מלחמת האזרחים, על קצה המזלג

מלחמת האזרחים האמריקנית שהתרחשה בשנים 1865-1861 הייתה אחת התקופות החשוכות והאלימות בהיסטוריה של ארה"ב. מעל 600,000 איש קיפחו את חייהם במהלך מלחמה זו, יותר מבכל המלחמות שארה”ב השתתפה בהן בשנים שלאחר מכן. לכאורה אחת הסיבות העיקריות למלחמה זו הייתה סביב עניין העבדות, אבל רק לכאורה. למעשה בסיס חלק גדול מהמאבקים שהובילו למלחמה עקובה מדם זו עמדו שיקולים כלכליים, שגלשו בהמשך לאידיאולוגיה בנושא מוסריות המשך החזקת עבדים. עבור מדינות הדרום שימור העבדות הייתה חיונית, אולם עבור מדינות הצפון מטרת המלחמה (לפחות בשלביה הראשונים) הייתה לשמר את איחוד המדינות ולפעול נגד פרישתן של מדינות הדרום מהאיחוד. יש לזכור שמדינות הצפון היו מתועשות יותר ממדינות הדרום. תושביהן התרכזו בערים והחקלאות שפעלה בהן הייתה מודרנית יחסית. הצורך בעבדים במדינות אלה לא היה צורך קיומי. לעומתן, מדינות הדרום היו כפריות בעיקרן והתבססו בעיקר על גידולים ככותנה שדרשו ידיים עובדות רבות. כוח העבודה של העבדים השחורים הוא שהחזיק את חוות הענק של חבל ארץ זו ואפשר את קיומן.

מלחמת האזרחים, על קצה המזלג

להלן ציר הזמן של מלחמת האזרחים האמריקנית:

דצמבר 1860 – פברואר 1861 – בעקבות בחירתו לנשיאות של המועמד הרפובליקני אברהם לינקולן, שהיה ידוע בדעותיו נגד העבדות, פורשת מדינת קרוליינה הדרומית מאיחוד המדינות של ארה”ב. בעקבותיה פורשות גם המדינות מיסיסיפי, פלורידה, אלבמה, ג'ורג'יה, לואיזיאנה וטקסס. יחד הן מקימות את הקונפדרציה של מדינות הדרום של ארה"ב. ג'פרסון דייוויס (Jefferson Davis) נבחר לנשיא הקונפדרציה.

אפריל 1861 – לצבא איחוד המדינות הצפוניות, היוניון (Union), כמה מאחזים בשטחן של מדינות דרומיות, וביניהם המאחז פורט סמטר השוכן סמוך לעיר צ'רלסטון אשר במדינת קרוליינה הדרומית. כאשר מבינים בכוחות הדרום כי היוניון מתכוון לשלוח אספקה אל מאחז זה, הם מחליטים לשים עליו מצור. עד מהרה מאבד מהלך העניינים שליטה, ובפורט סמטר (Fort Sumter) נורית יריית הפתיחה של מלחמת האזרחים. בעקבותיה נאלץ מפקד האיחוד של מדינות הצפון במקום, הגנרל רוברט אנדרסון, להיכנע לכוחות הדרום. כתוצאה מההתקפה על פורט סמטר ולאחר דרישתו של לינקולן לגייס כוחות צבא ממדינות היוניון פורשות עוד ארבע מדינות מאיחוד המדינות הצפוני – וירג'יניה, ארקנסו, טנסי וקרוליינה הצפונית. העיר ריצ'מונד אשר במדינת וירג'יניה הופכת להיות בירת מדינות הקונפדרציה הדרומית. בה בעת בחודש זה פותח צבא הצפון במצור ימי על מדינות הדרום. מצור זה פגם בייצוא הכותנה לאירופה והמיט מכה כלכלית קשה על מדינות הדרום.

יוני 1861 – חבל הארץ שבמערב מדינת וירג'יניה מתנגד לפרישת המדינה מהיוניון. עקב כך מתפצלת המדינה לשתיים – וירג'יניה, ומערב וירג'יניה. מדינת מערב וירג'יניה מצטרפת ליוניון.

יולי 1861 – 30,000 חיילי היוניון צועדים אל עבר העיר ריצ'מונד בניסיון לכובשה, אך נהדפים על ידי כוחות הדרום בקרב בול רן (Bull Run).

פברואר 1862 – כוחות הצפון בפיקודו של יוליסס גרנט (Ulysses S Grant) פותחים במתקפה על מאחזים של צבא הדרום במדינת טנסי.

אפריל 1862 – 13,000 הרוגים לצבא הצפון ו-10,000 לצבא הדרום בקרב שילו (Shiloh), שניטש על גדות נהר טנסי. בהמשך החודש משתלט צבא הצפון על נמל ניו אורלינס.

ספטמבר 1862 – הגנרל רוברט לי (Robert E Lee), מפקד כוחות הדרום פולש למדינות הצפון ומתקדם יחד עם 50,000 חיילים להרפרס פרי (Harpers Ferry) במפגש הנהרות פוטומק ושננדואה, כ-80 ק”מ מוושינגטון די סי. בהמשך חודש זה מתנהל באנטידם (Antietam) אשר במדינת מרילנד אחד הקרבות הקשים של המלחמה כאשר כוחות הצפון מנסים למנוע את התקדמותם צפונה של כוחות הדרום. בסופו של הקרב נסוג לי עם צבאו דרומה לווירג'יניה. בקרב זה נגרמו אבדות נוראיות לשני הצדדים, כך, ביום אחד (17.9.1862), נמנו כאן 22,720 הרוגים ופצועים. מספר זה גבוה ממספר הנפגעים ביום אחד בכל שאר קרבות מלחמת האזרחים.

