המדריך לשמורת רדווד

פארק רדווד (Redwood National Park) הוא שמורת טבע לאומית מיוחד במינה, הממוקמת בצפון מערב מדינת קליפורניה (סמוך לגבול עם מדינת אורגון), בה צומחים העצים הגבוהים בעולם המיתמרים לגבהים של מעל 100 מ'. פארק יפהפה זה מאחד בתוכו כמה שמורות מדינה (State Parks) והוא מהווה זכר ליערות הנרחבים שבעבר כיסו חלקים נכבדים ממערב היבשת ונפלו קרבן למסוריהם של יערנים. למרות ששמורת הרדווד פחות מוכרת ופחות מתויירת בהשאווה לשמורות אחרות במדינת קליפורניה היא ללא ספק לא פחות יפה – יערותיה מרשימים במיוחד, יש לאורכה חופים נהדרים, וכן יש בה עולם חי עשיר, וללנים באוהל או בקרוואן (עדיף באוהל שכן רבים מכבישים השמורה לא עבירים לקרוואן) – חניוני לילה שהם מהיפים בארה"ב.

הרדווד (בלטינית Sequoia sempervirens), הנקראים כך על שום גזעם האדום, חיים על הגבעות שממזרח לחוף האוקיינוס השקט, בין דרום אורגון ומפרץ מונטריי. עננות המגיעה מן הים (שהיא למעשה התעבות הנוצרת במקום המפגש בין אוויר האוקיינוס הקר ליבשה החמה) היא זו השומרת על לחותם והמספקת להם נוזלים. הרדווד הם קרובי משפחה (שייכים לאותו סוג) של עצי הסקויה (Sequoia, בלטינית Sequoia giganteum) שגדלים אף הם בשטחה של מדינת קליפורניה. בעוד עצי הרדווד הם העצים הגבוהים בעולם. הסקויה הם הגדולים בעולם (אם משקללים רוחב וגובה). העצים משני המינים מגיעים לגיל מופלג של אלפי שנים, ולפי ההערכות, קיימים על פני כדור הארץ יותר ממאה מיליון שנה. הם שרדו נדידתן של יבשות, שרפות, רעידות אדמה ותקופות של קרח וכפור, וראו כיצד צורות חיים נכחדות ומוחלפות על ידי חדשות.

אולם אין כל ודאות שעצים אלה ישרדו את תקופתו של האדם המודרני, שכן במשך 150 השנים האחרונות נכרתו כ-95 אחוזים מיערות הרדווד של קליפורניה. כוחם הכלכלי של עצים אלו היה כה גדול, עד שגם המאמצים הכבירים, שעשו ארגוני איכות סביבה, לא הספיקו כדי להצילם (מעץ אחד ניתן לייצר מאות רהיטים ועוד כמה בקתות, מה עוד שהעץ עמיד כנגד אש ומזיקים). אף על פי שכריתת היערות נפסקה כיום ברובה, היא עדיין נמשכת בחלק מן היערות שבבעלות פרטית, למורת רוחם של ארגוני איכות סביבה. אין שום ודאות שמינים אלה, הסובלים מערפיח, ממחלות ומצמחים מזיקים, ישרדו את המאה הנוכחית.

טיול בשמורת הטבע הלאומית רדווד הוא שונה במעט מטיול בשמורות טבע לאומיות אחרות. בגלל העובדה שהיא כאמור מורכבת (נוסף על השמורה הלאומית) גם מכמה שמורות מדינה, שמורה זו פרושה על פני שטח נרחב באופן יחסי. כמו כן בכל אחד מאזוריה השונים היצע הדברים שיש לראות ולעשות בדרך כלל מוגבל, ולכן כדאי ללקט את הדברים היפים ביותר שמציעה כל אחת משמורות המדינה וכך לבנות טיול מוצלח.

ראו מיקום פארק רדווד:

מתי לנסוע – פארק רדווד?

בפארק רדווד אפשר לטייל כל השנה. בזכות הקרבה לאוקיינוס מזג האוויר באזור ממוזג – אם כי בחורף עלול להיות מעט קריר (אבל בדרך כלל הטמפרטורה לא תרד מתחת לאפס).

