מעיינות סביב אורלנדו

נוסעים לאורלנדו? מחפשים יום מנוחה בין ימי הביקור המתישים בפארקי השעשועים? הכתבה הזו על מעיינות סביב אורלנדו נכתבה במיוחד בדיוק עבורכם!

פלורידה היא מדינה עם טבע יוצא דופן, ממש מיני אמזונס בפינה הדרום מזרחית של צפון יבשת אמריקה. רוב המטיילים אל מדינה זו פחות נחשפים ליופיה ונשארים צמודים לערים הגדולות ולאטרקציות המפורסמות, וחבל (הפספוס כולו שלהם). אז כדי שלא תפספסו – ריכזנו לכם כאן הצעות למעיינות סביב אורלנדו שכדאי לבקר בהם, שכן זוהי צפון פלורידה – ארץ של מעיינות וביצות, והזדמנות מצויינת לחזות באליגטורים, צבים וזוחלים נוספים, עופות דורסים בכמויות מטורפות, ועם קצת מזל ובעונת המתאימה – גם פרות ים. מכיוון שבכל מקרה ביקור בפארקי השעשועים יום אחרי יום אחרי יום הוא משימה בלתי אפשרית, נסיעה אל אתרי טבע אלה היא רווח כפול –  גם מנוחה מהעמידה בתורים המתישים וגם חווייה שונה, מומלצת במיוחד.

קראו עוד על הטיול שלי אל המעיינות שסביב אורלנדו כאן.


ראו מפת מיקום המעיינות סביב אורלנדו (בטווח של עד שעתיים נסיעה) המתוארים בכתבה:


ראו להלן מידע מפורט על המעיינות סביב אורלנדו:

מעיין ריינבו (Rainbow Springs)
הציון שלי: 9זמן נסיעה מאורלנדו: 1.5 שעות נסיעה. תיאור: אזור רחצה יפה במיוחד (מהיפים במעיינות פלורידה ללא ספק) סביב נקודת הנביעה של המעיין שהיא צלולה מאוד. פעילויות: שחייה, קיאקים (שיט הלוך וחזור, ההשכרה שוכנת קרוב לנקודת הרחצה אך השיט עצמו הוא בנהר הריינבו שמימיו צלולים מאוד. לאורך הנהר יש בתים ציוריים – כלומר השיט אינו באזור טבעי לחלוטין), אבובים (מסוף מאי עד סוף ספטמבר, חד כיווני עם הסעה – השיט הוא בנהר הריינבו ולא במעיין עצמו והוא יוצא מנקודה אחרת בשמורה), יש בשמורה כמה מסלולי הליכה קצרים מאוד (באזור נקודת הרחצה). יש במקום גם חניון לילה (יש להזמין מקום מבעוד מועד). ראו מפה של השמורה כאן.

מעיין ריינבו - מעיינות סביב אורלנדומעיין ריינבו. צבעים מטריפים


מעיין איצ'טוקני (Ichetucknee Springs)
הציון שלי: 8 אם לא יוצאים לשיט אבובים/קיאקים, 9 אם כן יוצאים
זמן נסיעה מאורלנדו: 2 שעות נסיעה. תיאור: אזור רחצה נחמד וכן עוד אזור שבו ניתן להתרחץ ולצלול סביב נקודת הנביעה של המעיין (יש במקום בור עמוק ששמו בלו הול, שצוללנים יורדים לתוכו), פעילויות: שחייה, קיאקים (מסלול מיוחד מאוד, חד כיווני עם הסעה, מוגבל ל-100 איש ביום, כדאי להזמין מקום מראש), אבובים (חד כיווני עם הסעה), יש במקום מסלולי הליכה (מסלול Pine Ridge נחמד מאוד). ראו מפה של השמורה כאן (שימו לב לשמורה יש שני אזורים – אזורי הנביעה והרחצה והאזור שממנו יוצאים לשיט).

