האי ונקובר – כל מה שרציתם לדעת

האי ונקובר (Vancouver Island) שוכן ממערב לעיר ונקובר במימי האוקיינוס השקט, בפרובינציה הקנדית קולומביה הבריטית (British Columbia). אי זה הוא יעד טיולים נהדר. נוסף על העיר היפה ויקטוריה, (Victoria) השוכנת בתחומי האי ועוד כמה עיירות ציוריות נוספות, אי זה כולל נופים יוצאי דופן ביופיים – פסגות הרים מושלגות, נהרות ומפלים, יערות גשם עבותים המגיעים עד לחוף הים, מפרצים ציוריים ובעיקר המון המון בעלי חיים ביבשה ובים.

תמנות-על על המפרצים הסובבים את העיירה טופינו

ההגעה מהיבשת (מהעיר ונקובר) לאי ונקובר היא באמצעות מעבורות שבהן אפשר לעבור בנוחות עם הרכב לכמה יעדים באי. אתרי הטיול העיקריים באי הם העיר ויקטוריה, העיירה טופינו וסביבתה (שמורת הטבע הלאומית פסיפיק רים) וכן צפון האי (שממנו אפשר לשוט בשיט ארוך אל האזורים הפראיים והנידחים של צפון קולומביה הבריטית) שהוא פחות מתוייר, ובטיול סטנדרטי רוב התיירים לא ירחיקו בדרך כלל עד אליו.

מי שרוצה לבלות כמה ימים בדרום ובמרכז האי, ונקודת ההתחלה שלו היא העיר ונקובר, יכול לשוט במעבורת ממזח הורשו שמצפון לעיר ונקובר אל המזח שבעיירה ננאימי שבאי, לנסוע לעיירה טופינו ולבלות שם כמה ימים (כדאי להקדיש למקום יומיים מלאים, כלומר שלושה לילות), ולאחר מכן לנסוע לעיר ויקטוריה ולבלות בה יום מלא נוסף (שני לילות) לפני החזרה במעבורת ממזרח שוורץ ביי (שמצפון לעיר ויקטוריה) למזח טסווואסן שמדרום לעיר ונקובר, ראו מפה של המסלול ושמות האתרים באנגלית בלינק הזה.

מי שרוצה לטייל אל צפון האי יכול לצאת לטיול ארוך יותר באי וברחבי קולומביה הבריטית במסלול שדומה למסלול הכחול בספר הזה, הכולל נסיעה עד הנקודה הצפונית ביותר באי (העיירה פורט הרדי, Port Hardy) וטיול לאורכו ולאחר מכן שיט ארוך במעבורת על העיירה פרינס רופרט שבצפון קולומביה הבריטית והמשך טיול בצפון הפרובינציה (ובהמשך חזרה דרומה לוונקובר ברכב, ראו מפה כאן). באותו אופן אפשר גם לשוט לעיירה הציורית בלה קולה וממנה להמשיך לטייל באזורים הנידחים והנהדרים של צפון קולומביה הבריטית (ראו מפה כאן).

יש לציין שבזכות הקרבה לאוקיינוס, מזג האוויר באי ממוזג, כלומר כאשר ההרים שבפנים היבשת (למשל הרי הרוקי או רכס הרי החוף של קולובמיה הבריטית) מתכסים שלג (בדרך כלל במהלך חודש אוקטובר), באי ונקובר אפשר עדיין לטייל. אמנם במהלך כל חודשי השנה צפויים במקום גשמים (החופים המערביים של האי הם אחד האזורים הגשומים ביותר בצפון שלא בכדי צומחים לאורכם יערות גשם ממוזגים), אך השלג נדיר והכבישים ברובם נותרים פתוחים במהלך כל חודשי השנה.

