כל מה שרציתם לדעת על שכירת קרוואן

טיול בקרוואן (Motor Home או RV – Recreational Vehicle) הוא חווייה נהדרת. מחירו של קרוואן שכור נע בדרך כלל בין 200 ל-$400 ליממה. המחיר עולה משמעותית ככל שהמועד מתקרב, ועל כן מומלץ לבצע הזמנה חודשים רבים מראש. המחיר של שכירת קרוואן כולל בדרך כלל את כל סוגי הביטוח, אולם ההשתתפות העצמית במקרה של תאונה יכולה להיות גבוהה (סביב 1000$), וכדאי לברר זאת לפני שיוצאים לדרך. חברות ההשכרה בדרך כלל גובות מהשוכרים תשלומים נוספים עבור מצעים, כלי אוכל, הפעלת גנרטור, ניקוי הקרוואן, נסיעת מיילים מעבר למכסה המותרת וכדומה ורצוי לברר מראש את המחירים של כל התוספות האלה (על עלות כל התוספות הללו ניתן וכדאי בדרך כלל להתמקח עם חברת ההשכרה).

חשוב לדעת – שכירת קרוואן אינה זהה לשכירת רכב במובן הזה שקרוואנים מועדים לתקלות מרובות, והחברות המשכירות קרוואנים לא ידאגו לכם לרכב חלופי במקרה של תקלה, אלא רק יפנו אתכם למוסך קרוב ובנוסף – לא יציידו אתכם בכלים להחלפת צמיג במקרה של תקר בגלגל אלא יאלצו אתכם להמתין לסיוע. על כן, מומלץ להתעקש על כך שהקרוואן שתשכרו יהיה חדיש (גג בן 3 שנים, עדיף פחות) וייבדק היטב לפני שתצאו לדרך (יחד עם זאת לעתים קרוואן חדיש עולה הרבה הרבה יותר. אם ההפרש במחיר מאוד משמעותי ניתן להסתפק בקרוואן שאינו חדיש).

עם קבלת הקרוואן תקבלו הסבר מדויק על אופן הפעלת כל המכשירים שבו, מילוי מים, ריקון ביוב ועוד. בשל כך, תהליך קבלת הקרוואן צפוי לארוך כמה שעות. יש לציין שבדרך כלל ניתן לקבל את הקרוואן רק בשעות הצהריים ושיש להחזירו לסוכנות בדרך כלל בשעות הבוקר. על כן הליך לקיחת והחזרת הקרוואן יבזבז לכם למעשה כמעט יומיים של טיול.

שימו לב:

 • חברות הקרוואן דורשות מנוחה של לפחות לילה אחד לאחר טיסה טרנס-אטלנטית לפני שכירת קרוואן.
 • כדאי להקפיד מאוד על בדיקת הקרוואן לפני היציאה לדרך. כדאי לבקש פיוזים ספייר או לרכוש כאלה לפני שעוזבים את הציוויליזציה.
 • בדרך כלל זול יותר לרכוש מצעים, שמיכות וכלי אוכל מאשר לשכור אותם, בעיקר אם מדובר בטיול ארוך.
 • ההסתגלות לטיול בקרוואן אורכת זמן. אין טעם לשכור קרוואן לטיול שהוא קצר. עדיף לטייל בקרוואן לפחות שבועיים.
 • כדאי מאוד להתעקש על קבלת קרוואן חדש יחסית. יחד עם זאת לא כדאי להשקיע הון כדי להבטיח קרוואן חדש. הקרוואן מורכב על גוף של משאית שיכולה לגמוא קילומטרים. התקלות בקרוואן בדרך כלל קשורות להיותו של הקרוואן בית – הארון לא נסגר, הפיוז של התנור קופץ, הדלת טורקת ועוד. אלה אמנם תקלות מעצבנות אך הן לא תגרומנה לכם להיתקע בדרך. תקלות מכאניות במנוע עצמו שלא יאפשרו לכם לנסוע נדירות יחסית.
 • במקרה של תקלה בקרוואן תתבקשו בדרך כלל לתקנה במוסך במימונכם ובהמשך תקבלו על כך החזר. אם טיולכם נפגע עקב כך ניתן לדרוש פיצוי ובדרך כלל גם לקבלו. אם עקב התקלה נאלצתם ללון במלון ניתן לדרוש פיצוי ובדרך כלל גם לקבלו.
 • בטיול ארוך בקרוואן נחמד לעתים (בעיקר בימים גשומים) לנטוש מפעם לפעם את הקרוואן לטובת מלון. בכ"ז קרוואן למרות היותו מלון על גלגלים יכול להיות מעט לחוץ ודחוס.
 • את הקרוואן ניתן לאסוף רק בצהריים בדרך כלל ויש להחזירו בבוקר. עקב כך מתבזבזים יומיים טיול. אם אינכם רוצים לבזבז ימים אלה ניתן לשקול לשלם עוד יומיים השכרה וכך ניתן לקחת את הקרוואן על הבוקר ולהחזירו אחר הצהריים. מועד ההחזרה של הקרוואן נתון לעתים (תלוי בעונת השנה ובעומס) למיקוח. כדאי לנסות לבקש החזרה מאוחרת.
 • רבות מסוכנויות ההשכרה אינן עובדות בימי ראשון – קחו זאת בחשבון בעת תכנון הטיול.
 • לעתים המחיר של קרוואן ארוך זול יותר מהמחיר של קרוואן קצר יותר. ובכ"ז אל תתפתו לשכור קרוואן שאורכו מעל 30 פיט. נסיעה בקרוואן כה ארוך יכולה להגביל אתכם בחלק מדרכי הנוף ובחלק מחניוני הלילה. משפחה של חמש נפשות יכול להסתדר יופי גם בקרוואן שאורכו 25 פיט. ניתן לשכור דגמים הכוללים דפנות מתרחבות (slide out).
 • אם אתם יוצאים לטיול ארוך כדאי לשקול לשכור מנשא אופניים ולרכוש אופניים בזול (80$ בוולמרט) ובסוף הטיול לנסות למכור אותם או לתרום אותם (למשל ל-Salvation Army  או ל-Goodwill).
 • אין מקום לאחסן מזוודות בקרוואן, לכן אם אתם מטיילים בקרוואן עדיף להצטייד בתיקים מתקפלים או לבקש להשאיר את המזוודות הריקות בסניף חברת ההשכרה (אפשרי כמובן רק אם הטיול מעגלי).
 • כדי לחשב את מספר המיילים הצפוי בטיול מומלץ לתכנן את תוואי הטיול על מפת גוגל ולהוסיף למספר המיילים המתקבל עוד כ-20%. בעת תכנון טיול בקרוואן מומלץ לתכנן מסלול שממוצע הנסיעות היומי בו הוא סביב 100 מייל (כמובן שעדיף לתכנן את הטיול כך שבחלק מהימים לא נוסעים כמעט בכלל ואז ביום בודד 'מרביצים' נסיעה ארוכה ומרוכזת, מיעד ליעד).
 • ככל שמועד ההשכרה מתקרב המחיר עולה באופן חד וההיצע של הקרוואנים יורד. הדבר משמעותי בעיקר לטיולים שאינם מעגליים הדורשים השכרה בנקודה אחת והחזרה בנקודה אחרת.
 • אם ברצונכם לעבור עם הקרוואן מקנדה לארה"ב או ההפך, ובעיקר אם ברצונכם לעבור מאלסקה ליוקון או ההפך, בררו מבעוד מועד שהדבר אפשרי. רוב החברות מאפשרות מעבר בין ארה"ב לקנדה. לגבי  מעבר בין אלסקה ליוקון – יש כמה חברות שלא מאפשרות מעבר שכזה. ובכל מקרה – אם שכרתם קרוואן בקנדה לא תוכלו להחזירו בארה"ב או ההפך.