מיקום ואיך מגיעים – פארק רדווד:

שמורת רדווד רחוקה יחסית מערים גדולות ולכן מספר המבקרים בה הוא פחות מזה של שמורות לאומיות רבות אחרות במדינת קליפורניה (למרות שיופיה בהחלטה משתווה להן). השמורה שוכנת 5-6 שעות נסיעה מסן פרנסיסקו וכן 5-6 שעות נסיעה מפורטלנד – שהן שתי הערים הגדולות הקרובות ביותר לאזור זה. כדאי לשלב ביקור בשמורה עם ביקור בחופי אורגון או קליפורניה (אפשר גם כחלק ממסלול טיול ארוך יותר מסיאטל או פורטלנד לסן פרנסיסקו או ההפך, ראו הצעות מסלול לדוגמא כאן). השמורה שוכנת לצד כביש 101, שהוא אמנם כביש מהיר אבל הוא מפותל מאוד והנסיעה בו אינה קלה. יש לציין שטיול אל פארק רדווד בעייתית למטיילים בקרוואן שכן חלק גדול מהכבישים אינו עביר לקרוואן וכן בנקודות ההתחלה של חלק ממסלולי ההליכה אין חניה המתאימה לקרוואנים.

פארק רדווד עץ נוגע בשמייםעצי הרדוודס כל כך גבוהים, עד שכשעומדים מתחתם לא ניתן לראות את צמרתם כלל, והם יוצרים יערות חשוכים בחוסמם את אור השמש

לכמה זמן?

כדאי להקדיש לשמורה לפחות יום אחד מלא – אך עדיף כמובן להקדיש לה יומיים (ומי שרוצה להתעמק יצא נשכר אם יקדיש לה אף שלושה ימים, הצעה זו רלוונטית במיוחד למי שמתכנן לינה בחניוני הלילה של השמורה שהם יפים במיוחד). בגלל שמדובר על שמורה צרה וארוכה עם כבישים איטיים ומפותלים, אם כיוון הטיול הכולל הוא מצפון לדרום או ההפך – כדאי לפצל את הלינה. אפשר ללון לילה אחד בצפון השמורה – בקרסנט סיטי, ולילה אחד בדרומה – ביורקה (זמן הנסיעה בין שתי העיירות הללו הוא כ-1.5 שעות). אם מטיילים בשמורה יומיים אזי אפשר ללון שני לילות בקרסנט סיטי ולילה אחד ביורקה. אם הטיול כולל לינה בחניוני לילה אזי אפשר ללון את כל הלילות במרכז השמורה (למשל חניון Elk Prairie Campground) או שאפשר לפצל לינה בין חניוני צפון השמורה (למשל חניון Jedediah Smith Campground היפהפה) לבין חניוני מרכז השמורה (למשל חניון Elk Prairie Campground).

ראו את מיקום העיירות קרסנט סיטי ויורקה:

אתרים מומלצים לביקור מסלולי הליכה מומלצים:

אתרים מומלצים במיוחד לביקור בשמורה הם (מסודרים מצפון לדרום): יער הרדווד סטאוט (Stout Grove) וכן הדרך הנופית (לא סלולהף לא מתאימה לקרוואנים) הואלנד היל (Howland Hill) בשמורת המדינה ידידיה סמית' (Jedediah Smith State Park); הדרך נופית ניוטון דרורי (Newton Drury Scenic Parkway) שבשמרות המדינה פררי קריק (Prairie Creek Smith State Park), וכן מסלול ההליכה לאורך פררי קריק שבשמורה זו; מסלול ההליכה לידי בירד ג'ונסון (Lady Bird Johnson) בשמורת הטבע הלאומית רדווד (לא בשטחה של שמורת מדינה), וכן מסלול ה'עצים הגבוהים' (Tall Trees), למי שמחפש מסלול יותר אתגרי (יש להוציא אישור הליכה למסלול במרכזי המבקרים) – הדרך המובילה לשני המסלולים לא מתאימה לקרוואנים.