מטיילים ביערות הגשם של מערב האי

ראו מיקום האי ונקובר כאן:

ראו מפה של האי ועליה מיקום אתרים באי שכדאי לבקר בהם (רשימה ובה פירוט היעדים הממוספרים מופיעה להלן):

 1. העיר היפה ויקטוריה (Victoria) בירת קולומביה הבריטית, ראו מידע מפורט על העיר כאן.
 2. העיירה דנקן (Duncan) שברחובותיה הנחמדים פזורים עמודי טוטם רבים.
 3. העיירה צ'מיינוס (Chemainus) בה קירות הבתים מאוירים בציורי קיר המספרים את ההיסטוריה של המתיישבים הראשונים במקום, אפשר למצוא כאן מידע על הציורים השונים וכן את מיקומם.
 4. שמורת מפלי קואליקום (Little Qualicum Falls Provincial Park), שבו מפלי מים יפים – כדאי לצאת למסלול הליכה אל המפלים התחתונים והעליונים (במקום יש גם חניון לילה יפה).
 5. היער קת׳דרל גרוב (Cathedral Grove) בשמורת מקמילן (MacMillan Provincial Park), בו אפשר לטייל ברגל בין עצי האשוח דאגלס (Douglas Fir, עצי מחט ממשפחת האורנים) הענקיים המגיעים לגבהים של קרוב ל-100 מ', ולגיל מופלג של עד אלף שנה. יער זה ממחיש כיצד נראה האי לפני שהיערנות החלה לכלות את יערותיו המרשימים. יש ביער שני מסלולי הליכה מעגליים קצרים – מדרום לכביש ומצפון לו, כדאי לטייל במסלול שמדרום לכביש ששמו Big Tree Trail (אפשר  להאריך מסלול זה ולהוסיף לו הליכה במסלול Living Forest Trail).
 6. העיירה פורט אלברני (Port Alberny) שענפי הפרנסה העיקריים של תושביה עודם הדיג והיערנות. מנסרה גדולה הסמוכה לעיירה, מציעה סיורים ונסיעה ברכבת, חוויה נחמדה לילדים (McLean Mill National Historic Site), אפשר להיכנס ללא תשלום לסיור עצמי או להצטרף לסיורים מודרכים בתוספת תשלום. פורט אלברני היא גם נקודת המוצא של הסירה פרנסס ברקלי (MV Frances Barkley) שניתן להפליג בה בדרכה ליישוב במפילד (Bamfield) – ראו מידע בהמשך.
 7. היישוב הקטן במפילד (Bamfield) שוכן סמוך לחופי האוקיינוס השקט, בקצה מפרץ ברקלי (Barkley Sound), שעוצב על ידי זרימת קרחונים לפני אלפי שנים. לאורך חופי המפרץ שזורים יישובים השוכנים בלב 'שומקום' שהקשר היחיד שלהם עם העולם הוא הביקור השבועי או הדו-שבועי של הסירה פרנסס ברקלי (Frances Barkley). הדואר, מצרכי מזון בסיסיים, ואפילו חומרי הגלם לבניית הבתים, כולם מועברים ליישובים אלה על סיפון הסירה. הפלגה בסירה זו היא אחת הדרכים הטובות ביותר להתוודע לקצב החיים השונה של תושבי היישובים המבודדים של קולומביה הבריטית, ובמהלכה יש גם סיכוי מצוין לצפות בעיטי ים קירחים, בדובים ולעתים אף בדולפינים ובלווייתנים. ניתן לשוט מפורט אלברני לבמפילד הלוך וחזור באותו היום או שאפשר לפצל את השיט לשני חלקים ולעצור לחניית לילה (או שני לילות) באחד מבתי ההארחה שלאורך הדרך, למידע ולהזמנות לחצו כאן.
 8. העיירה טופינו (Tofino) שוכנת לצד החוף המערבי המבותר של האי ונקובר המעוטר במפרצים סלעיים וביערות גשם עבותים של עצי ענק. בטופינו יש מלונות מצוינים (ראו הצעות למלונות כאן) וממנה יוצאים מגוון סיורים בדגש תצפיות על בעלי חיים. אפשרויות הבילוי והטיול באזור טופינו מגוונות מאוד, החל מטיולים ברגל ביערות הגשם הנושקים לחוף (אל תוותרו על ,South Beach Trail ועל Rainforest Trail לולאה a) וכלה בשיט צפייה בלווייתנים (כדאי לצאת לשיט רק אם הים שקט) או שיט והליכה ברגל למעיינות חמים, שיט צפייה בדובים, שיט קיאקים או גלישת גלים. ואפשר גם סתם לטייל ברגל לאורך החופים החוליים מקנזי ביץ' (Mackenzie Beach), וויקאניניש ביץ' (Wickaninnish Beach) ולונג ביץ' (Long Beach) שמדרום לטופינו (השניים האחרונים בשטחה של שמורת פסיפיק רים).