 • חניוני הלילה היפים הם החניונים הציבוריים השייכים לשמורות הטבע וליערות הלאומיים. בחניונים אלה אין בדרך כלל חיבור לחשמל, למים ולביוב כך שלינה בהם לא מנצלת למעשה את היכולות של הקרוואן להתחבר לחשמל, למים ולביוב. יחד עם זאת לקרוואן מיכל מים ומיכל ביוב גדולים למדי שאותם ניתן לרוקן מדי כמה ימים. בנוסף, חימום הקרוואן מתבצע על גז ולקרוואן מצבר וגנרטור (וגם מנוע שניתן להדליק הטוען את המצבר) שכולם יחדיו מאפשר לחמם, לבשל ולפעיל את המקרר גם ללא חיבור ישיר לחשמל.
 • בחניוני לילה בארה"ב ובקנדה לכל אורח מקוצב אתר (site) משלו. כל אתר כולל כניסה לרכב, שולחן פיקניק, מקום מוסדר למדורה וכן גריל, ובדרך כלל גם משטח נוח להקמת אוהל. אתרים אלה מבודדים יחסית ומופרדים זה מזה ובהם ניתן לזכות בפרטיות. יש אתרים המיועדים רק לקרוואנים, יש אתרים המיועדים רק לאוהלים ויש כאלה המיועדים גם לקרוואן וגם לאוהל. יש אתרים בהם יש מגבלת אורך לקרוואן, יש אתרים בהם הכניסה לחנייה היא כזו המאפשרת לכם לצאת מהחנייה ללא לנסוע רוורס (pull through או drive through) ויש כאלה בהם כדי לצאת מהחנייה יש לנסוע רוורס (back in). את כל המידע הנ"ל לגבי האתר הספציפי בו תבחרו ניתן לקבל בעת ביצוע ההזמנה און-ליין.
 • בעת הזמנת מקום בחניון לילה כדאי ללמוד את מפת החניון ולבחור את האתר הטוב ביותר – זה שרחוק מהכביש הראשי, רחוק מהשירותים, ליד האגם או סמוך לחוף. לעתים ניתן אפילו לצפות בתמונה של האתר (ה-site) בו אתם מעוניינים.
 • אין בעיה ללון עם הקרוואן ללא חיבור לחשמל, מים וביוב. הבטרייה של הרכב ובלון הגז של הרכב והגנרטור משמשים תחליף לחשמל (לבישול, הפעלת, מקרר, חימום מים, הפעלת תנור ועוד). לגבי מים – אפשר למלא בכל תחנת דלק ולעתים גם בחניון עצמו. ריקון ביוב – ניתן לרוקן לעתים בחניון עצמו ואם לא ניתן לגשת לחניון פרטי ולרוקן (בעלות של כמה דולרים). יש גם תחנות דלק בהן ניתן לעתים לרוקן. לינה כזו ללא חיבורים הנקראת 'לינה יבשה' בעייתית בעיקר כאשר נשארים הרבה לילות באותו מקום ולא זזים. כמו כן בעת לינה כזו אי אפשר כמובן לעשות מקלחת של שעה (צריך להיות חסכוניים במים).
 • ברוב חניוני הלילה יש 'שעות שקט' החל מהשעה 22:00 או 23:00 ועד שעות הבוקר. בנוסף, ברוב החניונים יש שעות מוגבלות מאוד בהן מותר להפעיל גנרטור.
 • מחיר לילה בחניוני לילה – 30-20$ בחניונים הציבוריים וכפול מכך בחניונים הפרטיים. בארה"ב ובקנדה אסור ללון לצד הדרך שלא בחניון מוסדר. באלסקה מותר.
 • אם בכוונתכם להלין ילדים במיטה העליונה של הקרוואן – זו שמעלה כיסא הנהג – מומלץ שתצטיידו במגן מיטה כדי למנוע נפילה.
 • אם יש לכם או למישהו ממשפחתכם אלרגיות למזון או אם אתם אוכלים כשר, טיול בקרוואן הוא פתרון נהדר עבורכם.
 • להזמנת קרוואן ניתן לפנות לחברת מוטורהום, בנדנה או גרייבר. חברות אלה עובדת מול הסוכנויות הגדולות בארה"ב. יתרונן בכך שהן תוכלנה לייצג אתכם אל מול חברות אלה ולהשיג לעתים דיל טוב יותר. מנגד מדיניות הביטולים של חברות אלה אינה נוחה. חברות אמריקאיות שניתן לנסות לשכור דרכן ישירות (אם כי יש חלקן לעתים שלא יסכימו לעבוד מולכם ויפנו אתכם לנציגם הישראלי) הן: Cruise America, Camper Travel USA, USA RV Rentals, El Monte RV.

קראו עוד על שכירת קרוואן ועל חניוני לילה במדריך הקרוואנים שלנו.

השכרת קרוואן - קרוואן במזרח ארה"בקרוואן באיי האאוטר בנקס, צפון קרוליינה

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

מכירים את מחולל המסלולים שלנו?

הדרך החדשה לתכנן טיול לחו"ל

מוזמנים להתנסות