שטים בקיאק ליד מעיין איצ'טוקני

אזור הרחצה העיקרי של מעיין איצ'טוקני


מעיין מנטיי (Manatee Springs)
הציון שלי: 9 (בהשוואה למעיין ריינבו שזוכה לציון דומה – מעיין ריינבו כיף יותר לרחצה, במעיין מנטיי רואים יותר בעלי חיים)
זמן נסיעה מאורלנדו: 2 שעות נסיעה. תיאור: אחד המעיינות המרשימים בפלורידה, כולל אזור רחצה יפה ובשפך הערוץ של המעיין אל הנהר – המון בעלי חיים. פעילויות: קיאקים (שיט הלוך וחזור אל השפך של הערוץ המנקז אל המעין אל נהר הסוואני – באזור זה מתרכזים בעלי חיים רבים. אפשר גם לעשות שיט ארוך יותר, חד כיווני, ממעיין פאנינג אל מעיין זה לאורך נהר סוואני). יש במקום טיילת מעץ המובילה מאזור הנביעה אל השפך של הערוץ המנקז את המעיין אל נהר סוואני (לאורכה אפשר לראות בעלי חיים רבים במים ועל החוף – עופות מים, צבים, אליגטורים ועוד). ראו מפה של השמורה כאן. יש במקום גם חניון לילה יפה במיוחד (יש להזמין מקום מבעוד מועד). במעיין זה יש סיכוי גבוה לראות הרבה פרות ים מחודש אוקטובר עד חודש אפריל.

בלו ספרינגס - אחד המעיינות היפים ביותר סביב אורלנד
מעיין מנטיי

השפך של מעיין מנטריי לנהר (בשמיים יש עשרות נשרים)


מעיין ויקי וטצ'י (Weeki Wachee Spring)
הציון שלי: 3
זמן נסיעה מאורלנדו: 1.5 שעות נסיעה. תיאור: דוגמא למקום שוודאי היה בעבר יפהפה אך בשל הרצון להלביש עליו אטרקציות הפך לאתר ממסוחר ובנוי. פעילויות: רחצה (באזור לא יפה במיוחד, כולל מגלשות מים), שיט קצר ונחמד בסירה בנהר (במהלכו אפשר לראות בעלי חיים), מופע של בתולות ים (שההשראה להמצאתן היא צורת הגוף של פרות הים). כניסה יקרה יחסית.


מעיין הומוססה (Ellie Schiller Homosassa Springs)
הציון שלי: 4
זמן נסיעה מאורלנדו: 1.5 שעות נסיעה. תיאור: מעיין שסביבו נבנה גן חיות קטן, תיירותי למדי, ובכל זאת זוהי הזדמנות לראות ולהכיר את עולם החי של פלורידה, מתאים בעיקר למטיילים עם ילדים קטנים. פעילויות: שיט קצר בסירה (ממרכז המבקרים אל המעיין), רכבת קצרה (ממרכז המבקרים אל המעיין), גן חיות קטן (בו מוצגים בעלי חיים מעולם החי המקומי), מצפה תת ימי שלעתים ניתן לצפות ממנו בפרות ים. ראו מפה של השמורה כאן.


מעיין שלושת האחיות (Three Sisters Springs)
הציון שלי: 7 (מבחינת תצפית בפרות ים מגיע למעין ציון 9-10 אבל בגלל שאין כאן חוויה של שחייה או פעילות אחרת הורדתי ציון)
זמן נסיעה מאורלנדו: 1.5 שעות נסיעה. תיאור: מעיין השוכן צמוד לעיירה קריסטל ריבר שאפשר לראות בו בעונה (אוקטובר-אפריל) הרבה מאוד פרות ים (יש במקום כמה אזורי נביעה שאפשר ללכת בינהם ולראות את פרות הים). פעילויות: הליכה ברגל וצפייה בבעלי חיים (אין טעם להגיע למעיין כאשר אין במקום פרות ים). אי אפשר להגיע ברכב פרטי למעיין (יש להגיע בשאטל מהעיירה או להחנות במרכז הקניות שמהצד השני של הכביש וללכת ברגל). אפשר גם להגיע לאזור בקיאקים (אבל הכניסה בקיאקים אסורה בעונה בה יש במקום פרות לים), השחייה במעין זה אסורה. כניסה יקרה יחסית. לא רחוק ממעיין זה, בפארק עירוני ששמו הנטר פארק (Hunter Park) בעיירה קריסטל ריבר, אפשר להתרחץ בערוץ שיש בו גם נביעה ושאליו מגיעות דרך קבע (בחודשים אוקטובר-אפריל) פרות ים. זהו אחד המקומות היחידים בהם ניתן לשנרקל עם פרות ים ללא עלות (ולא בסיור מודרך. הסיורים המודרכים מגיעים למקום זה בסירות, אך כאמור אפשר להגיע אליו גם עם הרכב). יש להצטייד בציוד שנרקול ולהקפיד לשמורת מרחק מפרות הים – לא להציק להן ולא לצלול לעברן (הירידה מתחת למפלס גובה המים אסורה).