 9. העיירה יוקלולט (Ucluelet), השוכנת מדרום לטופינו, מהווה גם היא מקום נהדר לנופש, וליציאה לשיט קיאקים לקבוצת האיים הקטנים ברוקן (Broken Islands).
 10. שמורת הטבע הלאומית פסיפיק רים (Pacific Rim National Park) הממוקמת לאורך החופים המערביים של האי ונקובר, ניחנה ביופי יוצא דופן. בשמורה יש יערות גשם הנושקים למי האוקיינוס ובהם צמחייה עבותה ושרכים מוריקים, מפרצים שמי הים ההולמים בהם בחוזקה יצרו בהם מבוך של ים וסלעים, נהרות היוצרים דלתאות שבהן מתרכזים מגוון בעלי חיים, ואפילו מפלים של מים מתוקים הזורמים היישר למי הים המלוחים. עולם החי כאן, מעל ומתחת למים עשיר במיוחד. ביערות מסתתרים איילים, דובים ואריות הרים רבים, ובמי הים ניתן לצפות בלוטרות ים, אריות ים, כלבי ים וכמובן לווייתנים – אפורים, גדולי סנפיר וקטלנים. לשמורת הטבע הלאומית פסיפיק רים יש שלושה אזורים גיאוגרפיים נפרדים, הראשון הוא אזור לונג ביץ' (Long Beach, אזור שאורכו 20 ק"מ לאורך החוף, בין יוקלולט לטופינו, השני הוא אזור הארכיפלג של איי ברוקן (Broken Group Islands) ובו מעל 100 איים קטנים במי האוקיינוס השקט, והשלישי הוא אזור 'המסלול המערבי' (West Coast Trail), הכולל כ-75 ק"מ של חוף ים מרהיב באזור שבין היישוב פורט רנפרו (Port Renfrew) ליישוב במפילד (Bamfield). מבין שלושת האזורים רק אחד – החוף של לונג ביץ' (שקרוב לעיירה טופינו), נגיש לקהל הרחב בקלות יחסית, שכן הגישה לשני האזורים האחרים היא בשיט בקיאק או במסע רגלי בן כמה ימים לאורך אזור הכרית (הקו שבין שיא הגאות לשיא השפל). אלו המתעתדים לטייל 'במסלול המערבי' צריכים להזמין מקום מראש, שכן מספר המטיילים באזור מוגבל, וכן ללמוד היטב את מועדי הגאות והשפל (אחת הסכנות במקום היא חסימת דרכי מילוט בעת גאות).
 11. כמעט כל יישוב באי ונקובר מתהדר בגודל ובטעם של דגי הסלמון המטפסים בנהרותיו, ומכריז על עצמו 'בירת הסלמון של העולם'. אבל, העיירה קמבל ריבר (Campbell River), הצופה על האי קוואדרה (Quadra Island) היא כנראה הבירה האמיתית. מדרום לעיירה הופכים מיצרי ג'ורג'יה המפרידים בין האי ליבשת למעבר מים צר, מעבר דיסקברי (Discovery Passage), שרוחבו כשני ק"מ. ההיצרות הפתאומית גורמת לגאות ושפל קיצוניים, ומהווה צוואר בקבוק, נקודה שבה מתרכזים אלפי דגי סלמון. לפי הפולקלור המקומי היו זמנים בהם ניתן היה כמעט לחצות את המעבר ברגל על גבי אלפי הדגים שהתרכזו בפתחו. החודשים מאי-אוקטובר הם חודשי השיא של דיג הסלמון, ובתקופה זו מוכפל מספר האנשים המאכלסים את עיירות האזור המתעוררות לחיים לנוכח הדייגים הרבים המגיעים אליהן.