מסלולי הליכה מומלצים (מסודרים מצפון לדרום) –

Simpson Grove – יער רדווד בצפון השמורה שיש בו מסלול מעגלי נחמד שאורכו 1.5 ק"מ. נקודת ההתחלה של מסלול זה היא לצד כביש ווקר (Walker Rd) שהפנייה אליו מכביש 199 ממוקמת כ-2.5 מייל מקרסנט סיטי (יש מעט חניה לקרוואנים לאורך כביש 199 לפני ואחרי הפנייה לכביש זה).

Stout Grove – מסלול נהדר מעגלי וקליל (שאורכו כק"מ) ביער רדווד נוסף בצפון השמורה, ההגעה ליער היא דרך כביש הוולאנד היל (ראו מידע להלן, לא עבירה לקרוואנים).

Lady Bird Johnson Grove – מסלול זה נקרא על שמה של אשת נשיא ארה"ב לינדון ג'ונסון שפעלה למען הצלת עצים אלה מהשמדה, כדי להגיע לנקודת ההתחלה שלו יש לנסוע מקרסנט סיטי דרומה על כביש 101 , לאחר כ-40 מייל לפנות מזרחה (שמאלה) אל כביש בלד הילס (Bald Hills Rd). נסיעה של 2.5 מייל בדרך מפותלת מובילה אל מגרש חניה משולט שבו מתחיל מסלול ההליכה (הדרך אינה מומלצת לקרוואנים ארוכים בעיקר בשל העובדה שהחניה במקום מוגבלת. אם בכל זאת עולים למקום בקרוואן כדאי לעשות זאת בשעת בוקר מוקדמת מאוד, או לקראת ערב). אורכו של מסלול מעגלי קליל זה הוא 2.2 ק"מ (תוספת גובה זניחה), והוא חולף בין עצי רדווד המתנשאים לגובה של יותר מ-100 מ', ומגיעים לגיל מופלג של 2,000 שנה ויותר. העצים כל כך גבוהים, עד שכשעומדים מתחתם לא ניתן לראות את צמרתם כלל, והם יוצרים יערות חשוכים בחוסמם את אור השמש. קשה להאמין כיצד מזרע קטנטן בגודל ראש סיכה צומח עץ גדול כל כך כגובהו של בניין בן 40 קומות, גבוה יותר מפסל החירות.

Tall Trees Grove – יער שבו מרוכזים רבים מהעצים הגבוהים ביותר בעולם. ראו הוראות הגעה במסלול המוביל לליידי בירד ג'ונסון. הפנייה אל דרך העפר המובילה למסלול ממוקמת במעלה הכביש כארבעה מייל מנקודת ההתחלה של מסלול ליידי בירד ג'ונסון. בכניסה לדרך העפר יש שער סגור שאותו פותחים עם קוד כניסה (אותו מקבלים במרכזי המבקרים). מכאן צפויה לכם נסיעה במורד כשישה מייל של דרך עפר (שאינה מתאימה לקרוואנים) עד נקודת ההתחלה של המסלול. אורכו של המסלול עצמו, שהינו קשה יחסית, הוא 6.5 ק"מ (3.25 ק" לכל כיוון, תוספת גובה 487 מ'). כדי לטייל במסלול יש לקבל אישור מיוחד שאותו ניתן להוציא בשעות הבוקר של יום זה במרכזי המבקרים של השמורה (מספר האנשים המורשים לטייל במסלול מדי יום מוגבל כך שכדאי להוציא את האישור בשעה מוקדמת).

Prairie Creek – שבשמורת המדינה פררי קריק (Prairie Creek Redwoods State Par), המסלול מתחיל במרכז המבקרים של השמורה וכולל הליכה מרשימה מאוד בין עצי ענק לצד ערוץ יפה. לאחר כשני ק"מ יש לפנות ממנו לכביש ניוטון דרורי, לחצות את הכביש וללכת לעץ הגדול ביג טרי (Big Tree), ממנו אפשר לחזור חזרה למרכז המבקרים במסלול פוטהיל (Foothill Trail). אורכו הכולל של המסלול (שהינו מעגלי) הוא ארבעה ק"מ (תוספת גובה זניחה) והוא קל מאוד (מתאים אף לעגלות). מסלול זה מתאים גם למטיילים בקרוואן והוא מומלץ. אפשר להאריך את המסלול על ידי הליכה נוספת צפונה במסלול פררי קריק (חציית הכביש בנקודה צפונית יותר – בקשו הכוונה במרכז המבקרים).