פרת ים בקריסטל ריברשחייה עם פרת ים (Manatee) בהנטר פארק. צילם: יובל דגני


מעין ג'יני (Ginnie Springs)
הציון שלי: 4 (פארק עמוס יחסית, לא שמורה אלא בניהול פרטי ולכן מקום ממוסחר יותר)
זמן נסיעה מאורלנדו: 2 שעות נסיעה. תיאור: שטח ענק שיש בו הרבה מאוד נביעות קטנות (בשניים מהמעיינות אפשר גם לצלול), שכולן מתנקזות לערוץ אחד הזורם במרכז הפארק. לאורך קו המים יש אתרי הקמת אוהלים (ביום לא עמוס יכול להיות אפילו נחמד ללון כאן אבל בימים עמוסים המקום די מזעזע), פעילויות: שחייה, השכרת קיאקים ואבובים (אפשר גם לשכור במקום ציוד צלילה).

שטים בקיאק במעין ג'יני


מעיין ג'וניפר (Juniper Springs)
הציון שלי: 7 זמן נסיעה מאורלנדו: שעה. תיאור: מעיין בגודל בינוני הזורם לנהר הסיינט ג'ון. זהו מעיין נחמד שיש בו בריכת בטון גדולה המוקדשה לרחצה ועוד אתרי נביעה יפים מאוד שאפשר לטייל ביניהם ברגל (אך לא להתרחץ). פעילויות: שחייה. יש במקום גם חניון לילה יפה ומרווח במיוחד (יש להזמין מקום מבעוד מועד). המעיין שוכן ביער הלאומי אוקלה שיש סיכוי טוב לראות בו דובים שחורים.

מעיין ג'וניפר ביער הלאומי אקולה סביב אורלנדו
בריכת הרחצה של מעיין ג'וניפר


מעיין דווילס דן (Devil's Den Prehistoric Spring)
הציון שלי: 3 (אם צוללים אז הציון גבוה יותר)זמן נסיעה מאורלנדו: 1.5 שעות נסיעה. תיאור: אתר פרטי שיש בו בריכה בתוך מערה גדולה, שממנה ניתן לצלול בסדקים לעומק אל פתח הנביעה. אם לא צוללים אז הירידה למערה והשחייה בה ללא ספק אינם מצדיקים את ההגעה למקום. פעילויות: שחייה, שנרקול (אין הרבה מה לראות) וצלילה. יש במקום גם חניון לילה. הכניסה למקום יקרה יחסית.

דווילס דן. נראה מדהים אבל תכלס יקר ולא מצדיק את המחיר או הזמן. אולי אם צוללים פנימה זה משהו אחר


מעין פו (Poe Springs)
הציון שלי: 6זמן נסיעה מאורלנדו: 2 שעות נסיעה. תיאור: פארק מוקף דשאים שיש בו הליכה של כ-800 מ' למעיין מתוכם כ-400 מ' על שביל מוגבה מעץ מעל אדמת הביצות. המעיין שוכן קרוב מאוד לגדת נהר הסנטה פה שאליו הוא מתנקז. פעילויות: שחייה. אם רוצים לצאת לשיט קיאקים באזור אפשר לפנות לחברה הזו.


גילקריסט בלו ספרינגס (Gilchrist Blue Springs)
הציון שלי: 5

זמן נסיעה מאורלנדו: 2 שעות נסיעה. תיאור: מעיין קטן בשמורה חדשה יחסית שיש בה אזור רחצה קטן, פעילויות: שחייה, קיאקים. יש במקום גם חניון לילה (לא יפה במיוחד).


מעיין סילבר ספרינגס (Silver Springs)
הציון שלי: 4 אם לא יוצאים לשיט קיאקים, 6 אם כן יוצאים
זמן נסיעה מאורלנדו: 1.5 שעות נסיעה. תיאור: מקום שוודאי היה בעברו מקסים אבל כיום הינו תיירותי וממוסחר מאוד מאוד (הכניסה למתחם מרגישה קצת כמו כניסה לדיסני) – עובדה שללא ספק פוגעת בהנאה. פעילויות: קיאקים (אפשר גם לשכור קיאקים שקופים) ושיט בסירת זכוכית (כדאי להזמין מקום מראש), יש בשמורה גם כמה מסלולי הליכה ואפשר גם לצאת בקרבת מקום לטיול סוסים. לעתים ניתן לראות במעיין זה פרות ים. השחייה במעין זה אסורה. יש במקום גם חניון לילה.

