אתרי תיירות אינדיאנים בתקופת הקורונה

30/07/2020 11:39

בעוד אתרים רבים בארה"ב החלו להיפתח (בקרוב אפילו דיסני נפתח וכן האחרונה בשמורות שהייתה סגורה – יוסמיטי נפתחה, אך יש להזמין מקום מראש), אתרי התיירות בשמורות האינדיאניות (למשל קניון אנטילופ המפורסם) עדיין סגורים. אזורים אלה היו גם הראשונים להיסגר בתחילתה של המגפה.

רבים מזכירים, בהקשר לקורונה, את השפעת הספרדית, אבל את ההשפעות מרחיקות הלכת של וירוס השפעת על האינדיאנים של צפון אמריקה מעטים מכירים – ולפיכך התגובה החריפה של הצ'יפים האינדיאנים מקבלת משמעות נוספת.

הגעת האדם הלבן לצפון אמריקה החל מסוף המאה ה-15 הייתה מכת מוות לאינדיאנים המקומיים – לא רק בגלל מלחמות והשתלטות על שטחי מחייה, ולא רק בגלל הרג מאסיבי של הביזונים (על ידי האדם הלבן), מקור מזונם. את מכת המוות העיקרות לאוכלוסייה זו סיפק וירוס השפעת (וכן אבעבועות רוח ומגיפות נוספות) – אותו הביאו עמם המתיישבים שהגיעו מהעולם הישן אל העולם החדש – שלאינדיאנים לא היה חיסון טבעי נגדו.

כאשר שומעים את ממדי האסון קשה להאמין או להכיל אותו – במקסיקו חיו כ-30 מיליון אינדיאנים לפני הגעת האדם הלבן מהם נותרו כשלושה מיליון בלבד. בפלורידה חיו כ-700,000 אינדאנים בתחילת המאה ה-16, 200 שנה מאוחר יותר נותרו רק כ-2,000. באזורים אחרים בארה"ב גרמו מגיפות אלה להיעלמות של כ-50% מהאוכלוסייה ושבטים קטנים נכחדו כליל. יש היסטוריונים שמגדירים את ממדי האסון כשואה הגדולה ביותר בהיסטוריה של האדם.

נוסף על הזיכרון ההיסטורי יש ודאי עוד סיבות לסגר ההדוק בשטחי שמורות אינדיאניות (כמו למשל מעמד סוציואקונמי נמוך – ולכך יש קשר ישיר לעלויות ביטוחים רפואיים – וכן שירותים רפואיים שהם בחלק מהאזורים פחות מתקדמים) אבל אין ספק שלאירועי העבר יש השפעה גם החלטות הצ'יפים המקומיים.

ראו מידע על תקנות הקורונה למשל בשטחו של בני שבט הנוואחו כאן:
https://www.ndoh.navajo-nsn.gov/COVID-19

למידע על פתיחת אתרים בארה"ב ובקנדה:
https://www.maslulim-america.com/message/aftercorona/

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

8% הנחה

על השכרת רכב בארה"ב וקנדה

דרך חברת אופרן

לחצו כאן להזמנה