פארק רדווד גזע אדוםגזע של עץ רדווד ביער סטאוט

פארק רדווד ליידי בירד גונסוןמסלול לידי בירד ג'ונסון, היפהפה. בשמורת רדווד יש מגוון מסלולי הליכה נהדרים המובילים ליערות עבותים, תפאורה זהה לזו בה הילכו הדינוזאורים על פני כדור הארץ לפני כמאה מליון שנה

הצעות לפעילויות נוספות –

 • נסיעה בכביש הוולאנד היל (Howland Hill Rd) שבצפון השמורה (חלקו של הכביש סלול וחלקו אינו סלול אך באיכות טובה). הכביש (שאינו מתאים לקרוואנים) מוביל  ליער הרדווד היפהפה סטאוט (ראו מידע לעיל).
 • נסיעה בדרך הנופית ניוטון דרורי (Newton B Drury Scenic Pkwy) המוקפת בעצי רדווד מרשימים. אורכה של דרך זו (שהיא נסיעת חובה למבקרים בשמורה), כעשרה מייל, והיא מקבילה לכביש 101 (הכביש עביר לקרוואנים).
 • נסיעה בכביש מעגלי המוביל לשפך נהר הקלמת' (Klamath River, לא מתאים לקרוואנים). כדי להגיע לדרך זו עקבו אחר השילוט בכביש 101 המכוון לקוסטל דרייב (Coastal Dr). לאחר הירידה מכביש 101 פנו שמאלה בפנייה הראשונה (לכביש Alder Camp Rd) והמשיכו עם הכביש (ששמו משתנה לקוסטל דרייב) לשפך הנהר שבו אפשר לראות כלבי ואריות ים (הנסיעה היא ברובה ביער, ולמרות שהיא על מצוק מעל לים הנוף ממנה מועט). היציאה חזרה לכביש 101 היא בכביש קלמת' ביץ' (Klamath Beach Rd). אם רוצים לקצר את הנסיעה לשפך הנהר סעו לאחר הירידה מכביש 101 ישר כל הדרך לשפך לאורך כביש קלמת' ריבר (נסיעה של כ-3.5 מייל מכביש 101). אגב, יש גם תצפית יפה מאוד על שפך הנהר מהגובה, מנקודת תצפית קלמת' ריבר (Klamath River Overlook), השוכנת מצפון לשפך, שאליה מוביל כביש רקווה (Requa Rd).
 • נסיעה לחוף הים הפראי גולד בלפס (Gold Bluffs Beach). החוף ממוקם בקצה כביש דויסון (Davison Rd, לא מתאים לקרוואנים) שהפנייה אליו מכביש 101 ממוקמת כ-40 מייל מדרום לקרסנט סיטי. בקצה כביש דויסון מתחיל מסלול הליכה נחמד לקניון פרן (Fern Canyon, קניון השרכים), שאורכו כ-1.5 ק"מ לכל כיוון (תוספת גובה זניחה, אפשר ללכת גם פחות), המוביל אל לב קניון יפה המוקף בצמחייה עשירה, שמים מטפטפים מקירותיו (לאורך המסלול יש גשרונים מעל לערוץ שבדרך כלל עבירים ומתוחזקים כל השנה). אפשר לחזור חזרה לרכב באותה הדרך בה הלכתם הלוך או שאפשר לעלות אל שביל שחוזר מעל מצוק הקניון.
 • נסיעה ברכבל בין עצי הענק, וכן מסלול הליכה על צמרות העצים, באתר 'יערות המיסתורין' (Trees of Mystery) הממוקם כ-18 מייל מדרום לקרסנט סיטי (חפשו את הפסל של
  האיש והשור בכניסה לאתר). אתר זה הינו ממוסחר ואינו מאוד מומלץ (אלא אם אתם מטיילים עם ילדים שמשוועים לאטרקציה). כן מומלצת חנות המזכרות של האתר
  שיש לצידה מוזיאון קטן שבו מוצגות עבודות אומנות אינדיאניות.
 • נסיעה בתוך עץ (Klamath Tour Thru Tree), ממוקם מדרום ליישוב קלמת', יש לרדת מכביש 101 ביציאה 769. במקום נגבה תשלום של כמה דולרים (הדרך המובילה לעץ לא מתאימה לקרוואנים).
 • שיט במעלה נהר קלמת', לפרטים: Klamath Jet Boat Tours.
 • ביקור במדלור ובמזח של העיירה קרסנט סיטי – החודר לים, כדי להגיע למקום הזינו בתוכנת הניווט את שם הרחוב: Lighthouse Way.