דצמבר 1862 – הפסד קשה לכוחות הצפון בקרב פרדריקסבורג (Fredericksburg) מעל 12,500 הרוגים לכוחות הצפון. מעל 5,000 הרוגים לכוחות הדרום.

ינואר 1863 – הנשיא לינקולן מכריז על שחרור העבדים (במסמך בשם Emancipation Proclamation). בעקבות הכרזה זו משוחררים לחופשי עשרות אלפי עבדים בחבלי הארץ שבשליטת כוחות הצפון, ואילו השאר (מעל שלושה מיליון) משוחררים עם התקדמות כוחות הצפון דרומה. יש לציין שהכרזת הנשיא לא מוציאה את העבדות אל מחוץ לחוק ולא קובעת שוויון זכויות לשחורים. בעקבות ההכרזה הופכת המלחמה למלחמה על המשך קיומה או אי-קיומה של העבדות. הדבר החליש כוחות באירופה ששקלו להתערב לטובת מדינות הדרום וכן הכין את הקרקע לגיוס שחורים לצבא הצפון.

מרץ 1863 – הקונגרס מאשר גיוס חובה של גברים בגילים 40-25, אולם מי שמוכן לשלם $300 אינו מחויב להתגייס. התמרמרות בצפון סביב מדיניות האיפה ואיפה המבדילה בין דמו של עני לדמו של עשיר.

מאי 1863 – הפסד לכוחות הצפון בקרב צ'נסלורסוויל (Chancellorsville) העקוב מדם.

יולי 1863 – אחרי ניצחונותיו בווירג'יניה, הוביל מפקד כוחות הקונפדרציה הדרומית, הגנרל רוברט לי, את כוחותיו צפונה לפנסילבניה. כוחות הדרום פגשו בכוחות האיחוד הצפוני באזור העיירה גטיסבורג (Gettysburg), ובאחד ביולי, שנת 1863 החל הקרב הגדול. לאחר שלושה ימים של קרב, שבהם נהרגו, נפצעו או נשבו 23,000 מהחיילים שהשתתפו בו, נכנע הגנרל לי לצבא הצפון והסיג את כוחותיו חזרה דרומה. הקרב על גטיסבורג נחשב לנקודת מפנה במלחמה, לטובת כוחות הצפון. לולא ניצחו בקרב זה, ייתכן מאוד שכוחות הדרום היו מגיעים עד לעיר פילדלפיה. למרות ניצחונן של מדינות הצפון בקרב גטיסבורג נמשכה מלחמת האזרחים עוד כשנתיים עד שנסתיימה בניצחון איחוד מדינות הצפון בשנת 1865.

נובמבר 1863 – הנשיא אברהם לינקולן מגיע לגטיסבורג לטקס חנוכת בית קברות לחיילי הצפון. במהלך הטקס נאם לינקולן את נאום גטיסבורג המפורסם (The Gettysburg Address). בנאום זה שהיה בן 272 מילים בלבד, מדגיש לינקולן את התפקיד המוטל על אלה שנותרו בחיים: לדאוג לכך שמות החיילים לא יהיה לשווא אלא למען מטרה שעדיין לא הושגה: שמדינתם תחווה לידה מחודשת של חירות ו”שהממשלה של העם, שתקום על ידי העם ולמען העם, לא תיעלם מעל פני כדור הארץ”.

מרץ 1864 – הנשיא לינקולן ממנה את הגנרל גרנט לפקד על כל כוחות צבא הצפון. הגנרל וויליאם שרמן (William T Sherman) מחליף את גרנט בפיקוד על הכוחות המערביים של צבא הצפון.

יוני 1864 – קרב קשה בקולד הרבור (Cold Harbor). הרוגים רבים לכוחות הצפון.

ספטמבר 1864 – העיר אטלנטה נכבשת על ידי צבא הצפון בפיקודו של הגנרל שרמן.

נובמבר 1864 – לינקולן נבחר לקדנציה שנייה כנשיא.

דצמבר 1864 – לאחר שהצעיד את חייליו מאטלנטה מזרחה מגיע הגנרל שרמן עם כוחותיו לעיר סוואנה, ג'ורג'יה, וכובש אותה. לכל אורך הדרך מאטלנטה לסוואנה זרעו כוחות צבא הצפון הרס אדיר.

אפריל 1865 – אחרי כמה כישלונות קשים ולאחר שרוב צבאו התפרק לרסיסים, נכנע מפקד כוחות הדרום, הגנרל רוברט לי, למפקד כוחות הצפון יוליסס גרנט. בעקבות הכניעה פורצות חגיגות של שמחה בעיר וושינגטון. ב-15 לחודש זה נורה נשיא ארה”ב אברהם לינקולן למוות על ידי מתנקש בתיאטרון פורד בעיר הבירה.

דצמבר 1865 – התיקון ה-13 לחוקה מאושרר. העבדות הופכת לא חוקית בארה”ב.

דגל מדינות האיחוד (כוחות הצפון)

דגל מדינות הקונפדרציה (כוחות הדרום)

למידע כללי נוסף על ארה"ב לחצו כאן

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0