סילבר ספרינגס - מעיין פחות מומלץ אבל פופלארי מאודשטים בקיאקים במעיין סילבר ספרינגס


מעיין אלכסנדר (Alexander Springs)
הציון שלי: 8זמן נסיעה מאורלנדו: שעה נסיעה. תיאור: מעיין זה הזורם לערוץ שבסופו של דבר מתנקז לנהר הסיינט ג'ון, כולל אזור רחצה גדול יחסית ונחמד מאוד, שבמרכזו יש מערה עמוקה. פעילויות: צלילה, שחייה, קיאקים (שיט הלוך וחזור, שיט מאוד יפה באזור טבעי ופראי מאוד של הערוץ) וכן כמה מסלולי הליכה קצרים. יש במקום גם חניון לילה יפה ומרווח (יש להזמין מקום מבעוד מועד). המעיין שוכן ביער הלאומי אוקלה שיש סיכוי טוב לראות בו דובים שחורים.

מעיין אלכסנדר, אחד המעיינות היפים ביותר סביב אורלנדו
אזור הרחצה העיקרי של מעיין אלכסנדר

שטים בקיאק בנהר המנקז את מעיין אלכסנדר


מעיין בלו ספרינג (Blue Spring)
הציון שלי: 9זמן נסיעה מאורלנדו: 30 דקות נסיעה. תיאור: מעיין זה הוא ללא ספק מהיפים במעיינות פלורידה, ובנוסף הוא קרוב מאוד לאורלנדו. יש במעיין גם אזור רחצה יפה, גם מסלול אבובים בין אזור הנביעה לאזור הרחצה, וגם טיילת מוגבהת מעץ המובילה לאורך הערוץ עד השפך לנהר הסיינט ג'ון (שבו מתרכזים בעלי חיים רבים). אפשר לצאת בנהר לסיור בסירה (שבמהלכו אפשר לראות בעלי חיים רבים). פעילויות: שחייה, אבובים, קיאקים, סיור בסירה בנהר, צלילה, יש בשמורה גם כמה מסלולי הליכה קצרים. יש במקום גם חניון לילה יפה (יש להזמין מקום מבעוד מועד). ראו מפה של השמורה כאן. בתקופות בהן פרות הים מגיעות למעיין (בדרך כלל אוקטובר עד אפריל) אזורי הרחצה נסגרים לקהל.


אזור הרחצה הטבעי היפה של מעיין בלו ספרינג


מעיין דה לאון (De Leon Springs)
הציון שלי: 6זמן נסיעה מאורלנדו: שעה נסיעה. תיאור: מעיין זה כולל בריכה שחייה ענקית (מבטון) – ומעבר לה הנהר (שבו ניתן לצאת לשיט באבובים וכן לצאת לסיור בסירה). למרות כרי הדשא היפים ועצי האלון הענקיים והמרשימים, ההרגשה כאן פחות טבעית. מצד שני אזור הרחצה כייפי וכאמור גדול מאוד. פעילויות: שחייה, קיאקים (שיט הלוך וחזור בערוץ), סיור בסירה בנהר. ראו מפה של השמורה כאן.

בריכת הרחצה של מעיין דה לאון


קלי פארק (Kelly Park Springs)
הציון שלי: 5זמן נסיעה מאורלנדו: 30 דקות נסיעה. תיאור: מתחם גדול יחסית שיש בו נביעה וערוץ נחמד המנקז אותה שיש בו הרבה אזורי רחצה. פעילויות: שחייה, שיט באבובים לאורך הערוץ. יש במקום גם חניון לילה. אם רוצים לשוט בקיאקים בקרבת מקום ניתן לנסוע לקינגס לנדינג (Kings Landing) שם ניתן לשכור קיאקים ולצאת לשיט עצמי או לצאת לסיור מודרך.


מעיין ווקיבה (Wekiwa Springs State Park)
הציון שלי: 6זמן נסיעה מאורלנדו: 30 דקות נסיעה. תיאור: מעיין ענקי שרובו בריכת בטון בנויה, כייפית לרחצה (דומה לזו של מעיין דה לאון אך יותר גדולה). מעבר לבריכה יש אזור טבעי, ביצתי מקסים שאפשר לשוט בו בקיאקים. פעילויות: שחייה, קיאקים. אפשר לנסוע נסיעה קצרה אלזור ששמו סולט לייק (Salt Lake Pond) שם מסלול הליכה קצר סביב אגם קטן וקרקע חולית. יש במקום גם חניון לילה (לא יפה במיוחד, יש להזמין מקום מבעוד מועד). ראו מפה של השמורה כאן. באזור זה יש סיכוי טוב לראות דובים שחורים.

בריכת הרחצה של מעיין ווקיבה


הערות:

לציון 10 זוכה מעיין ווקולה (Wakulla Springs) השוכן מערבה יותר, 4 שעות נסיעה מאורלנדו, שעליו ניתן לקרוא בספר הזה.