שמורת הרדווד היא לא רק יערות. יש בשמורה גם חופי ים בתוליים כפי שאפשר לראות מנקודת התצפית קלמת' ריבר, לעתים קרובות אפשר לראות מכאן לווייתנים במי הים

הפסל בכניסה ל'יערות המיסתורין'

פארק רדווס נסיעה בעץנסיעה בתוך עץ, סמוך לשמורת הרדווד

ראו מפה של צפון פארק רדווד ושל שמורות המדינה המקושרות לפארק זה (יער הרדווד סטאוט מסומן באדום והדרך הנופית הואלנד היל מסומנת בצהוב):

ראו מפה של מרכז פארק רדווד ושל שמורות המדינה המקושרות לפארק זה:

ראו מפה של דרום פארק רדווד ושל שמורות המדינה המקושרות לפארק זה (הדרך נופית ניוטון דרורי מסומנת בצהוב, מסלול ההליכה לאורך פררי קריק שבשמורת פררי קריק מסומן באדום, מסלול ההליכה לידי בירד ג'ונסון בשמורת הטבע הלאומית רדווד מסומן בוורוד):

מועדי פתיחת כבישים – פארק רדווד:

בזכות הקרבה לאוקיינוס לא יורד בשמורה שלג וכבישיה פתוחים לקהל במשך כל ימות השנה. יחד עם זאת, בחורף עלול להיות באזור קר. גשם הוא אורח תדיר גם בקיץ וגם בחורף על כן מומלץ להצטייד במעילי גשם.

לינה – מלונות וחניוני לילה:

ראו המלצות על מלונות בעיירה קרסנט סיטי בצפון שמורת רדווד כאן.

ראו המלצות על מלונות בעיירה יורקה בדרום שמורת רדווד כאן.

למידע נוסף על לינה בסביבות השמורת לחצו כאן.

ראו מידע על חניוני לילה בצפון השמורה (וכן המלצה למסעדה נחמדה), לקוח מהספר ארה"ב מערב מסלולים:מידע נוסף על חניוני לילה בשמורה ניתן למצוא כאן (בלינק זה אפשר גם למצוא מידע על בקשתות להשכרה בחלק מחניוני הלילה).


למפה של שמורת רדווד לחצו כאן

למידע נוסף על פארק רדווד כדאי להיעזר בספר ארה"ב מערב מסלולים

לכתבה מגניבה על דירוג רמות היופי של כל הפארקים הלאומיים של ארה"ב לחצו כאן


מי שלא שבע מיופיים של עצי הרדווד יכול לראותם לא רק כאן אלא גם במקומות נוספים אחרים לאורך חופי מדינת קליפורניה כמו למשל ב'שדרת הענקים' (Avenue of the Giants) המתפתלת לאורך כביש 101, כמה עשרות מיילים מהגבול הדרומי של פארק רדווד, במונומנט הלאומי ג'ון מיור (John Muir National Monument) שמצפון לסן פרנסיסקו, ובשמורות מדינה נוספות כמו למשל ביג ביסין (Big Basin Redwoods State Park), ג'וליה פייפר ברנס (Julia Pfeiffer Burns State Park) שמדרום לסן פרנסיסקו ועוד (ראו מפה של כל שמורות המדינה של קליפוריה שיש בהן עצי רדווד כאן).

פארק רדווד שדרת ענקים'שדרת הענקים', עצי רדווד לצד דרך נופית יפה במיוחד

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0