 12. שמורת הטבע סטרת'קונה (Strathcona Provincial Park) היא השמורה הגדולה באי המתהדרת בנוף אלפיני הכולל פסגות נישאות (מעל 2,000 מ') המנוקדות באגמים, מפלי מים (למשל Della Falls , שגובהם 440 מ׳) ואחו מעל לקו העצים. הגישה לשמורה אפשרית בשני כבישים – הכביש הדרומי, המתפצל מכביש 19 סמוך לקורטנאי (Courtenay)ומוביל לאתר הסקי הר וושינגטון (Mount Washington), והכביש הצפוני, כביש 28 המתפצל מכביש 19 סמוך לעיירה קמבל ריבר, חוצה את השמורה ומוביל ליישוב המבודד גולד ריבר (Gold River), השוכן סמוך לחופיו של פיורד צר וארוך (אורך הנסיעה מקמבל ריבר לגולד ריבר כ-75 ק"מ). אם זמנכם מוגבל, כדאי לבחור בכביש הדרומי של השמורה ולנסוע לאזורForbidden Plateau ובדרך לצאת לטיול רגלי. באזור זה יש מגוון מסלולי הליכה נהדרים, כולם בגובה רב, ביניהם המסלולים Paradise Meadows Loop Trail ו-Helen Mackenzie Battleship Lake Loop Trail. אם ברשותכם יותר זמן תוכלו תוכלו לנסוע בכביש 28 , הכביש הצפוני של השמורה, שהוא דרך נוף יפהפיה, ולטייל לאורכו. הדרך נושקת לאגם בטל (Buttle Lake) שבו ניתן לשוט ולשחות, ובקרבתו אפשר גם ללון בחניוני לילה. מסלולים מומלצים בקרבת האגם הם: המסלול המוביל למפלי מירה (Myra Falls) ומסלול Marble Meadows.
 13. העיירה הפסטורלית טלגרף קוב (Telegraph Cove) השוכנת על מי מפרץ יפהפה בחלק הצפון מזרחי של האי (בדרך לעיירה יש מנסרה גדולה) בנויה ברובה מעל המים על גבי כלונסאות. פעם היה המקום, כשמו, תחנת טלגרף, מאוחר יותר אוכלס על ידי דייגים ויערנים, והיום חיים במפרץ הציורי כמה אנשים בודדים המתפרנסים מתיירות. לא יהיה זה מוגזם לומר שטלגרף קוב הוא היישוב היפה ביותר באי. הטיילת המקשרת את הבתים שמעל למים (שהיום רבים מהם  הם למעשה חדרי מלון שניתן ללון בהם) מובילה לכמה גלריות, חנויות ומסעדות (בקצה המזח יש גם שלד של לווייתן) עיירה זו היא נקודת המוצא הטובה ביותר באי לשיט צפייה בלווייתנים. טלגרף קוב שוכנת בחלק הצפוני של מיצרי ג'ונסטון (Johnstone Strait) – מעבר מים צר שאורכו 110 ק"מ המפריד בין צפון מזרח חצי האי ונקובר ליבשת. רוחב המעבר 5-2.5 ק"מ והוא מהווה נתיב שיט חשוב. בקיץ מתאספים בו עשרות לווייתנים קטלנים המגיעים למקום בעקבות מזונם – דגי הסלמון. שיט בעקבות בעלי חיים מרשימים אלה, שהצפייה בהם בחודשים יולי-אוגוסט היא כמעט ודאית, הוא חוויה יוצאת דופן של פעם בחיים. פעילות מומלצת נוספת בטלגרף קוב היא שיט בקיאקים ימיים במי הים המפורצים המוגנים על ידי עשרות איים קטנים שבהם חיים מינים רבים של בעלי חיים.
 14. העיירה פורט הרדי (Port Hardy), שוכנת בקצה הצפוני של האי ונקובר ומכן יוצאות המעבורות אל צפון בפרובינציה. סמוך לעיירה שוכנת שמורת טבע נהדרת ובה חופים מפורצים ומבודדים שמעט מאוד בני אדם זוכים לטייל בהם. שמה של שמורה זו קייפ סקוט (Cape Scott Provincial Park) והגישה אליה מפורט הרדי היא בדרך עפר שאורכה כ-65 ק"מ. בשמורה ובסביבתה אין נקודות יישוב (הלינה באוהלים ויש להצטייד במזון, במים ובציוד עמיד לגשם). הטיול בשמורה דורש תכנון מקדים, מסלולי ההליכה בשמורה קשים וארוכים וחלקם אינם עבירים בעת גאות. להרפתקנים בלבד, מומלץ.

גולשי גלים בחופים המערביים של האי

דוב שחור מחפש מזון לאורך חופי האי

למידע נוסף פנו לספר קנדה מערב מסלולים:

עקבו אחרי האינסטגרם שלי
0

מכירים את מחולל המסלולים שלנו?

הדרך החדשה לתכנן טיול לחו"ל

מוזמנים להתנסות