ציונים זה דבר סוביקטיבי – מושפע מכמות עומס המטיילים בעת ההגעה לאתר, באופן הביקור שלי באתר, בשעות היממה ועוד. יש להתייחס לציון כאל מדד כללי בלבד של התרשמות.

בכל המעיינות, בעיקר אלה שהם שמורות מדינה (State Parks) עלולים לסגור את השערים בעת תפוסה מלאה. לכן אם מגיעים בסופי שבוע ובחגים לאומיים כדאי להגיע מוקדם.

ברוב המעיינת יש אליגטורים. בשעות היום ניתן לראותם לעתים נחים בשמש על גדות הערוץ. בלילה הם שוחים למעיין עצמו. האליגטורים מפחדים בד"כ מבני אדם ולא יגיעו אל אזורי הרחצה בשעות שיש בהם מתרחצים.

סביב כל המעיינות יש עולם חי עשיר הכולל אליגטורים, צבים, נחשים, ארמדילו, איילים, לוטרות נהר ולעתים אף דובים. לגבי הגעה של פרות ים למעיינות – ההגעה תלויה במיקום המעיין (ככל שהוא יותר בפנים היבשת כך יגיעו אליו פחות פרות ים) ובאפשרותן של פרות הים לחצות מכשולים מעשה ידי אדם בדרך אל המעיין. קראו עוד על פרות ים במסלול הכתום בספר הזה.

ברוב המעיינות טמפרטורת המים קבועה ועומדת על סביב 22 מעלות צלזיוס.

ברוב המעיינות יש אזורי פיקניק נחמדים מאוד.

אפשרות מומלצת נוספת לטיול טבע סביב אורלנדו (שאינה מעיין), היא נסיעה מזרחה לחופי האוקיינוס האטלנטי אל חוף הים הלאומי קייפ קנברל (Cape Canaveral National Seashore). באזור זה יש חופים פראיים אינסופיים שאחד היפים מביניהם הוא חוף פליאלינדה (Playalinda Beach). לעתים ניתן לחזות במקום בדולפינים מקפצים במי הים. זמן הנסיעה מאורלנדו לחוף זה הוא כשעה. כדאי לשלב בביקור בחוף זה גם נסיעה בדרך נופית שאורכה כ-11 ק"מ ששמה בלק פוינט (Black Point Wildlife Dr) אשר לאורכה ניתן לראות בעלי חיים רבים (וכמובן מלא אליגטורים; כדי לנסוע בדרך יש לשלם תשלום סמלי. לאורך הדרך יש מגדל תצפית ונקודות עצירה). משכימי קום יכולים לשלב את שתי הפעילויות הללו עם ביקור במרכז החלל קנדי (Kennedy Space Center) השוכן בקרבת מקום (כדאי להקדיש למרכז לפחות 5 שעות ולכן כדי להספיק את כל הפעילויות יחדיו כדאי לצאת לדרך מוקדם).


הידעתם?
אחד מאוצרות הטבע המרשימים ביותר של פלורידה הוא מעיינותיה. בפלורידה יש מעל 700 מעיינות, שהם הריכוז הגדול ביותר של מעיינות על פני כדור הארץ. את מדינת פלורידה ניתן לדמות לספוג עצום הסופג את כמות המשקעים הרבה שאזור זה זוכה לו (כ-1,500 מ"מ גשם בשנה). הגשם חודר מתחת לפני הקרקע ונתקל בשכבה של סלעי גיר. מי הגשם ממיסים את הגיר ויוצרים מערכת מסועפת של מערות תת קרקעיות המנקזות את זרימת המים מתחת לאדמה. במקומות שבהם נחשפות מערות אלה יש נביעה. בשנת 1949 החלה מדינת פלורידה לרכוש את מעיינות המדינה ואת סביבותיהם הקרובות, שחלקם היו בבעלות פרטית, כדי לשומרם ולהופכם לנחלת הכלל וכיום רבים מהם מוכרזים שמורות מדינה (State Parks). חלק ניכר ממעיינות פלורידה מרוכזים בחלקה הצפוני של המדינה, כאמור במרחק קצר מהעיר השעשועים אורלנדו. המעיין הגדול הקרוב ביותר לעיר אורלנדו הוא מעיין בלו ספרינגס, הגדול במעיינות נהר סיינט ג'ונס (Saint Johns), ששפיעתו קרובה ל-400 אלף מ"ק ביממה ושטמפרטורת מימיו (שהינה קבועה) ועומדת על 22 מעלות צלזיוס.


למידע נוסף פנו לספר ארה"ב דרום מזרח מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0