריות יום משתעשעים סמוך למזח של סנטה קרוז


עדיף לנסוע בכביש 1 דרומה (כי אז נוסעים בצד של הים וקל יותר לעצור בנקודות התצפית) אך ההבדל לא מאוד משמעותי (גם נסיעה צפונה בהחלט מוצלחת ומהנה)

שימו לב – כביש 1 נסגר תכופות בשל מפולות קרקע. כדאי לוודא שהכביש פתוח לפני הנסיעה בו. אנחנו מעדכנים כאשר הכביש נסגר כאן וכן בדף הפייסבוק הזה


לקריאת הכתבה באנגלית לחצו כאן

ראו כאן כתבות נוספות על מדינת קליפורניה

למידע נוסף מומלץ לפנות לספר קליפורניה מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0